You are on page 1of 2

Гуманістичний пафос новели

„Гер переможений” Л. Пономаренко


7 клас

Тетяна Остаповець,
учитель української мови та літератури
загальноосвітньої школи І—ІІІ ступенів №8
Педагогічне кредо: 3. Визначення власних цілей і
Віддай людині крихітку себе, узгодження їх із загальними.
За це душа наповнюється світлом. 4. Узгодження плану роботи.
Ліна Костенко 5. Ознайомлення з іменем уроку.
ІІІ. Опрацювання навчального
Мета: ознайомити учнів з життям і матеріалу
творчістю Любові Пономаренко; вчити 1. Робота із заголовком новели
уважно читати й аналізувати новелу «Гер («передбачення»).
переможений», визначаючи наскрізний — Про що може бути твір з
гуманістичний пафос твору; розкрити назвою «Гер переможений»?
зміст поняття «новела», визначити її озна- 2. З’ясування значення слова
ки у творі; розвивати вміння грамотно «гер» ( нім. «пан»).
висловлювати власні думки, коментувати 3. Читання новели вчителем або
епізоди твору, оцінювати вчинки героїв; підготовленим учнем.
формувати світогляд учнів; виховувати (Учні мають уважно прослухати
чуйність, доброту, милосердя, гуманність. твір і дати відповідь на запитання, про
Цілі уроку. що він: «Тепер я думаю, цей твір про…»)
Учні знатимуть: цікаві факти з життя Л. Пономаренко; 4. З’ясування емоційного враження від твору ( «два
зміст новели «Гер переможений»; тлумачення літерату- – чотири – всі разом»).
рознавчого поняття «новела». — Що вас найбільше вразило у новелі?
Учні вмітимуть: пояснювати значення терміна 5. Словникова робота.
«новела»; визначати провідну думку кожного прочита- Шнель – швидко; Лейпциг – місто у Німеччині; гут –
ного епізоду; коментувати власне розуміння закінчен- добре; кіндер – діти; фрау – звертання до жінки у
ня твору; визначати основну ідею твору, обґрунтовува- Німеччині.
ти її; висловлювати свої думки щодо значення 6. Бесіда.
гуманізму в розвитку людства і духовності кожної — Прокоментуйте, що мала на увазі письменниця,
людини. зазначаючи, що «полонені німці зводили цей квартал з
Тип уроку: урок засвоєння нових знань. любов’ю і розпачем»? (Спочатку було важко, а потім
Обладнання: портрет письменниці, виставка її кожна цеглинка ніби гріла руки, в стіни вкладали душу, бо
книжок. уявляли, що будують для себе, але це була лише мрія.)
Методи, прийоми і форми роботи: «мікрофон», — Як характеризує Фрідріха те, що він любив сад-
«передбачення», «незакінчене речення», рольова гра, жати квіти й робити прикраси зі шматочків цегли?
бесіда, словникова робота, «два – чотири – всі разом», (Добрий, щирий, чуйний, працьовитий, майстер виро-
розповідь від імені героя, «мозковий штурм», робота в бів із цегли, мав потяг до прекрасного.)
парах, «діаграма Вена». — Які стосунки були між Фрідріхом і дітьми? Чому
Ім’я уроку. «Не дозволь, щоб зло тебе перемогло, він прощав дітям їхні образи? (Дівчинка та її друзі жор-
але перемагай зло добром» (Римл. 12.21). стоко поводилися з полоненим німцем тільки тому, що
окупанти принесли багато горя в їхнє дитяче життя.
Хід уроку Вони ще не розуміли, що для хворого Фрідріха ця війна
стала трагедією.)
І. Мотиваційний етап — А як дорослі ставилися до полонених? З чим це,
1.Забезпечення емоційної готовності до уроку на ваш погляд, було пов’язано? (Дорослі розуміли
(обмін компліментами із сусідом по парті). Фрідріха краще за дітей, тому поводилися більш стри-
2. Актуалізація суб’єктного досвіду і опорних мано, вдови навіть співчували полоненим.)
знань. — Що сталося з Фрідріхом? З чим це, на ваш
У чому, на вашу думку, полягає сенс людського погляд, було пов’язано? (Безнадія, хвороба, а можли-
життя? во, недитяча жорстокість дітей.)
(Як на мене, у творчому пошуку, у відкритті нового, — Що привернуло увагу оповідача, коли вона сиді-
у любові до свого ближнього, в умінні прощати.) ла на вікні у новому будинку? (Під вікном у грудні зацві-
Чому кожна людина повинна прощати завжди, ла квітка, яка виросла з насіння, посіяного Фрідріхом.)
навіть своїм ворогам? — Що символізує ця квітка? (Незнищенність люд-
ІІ. Цілевизначення та планування ської душі.)
1. Оголошення й аналіз теми і мети уроку («мікро- — Які ще образи-символи мають місце у новелі?
фон»). (Грядка – «його державка в нашому злиденному місті»;
2. Бесіда: «Що означають слова «гуманізм», хрест – символ смерті, духовності; фотокартка – люд-
«пафос»?» ська пам’ять.)

УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА № 11, 2013 29


— Яким чином була знайдена фотокартка з двома 9. Аналіз імені уроку.
дівчатками, що належала Фрідріху? Зачитайте уривок з Зверніть увагу на ім’я уроку. Прочитайте. Про що в
твору. ньому йдеться?
— Про що свідчить ця художня деталь? (Людина повинна за будь-яких обставин залиша-
(Фотокартка – найдорожчий скарб Фрідріха. Вона — тися людиною. Зло треба перемагати добром.)
«лист у вічність», який дає надію, що Фрідріхові доньки 10. Опрацювання матеріалу підручника про новелу
дізнаються, яким був їхній батько і де він загинув.) (робота в парах).
— Чи засуджує автор когось із персонажів новели? Назвіть ознаки новели у прочитаному творі.
Чому ви так думаєте? (Дівчинка подорослішала, і лише Порівняйте жанрові ознаки новели і оповідання.
через багато років, коли сама стала матір’ю, збагнула Віднайдіть спільне і відмінне (діаграма Вена).
всю несправедливість становища, в яке потрапив IV. Рефлексивно-оцінювальний етап
німець, усвідомила глибину страждань полоненого.) 1. Рефлексія засвоєння змісту твору.
— Чого письменниця очікує від нас, читачів? (Ми не — Про що ця новела? Чому має таку назву?
повинні забувати свою історію, маємо передати її 2. Рефлексія смислів вивченого.
своїм нащадкам, аби й вони поважали пам’ять загиб- — Я зрозумів сьогодні для себе...
лих і знали ціну людського життя.) 3. Оцінювання навчальної діяльності.
7. Розповідь від імені героя. — Найкраще на уроці працювали…
— Уявіть себе на місці одного з персонажів новели: — Їм допомагали…
дитини повоєнного часу, вдови, яка приносить німцям Домашнє завдання.
одяг та їжу, охоронця. Яким ви бачите Фрідріха з цієї Обов’язкове загальне: написати есе «Про що я
позиції? поговорив би з дорослими нині доньками Фрідріха?»
8. Визначення проблематики твору («мозковий Обов’язкове на вибір: скласти тестові завдання за
штурм»). змістом твору; прочитати новелу батькам і поцікавити-
(Сенс людського життя, людина і війна, гуманізм, ся їхніми враженнями.
милосердя, засудження війни, жорстокості, батьки і За бажанням: намалювати ілюстрації; прочитати
діти-сироти, історична пам’ять, добро і зло.) інші твори Любові Пономаренко.

30 УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА № 11, 2013

You might also like