You are on page 1of 7

Міністерство освіти і науки України

Львівський національний університет імені Івана Франка

Кафедра загальної педагогіки


та педагогіки вищої школи

План-конспект залікового уроку


з української літератури з теми «Збірка поезій І. Франка «Зів’яле листя».
Мотиви туги і страждань, породжені складними суспільними та особистими
обставинами», проведеного в 10 класі Червоноградського ліцею
“06” грудня 2023 р.
студенткою-практиканткою ІV курсу філологічного факультету
Кречківською А.І.

Керівник-методист – доц. Хібеба Н.В.


Керівник від загальної педагогіки
та педагогіки вищої школи асист. Лепех М.Т.
Від кафедри психології – доц. Стемальщук Х.Р.
Керівник практики від школи – вчитель Терех А.М.

Львів – 2023
Тема: Збірка поезій І. Франка «Зів’яле листя». Мотиви туги і страждань,
породжені складними суспільними та особистими обставинами.
Мета уроку:
Навчальна: розкрити світ почуттів і пристрастей, створений поетичним
словом великого майстра на основі поезій «Чого являєшся мені у сні?»,
«Червона калино, чого в лузі гнешся?», «Ой ти, дівчино, з горіха зерня»; творчо
осмислити й відтворити події, що відбувалися в житті І. Франка.
Розвивальна: розвивати вміння учнів досліджувати художні особливості
ліричних творів.
Виховна: виховувати інтерес до поетичної творчості поета; чистоту й
благородство почуттів; збудити бажання краще пізнати глибинний зміст
ліричних творів І. Франка.
Методи, прийоми і форми роботи: бесіда, гронування, проблемне запитання,
аналіз таблиці, робота в парах, випереджувальне завдання, «Плюс-мінус-
цікаво».

Тип уроку: урок формування та засвоєння нових знань.


Обладнання: підручник, мультимедійна дошка, презентація.

Любов – це кара, це сумна в’язниця,


Бог від якої заховав ключі.
П.Сорока

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.

1.1. Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку.

Добрий день усім! Як ваші справи, який настрій? Сьогодні ми повинні


налаштуватись на плідну працю, щоб здобути нові знання.

2
«Який довершений витвір – людина...» – проголошує В. Шекспір словами
свого героя Гамлета. Ми, люди, багатогранні і різноманітні. Чи могли 6 ви
однозначно відповісти на питання:

– Хто я? (Відповіді учнів).

А що б ви відповіли на питання:

– Хто такий Іван Франко? (Відповіді учнів).

Іван Франко – митець титанічної праці. Видані 50 томів є лише


половиною його творчого доробку. А масштаби інтересів, творчих шукань,
ідейно-естетичних відкриттів просто вражають.

Щоб відповісти на питання: «Хто є Франко?», треба вивчити кожну


сторінку його життєвої книги.

1.2. Актуалізація суб’єктного досвіду школярів.


Гронування.
Створіть інформаційне гроно «Іван Франко», спираючись на здобуті раніше
знання (Каменяр, Мойсей, учений, філософ, патріот, борець, поліглот,
письменник…)
Слово вчителя.

Ви вже знаєте І. Франка як Великого Каменяра, вічного революціонера,


українського Мойсея. Але, як зазначав М. Коцюбинський, «людина, яка б вона
сильна не була, не може жити самою боротьбою, самими громадськими
інтересами. Трагізм особистого життя часто вплітається в терновий вінок життя
народного».

Сьогодні на уроці ми почнемо читання ще одного розділу життєвої книги


поета, з якого Франко постає як людина, чоловік, що кохає і страждає, радіє і
тужить, вірить і зневірюється.

3
ІІ. Ознайомлення десятикласників з темою, метою, завданнями та
епіграфом уроку.

Слова вчителя.

Сьогодні ми вивчатимемо поетичну збірку Івана Франка «Зів’яле листя» і


проаналізуємо поезії «Чого являєшся мені у сні?», «Червона калино, чого в лузі
гнешся?», «Ой ти, дівчино, з горіха зерня».

Учитель записує тему уроку на дошці, учні – у зошиті.

Які ваші очікування від сьогоднішнього уроку? (учні записують


очікування в зошит)

Проблемне запитання

«Що є кохання для І. Франка – безмежне щастя чи незагоєна рана ?»


Відповісти на це питання ви зможете, ознайомившись із життєвою драмою
митця, а також проаналізувавши його інтимні вірші.

ІІІ. Опрацювання нового матеріалу

3.1. Слова вчителя.

Збірка «Зів’яле листя» складається з 3 циклів, які І. Франко називає


«жмутками».

Спробуємо і ми перев’язати хід нашого уроку символічним числом 3,


побудуємо його за трьома циклами:

1. Біографічний, у якому розкриємо життєву основу збірки.

2. Ліричний, у якому вивчатимемо поезії.

3. Критичний, у якому подамо аналіз творчої манери І. Франка як співця


кохання.

І цикл. Важко знайти у світовій літературі більш хвилюючу поетичну


розповідь про страждання людської душі, зраненої життєвими негодами і
нещасливим коханням, як збірка «Зів’яле листя». У 1896 році сорокарічний

4
Франко видає її окремою книжечкою. У передмові до видання І. Франко писав,
що вміщені в збірці вірші належать молодому чоловікові, який через любовну
трагедію покінчив життя самогубством. Орієнтуючись на таку версію, Франко
визначив жанр «Зів’ялого листя» як ліричну драму і передмову закінчив
словами героя роману Гете «Страждання молодого Вертера» : «Будь мужньою
людиною і не йди моїм слідом». Але в дійсності вірші належать перу Франка,
багато з них мають автобіографічний характер. Згадаймо драму особистого
життя І. Франка, що яскраво постає в рядках поезії «Тричі мені являлася
любов». (На фоні музики вчитель читає поезію, на екрані з’являються
портрети О. Рошкевич, Ю. Дзвонковської, Ц. Журовської)

3.2. Випереджувальне завдання.


Учнівські повідомлення про Ольгу Рошкевич, Юзефу Дзвонковську, Целіну
Журовську.
ІІ цикл. У житті поета вирує особиста драма. «Біль страшенний,
пекучий», «блідая, горем пʼяна безнадійная любов» диктують зраненому серцю
поета глибоко ліричні рядки. Як епілог втраченому коханню звучить поезія
«Чого являєшся мені у сні?»

3.3. Виразне читання поезії «Чого являєшся мені у сні?» вчителем.


3.4. Аналіз вірша «Чого являєшся мені у сні?»
- Якими настроями сповнений вірш?
- Які рядки допомагають розкрити життєву драму митця?
- Знайдіть елементи автобіографізму в поезії?
3.5. Виразне читання «Червона калино, чого в лузі гнешся?»поезії
учнем.
3.6.Аналіз вірша «Червона калино, чого в лузі гнешся?»
Слова вчителя.
У вірші «Червона калино, чого в лузі гнешся?» Франко відходить від
провідної теми збірки – трагедії кохання – і створює поезію-перлину близьку до
народної пісні.
5
- Як побудована поезія ?
- Розкрийте алегоричні образи дуба та калини?
3.7. Слухання аудіозапису пісні - романсу «Ой ти, дівчино, з горіха
зерня».
Інтимні вірші І. Франка «самі просяться в музику» ( М. Коцюбинський).
Мелодію до поезії «Ой ти, дівчино, з горіха зерня» створив композитор А. Кос
– Анатольський.
- Як мелодія допомагає відтворити почуття ліричного героя ?
- Яким змальовано образ коханої ?
3.8. «Займи позицію»
Прокоментуйте слова М. Коцюбинського про збірку «Зів’яле листя» :
«Це такі легкі, ніжні вірші, з такою широкою гамою чувств і розуміння душі
людської, що, читаючи їх, не знаєш, кому оддати перевагу: чи поетові
боротьби, чи поетові-лірикові, співцеві кохання й настроїв».
- Кому ви віддаєте перевагу – «поетові боротьби, чи поетові-лірикові,
співцеві кохання й настроїв» ? (Відповіді учнів)
ІІІ цикл.
Слова вчителя.
Автор збірки постає як поет-новатор: І. Франко експерементує з різними
художніми формами і прийомами. Проаналізуймо один із них, а саме
розкриємо народнопоетичну основу поезій.
3.10. Аналіз таблиці (презентація) «Художні прийоми фольклору»
3.11. Робота в парах .
Визначте, які художні прийоми фольклору використано в поезіях збірки
«Зівʼяле листя».
ІV. Підбиття підсумків.
4.1. «Плюс-мінус-цікаво»
У колонку «П» (плюс) записуємо все, що сподобалось на уроці, здалось
цікавим і пізнавальним.

6
У колонку «М» (мінус) занотовуємо все, що здалось важким,
незрозумілим, нудним і непотрібним.

Плюс Мінус Цікаво

У колонку «Ц» (цікаво) учні записують інформацію, про яку б хотіли


почути додатково.

4.2. Бесіда.

Наш урок завершується.

- Чого ви навчились на уроці?


- Чи виправдались ваші очікування щодо уроку?
- Чи зможете ви використовувати сьогоднішні знання в житті? Як саме ?

4.3. Оцінювання роботи учнів на уроці.

V. Домашнє завдання

Напишіть вільне есе «Кохання – щастя чи в'язниця, Бог від якої заховав
ключі». Обсяг – до 1 сторінки.

You might also like