You are on page 1of 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI PENDIDIKAN KESIHATAN SM TINGKATAN SATU
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 34 HARI KELAS
Ahad
TEMA PK PEMAKANAN
TAJUK OH, MY DIET!
STANDARD KANDUNGAN 9.1 Amalan pemakanan sihat dan selamat Makro nutrien Mikro
nutrien
-
-
STANDARD 9.1.3 Menganalisis pemakanan yang sesuai berdasarkan makro
PEMBELAJARAN
nutrien dan mikro nutrien untuk menangani obesiti serta kurang berat
badan.
9.1.4 Menilai kepentingan pengambilan makro nutrien dan mikro
nutrien mengikut keperluan.
-
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Menganalisis pemakanan yang sesuai bagi 1.
Menganalisis sekurang-kurangnya __
mengatasi obesiti dan kurang berat badan daripada 5 pemakanan yang sesuai bagi
2. Menilai kepentingan pengambilan makro mengatasi masalah obesiti dan kurang berat
dan mkro nutrient mengikut keperluan badan
2. Menilai sekurang-kurangnya __ daripada 5
kepentingan pengambilan makro dan mikro
nutrient mengikut keperluan
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid diberi penerangan tentang tajuk hari ini


2. Murid mengadakan sesi soal jawab berkenaan dengan tajuk pembelajaran pada hari ini
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran

1. Murid diberi penerangan tentang jadual makanan 5. Murid perlu mengisi tempat-tempat kosong
yang sesuai pada setiap hari tentang pengambilan makro dan mikro nutrient
2. Murid menggunakan warna untuk menunjukkan mengikut keperluan dengan maklumat yang
kefahaman mereka, (Hijau ) Saya yakin saya sesuai / tepat. (Blank Blank)
tahu, (Kuning ) Rasa-rasa saya tahu dan (Merah) 6. Murid membahaskan jawapan yang betul dengan
Saya tidak tahu.. (Traffic Light) bimbingan guru
3. Murid yang kurang faham dan tidak faham dibantu 7. Murid diberi pujian dan penilaian kerana berani
oleh murid yang faham memcuba
4. Murid mengedarkan helaian lembaran kerja dalam
kelas
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang diet makanan yang sesuai dengan bimbingan guru
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks Halaman 181-182
ABM/BBM Kaliper STRATEGI PdP Kontekstual -
Memahami dan
menjelaskan
PAK-21 Traffic Lights (Lampu PAK-21 Blank Blank (Isi
Isyarat) Tempat Kosong)
KBAT Memahami KB Mengelaskan
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Tugasan
EMK : ILMU Teknologi Maklumat dan EMK : NILAI Keikhlasan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Komunikasi (TMK)
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI PENDIDIKAN KESIHATAN SM TINGKATAN SATU
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 34 HARI KELAS
Ahad
TEMA PK PERTOLONGAN CEMAS (PROSEDUR T.O.T.A.P.S)
TAJUK JANGAN PANIK!
STANDARD KANDUNGAN 10.1 Pengetahuan asas pertolongan cemas dan kepentingan bertindak
dengan bijak mengikut situasi D - Danger R - Response A - Airway B -
Breathing C - Circulation
-
-
STANDARD 10.1.1 Mengetahui prinsip dan prosedur D.R.A.B.C.
PEMBELAJARAN
10.1.2 Mengaplikasi prinsip dan prosedur D.R.A.B.C.
10.1.3 Menilai tindakan yang diambil semasa melaksanakan prosedur
D.R.A.B.C.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : Murid dapat :
1. Menyatakan prinsip dan prosedur D.R.A.B.C 1. Menyatakan prinsip dan prosedur D.R.A.B.C
2. Mengaplikasi prinsip dan prosedur D.R.A.B.C 2. Mengaplikasi prinsip dan prosedur D.R.A.B.C

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid diberi penerangan tentang tajuk hari ini


2. Murid mengadakan sesi soal jawab berkenaan dengan tajuk pembelajaran pada hari ini
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran

1. Murid diberi penerangan tentang tanya tentang 5. Murid mengedarkan kertas lembaran kerja dalam
prinsip dan prosedur D.R.A.B.C oleh guru kelas
2. Murid mengedarkan lembaran kerja dalam kelas 6. Murid menggariskan jawapan yang betul
3. Murid memadankan frasa dengan gambar (Mix-n (Underline It)
Match) 7. Murid membahaskan jawapan yang betul dalam
4. Murid membahaskan jawapan yang betul dengan kelas
bimbingan guru 8. menggerakkan buah mengikut bilangan dadu
9. Murid dikehendaki melakukan senaman mengikut
warna kad arahan
10. Murid yang Berjaya menghabiskan permainan
kembara Cergas dikira sebagai pemenang

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang pertolongan cemas dengan bimbingan guru.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka


BUKU Buku Teks Halaman 180-181
ABM/BBM Sebungkus maggi, kertas STRATEGI PdP Konstruktivisme -
berwarna, lembaran kerja
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Menerangkan
PAK-21 Mix-n-Match (Suai Padan) PAK-21 Underline It
(Gariskan)
KBAT Memahami KB Menjanakan idea
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Lembaran Kerja
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Kelestarian Alam
Sekitar
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

You might also like