You are on page 1of 3

Припрема за час 46.

Предмет Српски језик и књижевност Разред: други Датум

Наставна тема/област романтизам


Наставна јединица Вук Стефановић Караџић – Писмо кнезу Милошу Обреновићу
Тип часа обрада
Упознавање ученика са оригиналним стваралаштвом Вука Стефановића Караџића и његовим радом
Циљ часа на историографији и биографији.
Анализа Писма кнезу Милошу Обреновићу
Ученик може да:
- самостално уочава и анализира проблеме у критичком тексту и уме да аргументује своје ставове на
основу примарног текста;
Очекивани исходи - запажа појединости у тексту и да их користи као аргументе у разговору;
на крају часа - активно користи препоручену примарну и секундарну литературу (критичку, теоријску,
књижевноисторијску) у тумачењу текстова;
- примењује књижевнотеоријску терминологију и књижевнотеоријска знања у тумачењу текстова
предвиђених програмом.
Наставне методе дијалошка, монолошка, текстовна, показивање
Облици рада фронтални
Наставна средства табла, креда, Читанка
Међупредметне целоживотно учење, естетичка, одговорно учешће у демократском друштву, рад с подацима и
компетенције информацијама
Корелација унутарпредметна, Историја
Кључни појмови писмо, аналитички метод
Милић Босиљка, Вучић Катарина, Читанка за други разред средње школе, Завод за уџбенике, Београд,
Литература
2020.
Ток часа
Уводни део часа  Наставник саопштава ученицима шта је циљ часа.
 Ученици су имали задатак да прочитају Вуково писмо Милошу Обреновићу, као и да обнове
знање из историје о М. Обреновићу и да прочитају секундарне текстове из Читанке, стр.122-
123.
 Наставник започиње разговор са ученицима подстичићи их да повежу Вуково Писмо са
знањима из историје о Кнежевини Србији Милошевог времена.
 Када и одакле је Вук упутио ово писмо кнезу Милошу Обреновићу?
 Како Вук гледа на однос књаза према народу?
 Које сфере друштвенополитичког живота је Вук обухватио у Писму?
 Шта је Вуку послужило као повод да напише то писмо?
 Каквим је тоном написано?
 Зашто најчешће именује појаве, а не људе?
Главни део часа  Вук примењује аналитички метод. На који начин то чини? (узрок-последица-решење)
Поткрепите цитатом из текста.
 Које су одлике Вуковог стила дошле до изражаја у овом писму? (објективност, јасноћа,
сликовитост, прецизност)
 Какву Србију жели Вук, а какву књаз?
 У којој сфери Вук види напредак једне земље?
 У чему је видео узоре?
 У ком правцу је мислио да треба Србију водити?
 У овом сегменту часа ученици треба да наведу која су грађанска права била ускраћена народу.
Завршни део часа  На основу прочитаног текста у Читанци, стр. 123, ученици треба да одговоре како је кнез
Милош реаговао на писмо.
 Наставник даје упутства за рад на следећем часу.
Начини провере
остварености исхода
Вредновање квалитета
испланираног рада
Напомене о реализацији
планираних активности
Самовредновање рада
наставника

Изглед табле на крају часа


Вук Стефановић Караџић
Писмо кнезу Милошу Обреновићу
- писмо је упућено кнезу Милошу 1832. (Земун)
- одлике Вуковог стила: објективност, јасноћа, сликовитост, прецизност
- аналитички метод
- однос кнеза Милоша према народу

You might also like