You are on page 1of 4

Припрема за час 45.

Предмет Српски језик и књижевност Разред: други Датум

Наставна тема/област романтизам


Наставна јединица Вук Стефановић Караџић – критика романа Љубомир у Јелисијуму
Тип часа обрада
Упознавање ученика са Вуковим радом критичког и полемичког карактера.
Циљ часа Анализа одломака из критике романа Љубомир у Јелисијуму Милована Видаковића.
Упознавање ученика са појмовима књижевна критика, полемика и рецензија.
Ученик може да:
- самостално уочава и анализира проблеме у критичком тексту и уме да аргументује своје ставове на
основу примарног текста;
Очекивани исходи - запажа појединости у тексту и да их користи као аргументе у разговору;
на крају часа - активно користи препоручену примарну и секундарну литературу (критичку, теоријску,
књижевноисторијску) у тумачењу текстова;
- примењује књижевнотеоријску терминологију и књижевнотеоријска знања у тумачењу текстова
предвиђених програмом.
Наставне методе дијалошка, монолошка, текст
Облици рада фронтални, рад у паровима
табла, креда, Читанка
Наставна средства
Међупредметне целоживотно учење, естетичка, читалачка, сарадња
компетенције
Корелација унутарпредметна, Историја
Кључни појмови књижевна критика, рецензија, полемика
Милић Босиљка, Вучић Катарина, Читанка за други разред средње школе, Завод за уџбенике, Београд,
Литература
2020.
Ток часа
Уводни део часа  Наставник саопштава ученицима шта је циљ часа. Обнавља са ученицима шта је књижевна
критика и које врсте књижевне критике постоје.
Главни део часа  Наставник упознаје ученике са Вуком као критичарем, говорећи им да је Вук зачетник
филолошке критике.
 „...1815. године објавио је рецензију Видаковићевог романа Усамљени јуноша у којој се
првенствено бави језичким питањима, док се књижевних проблема тек дотиче.” (Читанка, стр.
110) Том критиком започиње полемика између Вука и М. Видаковића (која је трајала од 1815.
до 1823)
 Наставник објашњава значење појма рецензија. Рецензија (лат. - прегледати) је критичка оцена
о неком научном или уметничком делу, којом се квалификује вредност тог дела. Увек је у
писаном облику и даје се пре објављивања дела. Данас представља препоруку за штампање и
свака књига која се штампа има свог рецензента.
 Ученици су имали задатак да прочитају Вукову критику романа Љубомир у Јелисијуму, као и
секундарне текстове (Читанка, стр. 114-115).
 Наставник говори ученицима да је 1817. године објављена Друга рецензија србска - критика
романа Љубомир у Јелисијуму. .
 Наставник упућује ученике у рад на часу тако што им говори да ће у паровима имати задатак
да истраживачки прочитају текст још једном и да се припреме да одговоре на одређена питања
из интрепретација у Читанци, стр. 112-113.
 На почетку рада, наставник упућује ученике да као полазиште прочитају текст на насловној
страни Видаковићевог романа (слика у Читанци, стр. 111) и изнесу своја запажања.
 Ученици треба да пронађу у тескту цитате који поткрепљују одговоре на следеће:
- Наведите у каквим приликама се налазила српска књижевност почетком 19. века.
- Шта Вук мисли о језику писаца који пишу на славеносербском?
- Шта је предмет Вукове критике? На којим аспектима почива Вукова критика?
- Шта Вук замера Видаковићу?
- Зашто Вук оштро и бескомпромисно напада Видаковића?
- Како Вук види Видаковићеве јунаке са моралног аспекта? (повезати са насловном страном)
- У којој мери, по Вуковом мишљењу, сочинитељ испуњава оно што је обећао у
предисловију?
- Шта је то што недостаје Видаковићу да би био добар писац?
(Време за рад је 15 минута)
 Након времена предвиђеног за рад, наставник ученицима даје реч да прочитају издвојене
цитате.
 Наставник подстиче ученике да одговоре које би особине Вука као критичара издвојили.
 Наставник говори ученицима да је Вук, осим што је први српски критичар, уједно и први
српски полемичар.
- Вук је полемику водио и са Јованом Хаџићем читавих десет година (1837-1847, Ситнице
језикословне).
- Полемика (грч. - суочавање, конфликт, рат) означава оштре расправе у оквиру политичких,
књижевних или научних дискусија.

 У овом делу часа наставник поставља ученицима питање шта мисле о Вуку као критичару и у
Завршни део часа којој мери се слажу са Вуковим савременицима на основу цитата који се налази у Читанци,
стр. 113.
 Ученици за следећи час треба да прочитају Вуково Писмо кнезу Милошу Обреновићу.
Начини провере
остварености исхода
Вредновање квалитета
испланираног рада
Напомене о реализацији
планираних активности
Самовредновање рада
наставника

Изглед табле на крају часа


Вук Стефановић Караџић – критика романа Љубомир у Јелисијуму
- зачетник филолошке критике
- рецензија, полемика
1815. рецензија Видаковићевог романа Усамљени јуноша, предмет критике је језик
1817. Друга рецензија србска - критика романа Љубомир у Јелисијуму, предмет критике су језик,
тематика и порука дела
- полемика са Јованом Хаџићем, (1837-1847) Ситнице језикословне

You might also like