You are on page 1of 4

1

Тема: Звук и буква З з / I клас/

Вид на урока: За нови знания

Цели:
- характеристика на звука;
- усъвършенстване на уменията за съставяне на изречение;
- усъвършенстване на уменията за съставяне на кратки устни
текстове;
- запознаване с малката и главната печатна буква на изучения звук;
- формиране на умения за четене на отделни срички и на сричките в
думи;
- формиране и усъвършенстване на умения за четене на изречения
и на кратки текстове.

Нагледни средства: картини

Ход на урока:

I. Подготовка за поставяне на темата.

1. Игра “Палавите букви” (Актуализация на знанията за изучените


звукове и букви)
- “Палавите букви” са се скрили - да ги открием в скритата
картина.
След като открият кои са изписаните букви, участниците в играта трябва
да съставят думи.

м А
Р л В

E
И ф
Ъ Б О
2

I. Поставяне на темата
- Чуйте една гатанка – “Моркови и зеле той гризе, за да има
пъргави нозе.”
Що е то?
(заек)

- Да изговорим всички заедно думата “заек”.


- Кой звук чуваме в началото на думата? (з)
- Този час ще се запознаем със звук и буква З з

II. Изясняване на новите знания.

- Кажете звука З още веднъж. Среща ли гласът преграда при


произнасянето му?
- Чува ли се глас? А шум?
- Силен или слаб звук е? (слаб)
- Значи какъв е звукът? (съгласен)
- Да видим в буквара под картинката на заека в схемата на думата
къде е мястото на звука З и с какъв цвят е отбелязан.
- Назовават предметите нарисувани под заека и откриват мястото
на звука З в схемата. Откриват и мястото на гласните и на
изучените съгласни.
-
*Развитие на фонематичния слух – Учителят казва думи, а учениците
пляскат на тези думи, в които се чува звук З.
(захар, зора, вана, зеле, морков, пиле, коза, зъби, минзухар)
- А сега ще видим печатната буква на звука з - З на страницата на
буквара. Нека я прочетем.
- Сравнете главната печатна буква З и малката печатна буква з? По
какво се различават?
- На коя от вече изучените букви приличат те? (търси се прилика с
В в)
- Един ученик да излезе и да покаже буква З между останалите
букви. /изучени/ (Диференцират новата буква от останалите)
-
Анализ на сюжетната картина.
- Къде са децата ? (на пързалката)
- Какво правят? (пързалят се)
- Кога се случва това? (през зимата)
- Как се чувстват? (щастливи са)
- Да опитаме да съставим кратко разказче по картината. Първо да
измислим имена на децата. Нека започнем с буква З.
(разказват поне две деца)
3

Четене
- Опитайте се тихичко да прочетете сричките във верижките.

за зъ зо зу зе зи

(на дъската)

Четене на думите в буквара:


зала зла
зъзна злато
зърна зна
зора знаме
зеле зри
зима зрител
(речникова работа – изяснява се значението на думите зъзна, зърна,
зрител)
Четене на текста
Зима е. През зимата най-забавно е в планината.

(Допълнително – играта “Чудните балони” )


На дъската са нарисувани балончета, на които са записани срички или
букви.
Кое балонче трябва да пуснем, за да отлети?
Сред написаните срички или букви може да има такива, които не могат да
се използват за образуване на думи.
(децата работят на групи, записваме думите, които са съставили на
дъската, четем ги и те предлагат кое балонче да отлети, ако има такова)

Например:
риба, бор, фар,
зар, зебра

II. Преценка на работата през часа


- Кой звук учихме днес?
- Може ли сам да образува сричка? Защо?
4

You might also like