You are on page 1of 7

Мета уроку:

Освітні:
- активізувати вивчену лексику з теми і розширити лексичний запас учнів за
рахунок читання та прослуховування текстів
- вчити виділяти в тексті основні думки, узагальнювати факти; розвивати
мовну здогадку, спираючись на контекст
- використовувати засвоєні навички з інших областей знань і розвиток
міжпредметних зв'язків (фізика, хімія, біологія, інформатика, історія)
Розвивальна:
- розвиток творчих здібностей учнів
- розвиток умінь робити презентації, повідомлення по темі, виділяти
необхідну інформацію
- розвивати вміння висловлювати власну точку зору та відстоювати її
Виховна:
- формування інтересу до досягнень людства та поважне ставлення до всього
навколишнього
- формування соціальної та комунікативної компетентності учнів (вміння
працювати в колективі, парі, індивідуально)
- викликати бажання отримувати знання та застосовувати їх на практиці
Пізнавальні:
- поглибити знання учнів про видатних вчених та дослідників, їх винаходи та
відкриття
- розвивати інтерес до пізнавальної діяльності за темою "Винаходи"
Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проектор, презентація, картки
Хід уроку:
І. Вступ до уроку
1. Організаційний момент, повідомлення теми та мети уроку
T.: Good morning, my dear boys and girls. I’m glad to see you. Sit down, please.
Today we’re going to work on the topic 'Science and inventions'. We’ll talk about
science and technological progress, about discoveries and inventions and their
influence on our lives.
2. Мовленнєва розминка
T.: First of all, try to answer quite a simple question: What is Science?
(Pupils try to define the term).
ІІ. Основна частина уроку
1. Аудіювання та oбговорення прослуханого тексту
T.: Thanks a lot. Now you are going to listen to a conversation between some
scientists on the topic 'What is science for me?' Your task is to write down the
main definitions of the word 'Science'.
(Pupils listen to the conversation).
T.: Which of these definitions do you find the most amazing?

(Pupils give their point of view).


2. Робота зі словником
T: Have a look at the examples:
Alexander Bell invented telephone. Christopher Columbus discovered America.
The nouns derived from these verbs are invention and discovery.

to invent – an invention to discover – a discovery


To invent means to create something new. To discover means to find out, see or
learn something none knew before.

Can you remember some well-known inventions? (Pupils give examples.)


What about discoveries? (Pupils give examples.)

to engage (to participate, to involve) – to be engaged


He was engaged as a tutor. He can engage an audience.

to involve (cause to participate, to include yourself or someone else in doing


something) – to be involved.
Don’t involve me in your silly plans.

to investigate (to carry out research or study into a subject or problem) –


investigation
He is carrying out an important investigation.

a phenomenon (a fact or a situation that is observed to exist or happen) –


phenomena
It’s quite an interesting phenomenon.
T: Let’s practise new vocabulary. (Pupils fill in the gaps with new words).

3. Граматичний практикум
T: Today we’re going to revise some grammar often used in scientific articles and
reports. It’s Passive Voice. Your task is to fill in the gaps with either Past Simple
Active or Past Simple Passive. (Pupils do exercise).
To construct
 George Stevenson ___________ the steam engine.
 The steam engine _____________________ by George
Stevenson.
To make
 The first step to the Moon _____________________ by
Neil Armstrong.
 Neil Armstrong __________ the first step to the Moon.
To discover
 DNA _________________ by Friedrich Meischer.
 Friedrich Meischer ____________ DNA.
To make
 Wilbur Wright ________ the first flight in an aeroplane.
 The first flight in an aeroplane _______________ by
Wilbur Wright.
4. Фізкультхвилинка (робота в групах).
T: Group 1 looks for information about the inventions and Group 2 looks for
information about the inventers. Both groups fill the table.

Group 1

INVENTORS   INVENTIONS

Jacques-Yves Cousteau and Emile Gagnan

The Wright brothers

Walter E. Diemer

Ezra Warner

Wilhelm Roentgen

Johann Gutenberg

Richard P Knerr

Albert Einstein

Alexander Fleming

Tomas Sullivan

Group 2
INVENTIONS INVENTORS

penicillin

the theory of relativity

the printing press

designed the aqualung

bubble gum

the can opener

created tea bags

the first working airplane


X-rays

the hula hoop

T: Now let's fill in the crossword with the words on our topic.

Across:

5. Communication tool, invented by Alexander Graham Bell.


8. The vehicle, which moves on four wheels.
9. The invention, which may bring any live audio range of human speech or music.
Down:

1. Without this invention, people could not express their thoughts on a paper.
2. Material to the letter.
3. The invention, by which you can sit on the internet.
4. With this invention you can light a lamp.
6. It was specially devised for the protection and hunting.
7. Global system of combined computer networks.
10. One of the most remarkable inventions of XX century in the field of medicine.
Inventions (keys):

Across:

5. Phone. 8. Automobile. 9. Radio.

Down:
1. Writing. 2. Paper. 6. Weapons. 9. Radio. 4. Electricity. 10. Penicillin. 3.
Computer. 7. Internet.

5. Робота з презентаціями учнів.


T: You are going to watch the presentations of your classmates. While watching
them fill in the table:
№/№ Invention Invento Advantages Disadvantages Useful/Useless Mark for the
r presentation
(reasons)
1
2
3
4
5
Заповнення учнями таблиці "Переваги та недоліки винаходів" по кожному
повідомленню та обговорення представлених доповідей та виконаної роботи.
III. Завершальна частина уроку
1. Домашнє завдання
Your home task for the next lesson is to put the following inventions in order from
the most useful (1) to the least useful (7): bubble gum, the theory of relativity, the
printing press, corn flakes, the hula hoop, tea, the opener. Then write down an
essay, explaining your opinion.

2. Підведення підсумків уроку, оцінювання


What new things have you found out? Were the learning activities useful for
you? I hope you learnt some important and interesting facts about science,
scientists and inventors.
You’ve worked …Your marks are …

You might also like