You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SMK SAINS TINGKATAN 1


TARIKH 8/5/2023 MASA 1000-1130
MINGGU 8
HARI Ahad KELAS 1 BESTARI
TEMA KAEDAH SAINTIFIK
TAJUK 1.0 Pengenalan Kepada Penyiasatan Saintifik
STANDARD KANDUNGAN 1.7 Sikap saintifik dan nilai murni dalam menjalankan penyiasatan saintifik
STANDARD 1.7.2 Mewajarkan keperluan mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni dalam
PEMBELAJARAN menjalankan penyiasatan.
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Menguasai dan mengaplikasi pengetahuan berkaitan
1. Mewajarkan keperluan mengamalkan sikap langkah dalam penyiasatan saintifik.
saintifik dan nilai murni dalam menjalankan 2. Menjawab sekurang-kurangnya 4 soalan berkaitan
penyiasatan dengan tepat.
AKTIVITI PERMULAAN (SET INDUKSI) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. • Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan dahulu dan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. merangsang
AKTIVITI UTAMA (AKTIVITI) pengetahuan sedia
1. Murid membaca buku teks dan melakukan sumbangsaran bersama guru tentang ada murid.
tajuk. Brainstorming (Sumbangsaran) • Guru menggunakan
2. Murid melakukan aktiviti Team statements iaitu murid berfikir dan berbincang strategi pembelajaran
dengan pasangan untuk membentuk pernyataan individu. Kemudian, semua murid kolaboratif dan
bekerjasama untuk membentuk pernyataan pasukan yang telah dipersetujui oleh koperatif dengan
semua berkenaan kewajaran sikap dan nilai murni dalam penyiasatan saintifik. menerapkan PAK21
Team Statements dan elemen
3. Murid mewajarkan keperluan mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni dalam sekolahku sejahtera
menjalankan penyiasatan supaya ada interaksi
4. Murid menyiapkan latihan Praktis Formatif 1.7 dan menghantar kepada guru untuk antara murid dan
disemak. memotivasikan murid.
5. Murid bersoal jawab bersama guru dan melakukan aktiviti KBAT. (KBAT) • Menilai kefahaman
6. Murid bersoal jawab dengan guru tentang perkara yang dibincangkan. murid tentang
7. Murid memberi respon dan pujian kepada rakan yang memberikan jawapan. pembelajaran hari ini
8. Murid melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah. (PBD) .
AKTIVITI PENUTUP (PENUTUP)
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan
bimbingan guru.
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
ELEMEN 4C Creativity BUKU TEKS Halaman 38
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Brainstorming
SEJAHTERA (Sumbangsaran)
STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual PAK-21 Team Statements
KBAT Menganalisis PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kasih Sayang KB Merumuskan
PATRIOTISME
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐__25_ / __28_ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐__3_ / __28_ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK SAINS TINGKATAN 1
TARIKH 9/5/2023 MASA 0640-0740
MINGGU 8
HARI Selasa KELAS 1 BESTARI
TEMA KAEDAH SAINTIFIK
TAJUK 1.0 Pengenalan Kepada Penyiasatan Saintifik
STANDARD KANDUNGAN 1.7 Sikap saintifik dan nilai murni dalam menjalankan penyiasatan saintifik
STANDARD 1.7.3 Mempraktikkan sikap saintifik dan nilai murni semasa menjalankan kaedah
PEMBELAJARAN penyiasatan saintifik.
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Menguasai dan mengaplikasi pengetahuan
1. Mempraktikkan sikap saintifik dan nilai murni berkaitan sikap saintifik dan nilai murni dalam
semasa menjalankan kaedah penyiasatan menjalankan penyiasatan saintifik .
saintifik. 2. Menjawab sekurang-kurangnya 4 soalan
berkaitan dengan tepat.

AKTIVITI PERMULAAN (SET INDUKSI) CATATAN / IMPAK


1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. • Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan dahulu dan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. merangsang
AKTIVITI UTAMA (AKTIVITI) pengetahuan sedia
1. Murid melakukan aktiviti Idea Rush berkaitan tajuk. Idea Rush ada murid.
2. Murid diberi tugasan secara berpasangan untuk melakukan aktiviti Drama dengan • Guru menggunakan
melakonkan peranan untuk mempraktikkan sikap saintfik dan nilai murni semasa strategi pembelajaran
menjalankan penyiasatan saintifik. Dramatisation (Drama) kolaboratif dan
3. Murid melihat Gambar foto 1.29 dan melakukan imbasan kod QR untuk membaca koperatif dengan
denagn lebih lanjut mengenai Pusat Sains Negara. menerapkan PAK21
4. Murid mempraktikkan sikap saintifik dan nilai murni semasa menjalankan kaedah dan elemen
penyiasatan saintifik. sekolahku sejahtera
5. Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT. (KBAT) supaya ada interaksi
6. Murid bersoal jawab dengan guru tentang perkara yang dibincangkan. antara murid dan
7. Murid memberi respon dan pujian kepada rakan yang memberikan jawapan. memotivasikan murid.
8. Murid melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah. (PBD) • Menilai kefahaman
AKTIVITI PENUTUP (PENUTUP) murid tentang
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan pembelajaran hari ini
bimbingan guru. .
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
ELEMEN 4C Creativity BUKU TEKS Halaman 38
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Idea Rush
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual PAK-21 Dramatisation (Drama)
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kasih Sayang KB Mengenal pasti
PATRIOTISME
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐__252_ / _28__ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐__3_ / __28_ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK SAINS TINGKATAN 1
TARIKH 11/5/2023 MASA 0740-0840
MINGGU 8
HARI Khamis KELAS 1 BESTARI
TEMA KAEDAH SAINTIFIK
TAJUK 1.0 Pengenalan Kepada Penyiasatan Saintifik
STANDARD KANDUNGAN 1.7 Sikap saintifik dan nilai murni dalam menjalankan penyiasatan saintifik
STANDARD 1.7.3 Mempraktikkan sikap saintifik dan nilai murni semasa menjalankan kaedah
PEMBELAJARAN penyiasatan saintifik.
ASPIRASI MURID Pengetahuan
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Menguasai dan mengaplikasi pengetahuan berkaitan
1. Memahami semua pembelajaran dalam tajuk kaedah saintifik yang telah dipelajari.
Pengenalan Kaedah Saintifik 2. Menjawab sekurang-kurangnya 4 soalan berkaitan
dengan tepat.
AKTIVITI PERMULAAN (SET INDUKSI) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. • Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan dahulu dan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. merangsang
AKTIVITI UTAMA (AKTIVITI) pengetahuan sedia
1. Murid melakukan sumbangsaran bersama guru terhadap semua pelajaran yang ada murid.
telah dipelajari dalam semua tajuk pengenalan kaedah saintifik. Brainstorming • Guru menggunakan
(Sumbangsaran) strategi pembelajaran
2. Murid memahami Peta Konsep berkenaan dalam tajuk pengenalan kaedan saintifik kolaboratif dan
3. Murid menjawab Refleksi Kendiri dan Praktif Formatif 1 bagi memantapkan lagi koperatif dengan
pemahaman murid. menerapkan PAK21
4. Murid menghantar jawapan kepada guru untuk disemak. dan elemen
5. Murid memahami semua yang dipelajari dalam tajuk pembelajaran kaedah saintifik sekolahku sejahtera
dan membuat tugasan peta minda untuk mengukuhkan lagi kefahaman serta untuk supaya ada interaksi
menjadi bahan rujukan bacaan ringkas dan mudah. Mind Map (Peta Minda) antara murid dan
6. Murid bersoal jawab bersama guru dan melakukan aktiviti KBAT. (KBAT) memotivasikan murid.
7. Murid bersoal jawab dengan guru tentang perkara yang dibincangkan. • Menilai kefahaman
8. Murid memberi respon dan pujian kepada rakan yang memberikan jawapan. murid tentang
9. Murid melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah. (PBD) pembelajaran hari ini
AKTIVITI PENUTUP (PENUTUP) .
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan
bimbingan guru.
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
ELEMEN 4C Creativity BUKU TEKS Halaman 39-42
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Brainstorming
SEJAHTERA (Sumbangsaran)
STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual PAK-21 Mind Map (Peta Minda)
KBAT Menganalisis PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kasih Sayang KB Merumuskan
PATRIOTISME
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐__24_ / __28_ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐__4_ / _28__ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA
KIMIA KELAS 4
PELAJARAN
MINGGU 8 HARI Rabu
TARIKH 23/3/2023 MASA 1000-1130
TAJUK 3.0 KONSEP MOL, FORMULA DAN PERSAMAAN KIMIA
STANDARD
3.2 Konsep Mol
KANDUNGAN
STANDARD
3.2.1 Mentakrifkan mol.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid Pada akhir pembelajaran murid
dapat; mencapai objektif pembelajaran
1. Memahami Konsep Mol sekiranya:
OBJEKTIF KRITERIA
1. Berjaya Mentakrifkan mol. melalui
PEMBELAJARAN KEJAYAAN
aktiviti Choose an item.
2. Berjaya Memahami Konsep Mol
melalui aktiviti Choose an item. .
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat serta perhatian
murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari.
1. Guru menerangkan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang perlu dicapai oleh murid.
2. Guru/Murid Konsep Mol dengan menjalankan aktiviti latihan
AKTIVITI 3. Seterusnya, murid menjalankan aktiviti; Choose an item.
4. Sumbang saran antara guru dan murid
5. Menjawab soalan latihan pengukuhan
6. Guru Melaksanakan Pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
7. Guru atau murid membuat kesimpulan mengenai tajuk yang dipelajari pada hari ini.
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
PENGISIAN Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Koperatif
KURIKULUM Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Sains Dan Teknologi
Nilai - Kesabaran
BAHAN BANTU
LCD projector Buku rujukan Lembaran kerja Choose an item.
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Choose an item.
__12__/__14__ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
__2__/__14__ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
REFLEKSI Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan kerana Mesyuarat

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Kerja rumah


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA
KIMIA KELAS 4 AMANAH
PELAJARAN
MINGGU 8 HARI Jumaat
TARIKH 23/3/2023 MASA
TAJUK 3.0 KONSEP MOL, FORMULA DAN PERSAMAAN KIMIA
STANDARD
3.2 Konsep Mol
KANDUNGAN
STANDARD
3.2.2 Menghubung kait pemalar Avogadro, NA, bilangan zarah dan bilangan mol
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid Pada akhir pembelajaran murid
dapat; mencapai objektif pembelajaran
1. Memahami Konsep Mol sekiranya:
1. Berjaya Menghubung kait pemalar
OBJEKTIF KRITERIA
Avogadro, NA, bilangan zarah dan
PEMBELAJARAN KEJAYAAN
bilangan mol melalui aktiviti
Choose an item.
2. Berjaya Memahami Konsep Mol
melalui aktiviti Choose an item. .
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat serta perhatian
murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari.
1. Guru menerangkan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang perlu dicapai oleh murid.
2. Guru/Murid Konsep Mol dengan menjalankan aktiviti latihan
AKTIVITI 3. Seterusnya, murid menjalankan aktiviti; Choose an item.
4. Sumbang saran antara guru dan murid
5. Menjawab soalan latihan pengukuhan
6. Guru Melaksanakan Pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
7. Guru atau murid membuat kesimpulan mengenai tajuk yang dipelajari pada hari ini.
Kemahiran Abad Ke-21 Bermaklumat
PENGISIAN Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Akses Kendiri
KURIKULUM Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - kemahiran berfikir
Nilai - Berdikari
BAHAN BANTU
Calculator modul Choose an item. Choose an item.
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN Choose an item.
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Choose an item.
__10__/__14__ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
__4__/__14__ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
REFLEKSI Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan kerana Mesyuarat

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Perjumpaan dengan guru di waktu rehat


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan buku

You might also like