Од месеца до године

You might also like

You are on page 1of 11

ОПШТИ ПОДАЦИ

Студент: Милена Стаменковић 2004/72


Назив школе: „Краљ Петар Први“
Датум одржавања часа: 12.12.2007.
Час по реду: други
Разред и одељење: II/5
Учитељ: Мирослав Маринковић
МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ
Наставни предмет: Свет око нас
Наставна тема: Сналажење у времену
Наставна јединица: Од месеца до године
Садржај наставне јединице: Дан, седмица, месец, година,
датум, календар. Основне
карактеристике дана (шта је дан,
колико траје један дан, како се
називају дани), седмице (колико
дана чини седмицу), месеца (назив
месеца, колико дана и седмица има
месец), године (колико месеци
чини једну годину), датума
( важност одређених датума), и
календара (врсте календара).
Претходна наставна јединица: Мерење времена
Циљ часа: Стећи основна знања о месецу и
години и њиховим
карактеристикама (дан, седмица,
датум, календар). Примена
стеченог знања на конкретном
примеру.
ОПЕРАТИВНИ ЗАДАЦИ ЧАСА
Образовни: Стицање основних знања о дану
(шта је дан, колико траје један дан,
како се називају дани), седмици
(колико дана чини седмицу),
месецу (назив месеца, колико дана
и седмица има месец), години
(колико месеци чини једну
годину), датуму (важност
одређених датума), и календару
(врсте календара).
Функционални: Развијање способности запажања
основних делова године, и месеца;
оспособљавање за сналажење на
календару.
Васпитни: Развијање свести о значају
календара за свакодневни живот (за
организовање активности у
свакодневном животу).
Исходи часа: Ученици знају основне
карактеристике месеца и године и
примењују научено у конкретним
примерима.
Тип часа: Обрада
Наставне методе: Метода разговора, метода
демонстрације, метода писаних
радова, метода рада на тексту
Наставна средства: Календари, полупрограмирани
материјал.
Облици рада: Фронтални, индивидуални,
Наставвни објекат: Учионица
Корелација: Српски језик (правопис-писање
датума),
ТОК ЧАСА

Уводни део часа: На почетку часа ученицима читам


Трајање: 8 мин писмо које сам добила од свог
Интелектуално-емоционална друга Јована. (прилог 1)
припрема - Чули сте шта ми је друг Јован
написао у писму.
- Када је Јован путовао?
- Шта му је било најзанимљивије
на тим путовањима?
- Имате ли ви неки важан дан који
посебно памтите?
Најава наставне јединице - Ми ћемо данас разговарати о
месецима и годинама.
Записујем наслов на табли, а деца
у својим свескама.
Централни део часа: - Децо, исправите се и
Трајање: 27 мин пажљиво ме слушајте. Сада
ћу вам ја поделити папире
Упутство за рад који ће вам помоћи да
сазнате нешто занимљиво о
месецима и години. Ваш
задатак је да пажљиво читате
текст који се налази на
свакој страни . Након тога
покушајте да одговорите на
питања која се налазе испод
текста. Када одговорите на
питања, можете на следећој
страни погледати да ли сте
тачно одговорили. Ако је
решење тачно, пређите на
другу страну, а ако није,
вратите се на претходну
страну и опет прочитајте
текст и покушајте да
пронађете где сте то
погрешили. Тек када
исправно решите задатак,
пређите на следећу страну.

- Ученицима делим материјал


за рад. (прилог2)
Самостални рад ученика - Ученицима дајем 15-20
минута за самосталан рад.
Они који раније заврше
добијају папире на којима се
налазе занимљивости.
(прилог 3)
Завршни део часа: Систематизацију вршим тако што
Трајање: 10 мин ученици одговарају на питања
Систематизација (прилог 4) подижући црвене и
зелене картоне (црвено-нетачно,
зелено-тачно). Читам прво питање.
Уколико је одговор нетачан питам
их због чега је нетачан и захтевам
да кажу тачан одговор. Код провере
питања о каленадру, показујем им
различите врсте календара.
Уколико остане времена показујем
им како се рачунају дани у месецу
уз помоћ руку и играћемо игру „Ја
сам месец...“
- Ваш задатак за домаћи биће да
Домаћи задатак нацртате како бисте ви волели
да изгледа један месец у
календару за 2008. Можете
донети своје радове и са
учитељем направити један
заједнички календар за 2008.
Изглед табле:

Од месеца до године

Коришћена литература:

 Стеван Симић, Марица Стекић, Зоран Тодоровић, Читанка за


природу и друштво за други и трећи разред основне школе, Завод
за уџбенике и наставна средства, Београд, 1993.
 Татјана Родић, С децом око света, 1. део, Креативни центар,
Београд, 2007.
 Татјана Родић, С децом око света, 2. део , Креативни центар,
Београд, 2007.
 www.zvrk.co.yu
 www.wikipedija.co.yu

Прилог 1

Драга Милена,

прими велики поздрав из Беча. Једва чекам 07. јануар 2008.


године да бих те видео. Тада долазим на распуст код баке и деке у
Београд. Моји другови из музичке школе и ја стално путујемо по
Европи. Имамо концерте сваког месеца.
У марту прошле године били смо у Ирској. Свирали смо 17. марта,
када они славе дан светог Патрика. Ове године нам је најзанимљивије
било 1. априла, када смо били у Француској. То је дан шале. Код њих се
на посебан начин обележава овај дан. Праве рибу од папира и
покушавају да залепе на леђа својих другара, а да при том не буду
виђени. То није нимало лако, јер свако чува своја леђа!
Толико за сада. О осталим занимљивостима када дођем почетком
Нове године.
Твој друг Јован.

Прилог 2
УПУТСТВО ЗА РАД

Ћао друже, ја сам Маја.


Данас ћемо ти и ја заједно учити. Ја сам прикупила материјал. Пажљиво сам бирала
занимљиве информације. Твој задатак је да пажљиво читаш текст који се налази на свакој
страни. Након тога покушај да одговориш на питања која се налазе испод текста.
Полако, размисли, немој да журиш. Када одговориш на питања, можеш на следећој
страни погледати да ли си тачно одговорио. Ако јеси, пређи на другу страну, а ако ниси, врати
се на претходну страну и опет прочитај текст и покушај да пронађеш где си то погрешио. Тек
када исправно решиш задатаке, пређи на следећу страну.
И још нешто те молим. Немој окретати страну и гледати решења пре него што одговориш
на питање! Буди друг. Важи?
Ја те чекам на крају.

Срећан рад!

Земља се окреће око своје замишљене осе. Време које је потребно да се Земља једном
окрене око своје осе назива се дан. Дан траје 24 часа, а час се дели на 60 минута. Један минут
има 60 секунди.
Сваки дан има своје име: понедељак, уторак, среда, четвртак, петак, субота и недеља. 7
дана заједно чине једну седмицу.

1. Шта је дан?
_________________________________________

2. Подвуци тачну реченицу. Редослед дана у недељи је:


а) понедељак, уторак, среда, четвртак, петак, недеља, субота
б) понедељак, уторак, среда, петак, субота, четвртак, недеља
в) понедељак, уторак, среда, четвртак, петак, субота, недеља

3. Јован је био 14 дана у Прагу. Колико је седмица провео у Прагу?


______________________________________________________

Један месец траје четири седмице и још два или три дана. Укупно има 12 месеци.
Сваки месец има својe име: јануар, фебруар, март, април, мај, јун, јули, август,
септембар, октобар, новембар и децембар. Ови називи потичу још од Римљана и задржали су се
и данас у употреби готово у читавом свету.

4. Доврши започети низ.


Јануар, фебруар, март, април, _____________________________
_____________________________________________________

Редослед месеци у години је увек исти. Одређен им је и број дана. Месеци јануар, март,
мај, јул, август, октобар, децембар имају по 31 дан. По 30 дана имају април, јун, септембар и
новембар. Фебруар је изузетак. Он има 28 дана, а сваке четврте године 29 дана.

5. Повежи сваки месец са одговарајућим бројем дана.

децембар 30 мај 31
април 31 јануар 30
август 30 новембар 31
фебруар 31 октобар 30
септемба 31 март 30
јул 28 јун 31

Земља се окреће око Сунца. Време за које Земља пређе пут око Сунца назива се година.
У години има 365 дана. Такву годину називамо проста година. Година у којој фебруар има 29
дана назива се преступна година. Преступна година има 366 дана.
У једној години има 52 седмице, а то је 12 месеци. Када прође свих 12 месеци, кажемо да
је прошла једна година.

6. Заокружи тачнан одговор.

У једној години има 12 седмица. Т Н


Година је време за које Земља пређе пут око Сунца. Т Н
Преступна је она година у којој фебруар има 28 дана. Т Н
Проста година има 366 дана. Т Н
Данас је дванаести дан месеца децембра године 2007. То записујемо овако:

дан месец година


12. 12. 2007.

Одређени дан у месецу и години називамо датум. Значи, данашњи датум је 12.12.2007.

7. Шта називамо датумом?


______________________________________________________

8. На цртици напиши одговарајући датум.


а) први јануар две хиљаде осме године _____________________
б) твој датум рођења је __________________________________
Календар представља попис свих месеци, седмица и дана у току једне године. Свака
година има свој календар.

9. Пронађи у календару следеће датуме и заокружи их:


а) 14. 02. 2008.
б) двадесет трећи дан јануара
в) пети дан дванаестог месеца.

децембар 2007 јануар 2008 фебруар 2008


по ут ср че пе су не по ут ср че пе су не по ут ср че пе су не
1 2 1 2 3 4 5 6 1 2 3
3 4 5 6 7 8 9 7 8 9 10 11 12 13 4 5 6 7 8 9 10
10 11 12 13 14 15 16 14 15 16 17 18 19 20 11 12 13 14 15 16 17
17 18 19 20 21 22 23 21 22 23 24 25 26 27 18 19 20 21 22 23 24
24 25 26 27 28 29 30 28 29 30 31 25 26 27 28 29
31

Успешно си решио све задатке.


Решења:

1. Дан је време за које се Земља једном окрене око своје осе.

2. Тачна је реченица под


в) понедељак, уторак, среда, четвртак, петак, субота и недеља.

3. Јован је провео 2 седмице у Прагу.

4. Јануар, фебруар, март, април, мај, јун, јул, август, септембар, октобар, новембар,
децембар.

5. децембар 30 мај 31
април 31 јануар 31
август 30 новембар 31
фебруар 31 октобар 30
септемба 31 март 30
јул 28 јун 31

6. У једној години има 12 седмица. Т Н


Година је време за које Земља пређе пут око Сунца. Т Н
Преступна је она година у којој фебруар има 28 дана. Т Н
Проста година има 366 дана. Т Н

7. Датумом називамо одређени дан у месецу и години.

8. а) први јануар две хиљаде осме године 01.01.2008.


б) твој датум рођења је ________ .
9.

децембар 2007 јануар 2008 фебруар 2008


по ут ср че пе су не по ут ср че пе су не по ут ср че пе су не
1 2 1 2 3 4 5 6 1 2 3
3 4 5 6 7 8 9 7 8 9 10 11 12 13 4 5 6 7 8 9 10
10 11 12 13 14 15 16 14 15 16 17 18 19 20 11 12 13 14 15 16 17
17 18 19 20 21 22 23 21 22 23 24 25 26 27 18 19 20 21 22 23 24
24 25 26 27 28 29 30 28 29 30 31 25 26 27 28 29
31
Прилог 3

Занимљивости

• Јануар је име добио по римском богу врата и улаза, сунца и светлости –


Јанусу.
• Фебруар носи име по римском празнику Фебруа.
• Март је добио име по римском богу рата Марсу.
• Април је назван по римској богињи Афродити.
• Мај носи име по римској богињи Маји
• Јун је назван по врховној римској богињи и краљици неба, заштитници
венчања, Јунони
• Јули је назван по имену императора Јулија Цезара, јер се родио тог месеца.
• Август је назван по имену првог римског императора Октавијана Августа.
• Септембар је настао од латинске речи septem што значи седам, јер је био
седми месец у старом римском календару.
• Октобар је назван по „окто“ (осми месец) римског календара.
• Новембар је назван по „новем“ (девети месец) римског календара.
• Децембар је назван по „децем“ (десети месец) римскок календара.

Прилог 4

1. Један дан траје 24 часа, а један час има 60 секунди.


2. Сви месеци имају тридесет дана.
3. Најкраћи је дан, дужа је седмица, а још дужа година.
4. Преступна и проста година имају исти број дана.
5. Месецу септембру претходи месецу август.
6. Календар нам служи да се оријентишемо у простору.

Решења:

1. Н
2. Н
3. Т
4. Н
5. Т
6. Н

You might also like