Professional Documents
Culture Documents
Solucionari Exercicis 1
Solucionari Exercicis 1
2. T’han concedit un préstec de 25.000€ a un tipus d’interés del 7% nominal, capitalitzable mensualment.
Calcula la quantitat que hauràs de tornar d’ací 6 anys, si en eixe moment tornes el principal junt als seus
interessos.
Dades:
SOLUCIÓ:
Co= 25.000€
1a forma 2a forma
J12= 7% = n n
Cn= Co · (1+i) Cn= Co · (1+i)
0,07
n= 6 anys En esta 1a forma, usarem el temps en anys; En esta 2a forma, usarem el temps en
Préstec per tant, el tipus d’interés ha de ser també mesos; per tant, el tipus d’interés ha de
simple anual (i). ser també mensual (i12).
Cn=? Per a calcular la “i”, primer hem de calcular
i12 a partir de J12: • n en mesos = 6 anys ·12 mesos = 72
i12= J12/12 = 0,07/12 mesos
i= [(1 + ik)k]- 1 = (1 + 0,07/12)12 -1 = • Calculem i12 a partir de J12:
= 0,07229004 i12= J12/12 = 0,07/12
Ara ja podem substituir en la fórmula de Cn: Ara ja podem substituir en la fórmula de Cn:
Cn = 25.000 · (1+ 0,07229004)6 = Cn = 25.000 · (1 + 0,07/12)72 =
= 38.002,63€ = 38.002,63€
3. Una entitat financera ha concedit a un client un préstec de 23.000€ al 9% compost anual. Calcula la
quantitat que haurà de tornar el client d’ací 5 anys, si tots els anys paga només els interessos del préstec.
Dades:
SOLUCIÓ:
Co= 23.000€
Es tracta d’un préstec americà, en el qual cada any paga només interessos,
i= 9% = 0,09
excepte l’últim any, en el qual es paguen interessos més el capital prestat.
n= 5 anys Els interessos de tots els anys són iguals, ja que es calculen sobre el Capital inicial.
Préstec americà És a dir, It= Co · i
Cn=?
• Els 4 primers anys, el client paga només interessos:
I1= I2 = I3= I4= Co · i = 23.000 · 0,09 = 2.070€ cada any
• L’últim any (el 5é), el client paga els interessos d’eixe any més el capital que li
han prestat:
a5= I5 + Co = Co·i + Co = 2.070 + 23.000 = 25.070€
1
SOLUCIONARI EXERCICIS t5 OAGT- PRÉSTECS I LÍSING
4. Una entitat financera ha concedit un préstec de 2.000€ al 4,5% d’interés compost anual. Calcula
la quantitat que s’haurà de tornar d’ací 7 anys, si s’amortitza el préstec mitjançant
reemborsament únic i pagament periòdic d’interessos.
Dades:
SOLUCIÓ:
Co= 2.000€
Es tracta d’un préstec americà, en el qual cada any paga només
i= 4,5% = 0,045
interessos, excepte l’últim any, en el qual es paguen interessos més
n= 7 anys el capital prestat.
Préstec americà Els interessos de tots els anys són iguals, ja que es calculen sobre el
Cn=? Capital inicial. És a dir, It= Co · i
• L’últim any (el 7é), es paga els interessos d’eixe any més el capital
prestat:
a7= I7 + Co = Co·i + Co = 90 + 2.000 = 2.090€
5. Redacta el quadre d’amortització d’un préstec que ha concedit un banc, de 30.000€, que s’ha de
tornar en 4 anys al 7% compost anual, mitjançant quotes d’amortització constants.
Any Terme amortitzatiu Quota d'interés Quota Total amortitzat Capital viu o
d'amortització pendent
0 --- --- --- --- Co= 30.000
1 a1= A1+I1= I1= Co·i= A= 30.000/4= M1= Mo+A1= C1=Co-A1=
7.500+2.100= 9.600 30.000·0,07= 2.100 7.500 0+7.500=7.500 30.000-7.500=
22.500
2 a2= A2+I2= I2= C1·i= 7.500 M2 = M1+A2= C2=C1-A2=
7.500+1.575= 9.075 22.500·0,07=1.575 7.500+7.500= 22.500-7.500=
15.000 15.000
3 a3=A3+I3=7.500+1.050= I3= C2·i= 7.500 M3=M2+A3= C3=C2-A3=
8.550 15.000·0.07= 1.050 15.000+7.500= 15.000-7.500=
22.500 7.500
4 a4= A4+I4= 7.500+525= I4=C3·i=7.500·0,07= 7.500 M4=M3+A4= C4=C3-
8.025 525 22.500+7.500= A4=7.500-
30.000 7.500=0
2
SOLUCIONARI EXERCICIS t5 OAGT- PRÉSTECS I LÍSING
Sense els càlculs, quedaria així:
t at = At+It (3r) It (2n) At (1r) Mt Ct
It = Ct-1 · i Mt-1 + At
6. Elabora el quadre d’amortització d’un préstec de 45.000€, que s’ha de tornar en 5 anys a un 6%
compost anual, amb el sistema de quotes d’amortització constants.
Any Terme amortitzatiu Quota d'interés Quota Total amortitzat Capital viu o
d'amortització pendent
0 --- --- --- --- Co= 45.000
1 a1= A1+I1= It= Ct-1 · i A= 45.000/5= M1= Mo+A1= C1=Co-A1=
9.000+2.700= 11.700 I1= Co·i= 9.000 0+9.000=9.000 45.000-9.000=
45.000·0,06= 2.700 36.000
2 a2= A2+I2= I2= C1·i= 9.000 M2 = M1+A2= C2=C1-A2=
9.000+2.160= 11.160 36.000·0,06= 2.160 9.000+9.000= 36.000-9.000=
18.000 27.000
3 a3=A3+I3=9.000+1.620= I3= C2·i= 9.000 M3=M2+A3= C3=C2-A3=
10.620 27.000·0.06= 1.620 18.000+9.000= 27.000-9.000=
27.000 18.000
4 a4= A4+I4= 9.000+1.080= I4=C3·i=18.500·0,06= 9.000 M4=M3+A4= C4=C3-
10.080 1.080 27.000+9.000= A4=18.000-
36.000 9.000= 9.000
5 a5= A5+I5= 9.000+540= I5=C4·i=9.000·0,06= 9.000 M5=M4+A5= C5=C4-
9.540 540 36.000+9.000= A5=9.000-
45.000 9.000=0
Any Terme amortitzatiu Quota d'interés Quota Total amortitzat Capital viu o
d'amortització pendent
0 --- --- --- --- Co= 45.000
1 11.700 2.700 9.000 9.000 36.000
2 11.160 2.160 9.000 18.000 27.000
3 10.620 1.620 9.000 27.000 18.000
4 10.080 1.080 9.000 36.000 9.000
5 9.540 540 9.000 45.000 0
3
SOLUCIONARI EXERCICIS t5 OAGT- PRÉSTECS I LÍSING
7. Un préstec de 40.000€ s'amortitza mensualment amb quotes d'amortització constants. L'interés
nominal capitalitzable mensualment és del 12%. Duració de l’operació: 8 mesos.
Calcula:
a) La quota d'amortització. At
b) El total amortitzat al final del huité mes.
c) El capital pendent al principi del sisé mes.
d) El capital viu al final del tercer mes.
e) La quota d'interés del seté mes.
f) El terme amortitzatiu del seté període.
Dades:
Co=40.000€
J12=12% i12= J12/12= 0,12/12= 0,01
Quotes mensuals
SOLUCIÓ:
a) La quota d’amortització:
At= Co/n = 40.000/8 = 5.000€/mes
4
SOLUCIONARI EXERCICIS t5 OAGT- PRÉSTECS I LÍSING
8. L'empresa Alsur Style ha sol·licitat un préstec, que retornarà pel sistema francés d'amortització per
43.500€ al Banc Ibèric, amb les següents condicions:
Duració: quatre anys.
Interés: anual compost del 5%.
Pagament de quotes: anual.
ES DEMANA: Confecciona el quadre d'amortització i contesta a les següents qüestions, realitzant els
càlculs corresponents:
a) Quina és la quota d'amortització del tercer any?
b) Quant capital porta retornat o amortitzat al final del segon any?
c) Quant capital li queda per retornar al final del quart any?
d) En quin any es paguen més interessos? quin és el seu import?
Dades: SOLUCIÓ:
C0 = 43.500 € En primer lloc, es calcula la quota constant o terme amortitzatiu “a”:
n = 4 anys
i = 0,05 anual 𝐶𝑜 𝐶𝑜 43.500 43.500
𝑎𝑡 = 𝑎 = 1−(1+𝑖)−𝑛 = 1−(1+0,05)−4
= 3,545950504 = 𝟏𝟐. 𝟐𝟔𝟕, 𝟓𝟏 €
𝑛¬𝑖
Pagament de quotes: 𝑖 0,05
anual
Préstec francés (at és el que es paga pel banc, sumant devolució del capital i interessos)
5
SOLUCIONARI EXERCICIS t5 OAGT- PRÉSTECS I LÍSING
9. Maite necessita un préstec de 30.000€ que, juntament amb els estalvis, invertirà en un àtic. Ha acudit al
Banc de Fuerteventura i allí li han oferit les següents condicions:
Duració: dos anys.
Interés: anual compost del 3%.
Pagament de quotes: trimestral.
ES DEMANA: Elabora el quadre d'amortització seguint el sistema d'amortització francés i respon a les
següents qüestions realitzant els càlculs corresponents:
Dades: SOLUCIÓ:
C0 = 30.000 €. Com que les quotes són trimestrals, hem de passar el temps a trimestres; el
n = 2 anys. tipus d’interés també ha de ser trimestral:
k = 4. n = 2 anys x 4 trimestres c/un = 8 trimestres.
i = 0,03 anual. 𝟏
i𝐤 = (𝟏 + 𝐢) ⁄𝐤 − 𝟏
Pagament de quotes: 1
i𝟒 = (1 + 0,03) ⁄4 − 1 = 1,007417072 − 1 = 𝟎, 𝟎𝟎𝟕𝟒𝟏𝟕𝟎𝟕𝟐
trimestral.
Préstec francés
Després, calculem la quota constant “a”:
𝐶𝑜 𝐶𝑜 30.000 30.000
𝐚= = 1−(1+𝑖)−𝑛
= 1−(1+0,007417072)−8
=7,73945467 = 𝟑. 𝟖𝟕𝟔, 𝟐𝟒 €
𝑎𝑛¬𝑖
𝑖 0,007417072
6
SOLUCIONARI EXERCICIS t5 OAGT- PRÉSTECS I LÍSING
Ara, ja podem emplenar el quadre d’amortització:
10.Canàries Jeans ha sol·licitat un préstec, que pagarà pel sistema francés, al Banc de Fuerteventura de
10.000 € amb les següents condicions: duració d'un any; tipus nominal del 3% capitalitzable mensualment;
pagament de quotes mensual.
ES DEMANA: Elabora el quadre d'amortització seguint el sistema d'amortització francés i respon a les
següents qüestions realitzant els càlculs corresponents:
a) Quina és la quota d'amortització del tercer mes?
b) Quant capital porta retornat o amortitzat al final del quart mes?
c) Quant capital li queda per retornar al final del huité mes?
d) En quin mes es paguen més interessos? quin és el seu import?
Dades: SOLUCIÓ:
C0 = 10.000 €. Com que les quotes són mensuals, hem de passar el tempos a mesos;
n = 1 any. també hem de passar el tipus d’interés a mensual:
J12 = 0,03. Passem el temps a mesos:
k= 12 n= 1 any x 12 mesos = 12 mesos
Pagament de quotes: Passem el tipus d’interés a mensual:
mensual. Per a calcular el tipus d’interés mensual (i12), hem de tenir en compte a
que el tipus d’interés que ens donen en l’enunciat és el nominal (J12),
per la qual cosa la fórmula per obtenir i12 és la següent:
ik = Jk/k→ i12 = 0,03/12= 0,0025
7
SOLUCIONARI EXERCICIS t5 OAGT- PRÉSTECS I LÍSING
Ara, ja podem emplenar el quadre d’amortització:
11. La cooperativa Aurora necessita 20.000 € per a construir un nou magatzem i sol·licita un préstec
per la totalitat al Banc X; este li ofereix les següents condicions: interés compost anual del 7% i
amortització al final de cadascun dels semestres dels pròxims 3 anys. Realitza el quadre
d'amortització si les anualitats són constants i respon:
a) Quin és l'import de la quota d'amortització del 4t semestre?
b) Quin és l'import de la quota de l'últim semestre?
c) Hi ha algun semestre en què es paguen més interessos? Quin és l'import?
d) Quant capital porta amortitzat al final del 3er any?
Dades: SOLUCIÓ:
C0 = 20.000 €. Com que les quotes són semestrals, hem de passar el temps a semestres;
n = 3 anys també hem de passar el tipus d’interés a semestral:
i = 0,07 anual. Passem el temps a semestres:
Pagament de quotes: n = 3 anys x 2 semestres c/un = 6 semestres.
semestral Passem el tipus d’interés a semestral:
k=2 𝟏
i𝐤 = (𝟏 + 𝐢) ⁄𝐤 − 𝟏
1
i𝟐 = (1 + 0,07) ⁄2 − 1 = 𝟎, 𝟎𝟑𝟒𝟒𝟎𝟖𝟎𝟒𝟑
8
SOLUCIONARI EXERCICIS t5 OAGT- PRÉSTECS I LÍSING
Ara, ja podem emplenar el quadre d’amortització:
12. Susana Flores ha contractat un préstec amb la Banca Diners per un principal de 20.000€. Els dos
primers anys només paga interessos. La resta es pagarà amb 3 anualitats pel mètode
amortització francés. Tipus anual efectiu del 8%.
Calcula l'import de les anualitats i elabora el quadre d'amortització.
Dades:
Co=20.000€
Carència parcial: els 2 primers anys només paga interessos. Mètode americà
n= 3 anys pel mètode francés
i=0,08
SOLUCIÓ: Els 2 primers anys Els 3 anys següents és un préstec francès,
només paga interessos. en el qual el Capital inicial és C2 (capital
Préstec americà C2 pendent al final del període 2).
Co·i Co·i
0 1 2 3 4 5
• 1a part: 2 anys de carència parcial. Sols paga interessos. Préstec americà.
Calcularem els termes amortitzatius dels 2 primers anys:
at= At + It
Com que és un préstec americà, ocorre que:
At= 0€ (perquè no es torna capital)
It= Co · i = 20.000 · 0,08 = 1.600€ (tots els anys els interessos es calculen sobre el capital inicial)
Per tant, podem dir que:
at= It = 1.600€ per tant, a1= a2 = 1.600€
Ara calculem C2, per a saber quant queda pendent al final del préstec americà. Aquest
capital C2 serà el capital inicial de préstec francés.
C2 = 20.000€, ja que no s’ha pagat res del capital.
9
SOLUCIONARI EXERCICIS t5 OAGT- PRÉSTECS I LÍSING
• 2a part: calculem la part del préstec francés.
Calcularem els termes amortitzatius dels 3 últims anys, sent el capital inicial C2:
𝐶𝑜 (𝐶2) 20.000
𝑎𝑡 = 1−(1+𝑖)−𝑛 = 1−(1+0,08)−3
= 7.760,67€
𝑖 0,08
Per tant, com que és un préstec francés, els termes at són sempre els mateixos:
a3=a4=a5= 7.760,67€
A partir d’aquests termes (at), es calculen la resta de variables com sempre.
El quadre amortitzatiu queda d’aquesta forma:
Quota (a) Quota d’interés Quota Total Pendent
Americà: Americà: d’amortització amortitzat d’amortitzar
a=Co·i It= Co·i At = a - It Mt = Mt-1 + At Ct= Ct-1 - At
t
Francés: Francés:
𝐶𝑜 It= Ct-1 · i
𝑎𝑡 =
1 − (1 + 𝑖)−𝑛
𝑖
0 --- --- --- --- 20.000,00 €
Préstec
americà 1 1.600,00 € 1.600,00 € 0,00 € 0,00 € 20.000,00 €
2 1.600,00 € 1.600,00 € 0,00 € 0,00 € 20.000,00 €
3 7.760,67 € 1.600,00 € 6.160,67 € 6.160,67 € 13.839,33 €
Préstec
francés 4 7.760,67 € 1.170,15 € 6.653,52 € 12.814,19 € 7.185,81 €
5 7.760,67 € 574,86 € 7.185,81 € 20.000,00 € 0,00 €
13. Susana Flores ha contractat un préstec amb la Banca Diners per un principal de 20.000€. Els dos
primers anys són de carència total. La resta es pagarà amb 3 anualitats pel mètode amortització
francés. Tipus anual efectiu del 8%.
Calcula l'import de les anualitats i elabora el quadre d'amortització.
SOLUCIÓ:
Els 3 anys següents és un préstec francès, en
Els 2 primers anys no paga
el qual el Capital inicial és C2 (capital pendent
res, ni capital ni interessos.
C2 al final del període 2).
Préstec simple.
0 1 2 3 4 5
1r. Obtenim els termes amortitzatius dels 2 primers anys: Préstec simple.
Al no pagar ni capital ni interessos, és un préstec simple. Significa que durant els 2 primers anys
ocorre que:
At=0 i It=0; per tant:
at= At + It = 0 + 0 = 0€
Si per a elaborar el quadre d’amortització volem saber quant de capital (Ct) queda pendent al final
de cada un d’eixos 2 primers anys, s’aplicaria la fórmula de la capitalització composta, però el capital
inicial sempre serà Co, ja que els interessos van acumulant-se a aquest (Préstec simple):
Cn= Co · (1+i)n es pot posar també: Ct= Co · (1+i)t
C1 = Co · (1+i)1 = 20.000 · (1+0,08)1= 21.600€
C2 = Co · (1+i)2= 20.000 · (1+0,08)2= 23.328€
Aquest capital pendent del període 2 (C2) és el capital inicial del préstec francès que ve a
continuació.
10
SOLUCIONARI EXERCICIS t5 OAGT- PRÉSTECS I LÍSING
2n. Obtenim els termes amortitzatius dels 3 anys següents, en els quals sí que es paga tant capital com
interessos. Préstec francès.
Per a calcular els termes amortitzatius dels 3 anys següents, utilitzarem la fórmula del mètode
francés, en el qual el capital inicial és C2:
𝐶𝑜
𝑎𝑡 = 1−(1+𝑖)−𝑛
𝑖
El valor del capital inicial seria el montant o capital pendent al final del 2n any, que hem calculat
abans:
És a dir, Co per a aquests 3 anys és: C2= 23.328€
14. Cortinatges Garrit, SL, sol·licita un préstec de 15.000€ per a adquirir un vehicle. El Banc BBVA li
ofereix les següents condicions:
• Carència total de 2 anys.
• Durant els 8 anys restants, abonarà anualitats constants.
• L'interés és del 9% efectiu anual.
Calcula les anualitats i confecciona el quadre d'amortització.
SOLUCIÓ:
Els 2 primers anys no paga
res, ni capital ni interessos. Els 8 anys següents és un préstec francès, en el qual el Capital inicial és C2
Préstec simple. C2 (capital pendent al final del període 2).
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11
SOLUCIONARI EXERCICIS t5 OAGT- PRÉSTECS I LÍSING
1r. Obtenim els termes amortitzatius dels 2 primers anys: Préstec simple.
Al no pagar ni capital ni interessos, és un préstec simple. Per tant, els 2 primers anys ocorre que:
At=0 i It=0; per tant:
at= At + It = 0 + 0 = 0€
Si per a elaborar el quadre d’amortització volem saber quant de capital (Ct) queda pendent al final
de cada un d’eixos 2 primers anys, s’aplicaria la fórmula de la capitalització composta, però el capital
inicial sempre serà Co, ja que els interessos van acumulant-se a aquest. Préstec simple.
Cn= Co · (1+i)n
C1 = Co · (1+i)1 = 15.000 · (1+0,09)1= 16.350,00€
C2 = Co · (1+i)2 = 15.000 · (1+0,09)2= 17.821,50€
Aquest capital pendent del període 2 (C2) és el capital inicial del préstec francès que ve a
continuació.
2n. Obtenim els termes amortitzatius dels 8 anys següents, en els quals sí que es paga tant capital com
interessos. Préstec francès.
Per a calcular els termes amortitzatius dels 8 anys següents, utilitzarem la fórmula del mètode
francés, on el capital inicial és C2:
𝐶𝑜
𝑎𝑡 = 1−(1+𝑖)−𝑛
𝑖
El valor del capital inicial seria el montant o capital pendent al final del 2n any, que hem calculat abans:
És a dir, Co per a aquests 8 anys és: C2= 17.821,50€
15. Cortinatges Garrit, SL, sol·licita un préstec de 15.000€ per a adquirir un vehicle. El Banc BBVA li
ofereix les següents condicions:
• Carència d'amortització de capital de 2 anys.
• Durant els 8 anys restants, abonarà anualitats constants.
• L'interés és del 9% efectiu anual.
Calcula les anualitats i confecciona el quadre d'amortització.
Dades:
Co=15.000€
Carència parcial: els 2 primers anys només paga interessos. Préstec americà
n= 8 anys pel mètode francés
i=0,09
SOLUCIÓ:
Co·i Co·i
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Ara calculem C2, per a saber quant queda pendent al final del préstec americà. Aquest
capital C2 serà el capital inicial de préstec francés.
C2 = 15.000€, ja que no s’ha pagat res del capital.
Per tant, com que és un préstec francés, els termes at són sempre els mateixos:
a3=a4=a5=a6=a7=a8=a9=a10= 2.710,12€
13
SOLUCIONARI EXERCICIS t5 OAGT- PRÉSTECS I LÍSING
El quadre amortitzatiu queda d’aquesta forma:
Quota (a) Quota d’interés Quota Total Pendent
Americà: Americà: d’amortització amortitzat d’amortitzar
a=Co·i It= Co·i At = a - It Mt = Mt-1 + At Ct= Ct-1 - At
t
Francés: Francés:
𝐶𝑜 It= Ct-1 · i
𝑎𝑡 =
1 − (1 + 𝑖)−𝑛
𝑖
0 --- --- --- --- 15.000,00 €
Préstec
americà 1 1.350,00 € 1.350,00 € 0,00 € 0,00 € 15.000,00 €
2 1.350,00 € 1.350,00 € 0,00 € 0,00 € 15.000,00 €
3 2.710,12 € 1.350,00 € 1.360,12 € 1.360,12 € 13.639,88 €
Préstec
francés 4 2.710,12 € 1.227,59 € 1.482,53 € 2.842,65 € 12.157,35 €
5 2.710,12 € 1.094,16 € 1.615,96 € 4.458,61 € 10.541,39 €
6 2.710,12 € 948,73 € 1.761,39 € 6.220,00 € 8.780,00 €
7 2.710,12 € 790,20 € 1.919,92 € 8.139,92 € 6.860,08 €
8 2.710,12 € 617,41 € 2.092,71 € 10.232,63 € 4.767,37 €
9 2.710,12 € 429,06 € 2.281,06 € 12.513,69 € 2.486,31 €
10 2.710,12 € 223,77 € 2.486,31 € 15.000,00 € 0,00 €
16. Calcula el terme amortitzatiu amb el qual es retornarà un préstec de 6.000 a l'11% efectiu anual,
si es desitja retornar en cinc pagaments anuals i constants.
Dades:
Co=6.000€
n= 5 anys
i=0,11
SOLUCIÓ:
Per a saber quin mètode d’amortització és, hem de pensar en que són pagaments anuals i
constants. La quantitat que es paga (pagaments) és at. Per tant, es tracta del mètode francès.
𝐶𝑜 6.000
𝑎𝑡 = 1−(1+𝑖)−𝑛 = 1−(1+0,11)−5
= 2.710,12€
𝑖 0,11
17. Un autònom va contractar un préstec hipotecari amb l'entitat Banc Panameny. Este és el rebut
de l'import d'una de les quotes mensuals, en concret la que va abonar el 30 de novembre:
Dades generals del moviment
Descripció Hipoteca Plus 2023
Número de contracte 1222334455
Titular Ernesto Hipotecado
Compte associat ES23 0082 2134 1234 1233
Importe quota 351,48€
Capital 315,11€
Interessos 36,32€
Capital pendent 94.562,00€
Concepte Amortització préstec
Data de moviment 30-11-2023
Data valor 30-11-2023
14
SOLUCIONARI EXERCICIS t5 OAGT- PRÉSTECS I LÍSING
SOLUCIÓ:
a) A quant ascendeixen els interessos?
I= 36,32€
b) A quant ascendeix la quota d'amortització?
A= 315,11€
c) A quant ascendeix el terme amortitzatiu?
a= 351,48€
d) A quant ascendeix el capital pendent d'amortitzar o capital viu?
C= 94.562,00€
18. Elabora el quadre d'amortització d'una operació de lísing amb les següents dades:
Import de la inversió: 125.000€
Duració: 2 anys.
Tipus d'interés: anual compost del 6,5%.
Pagament de quotes: quadrimestral.
IVA: 21%
Datos Solució
C = 125.000 Com que les quotes són quadrimestrals, hem de passar el
€. temps i el tipus d’interés a quadrimestres:
n = 2 anys n + 1 = es passa a quadrimestres= (2 anys x 3 quadrimestres) + 1 =
i = 0,065 = 6 + 1= 7 quadrimestres
anual (es calcula un període més per si el client vol exercir l’opció de compra)
Quotes:
1⁄ 1⁄
quadrimestral 𝐢𝟑 = (1 + i) 3 − 1 = (1 + 0,065) 3 − 1 = 𝟎, 𝟎𝟐𝟏𝟐𝟏𝟑𝟒𝟕𝟑
s.
k=3 Ara, ja podem calcular la quota neta (a):
C
𝑎= =
1 − (1 + 𝑖)−(𝑛+1)
∙ (1 + 𝑖)
𝑖
125.000 125.000
𝟏−(𝟏+0,021213473)−7
=
6,578563988
= 19.001,11€
∙(1+0,021213473)
0,021213473
15
SOLUCIONARI EXERCICIS t5 OAGT- PRÉSTECS I LÍSING
Tot i que no estan en l’enunciat, algunes preguntes podrien ser les següents:
a) Quin import es paga pel banc cada quadrimestre?
Es la Quota total = a + IVA = 19.001,11 + 3.990,23 = 22.991,34€
b) Quina és la quota d’interés de l’últim quadrimestre?
I6= C5 x i3 = 18.606,40 x 0,021213473 = 394,71€
c) Quants interessos es paguen en total durant el primer any?
Interessos del primer any = Interessos dels 3 primers quadrimestres = I0+I1+I2 =
= 0 + 2.248,60 + 1.893,23 = 4.141,83€
d) Quina és la quota d’amortització del tercer quadrimestre?
Alerta!! Como que les quotes són prepagables, el primer quadrimestre és el de la fila zero; el
segon és el de la fila 1; el tercer és el de la fila 2; el quart és el de la fila 3…
Per tant, la quota d’amortització del tercer quadrimestre és:
A2= a - I2 = 19.001,11 - 1.893,23= 17.107,88€
e) Quina és l’amortització acumulada de l’últim quadrimestre?
M6= M5 + A6 = 106.393,60 + 18.606,40 = 125.000,00€
f) Si l’arrendatari decideix exercir l’opció de compra, quant hauria de pagar?
En aquest cas, l’arrendatari pagaria la fila que té el número 6, que seria el 7é quadrimestre. Igual
que en els quadrimestres anteriors, pagaria pel banc la Quota total = 22.991,34€
19. Elabora el quadre d'amortització d'una operació de lísing amb les següents dades:
Import de la inversió: 150.000€
Duració: 2 anys.
Tipus d'interés nominal, pagable semestralment: 6,4%.
Pagament de quotes: semestrals.
IVA: 21%
Dades Solució
C = 150.000 €. Com que les quotes són semestrals, hems de passar el
n = 2 anys (e passa tipus d’interés i el temp a semestres:
a semestres) El tipus d’interés de l’enunciat és el nominal (J2). Per tant,
J2 = 0,064 anual obtindrem el tipus d’interés semestral (i2) amb la següent
Quotas: fórmula:
semestrales 𝐽2 0,064
𝒊𝟐 = = = 0,032
2 2
Passem el temps a semestres:
n + 1 = (2 anys x 2 semestres) + 1 = 4 + 1= 5 semestres
150.000 150.000
= = = 𝟑𝟏. 𝟗𝟏𝟗, 𝟎𝟒 €
−5 4,69938915
1 − (1 + 0,032)
∙ (1 + 0,032)
0,032
=
Quota IVA= 31.919,04X0,21= 6.703,00
Quota total= a + Cuota IVA = 31.919,04 + 6.703,00 = 38.622,04 €
16
SOLUCIONARI EXERCICIS t5 OAGT- PRÉSTECS I LÍSING
C=150.000
Lísing
Nº 3r Quota Quota Amortització Deute
de 2n 1r d’interés d’amortització acumulada pendent
semestre
n Quota Quota neta
IVA / IGIC It At Mt Ct
total= a
IVA= a · %IVA It=Ct-1x i At=a-It Mt=Mt-1+At Ct=Ct-1-At
= a + IVA
1r 0 38.622,04 € 6.703,00 € 118.080,96 €
31.919,04 € 0,00 € 31.919,04 € 31.919,04 €
Co=C-Ao
2n 1 38.622,04 € 6.703,00 € 31.919,04 € 3.778,59 € 28.140,45 € 60.059,49 € 89.940,51 €
3r 2 38.622,04 € 6.703,00 € 31.919,04 € 2.878,10 € 29.040,95 € 89.100,44 € 60.899,56 €
4t 3 38.622,04 € 6.703,00 € 31.919,04 € 1.948,79 € 29.970,26 € 119.070,70 € 30.929,30 €
5é 4 38.622,04 € 6.703,00 € 31.919,04 € 989,74 € 30.929,30 € 150.000,00 € 0,00 €
Tot i que no estan en l’enunciat, algunes preguntes podrien ser les següents:
17
SOLUCIONARI EXERCICIS t5 OAGT- PRÉSTECS I LÍSING
20. Elabora el quadre d'amortització d'una operació de lísing amb les següents dades:
Import de la inversió: 125.000€
Duració: 2 anys.
Tipus d'interés: anual compost del 6%.
Pagament de quotes: trimestral.
IVA: 21%
Dades SOLUCIÓ
C = 125.000 € Com que les quotes són trimestrals, hems de
n = 2 anys (es passar el tipus d’interés i el temps a trimestres:
passa a Passem el tipus d’interés a trimestral:
trimestres) 1⁄ 1⁄
i = 0,06 anual i4 = (1 + i) 4 − 1 = (1 + 0,06) 4 − 1 = 𝟎, 𝟎𝟏𝟒𝟔𝟕𝟑𝟖𝟒𝟔
Quotes: Passem el temps a trimestres:
trimestrals n+1 = 2 anys x 4 trimestres = 8 + 1= 9 trimestres
Ara, ja podem calcular la quota neta (a):
C
𝑎= −(𝑛+1)
=
1 − (1 + 𝑖)
𝑖 ∙ (1 + 𝑖)
125.000
=
1 − (1 + 0,014673846)−9
∙ (1 + 0,014673846)
0,014673846
125.000
= = 𝟏𝟒. 𝟕𝟏𝟏, 𝟖𝟏 €
8,49657306
C= 125.000€
Lísing
Nº 3r
2n 1r Quota Quota Amortització Deute
de
trimestr Quota d’interés d’amortització acumulada pendent
n Quota neta
e IVA / IGIC It At Mt Ct
total= a
IVA= a · %IVA It=Ct-1x i At=a-It
= a + IVA Mt=Mt-1+At Ct=Ct-1-At
1r 110.288,19
0 17.801,29 € 3.089,48 € 14.711,81 € 0,00 € 14.711,81 € 14.711,81 €
Co= C-Ao
2n 1 17.801,29 € 3.089,48 € 14.711,81 € 1.618,35 € 13.093,46 € 27.805,28 € 97.194,72 €
3r 2 17.801,29 € 3.089,48 € 14.711,81 € 1.426,22 € 13.285,59 € 41.090,87 € 83.909,13 €
4t 3 17.801,29 € 3.089,48 € 14.711,81 € 1.231,27 € 13.480,54 € 54.571,41 € 70.428,59 €
5é 4 17.801,29 € 3.089,48 € 14.711,81 € 1.033,46 € 13.678,36 € 68.249,77 € 56.750,23 €
6é 5 17.801,29 € 3.089,48 € 14.711,81 € 832,74 € 13.879,07 € 82.128,84 € 42.871,16 €
7é 6 17.801,29 € 3.089,48 € 14.711,81 € 629,08 € 14.082,73 € 96.211,57 € 28.788,43 €
8é 7 17.801,29 € 3.089,48 € 14.711,81 € 422,44 € 14.289,38 € 110.500,94 € 14.499,06 €
9é 8 17.801,29 € 3.089,48 € 14.711,81 € 212,76 € 14.499,06 € 125.000,00 € 0,00 €
18
SOLUCIONARI EXERCICIS t5 OAGT- PRÉSTECS I LÍSING
Tot i que no estan en l’enunciat, algunes preguntes podrien ser les següents:
d) Quin és el deute pendent (capital pendent, capital viu, reserva matemàtica)del 8é trimestre?
El 8é trimestre és el que correspon a la fila amb el número 7.
C7= C6 - A7 = 28.788,43 - 14.289,38 = 14.499,06€
19