You are on page 1of 7

Музична мандрівка

Музичне заняття для дітей старшої групи


Мета:
слухання музики:
 формувати навички культури слухання музики;
 вчити уважно слухати та емоційно відгукуватися на почуте;
 розвивати здатність відчувати та розрізняти засоби музичної виразності;
 закріпити назви нот;
 познайомити з історією «маленької скрипки», використовуючи художнє
слово (загадку);
 активізувати сприймання музики дітьми, використовуючи різні прийоми
гри на скрипці (вібрацією);
 визначити характер незнайомого твору;
 виховувати музичний смак;
 розвивати витримку, інтерес до музики, довіру та уміння чути дорослого;
спів:
 вчити правильно інтонувати мелодію,
 починати спів відразу після музичного вступу;
 закріплювати вміння співати легким природнім голосом, не
вигукуючи кінцівки музичних фраз;
 дотримуватися заданого темпу;
 повторити поняття "соло", "дует", "хор";

гра на музичних інструментах:


 вчити грати на музичних інструментах;
 навчати ритмічно правильно передавати характер музики, відображаючи в
русі ритмічну пульсацію, і простий ритмічний малюнок мелодії;
 розвивати творчі здібності дошкільнят;
 розвивати спритність, уважність, уяву та увагу дітей;
 створювати позитивний емоційний настрій;
 розвивати самостійність, впевненість, доброзичливість один до одного;
 заохочувати вихованців до співпраці в групі,
 закріплювати основні ритмічно-пластичні рухи;
 виховувати дружні стосунки між дітьми
Матеріал: музичні інструменти (скрипка, бубонець, маракас, брязкальця,
дзвіночки, молоточки, барабан, сопілки, ксилофон, скрипка);
магнітофон, диск із записами музики;
вірш "Ноти", "Доброго ранку!", загадка про скрипку;
ілюстрації "Музичні інструменти", "Нотки"
портрет М. Скорика
Музичний матеріал: М.Скорик «Мелодія»

розспівка-вітання «Добрий день» (слова та музика В. Лепешка)


фізкультхвилинка "Веселі звірята"
музична загадка "Ноти"
пісні: "Найкращій бабусі" (слова Є. Левченко музика А.Олейнікової)
"Капелюшок" (слова і музика Н. Кулик )

музично-дидактичні ігри: "Тихі й голосні дзвоники",


"На чому грали ми не скажем, на чому грали ми -
покажем"

Хід заняття
(Діти забігають до залу під веселу музику і зупиняються на килимку)
- Доброго ранку! – травам росистим,
- Доброго ранку!- квітам барвистим,
- Доброго ранку!- сонечку ясному,
Людям усім та усьому прекрасному!

Співаночка «Добрий день!» (слова і музика В.Лепешка).

(діти сідають на стільчики)

Музичний керівник: Сьогодні у нас незвичайний день – до нас завітало багато


гостей. Й заняття зовсім незвичайне і не просто заняття музичне, а музична
мандрівка та цікавий сюрприз.

Діти, мені дуже хочеться, щоб ви сьогодні постаралися і показали гостям, як ви


любите музику та чого навчилися.

Отже, музична мандрівка починається.


звучить музика "В гостях у казки"
Коли казка завітає, привітає
Принесе чарівну мить,
Коли музика приємна залунає,
Щоб у казку запросить!

Давайте уявимо, що ми мандруємо поїздом. А для цього


потрібно ручками передати стук коліс.

(діти відстукують ритм руху поїзда, плескаючи ручками по колінках)


Ту-ту-у-у-у!

Зупинка перша "Впізнай мене"

Музичний керівник: (виконує музичну загадку "Ноти")

Молодці, друзі! Ви вгадали! А давайте пригадаємо:


– Скільки є нот у музиці?
– А які саме? Назвіть їх, будь ласка. (показ на плакаті)

Ви дуже гарно впоралися із завданням. А щоб закріпити свої знання, я


прочитаю вам віршик, а ви мені допоможете і називатимете усі нотки. Згода?

Вірш "Ноти"
Ноти світом мандрували І товаришів шукали.
Їм співали всі: До, ре, мі, фа, соль, ля, сі.

Ноти привітали сонце, Залітали у віконця,


Босі бігали в росі: До, ре, мі, фа, соль, ля, сі.

А коли рядочком стали, Дивним хором заспівали,


Зацвіло усе в красі: До, ре, мі, фа, соль, ля, сі.

І якщо ведмедик нині Вухо віддавив дитині,


То ці нотки запроси: До, ре, мі, фа, соль, ля, сі.

Ноти світом полетіли І на згадку залишили


Два вітання, три мерсі: До, ре, мі, фа, соль, ля, сі.

Музичний керівник: Рушаймо далі


(діти відстукують ритм руху поїзда)
Зупинка друга "Будьмо знайомі"

Загадка
До вас прийшла я в дитсадок, Мов золотиста рибка.
Крім струн я маю ще смичок. Усі мене впізнали? Я – ...

Діти. Скрипка!

Музичний керівник: Колись у давнину скрипка була не така, а дуже маленька, її


клали на коліна і грали веселі пісні, але так грати було незручно. І тоді поклали її
ось так (кладе на плече). Так стало зручніше грати і скрипочка сама змінилася,
стала красивішою. Бачите, яка в неї фігура: довга
шийка, голівка, чотири кілочки, які тримають струни, та підставка. А всередині,
як і у нас, людей, у неї є душа. Грають на скрипці за допомогою смичка.
Якщо провести по струнах смичком, можна почути красивий звук. (Грає). Вам
подобається?

А тепер порівняйте, ось я заграю по-іншому. (Грає з вібрацією).

– Діти, а вам більше сподобалося коли я грала перший чи другий раз?


– А для чого я робила такий тремтячий рух? Як ви думаєте?

Діти. Щоб музика була красивою.

Музичний керівник: Музикант робить такий рух, щоб допомогти скрипці співати,
як людина. Такий рух називається вібрацією. А ще скрипка, як справжня співачка,
любить співати разом із фортепіано. А щоб вам краще слухалося, якщо бажаєте,
можна заплющити очі.

Звучить "Мелодія" М.Скорика

Музичний керівник: Я бачу, діти, що вам сподобалася музика?


Діти. Так!

Музичний керівник: А який настрій передає музика, яка вона?


Діти. Сумна, лагідна, ніжна...

Музичний керівник: А на що схожа ця музика, на пісню чи танок?


Діти. На пісню.

Музичний керівник: Так, музика, яку ви почули, співуча, лагідна, ніжна, а ще


протяжна, задумлива. Цю чудову музику спеціально для скрипки написав
український композитор Мирослав Скорик. (Показує портрет).
Музичний керівник: А наша музична подорож продовжується! Рушаймо!
(діти відстукують ритм руху поїзда)

Зупинка третя "Пісенна"

Музичний керівник: А тепер я хочу, щоб і ви співали гарно, як скрипочки! Для


цього вам треба сісти рівненько, розправити плечки. А для чого це робити?

Діти. Щоб ми спокійно та глибоко дихали і щоб гарно співали.

Музичний керівник: Зараз прислухаємося до свого голосу і співатимемо


протяжно, ніжно та м'яко, як скрипка.

Пісня "Найкращій бабусі"

Музичний керівник: Скажіть-но мені, будь ласка,


- Яка за характером ця пісня? (ніжна, лагідна, спокійна)
- У супроводі якого інструменту вона прозвучала? (фортепіано)
- А які ще пісні спокійні та ніжні ви знаєте? (Колискові)

Пісня "Червоний капелюшок"(соло)

Музичний керівник: А тепер ви прослухали пісеньку, зовсім іншого характеру.


– Хто скаже, яка вона за жанром? (жартівлива, весела, жвава)
– А які ще пісні ви знаєте? ( "День Різдва", "Новорічна")
– А як називається супровід до пісні? (фонограма)

Музичний керівник: У нас мандрівка незвична, тому і пауза – музична.

Фізкультхвилинка "Веселі звірята"

Музичний керівник: Гаразд! Рушаймо далі!


(діти відстукують ритм руху поїзда)

Зупинка четверта "Казкова"

Музичний керівник: А тепер розкажемо казочку у супроводі музичних


інструментів. але спочатку пригадаємо їх назви.

(музичний керівник показує музичні інструменти, а діти називають їх)

Казка про те, як музичні інструменти посварилися


у супроводі музичних інструментів
(молоточки, барабан, маракаси, сопілки, ксилофон)
Музичний керівник:
У дитячому садочку, у музичному куточку
Жили собі інструменти музичні: веселі, незвичні, дуже симпатичні.

Молоточки – стук-стук-стук! (дитина грає)


Барабани – трам-там-там! (дитина грає)
Маракаси – шур-шур-шур! (дитина грає)
Сопілки – ду-ду-ду! (дитина грає)
Ксилофон – дзень-дзелон! (дитина грає)

Жили мирно, хоч не тихо, та зненацька сталось лихо:


посварилися музики. Мало не дійшло до бійки –
Всяк хотів солістом стати, на концертах виступати.

Молоточки як застукали:
– Стук-стук-стук! Стук-стук-стук – найгарніший у нас звук. (дитина грає)
Вам без нас не обійтися, хто не згодний – відгукнися!

Відповів їм ксилофон:
– Я заграю вам чарльстон! (дитина грає)

Тут й сопілки гомінкі:


– Голосочки в нас дзвінкі! А чарльстон – це вже не модно!
Модна музика народна! (дитина грає)

– Як тепер нам виступати, коли кожен хоче грати?


Як тут бути, що робити, як музик цих примирити?

Допоможе диригент. Він збере оркестр в момент.


Інструменти всі заграють, затанцюють, заспівають
І помиряться ураз, й добра казка вийде в нас

Гра на музичних інструментах "Оркестр"

Музичний керівник: А зараз поїхали!


(діти відстукують ритм руху поїзда)

Зупинка п’ята «Ігрова»

Музичний керівник: Ми вже співали й казку гарну розказали, лиш у гру веселу
ще не грали. Давайте пограємося.

Музично-дидактична гра «Тихі й голосні дзвоники»


Діти сидять на стільчиках, тримаючи в руках дзвіночки. Музичний керівник
співає в довільному порядку куплети пісні, а діти дзвонять відповідним чином.

Дзенькай, дзвонику потроху –


Тиші в домі не полохай!

Гучно, дзвонику, дзвони,


Тишу з дому прожени!
Музично-дидактична гра "На чому грали ми не скажем, на чому
грали – ми покажем"
Музикант пропонує дітям за пластичними рухами його рук упізнати, на якому
інструменті він "грає", і назвати цей інструмент. Потім можна помінятися
ролями: діти, за бажанням, пластично відтворюють гру на вдаваному музичному
інструменті, а Музикант вгадує, що це за інструмент.

Музичний керівник: Дітки! Ви сьогодні були дуже старанні та уважні. Усі дуже
добре впоралися із завданнями: гарно й голосно співали, активно відповідали на
запитання. А ще ви перетворилися на справжніх артистів-музикантів, коли грали
на музичних інструментах. А найбільша нагорода для артистів – це гучні оплески
та квіти. І ви сьогодні теж їх отримаєте.

Музичний керівник:
Для вас старанно всі ми грали та співали,
Майстерність і уміння своє вам показали!
А сподобалась вам наша мандрівка чи ні
Хай засвідчать ваші оплески гучні!

Музичний керівник: До побачення!

You might also like