You are on page 1of 4

Міністерство освіти і науки України

Тернопільський національний педагогічний університет

Конспект
на тему

«Жартівливі та сумні інтонації»


3 клас

Підготувала студентка групи ПО-21

Ковбасюк Анастасія

Тернопіль – 2021

Урок № 10. Жартівливі та сумні інтонації


(3 клас)

Мета:
- навчальна: розширити поняття «Інтонація»; познайомити із особливостями
жартівливих та сумних інтонацій, елементами музичної мови, які їх створюють;
навчати виконувати музичні твори, передаючи образний зміст; ознайомити із
нотою «мі».
- розвивальна: розвивати музичний слух та ладове чуття дітей.
- виховна: виховувати любов до музики, вміння її вислухати та обговорювати.
Музичний матеріал: Віктор Косенко «Дощик», «Гумореска», «Колискова»,
В.Попович та В.Кленець «Співучий колобок».
Обладнання: музичні інструменти, програвач, фонохрестоматія.
Наочні посібники: «Хрестоматія» та «Фонохрестоматія» з музики 3 клас, картки.
Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ
1. Організаційний момент
Вхід до класу під звучання «Гуморески» В.Косенка
Музичне привітання.
2. Актуалізація опорних знань.
Бесіда
- Як звуть фею, з якою ви знайомились на попередньому уроці? [Інтонація]
- Ви зайшли до класу під музику, яку вам передала фея Інтонація. Який, на вашу
думку був у неї настрій? [жвавий, комічний, швидкий темп, постійна зміна
динаміки]
3. Мотивація навчальної діяльності

З гарним настроєм сьогодні на уроці за допомогою своїх знань і вмінь ми


продовжимо наше знайомство з феєю Інтонацією, познайомимось з новим
композитором, будемо розвивати вміння слухати та обговорювати музику.
Отже, тема нашого уроку жартівливі та сумні інтонації.
4. Основна частина
4.1. Музичний словник
Пригадаємо, що кожен музичний твір має своє власне зернятко - основну
інтонацію.
Коротка послідовність звуків, з якої складається основна інтонація, називається
мотивом.
Завдяки тому , що мотив може мати різний характер, музика може бути сумною
або веселою. І навіть жартівливою. Для того, щоб створити жартівливу музику,
композитор використовує багато різних способів. Так, наприклад, він може
вставити гучний звук саме тоді, коли цього ніхто не очікує. Або зробити тривалу
паузу посередині музичної фрази. Або навмисне вставити неправильну,
фальшиву ноту, яка здавалося б, недоречна в цьому разі. І таким чином музика
набуває жартівливого характеру.
4.2. Розповідь про композитора
Косенко Віктор Степанович – український композитор, піаніст. Народився 11
листопада 1896 року, в місті Петербурзі. Ще у віці шести років, будучи
маленьким хлопчиком, не знаючи нот, з голосу грав «Патетичну
сонату» Бетховена. Віктор Косенко залишив після себе десятки творів, які
увійшли до золотого фонду української фортепіанної музики. Серед них
«Альбом дитячих п'єс», на якому зростало багато поколінь юних піаністів.
4.3. Слухання музики
Послухайте музичний твір «Дощик», який написав український композитор
Віктор Косенко і поміркуйте над тим, який характер цього твору .
- Який характер цього твору? [контрастний – є 3 частини (дощ то посилюється,
то вщухає)]
- Який настрій цієї музики? [веселий, весняний]
- Що ви відчували, коли слухали п’єсу? [теплий весняний дощ, як краплинки
падають на землю, у калюжку]
-А взагалі, вам подобається дощ? В яку пору року ви любите його найбільше?
Який у вас з’являється настрій, коли йде дощ?

Слухання музики «Колискова»


-Діти, а чи знаєте ви, що таке колискова?
Колискова — повільна пісня для заколисування дитини, один із найдавніших
видів народної творчості. Музика колискової має спокійну та лагідну мелодію,
заколисуючий ритм, уповільнений темп. У колискових піснях мати заклинає
свою дитину від нещастя й пророкує їй щастя та здоров’я. Батьки всього світу
співають колискові своїм дітям, щоб заспокоїти їх, щоби ті спокійно спали та
бачили солодкі сни. Усю любов, ніжність, бажання бачити свою дитину
щасливою, розумною, здорового матір укладає у невибагливі рядки і простеньку
мелодію, організовану ритмом гойдання колиски. Колискові пісні виникли дуже
давно, ми навіть не знаємо, хто є їх автором. Таку музику називають народною.
У будь-якого народу є свої колискові, і зазвичай у них ідеться про місяць та зорі,
іграшки та маленьких звіряток, спокій та дрімоту.
Тож давайте послухаємо ще одну композицію («Колискова»), і скажемо, чим же
вона відрізняється від тих, які ми вже опрацювали.
-Які у вас були почуття, коли ви прослуховували цю композицію? [ніжність,
спокій, хотілося заснути]
4.4. Порівняння прослуханих композицій
Ми прослухали 3 композиції, які відрізняються, мають свій характер. Давайте ж
охарактеризуємо їх, і визначимо чим гумореска, тобто жартівлива інтонація,
відрізняється від колискової, яка має сумну інтонацію. Для цього ви повинні
обрати слова, що характеризують ці твори.
5. Вокально-хорова робота

На першому поверсі музичного будиночка присіла нотка МІ. Вона завітала до нас
здалеку, тому ми нескінченно раді, що нотка знайшла затишне місце на першій
лінійці, щоб перепочити.
Спробуймо і ми із жартівливими інтонаціями проспівати поспівку:
Заспівали вдалині
Пташечки ноту «мі».
З ними учимо пісні:
До-ре-мі, До-ре-мі.
Діти, зустрічайте веселого Колобка.
Робота над виразним виконанням пісні В.Поповича «Співучий колобок».
6. Підбиття підсумків уроку

Отже, ми дізналися на уроці, що в музиці – кожен музичний твір, так би мовити,


«проростає» із музичного «зернятка» - інтонації.
Щоб закріпити знання, пропоную Вам наступні запитання:
● Коротка послідовність звуків, з якої складається основна інтонація, називається
[мотивом].
● Яким може бути характер мотиву? [веселий, сумний, жартівливий].
З якими музичними творами ми познайомились на уроці? [«Гумореска», «Дощик»,
«Колискова»]
● Назвіть автора цих п’єс [Віктор Косенко].
● З якою ноткою познайомились на уроці, де вона розташувалась? [мі, на 1 лінійці].

Дякую всім за роботу на уроці


Спасибі всім, хто працював
Пісні співав, диригував.
Учні виходять із класу під музичний супровід (Віктор Косенко «Гумореска»).

You might also like