You are on page 1of 18

План- конспект уроку

4 клас
Тема. Грайливе скерцо.
Мета. Ознайомити з особливостями жанру скерцо, його історією розвитку та
характерними ознаками скерцо як жанру камерно-інструментальної музики,
розглянути різницю між інструментальним і вокальним сучасним скерцо,
ознайомити учнів зі спорідненими жанрами в образотворчому мистецтві.
Розвивати вміння учнів уважно слухати камерно-інструментальну музику та
знаходити на слух характерні ознаки жанру скерцо, знаходити спільні та
відмінні риси між оригіналом музичного шедевру та його обробкою, розвивати
вміння висловлювати власні музичні враження від прослуханого твору,
розвивати вміння знаходити спільні риси між музичним та образотворчим
мистецтвом.
Виховувати інтерес до слухання класичної камерно-інструментальної музики,
творчості Й. Баха, виконання пісень українських композиторів.
Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему.
Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка,
ілюстрації до музичного твору та пісні, портрет композитора Й. Баха.
Основні поняття для засвоєння: характерні ознаки жанру скерцо, розмаїття
скерцо в світовому музичному мистецтві, композиційна будова (форма) скерцо,
споріднені жанри в образотворчому мистецтві.
Твори, що вивчаються на уроці:
• Й.С. Бах. Скерцо («Жарт») з оркестрової сюїти №2 (у класичному варіанті
та в сучасній обробці).
• Пісня «Зоопарк».
Хід уроку:
I. Організаційний момент.
Вхід під музику скерцо Й. Баха. Організаційний момент.
Музичне вітання.
Добрий день, діти! Радий вас всіх бачити! Який у вас настрій сьогодні?
II. Мотивація до навчання.
III. Актуалізація опорних знань. Парне опитування.
IV. Новий матеріал для засвоєння. Бесіда з учнями про відоме скерцо в
творчості Й. Баха.
У музиці, як і в літературі, є різні за характером твори: ліричні, драматичні,
епічні та комічні. Музичний образ, створений композитором, також може
мати різний характер.
Серед безлічі інструментальних творів И.С. Баха є і жартівливі —
наприклад, скерцо з оркестрової сюїти №2. Воно звучить так актуально
ніби композитор живе в наш час і знає, що сучасна молодь полюбляє
танцювати й жартувати. Твір, який прийшов до нас крізь віки лунає з екранів
телебачення, з мобільних телефонів, «живе» у фільмах та спектаклях.
Послухайте скерцо і спробуйте з'ясувати, в чому секрет його популярності.
1. Музичне сприймання. Й.С. Бах. Скерцо («Жарт») з оркестрової сюїти №2
(для флейти та струнного оркестру). Сучасна обробка твору для вокального
квартету.
https://www.youtube.com/watch?v=Jd7D5y0ZBvM
Аналіз музичних творів.
1. Розкажіть про особливості прослуханих творів. Чи схожі вони?
2. Які засоби виразності було використано?
3. Охарактеризуйте образи обох творів.
4. Про що «розповіла» вам ця музика? Опишіть картини, які ви уявляєте під
звуки цієї музики.
5. Які ще твори цього композитора ви пам'ятаєте?
6. Чим відрізняється вокальна обробка твору від його оригіналу? Доведіть.

2. Бесіда з учнями про історію розвитку жанру скерцо.


Історія жанру скерцо дуже давня. Спочатку, із XVI ст., скерцо входило до
складу сюїт. Найвідомішим автором барокових сюїт можна вважати Й.С. Баха,
який написав цикли англійських і французьких сюїт для клавіру, а також багато
сюїт для віолончелі, скрипки та флейти.
Пізніше у творчості романтиків скерцо набуло форми невеликої
інструментальної п'єси, а з початку XIX століття — зайняло місце в симфонії та
сонаті, витіснивши звідти менует.
Музичний словничок
Скерцо (італ. scherzo — буквально «жарт») — частина симфонії, сонати,
квартету чи самостійна музична п'єса у жвавому, стрімкому темпі, з
гострохарактерними ритмічними і гармонічними зворотами, у тридольному
розмірі.
Які ж характерні риси скерцо? Твори цього жанру демонструють різноманітні
відтінки музичного гумору. Склалася ціла низка прийомів, здатна передавати
такі задуми: жартівливі перегуки мотивів, які перекидаються з регістра в
регістр або від одного інструмента до іншого, різного роду несподіванки тощо.
До найвищих досягнень у цьому жанрі належать чотири скерцо Ф. Шопена.
Згодом скерцо набуло мінорного забарвлення.
Виконання творчого завдання.
А чи може вокаліз — пісня без слів розповісти про жарт? Естрадна пісня
«Тгоіоіо» у виконанні відомого російського співака Едуарда Хіля через 44 роки
після її запису стала хітом Інтернету. Так, на сторінці цієї пісні в
найпопулярнішій соціальній мережі Facebook.com зареєстровано 15 тис.
прихильників, а ролик подивились 2 млн. осіб.
Послухайте цей вокаліз. Яке враження він на вас справив?
Музичне сприймання. А. Островський. Вокаліз «Тгоіоіо» у виконанні Едуарда
Хіля.
8. Фізкультхвилинка «Коли сирену чуєш, то ЗСУ працює».
9. Розспівування. Вправи для розвитку дихання, музичного слуху та голосу
(за вибором вчителя).
Вправа « Надуй кульку»
Вправа « Загаси свічку»
Вправа «Караоке»
V.Розучування пісні. «Зоопарк»
Спробуйте заспівати пісню разом зі своїми друзями. Об'єднайтеся у декілька
гуртів та придумайте назву для кожного з них. Виконайте по черзі по одному
куплету пісні під фонограму.
VI. Узагальнення знань.
Творче завдання.
Розгляньте ілюстрації сатиричного або жартівливого змісту — шарж,
карикатуру, малюнок. Ці твори в образотворчому мистецтві мають різні назви:
гумористичний малюнок, шарж, карикатура.
Прослухайте скерцо Й.С. Баха ще раз і спробуйте відтворити на папері музичні
образи, які навіяла вам музика.
VII. Домашнє завдання. Послухайте музику жартівливого характеру. Складіть
гумореску про шкільне життя або намалюйте дружній шарж на однокласників.
Вихід із класу під музику скерцо Й. Баха.
План-конспект уроку
5 клас
Тема. Симфонічна музика
Мета. Ознайомити учнів з поняттям оркестр,різновидами оркестрів,
ознайомитись з творчістю Г.Свиридова та особливостями вальсу. Розвивати
вміння учнів, надавати характеристику музичному образу твору у виконанні
оркестру,розрізняти на слух звучання музичних інструментів симфонічного
оркестру,створювати вальсовий ритм за допомогою ударних інструментів.
Виховувати інтерес до слухання української народної пісні,визначити її
образний зміст,сприяти вихованню естетичного смаку учнів.
Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему.
Обладнання: музичний інструмент, ілюстрації музичних інструментів,
мультимедійна презентація, роздатковий матеріал.
Основні поняття для засвоєння: поняття « оркестр », « види оркестрів »,
«симфонічний оркестр»
Твори, що вивчаються на уроці:
• Пісня «Зоопарк»
• Н.Май «Червона калина»
• М. Лисенко вальс « Розлука»
Перебіг уроку
1.Організаційний момент.
Вхід учнів до класу. Музичне вітання: « Добрий день вам»
Добрий день, діти! Радий вас всіх бачити! Який у вас настрій сьогодні?
II. Мотивація до навчання.
Розповідь вчителя з елементами бесіди.
- Під яке звучання ви входили до класу? (фрагмент М. Лисенко Вальс «
Розлука»)
- Чи знайомий вам твір у виконанні групи інструментів? ( оркестру)
III.Актуалізація опорних знань учнів.
Прийом «Мозковий штурм»
• Музика,яку створює композитор? ( Професійна музика)
• Музика,призначена для виконання голосом? ( Вокальна музика)
• Музичний твір для невеликого складу виконавців? ( Ансамбль)
• Музика,призначена для виконання на музичних інструментах?
( Інструментальна музика)
IV. Пояснення нової теми.
Симфонічною називають інструментальну музику, призначену для
виконання симфонічним оркестром. Для нього створено багато музики різних
жанрів і форм. Оркестрові твори — симфонії, увертюри, концерти тощо —
писали композитори минулого і сучасності.
Симфонія в перекладі з грецької — «співзвуччя». Симфонія складається з 4
частин:
Перші, або як їх називають, ранні симфонії з’явились у німецькому місті
Мангеймі. Саме там збиралися дивовижні музиканти для того, щоб грати разом
в оркестрі. Кожен із них був майстром своєї справи.
Саме тому оркестр викликав захоплення всіх, хто чув його. Але був ще
один секрет, який підсилював інтерес слухачів. Ці прекрасні музиканти
навчилися грати разом злагоджено і гармонійно. Тобто музика могла звучати не
просто гучно або тихо, а й з динамікою, що поступово змінювалася. Звичайно,
кожен окремо володів цим прийомом уже давно, але щоб усі інструменти
водночас змогли підсилювати звук або поступово затихати, — так до них ніхто
не виконував музику.
Робота в зошитах: Оркестр — колектив музикантів, призначений для
сумісного виконання музичних творів.
Симфоні́чний орке́стр — великий колектив музикантів (оркестр), що
виконують симфонічні музичні твори.
Групи симфонічного оркестру:
1. Струнно – смичкові інструменти;
2. Дерев’яні духові інструменти;
3. Мідні інструменти;
4. Ударні та шумові інструмени.
Робота з таблицями.
« Симфонічний оркестр »(Розподіли інструменти симфонічного оркестру та
допиши назви у правильному порядку)
Струнні, Духові дерев’яні, Духові мідні, Ударні та шумові.
Підказка: скрипка, альт, віолончель, контрабас, флейта, гобой, кларнет, фагот,
труба, тромбон, валторна, туба, барабан, тарілки, литаври, трикутник.
« Третій зайвий » (вилучи зайве слово)
1. Скрипка , Саксофон , Віолончель
2. Труба , Флейта , Туба
3. Литаври , Арфа , Барабан
4. Гобой , Тромбон , Контрабас

Бесіда про творчість композитора (М.Лисенка) та музичний твір.


Микола Лисенко-український композитор, піаніст, диригент, педагог, збирач
пісенного фольклору, громадський діяч.
До найвідоміших творів Лисенка належать музика гімнів «Молитва за Україну»
та «Вічний революціонер», котрі зокрема виконував хор Кирила Стеценка під
час Свята Злуки, опери «Тарас Бульба», «Наталка Полтавка» та інші. Лисенко
створив численні аранжування народної музики для голосу й фортепіано, для
хору та мішаного складу, а також написав значну кількість творів на слова
Тараса Шевченка.
Прослуховування твору М.Лисенка вальс «Розлука»
https://www.youtube.com/watch?v=kkP56egOOPQ
Аналіз прослуханого твору.
• Який оркестр виконував вальс?
• Звучання яких музичних інструментів вам вдалося розпізнати?
• Яке враження справила на вас музика вальсу?
• Якими ви уявляєте тих,хто танцює?
Робота в зошитах:
Музичний словничок
Вальс (від нім. кружляти)— парний бальний танець із тридольним музичним
супроводом.
Творче завдання. « Цікаво створювати музику»
Уявіть себе музикантом і « заграйте» вальс. Створіть та запишіть власний
ритмічний рисунок у вигляді музикограми. Мелодію вашого вальсу можна
виконати голосом .
Фізкультхвилинка «Коли сирену чуєш, то ЗСУ працює»
https://www.youtube.com/watch?v=Jkwb9Q8NlvA
V.Вокально-хорова робота.
 Повторення правил співу.
 Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу(«Надуй
кульку», «Задуй свічу», « Караоке»).
 Вправи для розвитку музичного слуху та голосу.
 Виконання пісні: Н.Май «Червона калина »
 Повторення пісні «Зоопарк»
Виконання пісні: Н.Май «Червона калина »
Художнє виконання пісні під музичний супровід.
( Під час співу виконуйте танцювальні рухи)
VI. Підсумок уроку. Узагальнення вивченого матеріалу.
Бесіда.
 Що таке оркестр?
 Симфонічний оркестр та назва груп оркестру?
 Який твір виконував симфонічний оркестр? Назвіть автора вальсу?
 Яка музика створила вам святковий настрій?
VII. Домашнє завдання.
1) Пригадайте пісню, яку ми виконували на уроці, та заспівайте її рідним і
друзям.
2) Чи слухаєте ви у повсякденному житті оркестрову музику? Розпізнайте на
слух музичні інструменти оркестру,які виконують твори.
Вихід з класу під музику
План-конспект уроку
6 клас
Тема уроку: Українська народна пісня. Аранжування та обробка.
Мета: ознайомити з поняттям «аранжування традиційної інструментальної
народної музики» та з особливостями цього виду аранжування, розглянути
приклади аранжування народних пісень у творчості композиторів-класиків,
ознайомити з творчістю «Тріо Мареничів».
Розвивати вміння учнів уважно слухати інструментальну музику та її
аранжування та надавати характеристику музичним образам, порівнювати і
спів ставляти твори-оригінали народної музики та їхні аранжування,
розвивати вміння виконувати пісні під акомпанемент інструмента та під
фонограму.
Виховувати ціннісне ставлення до музичного мистецтва, інтерес до творів
композиторів-класиків, повагу та інтерес до творчості Тріо Мареничів.
Музичний матеріал:
• Тріо Мареничів «Ой у гаю при Дунаю»
• Тріо Мареничів «Ой там на горі в зеленім гаю»
• Обробка укр. народної пісні «Ой там на горі» у стилі кантрі.
Обладнання: ком’ютер, ілюстрації до музичних творів та пісні, фото тріо
Мареничів, аудіо та відеозаписи.
Основні поняття для засвоєння: поняття «аранжування традиційної
інструментальної народної музики», особливості аранжування народної
інструментальної музики.
• Тип уроку: комбінований, урок поглиблення в тему.
Хід уроку
I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
Музичне вітання.
Добрий день, діти! Радий вас всіх бачити! Який у вас настрій сьогодні?
II. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні ми з вами поринемо у світ аранжування народної музики та
порівняємо традиційну народну музику зі зразками джазового аранжування
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
• Що таке українська народна пісня?
• Що таке авторська пісня?
• Що таке дует та тріо?
• Що таке аранжування академічної музики?
• У чому особливість аранжування академічної музики?
• Що таке оркестрування?
• Чи знаєте ви щось про Тріо Мареничів?
• Розкажіть про свої враження від сучасного аранжування пісні « Ой там
на горі».
IV. ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ.
1. Аранжування та обробка народної музики.
Часто популярна народна пісня або мелодія народного танцю
отримують нове звучання у творах композиторів: операх, симфоніях,
сюїтах, концертах.
Чим відрізняється аранжування народної музики від аранжування
академічної музики? Які народні пісні ви знаєте? Де найчастіше ми можемо їх
почути? Як вони збереглись до наших часів?

Спробуйте це дослідити. Завдяки варіюванню, інструментуванню та


стилізації народна музика може змінити своє звучання. Аранжувальник по-
своєму трактує гармонію, ритм, динаміку, складає композицію на основі
одного чи декількох народних творів.
Народні пісні й танці зберігають національний колорит, якщо
виконуються оркестром чи ансамблем народних інструментів, але звучать
по-новому у виконанні симфонічного оркестру.
Спробуйте порівняти оригінальну народну мелодію пісні «Ой там на
горі», із сучасною обробкою цієї ж мелодії.
Музичне сприймання.
Класичне виконання: https://www.youtube.com/watch?v=lzIr9SGlz38
Джазова обробка: https://youtu.be/EeLxg8_Z5o4
Аналіз музичних творів:
1. Розкажіть про своє враження від прослуханої музики.
2. Який народний танець ви уявили, слухаючи пісню?
3. Які засоби музичної виразності допомогли виконавцям передати
національний колорит пісні?
4. Охарактеризуйте музичні образи композиції.
Музичний словничок
Аранжування народної музики – це обробка творів народної музики (пісень,
танців тощо) шляхом зміни деяких засобів виразності та додавання нових
фрагментів музичного твору.
Обробка пісні — це її видозмінення за допомогою специфічних музичних
прийомів, шляхом гармонізації, аранжування або транскрипції.
Фізкультхвилинка «Коли сирену чуєш, то ЗСУ працює»
https://www.youtube.com/watch?v=Jkwb9Q8NlvA
2. Знайомство з творчістю тріо Мареничів.
Тріо Мареничів — український музичний колектив, що виконував пісні в
народному стилі переважно українською мовою. У репертуарі групи були як
фольклорні, так і професійні, в тому числі й власні твори. Значну частину
народних пісень аранжували учасники групи, здебільшого Антоніна Маренич.
Найбільшу популярність тріо здобуло в СРСР наприкінці 1970-х — початку
1980-х рр. Пісні народів світу та поп-шлягери з їхнього репертуару відразу ж
зникли — залишилися тільки україномовні, всенародно улюблені пісні: «Сиджу
я край віконечка», «Посилала мене мати», «Ой у гаю при Дунаю», «Несе Галя
воду», «Ой під вишнею», «Тиша навкруги», «Чом ти не прийшов?» та ін.
У 1979 р. тріо представляло Україну на Євробаченні з піснями «Ой у гаю при
Дунаю» та «Несе Галя воду». Згодом виконавці отримали звання заслужених
артистів України, а в 2003 р. стали народними артистами України. Група
розпалася в 2004 році.

Склад тріо:
• Валерій Маренич — вокал, гітара, кларнет;
• Антоніна Маренич — вокал, маракаси, гармоніка, бубон, бас-гітара;
• Світлана Маренич — вокал, бубон, гармоніка.
Давайте послухаємо пісню, що звучала на Євробаченні у виконанні тріо
Мареничів:
https://www.youtube.com/watch?v=4Kt7RZ6PgO8
Аналіз музичних творів:
5. Розкажіть про своє враження від прослуханої музики.
6. Який народний танець ви уявили, слухаючи пісню?
7. Які засоби музичної виразності допомогли виконавцям передати
національний колорит пісні?
8. Охарактеризуйте музичні образи композиції.

V. ВОКАЛЬНО-ХОРОВА РОБОТА.
1. Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу.
2. Розучування пісні «Ой там на горі» (укр. народна пісня)
- Знайомство з піснею – змістом та характером музики.
- Розучування першого куплету пісні та мелодії по фразах.
- Виконання пісні а капела та під супровід інструмента.

Ой там на горі, в зеленім гаю,


Ой там на горі, на горі.
А під горою, а під горою, |
Зелена рожа, білий цвіт. | (2)

Ой то не рожа, ой то не рожа,
То тільки з рожі білий цвіт.
В моєй дівчини дрібненькі сльози, |
Що вона плаче день та ніч. | (2)
VI.Узагальнення.
Дайте визначення поняттю «аранжування народної музики».
• Аранжування яких народних пісень ми слухали на уроці?
• Назвіть їхніх виконавців. Охарактеризуйте засоби виразності цих
творів.
• Що вам відомо про творчість тріо Мареничів?
• Розкажіть про свої враження від уроку.
VII. Домашнє завдання.
Послухайте кілька творів із репертуару тріо Мареничів . Спробуйте
порівняти їх з іншими сучасними обробками.
Музичне прощання.
МУЗИЧНИЙ ПРОЕКТ
«Друге народження фольклорних творів»
Мета: створити власну колекцію народних творів, які зазнали аранжування,
знаходити відповідну інформацію про музичний твір, його аранжувальника.
Очікуваний результат: музичний альбом або міні-енциклопедія.
Типологія проекту: індивідуальний короткотривалий, творчий, практико-
орієнтований, музичний.
План створення проекту:
1. Прослухай музичні твори, знайди серед них ті, в основі яких є
народна музика, що зазнала аранжування, та збережи ці композиції у
форматі мп3.
2. Відшукай потрібну інформацію про твір, його аранжувальника.
Відповідно оформ сторінки альбому чи міні-енциклопедії. Додай до
зібраних матеріалів власні ілюстрації.

План-конспект уроку
7 клас
Тема: Поп музика.
Мета. Ознайомити з поп музикою, розглянути характерні особливості поп
музики, ознайомити з історією поп-музики та творчістю видатних виконавців
поп - музики, ознайомити із хітами популярної музики XX століття.
Розвивати вміння учнів уважно слухати поп- музику та надавати
характеристику поп-хітам, розвивати вміння впізнавати на слух популярні
композиції та називати імена їхніх виконавців, розвивати вміння виконувати
пісню хором, малими ансамблями та сольно.
Виховувати інтерес до поп- музики XX століття, інтерес до творчості видатних
поп-виконавців, до українських популярних співаків.
Тип уроку: комбінований, урок поглиблення в тему.
Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка,
мультимедійна презентація, портрети композиторів і виконавців популярної
музики XX століття.
Основні поняття для засвоєння: особливості поп-музики, видатні імена поп-
виконавців.
Твори, що вивчаються на уроці:
· Гурт «АББА», «Маммаміа» («Mammamia»);
· Пупуріна теми пісень гр. «АББА»;
· М. Джексон, «Біллі Джін» («BillieJean»),
· сл. І муз. В. Івасюка «Червона рута» вик. С. Ротару

Хід уроку
Вхід під пісню В. Івасюка «Червона рута» вик. С. Ротару.
I. Організаційний момент.
Добрий день, діти! Радий вас всіх бачити! Який у вас настрій сьогодні?
II. Мотивація до навчання.
На нас чекає дуже цікава тема. Поп- музика. Сьогодні ви дізнаєтеся про історію
розвитку поп-музики та познайомитеся з іменами відомих поп-зірок.
III. Актуалізація опорних знань. Парне опитування.
- Що таке рок?
- Які виконавці та групи працювали в різних напрямах рок-музики?
- У чому полягає особливість рок-музики?
- Які сучасні українські рок-гурти вам відомі?
IV.Пояснення нової теми.
У 50-х роках XXстоліття поп- музикою (з англійської «популярна,
загальнодоступна музика») називали рок-музику, пізніше ці поняття
розділилися. Поп –музика - це розважальна музика для загалу, яка
використовує жанри, стилі і напрями рок – музики. У цьому полягає її
відмінність від популярної музики в широкому значенні слова –
найвідоміших, часто виконуваних творів (зокрема симфонічних).
Поп – музика орієнтується на загальний смак слухачів, тому під час
створення таких творів використовуються вже випробувані музичні
стандарти. Проте, будь-які правила мають винятки, і найвідоміші
представники поп-музики, такі як, наприклад, шведська група «АББА»,
австралійська «БіДжіз», німецька «Модерн Токінг» - це високопрофесійні
музиканти, чиї композиції мають заслужену популярність.
Слухання музики. Гурт «АББА», «Маммаміа» («Mammamia»);Пупурі на теми
пісень гр. «АББА».
https://www.youtube.com/watch?v=U4Sm7v6PDY8

- Порівняйте інтерпретацію М.Стецюка з оригіналом пісні;


- Як змінюється сприйняття твору, коли в ньому звучать голоси?

Гурт «АББА» («ABBA») – шведськиймузичний квартет, утворений у 1972 р.


У Стокгольмі. Гурт проіснував десять років,
упродовжякихпосідавнайвищімісця у світовихчартах (рейтингах пісень).
Назва гурту складається з перших літеріменучасників – Агнета, Бйорн, Бенні,
Анні – Фрід. Заснували гурт музиканти, співаки й авторипісеньБйорнУльвеус
і БенніАндерссон. У 1974 рооці «АББА» перемогла на конкурсіпісні
«Євробачення».
«АББА» вважається одним з
найуспішнішихколективівупродовжусієїісторіїпопулярноїмузики. Сьогодні
навряд чизнайдетьсярадіостанція, на хвиляхякоїне звучать пісні цього гурту.
Альбоми талановитих скандинавів купують і нині, тому й не дивно, що
загальний наклад проданих записів і синглів «АББА» сягає 380 мільйонів.
Основне призначення поп-музики - розважати людей, створити їм гарний,
переважно танцювальний настрій. А спонукає до танців музика в стилі соул,
диско, техно, хіп-хоп, джангл – біт. Танцювальний ритм стрімко набував
важливого значення в музиці, тоді як мелодія і вокал переміщалися на
другий план. Однак є чимало виконавців, які успішно поєднують у своїх
виступах танцювальний ритм, мелодію і вірші.
Слухання музики. М. Джексон, «Біллі Джін» («BillieJean»)
https://www.youtube.com/watch?v=Teps89_7Dew
Майкл Джексон ( 1958 - 2009) – усесвітньо відомий американський поп і
рок - співак, композитор, танцюрист, актор. Лауреат премій «Греммі»
володар звання «Зірка століття».
Народився у великій сім’ї, усі члени якої – дорослі й діти, полюбляли
слухати музику, співати і грати на музичних інструментах. Батько родини
створив гурт, до складу якого увійшли п’ятеро синів – Майкл був солістом.
Шлях гурту «Брати Джексони» до слави минав крізь величезну кількість
різноманітних конкурсів, фестевалей .Діти в буденний час проводили
репетиції, а у вихідні давали концерти. З легкої руки видатної співачки тих
часів ДайаниРосс гурт набував шаленої популярності…
Наприкінці 1970 – х років Майкл розпочав сольну кар’єру. Його
дебютний альбом «Не зупиняйся» («Don’tStop») посів перше місце в
рейтингах популярних пісень. Був одружений із донькою короля рок- н –
роллу - ЕлвісаПреслі.

Українська поп-музика
Символом української поп-музики вважають пісню «Червона рута». В
основі її тексту лежить давньогрецька легенда про квітку руту, яка цвіте
раз на двадцять років, даруючи щастя тим, хто її знайде. Автором музики та
віршів є Володимир Івасюк, а одна з перших, хто виконував «Червону
руту», - неперевершена Софія Ротару. Співачка створила власний стиль
виконання, для якого притаманне тонке ігармонійне поєднання народних і
сучасних естрадних ритмів. Експресивна й піднесена манера її виконання,
оптимізм і ліричність, не позбавлена і драматичних нот, хвилюючий голос,
яскрава зовнішність знайшла відгук у серцях мільйонів шанувальників
артистки. У 1971 році Софія Ротару виконала головну роль у музичному
телефільмі «Червона рута».

Слухання музики. сл. І муз. В. Івасюка «Червона рута»


https://www.youtube.com/watch?v=iV_4XvldJw0
Володи́ мир Миха́йлович Івасю́ к — український композитор-виконавець,
музикант, мультиінструменталіст (володів кількома музичними інструментами:
скрипка, фортепіано, віолончель, гітара), поет. Герой України (2009,
посмертно) Один із основоположників української естрадної музики. Автор 107
пісень, 53 інструментальних творів, музики до кількох вистав. Професійний
лікар, скрипаль, виконавець пісень, живописець.
18 травня 1979 року його знайдено повішеним у Брюховицькому лісі під
Львовом. Офіційна радянська версія — самогубство — викликала сумнів
громадськості як того часу, так і тепер. Відповідно до неофіційної версії, смерть
Івасюка — це вбивство, здійснене органами КДБ за наказом вищого
керівництва СРСР[4]. Похорон Володимира Івасюка 22 травня 1979 у Львові
перетворився на масову акцію протесту проти радянської влади.
Архіви цієї справи, що зберігаються в Москві, дотепер ані родичам, ані
працівникам музею Івасюка не відкривають, посилаючись на гриф «таємно»,
можливо, тому, що ще живі багато учасників тих драматичних подій. Самі ж
родичі Івасюка вважають, що Володимира вбили[5].
Колишній прокурор Львівської області Роман Федик у лютому 2015 року
заявив, що Володимир Івасюк був убитий «співробітниками КДБ».
13 червня 2019 року Київський науково-дослідний інститут судових експертиз
дійшов висновку, що композитор-виконавець Володимир Івасюк фізично ніяк
не зміг би вчинити самогубство

Фізкультхвилинка «Коли сирену чуєш, то ЗСУ працює».

V. Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу(«Надуй


кульку», «Задуй свічу», « Караоке»).
Розучування пісні «Червона рута» сл. І музика В. Івасюка
- Знайомство з піснею, її змістом та мелодією.
- Прослуховування пісні.
- Розучування мелодії та ритмічного малюнка першого куплету і приспіву.
- Виконання пісні а капела та під супровід музичного інструмента.

Ти признайся мені
Звідки в тебе ці чари
Я без тебе всі дні
У полоні печалі
Може десь у лісах
Я чар-зілля шукала
Сонце-руту знайшла
І тебе зчарувала
П-спів
Червону руту
Не шукай вечорами
Ти у мене єдиний
Тільки ти, повір
Бо твоя врода
То є чистая вода
То є бистрая вода
З синіх гір
Бачу я тебе в снах
У дібровах зелених
По забутих стежках
Ти приходиш до мене
І не треба нести
Мені квітку надії
Бо давно уже ти
Увійшов в мої мрії
П-спів
Червону руту
Не шукай вечорами
Ти у мене єдиний
Тільки ти, повір
Бо твоя врода
То є чистая вода
То є бистрая вода
З синіх гір
Виконання творчого завдання «Ритмічний супровід до пісні»
Розгляньте графічне зображення мелодії пісні. У ній є короткі та довгі
звуки. Короткі проплескуйте руками, а довгі відбивайте ногами.
VI. Узагальнення знань.
VII.Домашнє завдання
1. Дослідіть творчий шлях відомого українського композитора
Володимира Івасюка. Що вас вражає у його піснях.
2. Послухайте твори сучасної популярної музики. Яким виконавцям ви
надаєте перевагу і чому?

Вчитель музичного мистецтва _______ МЕДВІДЬ І.С.

You might also like