You are on page 1of 4

Інструментальні перевтілення.

Тема.

Електронне аранжування.
Мета:
ознайомити з різновидами сучасного аранжування, зі значенням
інструментів у процесі аранжування, розглянути вид сучасного
аранжування, зосередити увагу на значенні ритму та інструментовки в
сучасному аранжуванні, познайомити зі стилізацією в мистецтві, ознайомити
з творчістю О. Бородіна.
розвивати вміння учнів уважно слухати музику та порівнювати твори-
оригінали зі стилізаціями, розвивати вміння слухати музичний твір,
аналізувати ритм та інструментовку і сучасному аранжуванні, розвивати
вміння виконувати пісні під музичний фонограмний супровід.
виховувати інтерес до класичних творів та стилізованих ком позицій, до
творчості О. Бородіна. П Чайковського, інтерес до сучасних стилізованих
творів.
Тип уроку: комбінований, урок поглиблення в тему.
Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка ілюстрації
до музичних творів та пісні або мультимедійна презентація.
Основні поняття для засвоєння: стилізація в мистецтві, різновиди сучасного
аранжування, інструменти в аранжуванні, стилі сучасного аранжування, значення
ритму та інструментовки в сучасному аранжуванні.

Хід уроку
1. Організаційний момент. Мотивація до навчання.
Сьогодні на вас чекає зустріч з електронною музикою та новим поняттям —
стилізація. У чому полягає інструментальне перевтілення музичного твору?
2. Актуалізація опорних знань.
Що вам відомо про інструментальне та вокальне аранжування?
Що таке хорове аранжування?
У чому полягає особливість хорового аранжування?

3. Основна частина

Дослідження терміну СТИЛІЗАЦІЯ


Стилізацією називають навмисну імітацію найбільш характерних ознак того чи
іншого стилю в незвичайному для нього мистецькому та культурному контексті.
Цей прийом увійшов в практику роботи різних художників починаючи з кінця XVIII
століття. Вони не тільки використовували прийоми, запозичені з творів античності і
Відродження, а й переосмислювали в їхньому стилі сучасні їм образи.
СТИЛІЗАЦІЯ
(від гр .stylos - паличка для писання) - 1. Зумисне відтворення типових рис музичного
стилю певної епохи, національно-етнічної приналежності, композиторів іншої творчої
орієнтації тощо.

2. Музичний твір, який наслідує або пародіює певний стиль.

(Словник музичних термінів)

Стиліза́ція — у мистецтві й літературі свідоме наслідування формальних прикмет


якогось стилю. У мистецтві можна стилізувати під будь-який стиль (єгипетський,
візант., бароковий, бідермаєр, народне мистецтво тощо); часом це наслідування
виростає у власні стилі (неокласицизм, неовізантизм, неореалізм тощо).
(Вікіпедія)
Стилізація це:
1. Надання творові мистецтва характерних рис якого-небудь стилю, особливостей
чиєїсь творчої манери і т. ін.
2. Застосування умовно-декоративних прийомів зображення в образотворчому
мистецтві.
3. Відтворення колориту якої-небудь епохи в образах і стильових особливостях
літературного твору.
4. Твір мистецтва, який за формою є наслідуванням певного стилю.
(Словник іншомовних слів)

Давайте виокремимо з цих визначень особливості стилізації (Очікуваний


результат)
Наслідування якогось стилю
Пародіювання певного стилю
Художнє переосмислення оригіналу
Давайте зараз лпослухаємо, як можна стилізувати музичний твір, отже
Музичне сприймання. О. Бородін. «Улетай на крыльях ветра» (уривок з
опери «Князь Ігор») у виконанні хору дівчат-полонянок.
0. Бородін. «Улетай на крыльях ветра» (уривок з опери «Князь Ігор») у
виконанні О. Козлова (саксофон) та Квартету імені Д. Шостаковича, у
виконанні гурту «Оберіг», солістка Н. Морозова (фрагменти).
Аналіз музичних творів.
Розкажіть про своє враження від прослуханих композицій.
Охарактеризуйте засоби музичної виразності творів.
Як за допомогою інструментального перевтілення змінилася композиція?
Твір у якому виконанні вам сподобався найбільше? Чому?

НЕВОЛЬНИЦЫ.
Улетай на крыльях ветра
Ты в край родной, родная песня наша,
Туда, где мы тебя свободно пели,
Где было так привольно нам с тобою.
Там, под знойным небом,
Негой воздух полон,
Там под говор моря
Дремлют горы в облаках;
Там так ярко солнце светит,
Родные горы светом заливая,
В долинах пышно розы расцветают,
И соловьи поют в лесах зеленых,
И сладкий виноград растет.
Там тебе привольней, песня,
Ты туда и улетай
Пляска мужчин. Общая пляска.
Олександр Порфирович Бородін — російський композитор і вчений-хімік.
Музика його вирізняється епічною широтою, мужністю та ліризмом.
Найвизначніший твір Бородіна — опера «Князь Ігор», що є музичним зразком
національного героїчного епосу. Вона створювалася протягом 18 років і не була
закінченою (після смерті О. Бородіна оперу дописали й дооркестрували за
матеріалами автора М. Римський-Корсаков і О. Глазунов).
Опера «Князь Ігор - написана за сюжетом пам’ятки давньоруської літератури
«Слово о полку Ігоревім», що розповідає про невдалий похід великого князя проти
половців. Пісня «Улетай на крыльях ветра» у виконанні хору дівчат-полонянок —
зразок ліризму, в якому переплелися туга за Батьківщиною, смуток і сподівання на
звільнення.
Музичне сприймання. П. Чайковський. Тема лебедя з балету
«Лебедине озеро». Сучасна обробка твору для голосу і синтезатора,
джазова стилізація композиції.
Аналіз музичних творів.
Як змінилося звучання твору після електронного аранжування?
Охарактеризуйте засоби музичної виразності оригінального- твору та його
обробок.
Який настрій викликала у вас ця музика?
Що ви уявляєте, слухаючи музичні твори?
Що ви знаєте про автора цього балету'?
Який твір вам сподобався найбільше? Чому?

Розучування пісні «Куди зника дитинство»(сл. Л. Дербеньова, переклад


М. Мигаль, музика О. Зацепіна).
Знайомство зі змістом та мелодією твору.
Розучування мелодії та ритмічного малюнка пісні
Виконання пісні по фразах.
Спів під акомпанемент інструмента
Виконання пісні з фонограмою

You might also like