You are on page 1of 7

Тема. Алгоритми з розгалуженням.

Мета:навчальна: навчити розрізняти структури розгалуження в алгоритмах із життя


та навчальної діяльності, вивчати запис структури розгалуження у вигляді блок-
схеми; навчити учнів записувати алгоритм з розгалуження у вигляді послідовності
команд виконавця у середовищі Скретч;
розвивальна: розвиватипізнавальнийінтерес, навикироботи з середовищем
виконання алгоритму; алгоритмічнемислення, пам'ять, уважність.
виховна: виховуватипізнавальнузацікавленість до предмету, та
привчатипрацюватитворчо, виховуватистаранність, активність при вивченні нового
матеріалу;
Тип уроку: засвоєння нових знань
Методи : словесні (розповідь, бесіда, пояснення) ; наочні (презентація) ; практичні
(робота з підручником, робота з ПК)
Інтерактивні методи : метод «Девіз уроку», метод «Збери слово», метод «Продовж
речення»
Обладнання:комп’ютер, презентація, підручник
Здоров’язберігаючі технології : фізкультхвилинка
Програмне забезпечення : програма Scratch
Література :
Хід уроку
I.Організація класу
 Привітання
Добрий день,мене звати Ганна Ігорівна. Сьогодні урок інформатики проведу я
Прочитаємо девіз уроку: (слайд 1)
Ми сьогодні не сумуєм
В країну Інформатики дружно крокуєм!
На всі питання старанно будем відповідати
Й дерево знань наше буде зростати!
 Повторення правил поведінки в комп’ютерному класі
Давайте пригадаємо правила поводження у комп’ютерному класі. Подивіться на
екран і скажіть що це за правило ?
o HE ТОРКАТИСЬ ПАЛЬЦЯМИ ЕКРАНА МОНІТОРА (слайд 2)
o Працювати наклавіатурі та з мишеючистими і сухими руками (сл. 3)
o НЕ НАМАГАТИСЯ САМОСТІЙНО усунути неполадки У РОБОТІ
КОМП'ЮТЕРА – НЕГАЙНО повідомити про них ВЧИТЕЛЯ (сл 4)
o HE ТОРКАТИСЬ ПРОВОДІВ І РОЗ'ЄМІВЗ‘ЄДНУВАЛЬНИХ КАБЕЛІВ (сл. 5)
o НЕ вмикати і не вимикати КОМП'ЮТЕР БЕЗ ДОЗВОЛУ ВЧИТЕЛЯ (сл.6)
II. Розвивальні завдання
Діти,вчора ввечері я на мою електронну скриньку надійшов лист від песика Гав
Тема листа «завдання для 4-В класу». Тож давайте вирішимо ці завдання,а я потім
відішлю цому відповіді
1. У люстрібуло 18 лампочок, а 8 з них перегоріли.
Скількилампочокзалишилосявлюстрі? Відповідь — залишилося 18 лампочок (10
працюючих і 8 перегорілих).
2. Оксана, Маша і Марина пройшли по стежці 3 кілометри.
Скількипройшовкілометрівкожен з них? Відповідь — по 3 кілометри.
3. У дідусяонук Антошка, кішка Катька, теля Семен, щеняЛьова. Скільки у
дідусяонуків? Відповідь — один онук Антошка.
4. Перший страус до річкидолетів за 3 хвилини, а другий за 8 хвилин. Хто з
страусівшвидше? Відповідь — страуси не вміютьлітати.
III. Перевірка домашнього завдання
Що таке інтернет?
Що можна робити в інтернеті?
На минулому уроці ви вивчали тему «Безпечна робота в інтернеті»
Тож давайте згадаємо правила роботи в інтернеті.
1. Нікому без дозволубатьків не даватиособистуінформацію: домашнюадресу, номер
домашнього телефону, робочу адресу батьків, їхній номер телефону, назву й адресу
школи.
2. Якщознайдетеякусьінформацію, щотурбує вас, негайносповістіть про цебатьків.
3. Ніколи не погоджуватися на зустріч з людиною, з якоювипознайомилися в
Інтернеті. Якщо все ж таки ценеобхідно, то спочаткупотрібноспитатидозволубатьків,
а зустрічповиннавідбутися в громадськомумісці й у присутностібатьків.
4. Не посилатисвоїфотографіїчиіншуінформацію без дозволубатьків.
5. Не відповідати на невиховані і грубілисти.
6. Не відкривати невідомі файли
IV. Актуалізація знань учнів
Обчислювальнийланцюжок.
Задумайте число від 1 до 10. Додайте до нього 6. Зменшити на 4. Якщоможливо,
поділітьотримане число на 2. Якщоні – додайте 1 та поділіть на 2. (сл. 6)
Яке число отримали?
А задумали?
Чиможнацейланцюжокназвати алгоритмом?
1. Що таке алгоритм?
2. Чи буде вважатися алгоритмом послідовність дій, що не приводить до
результату?
Алгоритм — послідовністьвказівок, щовизначають, які дії і в якому порядку
потрібновиконати для досягненняпевної мети. (сл. 7)
Команда — це спонукальне речення, що вказує, яку дію має виконати виконавець
алгоритму.
Хто може бути виконавцем алгоритму?— той,хто діє згідно з наданим
алгоритмом(людина,тварина,машина)
Хто може навести приклад алгоритму?(інструкція,оригамі,рецепт,навігатор)
Алгоритми можуть бути словесні (сл. 8),графічні
V. Повідомлення теми і та мети уроку
Як ви зрозуміли тема нашого уроку пов’язана з алгоритмом. Але це незвичайний
алгоритм. Щоб дізнатися тему уроку треба розв’язати вузлики зі слів
Отже, тема уроку алгоритм з розгалуженнями
VI. Вивчення нового матеріалу

У житті часто виникають ситуації, коли якісь дії потрібно виконати тільки за
певної умови. Наприклад, якщо на вулиці дощ, потрібно взяти парасольку.

Алгоритм, у якому ті чи інші команди виконуються залежно від заданої умови,


називають алгоритмом із розгалуженням.

Пригадаймо які бувають блок-схеми (сл. 10)


На блок-схемах команду перевірки умови записують у блоці, що має форму ромба

o Зверніть увагу на екран. Ось наприклад, алгоритм переходу дороги також є


розгалуженим, оскільки треба прийняти рішення і залежно від цього
рішення буде виконуватися та чи інша дія.Підійшовши до переходу, що
треба зробити? Яка перед нами постає проблема?(подивитися на
світлофор).Коли можна буде перейти дорогу?(сл. 11)

o Ось, наприклад. Ви прокинулися, вдягнули форму, поснідали,взяли


портфель і зібрлися виходити до школи. Відкрили двері і побачили , що на
вулиці дощ. Давайте складемо розгалужений алгоритм цієї ситуації. Перед
тим я виходити на вулиц що потрібно було зробити?(подивитися у вікно)
(сл.12)
o На уроках української мови ви вивчали правило написанняпрефіксівс-або з-.
(сл. 13)

Префіксслідобиратизалежновідлітери, з якоїпочинаєтьсякорінь слова. Якщокорінь


слова починається з літер к, п, т, ф, х, то пишетьсяпрефікс с-. В
іншомуразіпишетьсяпрефікс з-. А от як виглядатиме блок-схема цього алгоритму. А
тепер, використовуючи алгоритм спробуйтевизначитиякийпрефікс матиме слово
(фотографувати,клеїти,класти,подобатися)

В казках теж простежується алгоритм з розгалуженням. Ось, наприклад, у казці


Колобок. Зверніть увагу на екран(показую слайди)

Отже, алгоритм з розгалуженням включає в себе вибір дії в залежності від умови

 Фізкультхвилинка.
Трава – низенька-низенька, (Присісти.)
Дерева – високі-високі. (Встати і потягнутися.)
Вітер дерева колише, гойдає,
То вправо, то вліво хитає,
То вперед, то назад, (Нахили тулуба вліво-вправо, вперед-назад.)
То вниз пригинає.
Птахи летять, відлітають, (Помахи руками, як крилами.)
А учні тихенько за парти сідають
Й урок інформатики вивчають.
VII. Закріплення матеріалу
Отже, хто може сказати що таке розгалуження? А що таке алгоритм з
розгалуженням?
Пограємо у гру. Уважно прослухайте моє твердження і якщо воно правильне
плесніть у долоні.
 Інструкція та рецепт це алгоритми
 Стіл може бути виконавцем алгоритму

 На блок-схемах команду перевірки умови записують у блоці, що має форму


ромба

 Алгоритм – це спонукальне речення, що вказує, яку дію має виконати


виконавець

VIII. Практична робота

Сьогодні ми з вами продовжимо працювати з програмою Скретч, а саме з


такими командами.

Сьогодні ми з вами будемо працювати з такими групами як Вигляд, Оператори,


Датчики, Керувати та з блоками «запитати», «відповідь», «=», «говорити», «якщо,
інакше» (сл. 20,21)
Ми створимо проект, в якому буде діалог кота з користувачем. А ви будете
відповідати на запитання кота
Для цього потрібно запустити програму Рудий кіт.
Відкрити групу Керувати і знати блок «коли натиснуто». Відкрити групу Датчики
і знайти блок «запитати». І записати у вільне поле «7*8=?»
Після цього у групі Керувати знайти і додати до алгоритму блок під назвою
«якщо, інакше». У ромб цього блоку вставити команду з групи Операції, це знаки
«=». В 1 клітинку цього блоку додати команду відповідь з групи Датчики. А в
другу клітинку написати «56» . (сл. 22)
Наступна дія у блок «якщо» додати блок «говорити», який знаходиться у групі
Вигляд. І записати туди «Молодець!» (сл.23)
У блок «інакше» також вставити блог «говорити» і написати «Подумай ще раз!»
Відповідь треба писати в нижній рядок і натиснути Enter?Якщо користувач
відповість правильно то кіт скаже «Молодець», а якщо ні, то «Подумай ще раз!»
(сл. 24)
Створивши цей діалог спробуйте задати інше питання. Для цього впишіть його у
блок «запитати» і варіанти відповідей на це питання.
Отже, якими групи команд треба використати? А які команди? Що ми будемо
створювати?
Правила ТБ.

1. Сидіть прямо.
2. Відстаньміжмонітором і очимамає бути 45-75 см.
3. Не треба сідати на краєчокстільця
4. Голову потрібнотримати прямо й рівно, не витягуватишию вперед

Робота за ПК(10-15 хв.)


IX. Релаксація
Вправи для очей
o Раз, два, три!
Очі догори!
На чотири та й на п’ять
Будем міцно їх стулять.
Знову очі догори
Ми рахуєм раз, два, три!
o Очі щоб відпочивали
Дивимось ми вліво – вправо.
Потім блимаєм очима.
І знову ними вправо - вліво.
X.Підсумок уроку
Що ми сьогодні вивчали?
Який алгоритм називають розгалуженням? Той що передбачає варіанти дій у
випадку істинності умови і хибність.
Як в блок-схеми позначають умову? Ромбом.
Якими блоками користувалися при створенні діалогу?
За бажанням спробуйте вдома самостійно створити діалог
XI.Повідомлення домашнього завдання

You might also like