You are on page 1of 6

Тема уроку: Генріх Белль «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа….».

Осуд
антигуманної сутності війни, розкриття її руйнівних наслідків для цивілізації
та душі.
Мета: З’ясувати особливості творчого шляху Г. Белля, проаналізувати його
оповідання «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…», визначити провідний
мотив твору і функції обірваної цитати, створити умови для подальшого
усвідомлення злочинної суті війни та її неприпустимість.
Обладнання: портрет Г.Белля, таблиці
Тип уроку: урок-конференція

Хід уроку

І Оголошення теми, мети та завдань уроку


Представлення учасників конференції

- Історики, літератори, журналісти, незалежні спостерігачі та почесний


гість - німецький письменник , лауреат Нобелівської премії Генріх Белль.
ІІ Опрацювання теми уроку.

Слово учителя
Війна… Друга світова війна….
Якими раціональними мотивами можна пояснити те, що посеред
цивілізованої Європи відбувається війна з мільйонними жертвами?!
Як зрозуміти, що посеред тієї самої Європи створюються чітко налагоджені
«виробництва, мета яких одна - знищення мільйонів людей». Який міфічний
Вельзевул міг поділити навпіл багатомільйонний народ, одна частина якого
позбавлена свободи і життя, взагалі без будь-яких на те підстав?!
Сьогодні я хочу запалити свічку в пам'ять тих, хто захищав рідну землю
від коричневої чуми і загинув, а також в пам'ять тих, кого насильно погнали
на фронт насаджувати ідею фашизму помимо їхньої волі і бажання. Багато з
них загинули.
Німці. Нація філософів і композиторів… Хто дав світові Бетховена,
Гете,Шиллера, Гегеля, Канта, Ніцше. Що сталося з країною? Чому німці
обрали своїм лідером Гітлера з його Гебельсом? Чому нацистські ідеї
заволоділи їхніми умами?
Виступ учня-історика про політичну ситуацію в Німеччині.
2 серпня 1934 року Адольф Гітлер проголосив себе «фюрером (вождем)
Третього Рейху». Завершився період встановлення нацистської диктатури.
Гітлер власноруч створив свій апарат і всі найважливіші питання вирішував
одноосібно.
Гітлер значну увагу приділяв пропаганді серед населення . Молодь
проходила нацистський вишкіл в організації «гітлер – югенд » та численних
«військово-спортивних » таборах. Газети, радіо, кіно театр, література і
музика повинні були вихваляти А. Гітлера та його режим . Було встановлено
жорстоку цензуру над усіма німецькими виданнями, з бібліотек вилучалися і
публічно спалювалися неугодні нацистам книги.
Слово учителя
Та погодьтесь не Гітлер визначає образ нації і не Ельза Кох, а доктор
Фауст і Лорелей над Рейном. Гете і Шиллер – автори цих шедеврів – їхні
наступники. Серед яких і лауреат Нобелівської премії - Генріх Белль

- Шановні представники преси ви маєте можливість поспілкуватися із


нашим почесним гостем.

Запитання до Г. Белля.
Учень в ролі Г. Белля
1. Яка атмосфера панувала в вашій родині? Як виховувались діти?
- Я народився в родині теслі – різьбяра. Щоб утримувати велику сім’ю
батькові доводилось багато працювати. В нашій родині панувала
вільнодумна атмосфера, яка сприяла формуванню незалежних політичних
поглядів і різко негативного ставлення до гітлеризму.
2. З вашої біографії відомо, що коли ви навчалися у гімназії, то
відмовились вступати до гітлерівської молодіжної організації, хоча більшість
ваших однокласників стали членами цієї організації?
- Моя непереборна антипатія до нацистів не була опором , це вони
чинили опір в усіх сферах мого існування. Я просто таки не міг вступити до
гітлергюнду, той не вступив, і край.
3. Після закінчення гімназії, прагнучи уникнути будь-яких точок дотику з
режимом, ви влаштувались на роботу в затишну книгарню букініста. Однак
вам не вдалось вислизнути з лабетів тоталітарної системи?
- Так, наприкінці 1938 року мене зобов’язали відбувати трудову
повинність на важких земляних роботах, а в 1939 році мобілізували до армії,
де я служив аж до 1945 року.
4. На довгих 6 років історія вашого життя тісно переплелася з географією
Другої світової війни. Ви побували й в Україні?
- В моїй свідомості закарбувалося чимало назв географічних місцевостей
України: Галичина, Волинь, Київ, Запоріжжя, Львів, Стрий, Черкаси, Одеса,
Севастополь, Херсон та ін.; ці місця я розгорнуто зображав у своїх творах, як
місця, де на солдатів вермахту чекала грізна відплата: поразки, втрати,
смерть.
5. У своїх оповіданнях ви засуджували фашизм у всіх його проявах. Що
ви писали про Україну?
- Я сприймаю дії німецької армії у Другій світовій війні як національну
ганьбу, що має увінчатись справедливим покаранням. Тому писав і про
Бабин Яр, Стрий, Галичину. В слові «Галичина» багато крові, крові, яка
стікає з-під ножа….»
6. Генріху, ви значною мірою відрізнялись від солдатського загалу, адже
ви були переконаним пацифістом, за вашими словами ви жодного разу на
війні не вистрелили в людину. Як вам це вдалось, адже до 1945 року ви були
на фронті?
- Опір державній системі я чинив завжди , а від 1944 року він набув
форм прихованого дезертирства. Я пояснив у «Листі до моїх синів»
ризикованість тодішньої своєї гри із владою. По закінченні війни перебував у
американському полоні.
Слово вчителя
Лицемірна німецька імперія, пускаючи пил в очі молоді, ототожнювала себе
з осяяною славою античністю. Створивши спартанську патріотичну систему
виховання, гітлерівські ідеологи додали до неї відкриту теорію расизму та
шовінізму , культ грубої сили , грабіжництва, поневолення народів. Знову
звернемось до історії. «Спартанське виховання», що воно являло собою?
Повідомлення учня про спартанську систему виховання.

Слово вчителя
Літератори, опрацьовуючи оповідання Г. Белля «Подорожній, коли ти
прийдеш у Спа….», зробили порівняльний аналіз виховання спартанців та
виховання в німецьких школах.

Виступ літератора (аналіз схеми)

Виховання в німецькій школі Спартанське виховання


Ненависть до «нижчих» рас Всі є рівними
Готовність віддати своє життя за Готовність віддати своє життя за
фюрера Батьківщину
Беззастережна віра в ідеал Молодь мала шанувати своїх батьків
гітлерівського рейху і людей похилого віку
Наївно-романтичні уявлення про Готувались до війни з дитячих років
війну та солдатський героїзм
Зачарування німецької молоді Дітей привчали висловлюватись
безвідповідальним політичним гостро, але дотепно й небагатьма
красномовством словами .
Відмова від моральних заповідей Виховували в дітях покірливість,
християнства виконавчу дисципліну, витривалість

Слово вчителя
«Подорожній, коли ти прийдеш у Спа….» - це початок давньогрецького
двовірша епітафії про битву у Фермопільській ущелині, де, захищаючи
батьківщину загинули 300 спартанських воїнів царя Леоніда. Автором
епітафії був Семонід Кеоський , а у Німеччині вірш став відомий у перекладі
Фрідріха Шиллера. «Подорожній, коли ти прийдеш у Спарту, повідай там,
що ми всі полягли тут. Бо так звелів нам закон».
Аналіз оповідання за питаннями
- За яких обставин герой опиняється в класній кімнаті, де на дошці
написано цю фразу?
- Чому фраза, яка винесена у заголовок, не закінчена?
- Чому герой так довго не міг впізнати, де він знаходився?
- Що саме дозволило героєві впізнати місце, де він знаходиться?
- За яких обставин побачив герой кінець фрази?
- Чому героя майже позбавлено індивідуальних рис?
- Як закінчується оповідання і чому саме так?
Слово вчителя
Письменник-гуманіст Генріх Белль заперечує війну як найстрашнішу
форму знищення не тільки життя, а наявність самої можливості життя, тому
що той, хто пережив війну, тривалий час, якщо не завжди, буде вже «інший».
А як думаєте ви, якими є ваші думки про війну, думки молоді третього
тисячоліття.
Я передаю вам до рук цю свічку пам’яті, а ви, тримаючи її в руках,
відверто висловіть свої думки
ІV Підведення підсумків уроку.
Висновок
В оповіданні Г. Белль проводить чітку паралель з «Апокаліпсисом». « У
ті дні люди будуть шукати смерті, але не знайдуть її; побажають умерти, але
смерть утече от їх». Фінал оповідання Белля переконує нас у тому, що для
героя твору це біблійне пророцтво визначає відтепер його ставлення до
життя. Бо його власне ставлення дійсно таке, що смерть могла б стати
бажаним порятунком від усіх страждань. Людина втратила всі цінності: віру,
надію, любов.
V Домашнє завдання:
Написати твір-мініатюру на тему «Подорожній, ти коли – небудь
прийдеш у Спа…?»

You might also like