You are on page 1of 3

Писана припрема за извођење наставног часа

Школа „Филип Вишњић” Доња Трнова

Датум

Разред и одјељење VII

Наставник Тања Гудало

Наставни предмет Српски језик

Наставна тема Језичка култура

Наставни садржај и Колективни исправак првог школског писменог задатка


редни број часа

Тип часа Анализа ученичких радова

Циљ часа: Тумачење језичкостилских грешака начињених при


изради првог школског писменог задатка.

Васпитни задаци: Развијање креативности, оригиналности и


маштовитости код ученика: подстицање самосталног ученичког
Циљеви и задаци
стваралаштва; јачање чулног, литерарног и језичког
сензибилитета.

Образовни задаци: Разумијевање разлога за добијену оцјену;


указивање на добре стране задатака; активно учествовање
ученика у тумачењу и исправљању грешака издвојених из
задатака ученика цијелог одјељења; указивање на грешке
издвојене из радова: стилске, граматичке, правописне; читање
најуспјешнијих радова; образлагање њиховог квалитета у
дискусији.

Функционални задаци: Уочавање и отклањање грешака


начињених у писменим задацима; оспособљавање за јасно,
правилно, увјерљиво и течно усмено и писмено изражавање.
Исходи Ученици ће моћи да објасне и протумаче уочене грешке; исправе
оно што су погрешно написали.
Облици рада Фронтални, индивидуални

Наставне методе Дијалошка, истраживачка

Наставна средства Вјежбанке за писмени задатак

Корелација Страни језици

Ток часа

Уводни дио часа


5‒10 мин. У првом дијелу првог часа исправке наставник саопштава општи
утисак о успјешности урађених задатака.
Евидентирање оцјена ученика у Дневник рада.
Записујемо у школским свескама и на табли:
Исправак писменог задатка
Главни дио часа
25‒30 мин. Образлажем сваку оцјену посебно.

Истичем највеће грешке у радовима (без навођења имена ученика који су их


начпинили), а уочене грешке записујем на табли (погрешно), док ученици тумаче
рјешење (исправно).

ПОГРЕШНО: ИСПРАВНО:
волијо волио
после послије
много пута, често пута често
немисли, нетреба не мисли, не треба
не истина неистина
укућ-ани у-ку-ћа-ни
родитељ-има ро-ди-те-љи-ма
нај старијег најстаријег
(ми) када би када бисмо
лена лијена
увек увијек
незнају, незанима не знају, не занима
дасам да сам
ућим, оћима учим, очима

Такође, грешка је преношење у наредни ред након сугласника.

Ученици постављају питања о евентуалним недоумицама на која им одговарам.


Неки радови, по мом избору, читаће се на часу и коментарисати.
Не читају се само радови оцјењени одличном оцјеном.
Поразговарајмо о вашим утисцима у вези са овим писменим задатком.
Завршни дио Радимо анализу до краја часа. Ученици враћају свеске за школске писмене
задатке наставнику.
часа
3‒5 мин. Следећег часа ћете радити индивидуални исправак писменог задатка.

Изглед табле

You might also like