You are on page 1of 2

Предмет: Математика

Датум: 06. 02. 2015. Број часа: 98.

Наставна тема: Mножење и дијељење до 1000

Наставна јединица: Дијељење са остатком


Тип часа: обрада
Наставне методе: монолошка, дијалошка, метода писаних радова, метода рада на тексту
Облици рада: фронтални, индивидуални
Наставна средства: припремљени задаци, задаци из уџбеника, стр. 73.
Циљ часа: Упознавање ученика са дијељењем са остатком, примјена наученог у
рјешавању задатака;
Задаци часа:
- Образовни: Упознавање ученика са дијељењем са остатком;
- Васпитни: Оспособљавање ученика за самостално учење и самосталан рад,
развијање способности уочавања, запажања, расуђивања, те упорности,
уредности, прецизности и тачности , смисла и способности за рјешавање задатака;
- Функционални: Развијање логичког и математичког мишљења и закључивања, те
практична примјена наученог при рјешавању задатака, као и развијање и
подстицање такмичарског духа код ученика;
Очекивани исходи: Од ученика се очекује да схвати и тачно рјешава и провјерава задатке
дијељења са остатком;

ТОК ЧАСА:

Уводни дио часа:

Мотивациони разговор са ученицима:

Колико је 36 : 5 ? Можемо ли подијелити ова два броја?


Можемо, али код ова два дијељења имамо и остатак.
36 : 5 = 7 ( 1)

Главни дио часа:

Истицање циља часа.

36 : 5 = 7 ( 1)
Запис читамо 36 подијељено са 5 једнако је 7 и остаје 1, или дјељеник је 36, дјелилац 5,
количник 7 и остатак 1.

Остатак мора бити мањи од дјелиоца, а тачност дијељења са остатком провјеравамо тако
што помножимо количник са дјелиоцем (7 · 5 = 35) и добијеном резултату додамо остатак
(35 + 1 = 36)

Задаци:

1. Израчунај и провјери:

20 : 3 =

28 : 5 =

39 : 4 =

65 : 8 =

86 : 9 =

2. Израчунај и провјери:

643 : 6 =

726 : 5 =

383 : 3 =

289 : 4 =

379 : 7 =

Ученици самостално раде задатке из уџбеника, стр. 73.

Тачност рјешења задатака провјеравамо на табли.

Завршни дио часа:

Понављамо о дијељењу са остатком.


Како провјеравамо тачност дијељења са остатком?

You might also like