You are on page 1of 5

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 1

PENGAJARAN SECARA BERPASANGAN

MATA PELAJARAN SAINS KELAS 1 NAJIB A


TARIKH / HARI 3 September 2020( Khamis) MASA 7:45 – 8:45 pagi
TEMA Penerokaan Unsur dalam TAJUK 5.0 Jirim
Alam
STANDARD KANDUNGAN 5.2 Tiga keadaan jirim

STANDARD 5.2.2 Membanding dan membezakan tiga keadaan jirim berdasarkan teori kinetik
PEMBELAJARAN dari segi susunan dan pergerakan zarah-zarah

OBJEKTIF Di akhir PdPc murid boleh:

PEMBELAJARAN  Menganalisis perbezaan pepejal, cecair dan gas dari segi susunan zarah,
pergerakan zarah, ruang antara zarah,tarikan antara zarah, tenaga kinetic,
bentuk, isi padu dan kebolehmampatan

KRITERIA KEJAYAAN  Murid dapat merumuskan dan membincangkan 7 daripada 8 perbezaan


ciri jirim ( pepejal, cecair dan gas)

PENGETAHUAN SEDIA Melaui pembelajaran lepas, murid mengetahui bahawa jirim mempunyai jisim

ADA MURID dan memenuhi ruang. Murid juga mengetahui bahawa jirim terdiri daripada
zarah-zarah seni dan diskrit. Pepejal, cecair dan gas merupakan tiga jenis jirim.

BAHAN BANTU LCD Projektor, komputer riba, papan putih, Buku Teks, Buku Kerja, sampul
surat, lembaran kerja, alat tulis, Modul Hebat Sains
BELAJAR (BBB)
ELEMEN MERENTAS Bahasa, Nilai murni, Kreativiti dan Inovasi
KURIKULUM (EMK)
KBAT / i-THINK Merumuskan, menilai peta i-Think

PENILAIAN PENGAJARAN Perbincangan, Inkuiri, Aktiviti berkumpulan ( Mystery Envelope, Flying Cards)

& PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN SAINTIFIK KPS ( Asas) : Memerhati,berkomunikasi,mengelas
KPS ( Bersepadu): Mentafsir maklumat
KEMAHIRAN BERFIKIR Kemahiran kritis: Mengumpul dan mengelaskan, mencirikan, membanding dan
membezakan
Kemahiran kreatif: Menjana idea, Mengitlakkan, Membuat gambaran mental
SIKAP SAINTIFIK DAN Mensyukuri nikmat yang dikurniakan Tuhan
NILAI MURNI Menyedari bahawa Sains merupakan salah satu cara untuk memahami alam
Bekerjasama ( Yakin, sabar dan rajin )
Menjalankan aktiviti dengan teratur, tertib serta mengikut masa yang sesuai

1
ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN
PEMBELAJARAN (PdP)
AKTIVITI Guru B menarik 1. Guru A mengimbas kembali Kemahiran Proses Sains
PERMULAAN perhatian pelajar dengan pembelajaran lepas
(Orientasi) menunjukkan tayangan Mencirikan
( 7 minit ) video kepada murid 2. Guru A memperkenalkan Berkomunikasi
Guru B kepada murid

Kemahiran Berfikir
3. Guru B menunjukkan
tayangan video kepada murid Menghubungkait
Membanding dan
Tayangan video:
Catatan membezakan
https://www.youtube.com/watch?
Guru A: Nurain binti
v=Gakg9Tz2n5A
Babu Osman
Pembelajaran Koperatif
Guru B: Nurul Dyana
binti Ibrahim Sumbang saran

Nilai murni
Yakin dan Sistematik

4. Guru B bertanya soalan


kepada murid

a. Melalui tayangan video


sebentar tadi, nyatakan tiga
keadaan jirim?

b. Adakah pepejal, cecair, gas


mempunyai tenaga kinetik
pergerakan zarah dan
susunan yang seiras?

5. Guru B menerangkan
objektif pembelajaran dan
kriteria kejayaan pada hari
ini

2
AKTIVITI Murid mencetuskan idea 1. Guru A membahagikan Kemahiran Proses Sains
UTAMA mengenai perbezaan tiga murid kepada 5 kumpulan
(Pencetusan Idea) keadaan jirim dari segi yang terdiri daripada pelajar Memerhati
( 20 minit) tenaga kinetik,susunan aras rendah, sederhana dan Mengelas
dan pergerakan zarah tinggi. Setiap kumpulan
diminta untuk melantik ketua Berkomunikasi
kumpulan

2. Murid diminta untuk Kemahiran Berfikir


merujuk buku teks m/s 145
-146 Menghubungkait

3. Guru A mengedarkan traffic


light, bahan -bahan untuk Pembelajaran Koperatif
aktiviti Mystery Envelope
( sampul surat, manila kad) Perbincangan
kepada setiap ketua Sumbang saran
kumpulan

4. Guru A menerangkan Nilai murni


prosedur aktiviti Mystery Bekerjasama
Envelope kepada murid

5. Setiap kumpulan disediakan


EMK
dengan templat kosong di
dalam manila kad mengenai Bahasa
perbezaan tiga keadaan jirim
Kreativiti dan Inovasi

6. Setiap ahli kumpulan akan


menerima satu sampul surat
yang mengandungi jawapan
untuk dilekatkan di dalam
manila kad templat kosong
tersebut

7. Setiap ahli kumpulan


dikehendaki untuk
melekatkan jawapan di
dalam sampul surat di manila
kad dengan betul

8. Masa yang diberikan untuk


setiap ahli melekatkan
jawapan di manila kad ialah
3 minit.

9. Guru B membantu Guru A


memantau murid semasa
aktiviti Mystery Envelope

3
dijalankan

(Penstrukturan Menguji kefahaman 1. Setiap ketua kumpulan Kemahiran Proses Sains


Semula Idea) pelajar mengenai diminta untuk melekatkan
( 20 minit ) perbezaan tiga keadaan hasil kerja di papan putih Memerhati
jirim yang disediakan Berkomunikasi

2. Guru A membincangkan Kemahiran berfikir


jawapan bersama-sama kreatif
dengan murid
Mengaplikasi
3. Guru B membantu Guru A
menyemak hasil kerja murid
dan memberikan skor
kumpulan
Nilai murni
Ikram

EMK
Kreativiti dan inovasi

(Aplikasi Idea) Murid mengaplikasikan 1. Guru B memilih pelajar Kemahiran Proses Sains
( 10 minit) konsep yang telah untuk menjawab soalan kuiz
dipelajari yang dikemukakan secara Mentafsir data
rawak

Kemahiran berfikir
2. Sesi perbincangan dilakukan kritis
oleh Guru B bersama-sama Menyelesaikan masalah
dengan murid

Nilai murni
Sistematik, yakin dan
beretika

AKTIVITI Mengukuhkan 1. Murid diminta untuk Kemahiran Proses Sains


PENUTUP kefahaman pelajar membuat kesimpulan tentang
(Refleksi) tentang fungsi dan apa yang telah dipelajari Berkomunikasi
( 5 minit) struktur bunga
2. Guru A meminta murid
untuk menunjukkan traffic Kemahiran Berfikir
light Kritis
Membuat kesimpulan,
3. Guru A memberikan kerja
menghubungkaitkan
susulan berdasarkan

4
pemahaman murid dan
warna kad traffic light yang
ditunjukkan oleh murid

KERJA Pemulihan Pengukuhan Pengayaan


SUSULAN
MURID Murid diberikan latihan Murid diminta untuk menyalin nota Perbincangan
pengukuhan berdasarkan buku teks dan
perbincangan

REFLEKSI

You might also like