You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS TINGKATAN 1
MINGGU 1 HARI Selasa
TARIKH 11.01.2022 MASA 12:20PM-1:50PM
KELAS 1 FIKIR JUMLAH MINIT 1 jam 30 minit
TEMA TEMA 3: PENEROKAAN UNSUR DALAM ALAM
TAJUK BAB 5 : JIRIM
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Jirim dalam Alam
STANDARD PEMBELAJARAN 5.1.1 Menyatakan bahawa hampir semua benda yang wujud dalam alam adalah jirim.
5.1.2 Membuktikan bahawa benda hidup dan bukan hidup mempunyai jisim dan memenuhi
ruang.
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat diperkenalkan 1 maksud jirim dan contohnya dengan betul.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyatakan bahawa hampir semua benda yang wujud dalam alam adalah jirim.
2. Membuktikan bahawa benda hidup dan bukan hidup mempunyai jisim dan
memenuhi ruang.
AKTIVITI 1. Guru akan bertanyakan khabar kepada semua murid.
(Buku Teks MS ) 2. Guru akan memastikan kelas berada dalam keadaan yang bersih sebelum
memulakan PdP.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. Choose an item.
4. Murid-murid dikehendaki untuk menulis nota terlebih dahulu.
5. Murid membaca maklumat mengenai maksud jirim.
6. Murid diterangkan mengenai maksud jirim.
7. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
8. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

PETA i-THINK Peta Pelbagai Alir STRATEGI PAK21 Rotating Review TAHAP TP 3
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Bermaklumat
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Penyelesaian Masalah
Pendekatan Tematik Sains, Teknologi dan Inovasi
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Sains Dan Teknologi
Nilai Murni – Ketekunan
BBM Buku teks, Kertas manila , Pen Marker
PENTAKSIRAN Soalan ( Lisan dan Bertulis )
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TINGKATAN 1
MINGGU 2 HARI Khamis
TARIKH 20.01.2022 MASA 4:20PM-5:20PM
KELAS 1 ELIT JUMLAH MINIT 1 jam
TEMA TEMA 3: PENEROKAAN UNSUR DALAM ALAM
TAJUK BAB 5 : JIRIM
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Jirim dalam Alam
STANDARD PEMBELAJARAN 5.1.1 Menyatakan bahawa hampir semua benda yang wujud dalam alam adalah jirim.
5.1.2 Membuktikan bahawa benda hidup dan bukan hidup mempunyai jisim dan memenuhi
ruang.
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat diperkenalkan 1 maksud jirim dan contohnya dengan betul.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyatakan bahawa hampir semua benda yang wujud dalam alam adalah jirim.
2. Membuktikan bahawa benda hidup dan bukan hidup mempunyai jisim dan
memenuhi ruang.
AKTIVITI 1. Guru akan bertanyakan khabar kepada semua murid.
(Buku Teks MS ) 2. Guru akan memastikan kelas berada dalam keadaan yang bersih sebelum
memulakan PdP.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. Choose an item.
4. Murid-murid dikehendaki untuk menulis nota terlebih dahulu.
5. Murid membaca maklumat mengenai maksud jirim.
6. Murid diterangkan mengenai maksud jirim.
7. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
8. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

PETA i-THINK Peta Pelbagai Alir STRATEGI PAK21 Rotating Review TAHAP TP 3
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Bermaklumat
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Penyelesaian Masalah
Pendekatan Tematik Sains, Teknologi dan Inovasi
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Sains Dan Teknologi
Nilai Murni – Ketekunan
BBM Buku teks, Kertas manila , Pen Marker
PENTAKSIRAN Soalan ( Lisan dan Bertulis )
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TINGKATAN 1
MINGGU 2 HARI Selasa
TARIKH 18.01.2022 MASA 3:20-4:20PM
KELAS 1 BESTARI JUMLAH MINIT 1 jam
TEMA TEMA 3: PENEROKAAN UNSUR DALAM ALAM
TAJUK BAB 5 : JIRIM
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Jirim dalam Alam
STANDARD PEMBELAJARAN 5.1.1 Menyatakan bahawa hampir semua benda yang wujud dalam alam adalah jirim.
5.1.2 Membuktikan bahawa benda hidup dan bukan hidup mempunyai jisim dan memenuhi
ruang.
5.1.3 Membezakan sifat fizik dan sifat kimia jirim.
5.2.1 Menggunakan perhubungan ruang dan masa bagi membezakan kadar resapan dalam
tiga keadaan jirim.
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat diperkenalkan 1 maksud jirim dan contohnya dengan betul.
Murid dapat menerangkan mengenai 3 sifat fizik dan sifat kimia jirim dan pengelasan bahan
dari pelbagai ciri dengan betul.
Murid dapat membincangkan mengenai kadar resapan dalam 3 keadaan jirim. dengan betul.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyatakan bahawa hampir semua benda yang wujud dalam alam adalah jirim.
2. Membuktikan bahawa benda hidup dan bukan hidup mempunyai jisim dan
memenuhi ruang.
3. Membezakan sifat fizik dan kimia.
4. Menggunakan perhubungan ruang dan masa bagi membezakan kadar resapan
dalam tiga keadaan jirim.
AKTIVITI 1. Guru akan bertanyakan khabar kepada semua murid.
(Buku Teks MS ) 2. Guru akan memastikan kelas berada dalam keadaan yang bersih sebelum
memulakan PdP.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. Choose an item.
4. Murid-murid dikehendaki untuk menulis nota terlebih dahulu.
5. Murid membaca maklumat mengenai maksud jirim.
6. Murid diterangkan mengenai maksud jirim.
7. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
8. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

PETA i-THINK Peta Pelbagai Alir STRATEGI PAK21 Rotating Review TAHAP TP 3
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Bermaklumat
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pendekatan Berpusatkan Murid
Pendekatan Tematik Sains, Teknologi dan Inovasi
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Sains Dan Teknologi
Nilai Murni – Ketekunan
BBM Buku teks, Kertas manila , Pen Marker
PENTAKSIRAN Soalan ( Lisan dan Bertulis )
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
PJPK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2021
MATA PELAJARAN PJPK
LELAKI : ____ / ____ orang
MINGGU / HARI / TARIKH M2/KHAMIS/20/1/2022 PEREMPUAN : ____ / ____ orang
JUMLAH : ____ / ____ orang
KELAS 2 DEDIKASI KEHADIRAN TIDAK HADIR :
MASA 1:20PM-1:50PM (30 MINIT)
2.0 PENYALAHGUNAAN BAHAN
BIDANG PEMBELAJARAN
2.1. Kemahiran menangani situasi berisiko terhadap penyalhgunaan bahan kepada diri, keluarga dan masyarakat.
STANDARD
KANDUNGAN

2.1.3 Menilai faedah tidak melibatkan diri dalam penyalahgunaan bahan


STANDARD PEMBELAJARAN

1. Murid dapat mengulang kaji semula tentang topik ini.


OBJEKTIF PEMBELAJARAN/
KRITERIA KEJAYAAN
1. Guru akan memastikan murid-murid dalam keadaan yang sedia.
AKTIVITI PEMBELAJARAN & 2. Guru akan memberikan latihan latih tubi kepada murid.
PEMUDAHCARAAN (PdPc) 3. Murid dikehndaki untuk menjawab soalan yang diberikan.
4. Guru akan menyemak latihan murid.

ALAT BANTU MENGAJAR (ABM) / BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM)


Buku Teks Nota Carta / Graf Komputer / Tablet

Buku Rujukan Model TV / Projektor Internet / Wifi


Modul Subjek Gambar Pembesar Suara / Radio Kalkulator

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)


Kreativiti Dan Inovasi Bahasa Pendidikan Alam Sekitar Patriotisme
Sains Dan Teknologi Keusahawan Pendidikan Kewangan TMK

NILAI MURNI
Baik Hati Kerjasama Bertolak Ansur Keadilan
Keberanian Kejujuran Bersyukur Tolong-menolong
Bertanggungjawab Hemah Tinggi Hormat-menghormati Kasih Sayang
Kesabaran Ketekunan Berjimat Cermat

PETA PEMIKIRAN i-THINK


Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
Peta Titi Peta Pokok Peta Dakap Peta Alir

PEMBELAJARAN ABAD KE-21 (PAK21)


Komunikasi Kolaborasi Kreativiti Pemikiran Kritikal

TAHAP PEMIKIRAN
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
Mengingat Mengaplikasi Menilai
Memahami Menganalisis Mencipta

PENILAIAN PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN


Buku Latihan Buku Teks Buku Kerja Lembaran Kerja
Pemerhatian Lisan Pembentangan Kerja Kumpulan
Kuiz Tugasan Projek Simulasi / Lakonan

REFLEKSI
____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan
____ / ____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
Catatan :
Tangguh : Aktiviti PdPc tidak dapat dijalankan kerana Mesyuarat Kursus
Program Sekolah Cuti Rehat / Cuti Sakit
Aktiviti Luar Guru Pengiring

You might also like