You are on page 1of 3

Тема: Звеличення людського розуму, винахідливості та допитливості.

Образ Одіссея: воїна,


ватажка, батька, сина, чоловіка, мандрівника, патріота.
Мета : поглибити знання учнів про Гомера та його поеми, розглянути образ Одіссея комплексно, з
різних сторін; розвивати навички аналізу епічних творів, вміння мислити, співставляти, відбирати
потрібний матеріал; виховувати гуманізм, толерантність, патріотизм.

Хід уроку .
I.Актуалізація опорних знань :
1.Відновити план подорожі Одіссея (на дошці).
2.Бесіда за запитаннями
1) Який герой є персонажем обох поем Гомера, «Іліади» і «Одіссеї» ? (Хитромудрий Одіссей).
2) Якщо вважати, що «Іліада» Гомера є героїчною епопеєю, то якою є «Одіссея»? (Морська епопея).
3) Де визначено центральну тему епопеї «Одіссея» і яка вона? (В заспіві, тема – подорож героя).
4) Міфи якого циклу покладено в основу подорожі Одіссея? (Міфи циклу повернення).
5) Навести приклади пригодницького, казкового та побутового елементів.
6) Що виділяє Гомер насамперед в характеристиці кіклопа Поліфема? (Він не знав ніяких законів).
7) Який основний недолік засуджує Гомер в образі кіклопа Поліфема? (Тупу несправедливу силу).
8) В чому полягав конфлікт Одіссея з Посейдоном? (Він вихвалявся тим, що познущався з його сина
кіклопа Поліфема).
9) До чого призвів конфлікт з Посейдоном? (Посейдон заважав Одіссею повернутися додому).
10) Чим ускладнено сюжет «Одіссеї»? (Він розвивається не в хронологічному порядку, використано
ретроспекцію).
11) Які риси характеру особливо виділяє Гомер? (Кмітливість, мудрість, розум).
II.Мотивація навчальної діяльності. Слово вчителя.
Проблемні питання :
1) Чому поеми Гомера є вершиною світового героїчного епосу?
2) Який вплив справили ці поеми на розвиток світового літературного процесу?
III.Оголошення теми, мети уроку.
IY.Сприйняття навчального матеріалу.
1.Читання уривка «Одіссей і сирени».
2.Обговорення.
1) Як вдалося Одіссею врятуватися від сирен? (Він наказав всім матросам заліпити вуха воском, а себе
прикувати ланцюгами до мачти).
2) Які риси характеру проявив в цій історії Одіссей? (Кмітливість, розум).
3) Наведіть інші приклади, в яких проявляються такі ж чи подібні риси характеру? (Зустріч з кіклопом
Поліфемом, у німфи Каліпсо та ін.)
4) Чи можна стверджувати, що саме ці риси героя оспівує Гомер у поемі «Одіссея»? (Так, адже завдяки
саме своєму розуму, допитливості та винахідливості Одіссей виходить переможцем у найнебезпечніших
ситуаціях).
3.Робота в групах. Завдання : схарактеризувати образ Одіссея.
I група. Одіссей – воїн, ватажок.
II група. Одіссей – мандрівник, патріот.
III група. Одіссей – батько, син, чоловік.
Приблизні напрацювання груп.
I група. Образ Одіссея–воїна змальований у «Іліаді». В «Одіссеї» ж Гомер не розповідає про бойові
подвиги героя. І все ж ми відчуваємо, що вчинки Одіссея мають героїчний характер. Героїзм Одіссея
виявляється в тому, що йому доводиться вершити вчинки виняткової складності, які не під силу іншим
персонажам – звичайним людям. Здається, немає такого випробування, яке б доля не посилала йому. І він
завжди з честю витримує його. За міфологічною традицією, боги постійно допомагають герою. Що до
пригод Одіссея, то вони здебільшого спрямовані на те, аби перемогти надприродні сили, які, здавалось би,
перемогти в принципі неможливо. Героєві доводиться протистояти могутнім стихіям. Так, Поліфем, якого
він позбавив єдиного ока, - син Посейдона, бога моря. Осліпивши його, Одіссей кинув виклик саме тій
стихії, від якої у своїй морській подорожі найбільше залежав.
В історії з Поліфемом яскраво виражена й інша риса Одіссея – він є справжнім ватажком своїх
товаришів–воїнів, який турбується за них і бере відповідальність на себе за їх безпеку і життя. І коли він
зрозумів свою помилку, довірившись кіклопу, він дуже переживає смерть своїх товаришів, знищених
велетнем, і прикладає всіх зусиль, щоб виправити свою помилку.
Отже, в образі Одіссея Гомер втілив образ людини, яка була до вподоби йому як автору, а значить і
давньогрецькому народові : активна, заповзятлива, оптимістична, сильна розумом і тілом, «хитромудра».
II група. В Одіссеєві втілилися кращі уявлення греків про людину – воїна, патріота рідної землі,
маленького острова Ітака.
Адже не просто так Одіссей більше за все прагне повернутися до рідної землі, додому, відмовляючись
навіть від безсмертя та щасливого життя, що пропонує йому німфа Каліпсо. У своїх подорожах Одіссей
побачив багато чудес, але головним чудом було те, що, незважаючи на його конфлікт з морським богом
Посейдоном та богом сонця Геліосом, він усе ж таки живим і здоровим повернувся додому. Щоправда,
автор стверджує, що без допомоги богині Афіни – покровительки Одіссея – цього б не сталося.
Утім, завдяки гострому розуму та багатому життєвому досвіду «бувалого мужа» Одіссея його пригоди
сприймаються як блискучі перемоги людини над силами природи і над людською (а іноді й
«олімпійською») неправдою.
Таким чином, Одіссей є справжнім епічним героєм. Приводячи його до перемоги, Гомер утверджує
кращі людські якості, притаманні його героєві, як найвищі цінності.
III група. Під час пригод вірний Одіссей прагне якнайшвидше повернутися до своєї дружини. В «Одіссеї»
багато не лише фантастичних пригод, а й побутового матеріалу, суто родинних проблем. Якщо в
«Іліаді»втіленням сімейного ідеалу було троянське подружжя Гектора і Андромахи, то в «Одіссеї» - це
ідеальне ахейське подружжя Одіссея і Пенелопи. І хоча в «Одіссеї» не йдеться про кохання Одіссея і
Пенелопи, Одіссей є втіленням справжнього чоловіка, люблячого батька, вірного і турботливого. Що ж до
самої Пенелопи, то для стародавніх греків вона була не ідеалом кохання, а ідеал жіночої честі, взірцем
правильної поведінки шляхетної жінки.
Про Одіссея – батька говорить вже той факт, що «Одіссея» починається з того, що син головного героя
Телемах відправляється на пошуки батька. Знайшовши його, син разом з ним розробляє план помсти
женихам.
Як справжній цар і чоловік, Одіссей карає женихів за те, що вони зухвало зловживають законом
гостинності і здобувають «неславу в народі, бо не соромляться дім і маєток увесь об’їдати славного мужа»
(XXI, 331 – 333).
Женихи поводяться не краще за кіклопа. Але завдання Одіссея тут набагато складніше. У пісні IX він
мав вибратися з печери набагато сильнішого супротивника, а в XXI пісні повинен вигнати зі свого
власного дому численних і зухвалих женихів. Там йому допомогла насамперед хитрість, а тут
знадобиться, крім хитрості і розрахунку, ще й значна фізична сила.
Задумавши розправу, Одіссей ризикує своєю честю царя, господаря, чоловіка, батька. Він не може
схибити. Ніхто не прийде йому на допомогу. Він, як герой, має покладатися тільки на себе. Цим
пояснюються виняткові рішучість і жорстокість, з якими він знищує женихів. Одіссей певний своєї
правоти, адже женихи порушили основні людські закони. Відчуває він і моральну підтримку богині
Афіни.
Отже, в Одіссеєві Гомер втілив образ самотнього героя – мужнього поборника справедливості,
непримиренного до зла.
4. Повідомлення учнів.
1) Поеми «Іліада» і «Одіссея» - вершина світового героїчного епосу.
2) Вплив безсмертних поем Гомера «Іліада» та «Одіссея» на розвиток світового літературного процесу.
(Головне законспектувати в зошити).
Повідомлення 1. Дві величні поеми легендарного античного поета мають величезне значення і в наш
час.
Поеми Гомера дають дуже багатий матеріал для розуміння епохи, розкладу родового ладу і переходу
до рабовласницького суспільства і людей цієї епохи, людей красивих душею, багатих добрими почуттями,
людей, які в страхітливих умовах жорстокої війни не втрачають людяності, здатності розуміти чуже горе і
співчувати іншим. Гомер возвеличує людину, славить її чесноти, здібності, добрі вчинки, подвиги, розум,
почуття справедливості, любов до вітчизни та рідних, вірність у дружбі та подружньому житті.
Він розкриває повноту і красу життя, вчить добра і засуджує зло, допомагає людині стати людиною. В
цьому його невмируще багатство, в цьому безсмертя його поем.
Повідомлення 2. Античний світ створив культуру, яка є одним з найкращих надбань людства і взірцем
для митців усіх наступних епох. Грецька й латинська писемності стали основою більшості алфавітів.
Демокріт, Платон, Аристотель, Епікур відомі усьому світові як засновники європейської філософії та
багатьох гуманітарних наук.
В античній літературі сформувались основні літературні роди – епос, лірика, драма. Давньогрецькі поети
розробили основні віршові розміри – ямб, хорей, дактиль, амфібрахій, анапест.
Образи античності – то невичерпне джерело натхнення для митців пізніших часів. Великий інтерес до
античності виявляли діячі української культури – Сковорода, Шевченко, Франко, Л. Українка та ін.
На нову європейську літературу найбільший вплив виявили також образи античності. Так, відбувалось
використання міфологічного образу як алегорій (наприклад, численні Амури, Ероти, Венери, Аврори у
віршах К. Батюшкова та раннього О. Пушкіна).
І хоча інтенсивне використання міфологічного образа – алегорії закінчується вже у XYII ст., міфологічні
теми і мотиви зберігаються і в художній літературі XX ст., де міфологічні образи продовжують виступати
навіть в реалістичних творах (наприклад, у Р. Роллана, А. Франса, В. Вересаєва і ін. ).
YI. Д/з. Підготуватись до уроку розвитку зв’язного мовлення за творчістю Гомера.

You might also like