You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN 6 PROAKTIF SKT

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 6
TARIKH MASA
MINGGU 27
HARI KELAS
TEMA WANG
TAJUK Celik Minda
STANDARD KANDUNGAN 3.3 Penyelesaian masalah
STANDARD 3.3.1 Menyelesaikan masalah harian melibatkan harga kos, harga jual,
PEMBELAJARAN
untung, rugi, diskaun, rebat, baucer, bil, resit, invois, aset, liabiliti,
faedah, dividen dan cukai perkhidmatan, pengurusan kewangan dan
risiko dalam situasi harian.
KEMAHIRAN
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat:
dapat : 1. Menyelesaikan masalah harian melibatkan
1. Menyelesaikan masalah harian melibatkan harga kos, harga jual, untung, rugi, diskaun,
harga kos, harga jual, untung, rugi, diskaun, rebat, baucer, bil, resit, invois, aset, liabiliti,
rebat, baucer, bil, resit, invois, aset, liabiliti, faedah, dividen dan cukai perkhidmatan,
faedah, dividen dan cukai perkhidmatan, pengurusan kewangan dan risiko dalam
pengurusan kewangan dan risiko dalam situasi harian.
situasi harian.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.


2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran

1. Murid memahami teks dan gambar untuk 4. Murid diberi masa untuk menyelesaikan
memahami soalan yang disediakan. soalan celik minda.
2. Murid mengimbas kembali langkah 5. Murid diingatkan untuk mengenal pasti kata
menghitung harga kos, harga jual, untung, kunci bagi menulis ayat matematik yang
rugi, diskaun, rebat, baucer, bil, resit, invois, betul.
aset, liabiliti, faedah, dividen dan cukai 6. Murid berkongsi jawapan yang telah
perkhidmatan, pengurusan kewangan dan diselesaikan di hadapan kelas. (Round
risiko dalam situasi harian. (What Matters) Table)
3. Murid menjalankan aktiviti dengan 7. Sesi perbincangan antara guru dan murid
bimbingan murid. untuk mengukuhkan kefahaman murid.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata pelajaran.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 131 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Round Table (Meja Bulat) PAK-21 What Matters (Apa
yang Penting)
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Nilai Murni EMK: NILAI -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN 6 PROAKTIF SKT

latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 6
TARIKH MASA
MINGGU 27
HARI KELAS
TEMA WANG
TAJUK Celik Minda
STANDARD KANDUNGAN 3.3 Penyelesaian masalah
STANDARD 3.3.1 Menyelesaikan masalah harian melibatkan harga kos, harga jual,
PEMBELAJARAN
untung, rugi, diskaun, rebat, baucer, bil, resit, invois, aset, liabiliti,
faedah, dividen dan cukai perkhidmatan, pengurusan kewangan dan
risiko dalam situasi harian.
KEMAHIRAN
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat:
1. Menyelesaikan masalah harian melibatkan 1. Menyelesaikan masalah harian melibatkan
harga kos, harga jual, untung, rugi, diskaun, harga kos, harga jual, untung, rugi, diskaun,
rebat, baucer, bil, resit, invois, aset, liabiliti, rebat, baucer, bil, resit, invois, aset, liabiliti,
faedah, dividen dan cukai perkhidmatan, faedah, dividen dan cukai perkhidmatan,
pengurusan kewangan dan risiko dalam situasi pengurusan kewangan dan risiko dalam situasi
harian. harian.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.


2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum
balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar
secara kolaboratif dan Pentaksiran

1. Murid memahami teks dan gambar untuk 5. Murid dan guru membincangkan pelbagai
memahami soalan yang disediakan. strategi penyelesaian seperti simulasi dan
2. Murid mengimbas kembali langkah menghitung mencuba kes yang lebih mudah. (Try It Out)
harga kos, harga jual, untung, rugi, diskaun, 6. Murid diingatkan untuk mengenal pasti kata
rebat, baucer, bil, resit, invois, aset, liabiliti, kunci bagi menulis ayat matematik yang betul.
faedah, dividen dan cukai perkhidmatan, 7. Murid berkongsi jawapan yang telah
pengurusan kewangan dan risiko dalam situasi diselesaikan di hadapan kelas.
harian. 8. Sesi perbincangan antara guru dan murid
3. Murid menjalankan aktiviti dengan bimbingan untuk mengukuhkan kefahaman murid.
murid.
4. Murid diberi masa untuk menyelesaikan soalan
celik minda dalam buku teks. (Brainstorming)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata pelajaran.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 132 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Brainstorming PAK-21 Try It Out (Mari
(Sumbangsaran) Mencuba)
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Nilai Murni EMK: NILAI -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN 6 PROAKTIF SKT

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 6 PROAKTIF
TARIKH MASA
MINGGU 27
HARI KELAS
TEMA WANG
TAJUK Uji Minda
STANDARD KANDUNGAN 3.1 Pengurusan kewangan
STANDARD 3.1.1 Mengenal harga kos, harga jual, untung, rugi, diskaun, rebat,
PEMBELAJARAN
baucer, bil, resit, invois, aset, liabiliti, faedah, dividen dan cukai
perkhidmatan.
3.1.2 Menentukan harga kos, harga jual, untung, rugi, diskaun, rebat,
faedah, dividen dan cukai perkhidmatan.
KEMAHIRAN
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Mengenal harga kos, harga jual, untung, rugi, 1. Mengenal pasti harga kos, harga jual, untung,
diskaun, rebat, baucer, bil, resit, invois, aset, rugi, diskaun, rebat, baucer, bil, resit, invois,
liabiliti, faedah, dividen dan cukai aset, liabiliti, faedah, dividen dan cukai
perkhidmatan. perkhidmatan.
2. Menentukan harga kos, harga jual, untung, 2. Menentukan harga kos, harga jual, untung,
rugi, diskaun, rebat, faedah, dividen dan cukai rugi, diskaun, rebat, faedah, dividen dan cukai
perkhidmatan. perkhidmatan.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.


2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum
balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar
secara kolaboratif dan Pentaksiran

1. Murid memahami teks dan gambar untuk 5. Murid menjawab banyak soalan untuk
memahami soalan yang disediakan. mengukuhkan pemahaman. (Brain Racking)
2. Murid mengimbas kembali langkah menghitung 6. Murid berkongsi jawapan yang telah
harga kos, harga jual, untung, rugi, diskaun, diselesaikan di hadapan kelas.
rebat, baucer, bil, resit, invois, aset, liabiliti, 7. Murid lain menilai serta memberi respon
faedah, dividen dan cukai perkhidmatan, terhadap jawapan rakan mereka.
pengurusan kewangan dan risiko dalam situasi 8. Sesi perbincangan antara guru dan murid
harian. untuk mengukuhkan kefahaman murid.
3. Murid menjalankan aktiviti dengan bimbingan
guru.
4. Murid diberi masa untuk menjawab soalan uji
diri. (Test It Out)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata pelajaran.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 133 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Brain Racking (Fikirkannya) PAK-21 Test It Out
(Jalankan Ujian)
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN 6 PROAKTIF SKT

KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Nilai Murni EMK: NILAI -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

You might also like