You are on page 1of 9

Відкрите заняття на тему:

«Комплексний підхід до музичного виховання учня-


піаніста».

Підготувала:

викладач відділу фортепіано

Згурівської МШ Київської обл.

Мазуркевич Леся Петрівна

2021р.
Відкрите заняття по фортепіано викладача

Мазуркевич Л.П. з ученицею 3 року навчання елементарного підрівня


Щербак Вікторією.

Тема:

Комплексний підхід до музичного виховання учня-піаніста.

Тип заняття:

Узагальнення і закріплення знань, умінь і навичок. Застосування знань на


практиці.

Мета заняття:

Виховання художньо-виконавської ініціативи і закріплення піаністичних


прийомів.

Завдання заняття:

освітні:

• розширити багаж музичних вражень;

• продовжити роботу над раціональними прийомам гри на фортепіано;

• навчити грамотно читати нотний текст.

розвиваючі:

• розвиток музично-образного мислення, розширення музичного кругозору;

• розвиток рухово-ігрових навичок;

• розвиток досвіду гри по нотах;

• розвиток мелодійного, гармонійного, звуковисотного слуху;

• розвиток почуття ритму.

виховні:
• виховання інтересу і любові до предмету та інструменту;

• виховання почуття любові і поваги до класичної музики;

• виховання почуття відповідальності за результати своєї роботи;

• виховання навичок самоконтролю;

•виховання культури поведінки за інструментом.

Етапи заняття:

1. Організаційний етап. 3 хв.

• привітання;
• назва теми уроку;
• вступне слово педагога з обґрунтуванням обраної теми.

2. Основний етап.

• -гра вправ 5 хв.


• - позиційні вправи на дрібну техніку;
• - гаммообразні вправи на дрібну техніку;
• - вправи на арпеджіо.

3.Робота над твором 35 хв.

4.Заключний етап 2 хв.

• підбиття підсумків;
• оцінювання учнівської роботи;
• домашнє завдання.

Устаткування і матеріали :

- інструмент фортепіано;

- збірник ;

-декілька екземплярів нот твору для присутніх викладачів;


-ноутбук.

Коротка характеристика учениці : Щербак Вікторія- учениця 3 року навчання


елементарного підрівня. Має хороші музичні здібності: пам'ять, почуття
ритму, розвинена техніка виконання. Швидко охоплює матеріал, що
вивчається. Чутлива до зауважень, на уроках проявляє ініціативу і
допитливість.

Хід заняття. Ю.Щуровський. Дитячі варіації мі-мінор.


Щуровський Юрій (*28 квітня 1927, Київ — 13 жовтня 1996) — радянський і
український композитор, викладач. Закінчив Київську Консерваторію (1951) і
аспірантуру уБ. Лятошинського (1954), у 1952-1955 — викладач
консерваторії.З 1958 по 1962 роки викладав теоретичні дисципліни в
Курському музичному училищі. Давав в Курську творчі концерти. З 1973
року — старший редактор відділу музично-педагогічної літератури
видавництва «Музична Україна». Твори: симфонії, поеми, увертюри,
струнний квартет, сонати для скрипки і фортепіано, твори для фортепіано й
віолончелі, балет. Автор музики до фільмів:

«Тривожна молодість» (1955),

«Капітан „Старої черепахи“»,

«Павло Корчагін» (1956),

«Випереджаюча вітер» (1959),

«Грізні ночі»,

«Рятуйте наші душі» (1960),

«Тінь» (1961),

«Пилипко»,

«Київська соната» (1962),

«Три доби після безсмертя» (1963),


«Загибель ескадри» (1965),

«Гольфстрім» (1968) та ін.


Варіації-музична форма, в якій тема викладається повторно зі змінами. Твори
цього жанру часто називають «тема з варіаціями» або «варіації на тему».
Тема може бути оригінальною, авторською, написаною для саме цих
варіацій , або запозиченою з фольклору, з музики інших композиторів.

Засоби варіювання теми дуже різні: мелодійні, гармонійні, ритмічні, темпові,


зміни тональності, ладові відхилення, варіювання фактури (поліфонія,
гомофонія). Як форма, варіації можуть виступати і самостійно, і в складі
більш крупних форм та циклів.

Аналіз варіацій в процесі гри.

На протязі заняття постійно контролюємо:

 метро-ритм;
 динамічний план;
 фразування;
 звуковидобування.
 обговорення емоційного навантаження твору;
- Які почуття викликає твір?

- Які засоби музичної виразності використовує композитор?

відпрацювання виконання:
Спонукати ученицю, по-перше, до повного, м’якого, наспівного звуку, по-
друге, до максимального різнобарвлення звуку. Розвивати вміння слухати себе
«зі сторони», визначаючи, що ще не виходить і над чим потрібно попрацювати
вдома.

Працюючи над варіаційним циклом, учениця набуває виконавську


свободу,артистизм, збагачується новими знаннями та виконавськими
навичками.
В кінці заняття проговорюємо домашнє завдання, а саме:

 відпрацювати рівність «альбертієвих басів»;


 попрацювати над легкістю виконання стаккато;
 працювати над фігураціями ламаних і довгих арпеджіо.

Самоаналіз уроку:

Я вважаю, що заняття вдалося, а мета уроку - налаштувати ученицю на


творчий лад, спонукати її до осмислення характеру твору і емоційної гри, була
досягнута. В кінці уроку на контрольному програванні учениця спробувала
максимально передати свої внутрішні відчуття і емоції. Це допомагає дитині
емоційно сприйняти даний матеріал, запам'ятати його і застосовувати у
виконанні. Безумовно, відкритий урок передбачає нову незвичну обстановку і
для педагога і для того, хто навчається, тому, аналізуючи урок, можна помітити
деяку скутість дитини і напруженість в мові педагога. Хоча треба намагатися
пояснювати яскраво і образно, навіть якщо і відчувається деяке хвилювання і
суперечливість. Всі заплановані етапи заняття були виконані, укладені в
урочний час, завдання після уроку визначені. Викладач повинен володти
музичним матеріалом, виховувати у учня розуміння залежності звукового
результату від технічного прийому. Контакт ( "зворотний зв'язок") з дитиною є.
Сприйняття вказівок педагога швидке і свідоме. Завдяки певним зусиллям,
дитина на уроці показала своє вміння через звук висловити свої внутрішні
відчуття . Методи і прийоми були ефективні для здійснення поставленої мети
заняття.
Список використаної літератури:

1.Головинський, Г.Л. Книга про музику /Г.Л Головинський, М.И


Ройтерштен.- М: Композитор, 1988-225с.

  2. Ципін, Г.М. Навчання грі на фортепіано /Г.М.Ципін.- М .: Просвіта, 1984-


176с.

3.Осіпова, Л.В. Ескізне вивчення репертуару як форма учбової роботи у


фортепіанному класі / Л.В. Осіпова.- Єкатеринбург: УрГПУ, 2002-87с.

4.Цуккерман, В.А. Цілісний аналіз творів і його методика /В.А. Цуккерман.-


М: Музика, 1980-296с.

You might also like