You are on page 1of 3

Дневна подготовка

(Оперативен план за час)

Наставен предмет : Англиски јазик Наставник: Марина Рамбабова


Дата на реализација: 24.01.2023 Одделение: VII
Наставна целина: Час бр. Наслов на наставна единица:
ТЕМА 3: Наше образование,наша иднина 51 Пишување: Му winter holiday
Резултати од учење: Очекувани резултати/исходи:
Ученикот/ученичката ќе биде способен/а да: - Препознава вокабулар од темата;
 Слуша и разбира бавен и јасен стандарден - Идентификува граматички времиња што
говор во едноставен секојдневен разговор; искажуваат идност;
 Чита и разбира куси едноставни текстови со - Разликува граматички времиња што
конкретна содржина на теми поврзани со искажуваат идност (will,going to,present
образование,професии,технологија continuous)
 Зборува за фрази, изрази и реченици; - Препознава факти во кус едноставен текст;
 Искажува свое мислење - Издвојува главна идеја во кус едноставен
 Искажува идност (will,going to,present текст;
continuous) - Поврзува значење на зборови и фрази со
 Употребува зборови со негативен префикс начин за изразување мислење;
 Употребува описни придавки - Разликува значење на зборови со негативен
 Употребува прилози за начин префикс
 Составува реченици со фразалниот глагол get - Препознава описни придавки и опишува
 Користи идиоми - Идентификува зборови со негативен префикс
-un
- Препознава значење на фразален глагол- get
- Идентификува идиоми и споредува со
македонски
Тип на часот: Наставни средства/ресурси:
- Граматички;  учебник
- Конверзациски;  тетратка
- Лексички;  прибор за пишување
 прирачник за наставници
 компјутер
 проектор
 постери
 флеш карти
 табла,креда
Наставни форми: Наставни методи:
-Индивидуална, o аудио- визуелен
-фронтална, o аудио- лингвален
-во парови; o комуникативен
-во групи o директен метод, ТПР,
o когнитивен пристап,
o целосен јазичен пристап
Наставни техники:
 Бура на идеи,
 минутна работа,
 дебата,
 играње на улоги,
 визуализација
 решавање проблеми,
 меѓуученичко подучување,
 интервју,
 истражување,
 учење преку проекти,
 автентично учење,
 бура на идеи,
 мисловни мапи,
 прашања,
 корекција на грешки,
 повикување на претходни знаења,
 контролирани вежби
Корелација / Интеграција: македонски јазик,информатика, ликовно образование, музичко образование
Тек на часот / активности на часот:
Активности на наставникот Активности на учениците
Воведен дел на часот
 Наставникот дава вовед во часот и им ги дава насоките за работа.

Главен дел на часот


Наставникот ги запознава со она што ќе се работи и изучува денес.
Наставникот го објаснува материјалот преку презентација.

Учениците ги работат вежбите поврзани со сегашното време.

Завршен дел на часот

 Учениците и наставниот разговараат за евентуални прашања кои поризлегле од самиот час.


Домашна задача

За дома: Да се решат задачите поврзани со материјалот.


Цел на домашното: да се повтори вокабуларот
Очекуван исход: да го знае новиот вокабулар и да умее да пишува реченици по правилен редослед
Начин на проверување: наставникот го проверува
Следење и оценување на постигањата на учениците / постапки, инструменти:
o усна и писмена повратна информација,
o самооценување,
o оценување од соучениците,
o следење на активностите на учениците
o прашања од наставник,
o усни презентации,
o чек листа со поставените цели за наставната целина,
Забелешка:

Рефлексија: Часот помина според очекуваното, учениците се трудеа да ги искажат своите идеи на
едноставен начин со јасни реченици.

You might also like