You are on page 1of 5

Тема: Як риби готуються до зими

Мета: Освітня: формувати знання учнів про зміни в житті восени, взимку риб; Розвивальна:
розвивати спостережливість, вміння спостерігати за тваринами, описувати зовнішній вигляд, формувати
вміння порівнювати; Виховна: виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до тварин.

Тип уроку: Комбінований

Методи і прийоми: словесні: бесіда, розповідь, пояснення; практичні: вправи; наочні: ілюстрація,
демонстрація

Інтерактивні технології: ребус, задача, гра в learning apps, гра «Склади вірш», гра
«Правда/неправда»

Міжпредметна інтеграція: математика, українська мова

Здоров`язбережувальні технології: фізкультхвилинка

Обладнання: презентація, комп’ютер, роздатковий матеріал.

Список використаних джерел:

1. Я досліджую світ: підручник для 2 класу закл. загал. серед. освіти (у 2-х частинах): Ч. 1 / Тетяна
Гільберт, Світлана Тарнавська, Ніна Павич. – Київ: Генеза, 2019. – 144 с.;

2. Про затвердження Державного стандарту початкової освіти [Електронний ресурс] // Верховна Рада
України – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/87-2018-%D0%BF — Назва з екрану. — Дата
перегляду: 08.10.20;

3. Фізкульт-хвилинка [Електронний ресурс] — Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?


v=cUmvYKFcP2g. — Назва з екрану. — Дата перегляду: 10.10.20;

4. Організація класу [Електронний ресурс] — Режим доступу:


https://klasnaocinka.com.ua/uk/article/dzvonik-kliche-na-urok-organizatsiinii-moment-urok.html. — Назва з екрану.
— Дата перегляду: 08.10.20;

5. Гра «Спосіб життя риб Восени» [Електронний ресурс] // Learning Apps — Режим доступу:
https://learningapps.org/watch?v=pgraze96520. — Назва з екрану. — Дата перегляду: 10.10.20;

6. Ребуси про рибу [Електронний ресурс] — Режим доступу: http://www.megaznaika.com.ua/rebusy-pro-


rybu/. — Назва з екрану. — Дата перегляду: 08.10.20.

Хід уроку

I. Організація класу

Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок.

Будем добре працювати,

Хороші результати будемо мати.

Добрий день, діти мене звати Серафим Олександрович і сьогодні урок я досліджую світ проведу вам
я.
1. Спостережень за природою

— Діти, яка зараз пора року?

— Який місяць?

— Яка сьогодні погода?

— Сьогодні пасмурно?

— Чи були сьогодні опади?

— Яка температура? Чи є вітер?

II. Актуалізація опорних знань

— Діти, скажіть, яких комах ви знаєте? Де ви їх зустрічали?

— Як мурахи готуються до зими? (ховаються у коморах і чекають весну)

— Як готується жук сонечко? (шукає місце для зимівлі в опалому листі, пеньках, оселях людей)

— А як інші комахи готуються до зими?

— А чи є перелітні метелики? (Так, це метелик адмірал.)

III. Повідомлення теми, мотивація діяльності

2. Ребус

— Діти, щоб дізнатись тему нашого уроку вам потрібно розгадати ребус

(Риба)

Сьогодні ми з вами, дізнаємось як риби готуються до зими з’ясуємо, як змінюється життя риб восени.

IV. Вивчення нового матеріалу

3. Як риби готуються до зими

Діти, а яких риб ви знаєте?

Як ви думаєте, як зміни водойм впливають на життя риб?


Риби починають готуватися до зимової пори з літа – в середині серпня. Риба починає плавати
неподалік від берега і багато їсти. Це вона робить для того, щоб без проблем пережити зимове голодування.
Адже з настанням холодів вона харчується, в основному, запасами свого жиру, який накопичила за серпень.

Восени життя риб наших водойм змінюється. У холодній воді більшість прісноводних риб рухається
повільніше, частина з них готується до зимового сну. Коли вода холоднішає, до місць своїх зимівель
збираються риби.

Але різні риби готуються до зими по-різному:

Коропи, лящі, соми скупчуються в зимувальних ямах. Обкутують себе слизом, що захищає від
холоду, і залягають у довгу зимову сплячку.

Судаки збираються біля ям, укритих корчами, однак у зимову сплячку не залягають. Вони активні
всю зиму.

Щука з настанням осені активно полює, щоб набрати вагу. Із часом вода холоднішає — і риба майже
не рухається. Восени ці риби збираються у зграї.

Плітка з настанням холодів зграями пливе у глибокі заводі з повільною течією. Тут вона й зимує.

Окуні перебираються ближче до підводних джерел. Температура води там зазвичай вища, ніж у
інших місцях водойми. Окрім того, джерельна вода насичена киснем, який потрібний рибам для дихання.

Є й такі риби, для яких зима не в тягар, а навпаки – найкраща пора року! Такий минь. Лише восени,
коли в річках помітно охолоджується, минь пробуджується і починає відгодовуватися.

Діти, а як ви гадаєте рибам під льодом важко перебувати? Як думаєте, що відбувається у воді?

Так, Рибам зимою під кригою перебувати дуже важко. Починають гнити водорості, повітря стає, як
наслідок, все менше, і їм стає важко дихати. Тому у водоймах люди пробивають ополонки, через які чисте
повітря надходить під лід.

4. Фізкультхвилинка

Діти, давайте порухаємось. Встаньте всі.

V. Закріплення вивченого матеріалу

5. Гра «Спосіб життя риб восени» (Learning Apps)

Діти, пограймо в гру. Ваше завдання, з’єднати рибок з їх способом життя

https://learningapps.org/watch?v=pgraze96520

Робота в зошиті, с. 52-53

6. Гра «Склади вірш»

А зараз давайте складемо вірш. Ваше завдання переставити рядки так, щоб отримався вірш.

На самісінькому дні.

Сом літає, наче птах.

І в своїх солодких снах


Сом заснув на самоті.

Відповідь:

(Сом заснув на самоті.

на самісінькому дні.

І в своїх солодких снах

сом літає, наче птах.)

7. Розв’яжи задачу

Діти, розв’яжіть задачу.

У трьох зграях 67 пліток. У другій на 5 пліток менше, ніж у першій. У третій на 12 пліток більше ніж
у першій. Скільки пліток було у кожній зграї?

Аналіз

Діти, хто прочитає задачу?

Про що йде мова? (про пліток)

Скільки зграй було? (3)

Скільки всього було пліток? (67)

Нам відомо, скільки у першій? (Ні)

Скільки у другій пліток? (Невідомо, але на 5 менше ніж у першій)

Скільки у третій? (Невідомо, але сказано на 12 більше ніж у першій)

Ми можемо дізнатись, скільки в 1 зграї було пліток? (Так) Що треба зробити? (Треба 67:3=20, тоді
дізнаємось скільки було в 1)

Ми можемо дізнатись скільки було в 2? (Так) Що треба зробити? (20-5=15 пліток у 2)

А що треба зробити щоб дізнатись скільки пліток було в 3? (20+13=32 плітки в 3)

Так, правильно. Хто скаже, скільки було у кожній зграї пліток? (20, 15, 32)

VI. Підсумок

«Правда/неправда»

Діти, наступне завдання називається «Правда/неправда». Якщо висловлювання буде правдивим, ви


плескатимете в долоні, якщо неправдиве, то нічого не робитимете.

Риба починає готуватися до зими з середини вересня. (Неправда) Діти, а коли риба починає
готуватися? (з середини Серпня)

Деяка риба активна взимку. (Правда) А яка? (Судак)

Рибам під льодом важко перебувати. (Правда) Чому? (Водорості гниють, менше кисню)
Для риби минь зима не найкраща пора року. (Не правда)

Щука зимує у зимувальних ямах. (Неправда) А як? (збирається у зграї)

Рефлексія

На уроці я:

Навчився…

Дізнався..

Зрозумів…

Мені найбільше сподобалося…

Мені було складно/легко…

You might also like