You are on page 1of 7

ПЛАН

НА УРОК ЗА НАЧАЛНО ОГРАМОТЯВАНЕ (ЧЕТЕНЕ)


В ОСНОВЕН ЕТАП

Тема на урока: Звук и буква П.

Вид на урока: Урок за запознаване с нов звук и буква.

Цели:

Информационно – познавателни:

- усвояване на умения за звуков анализ на думи с със звук П;


- овладяване на механизъм за четене на затворени и отворени срички със звук П;
- възприемане на сричката като част от думата

Комуникативно-практически:

- формиране на начални умения за четене на думи;


- развитие на устната речта;

Възпитателни:

- стремеж към изява;


- възпитаване в точност и прецизност при изпълнение на поставена практическа
задача;
- развиване устойчивостта на вниманието и качествата на мисълта;

Ход на урока:

Организация на класа за работа

П: Добър ден, ученици! Готови ли сте за днешния час?

У: Да!

П: Нека букварите и тетрадките останат затворени пред вас.

Подготовка за мотивирано съобщаване на темата

П: Да си припомним, колко гласни има в българския език?

У: Шест

П: Кой от вас ще каже, кои са те?

У: Аа, Ъъ, Оо, Уу, Ее, Ии.

П: Могат ли гласните звукове сами да образуват срички?


У: Да, могат.

П: Точно така, в сричките освен гласни звукове трябва да има и какви други звукове?

У: Съгласни.

Мотивирано съобщаване на темата:

П: Ще ви кажа една гатанка. Слушайте внимателно, за да отговорите правилно.

Над цветче се мярка

тази сладкарка

трудолюбива –

там сладост за нас добива.

Що е то? /Пчела/

У: Пчелата.

П: С кой звук започава думата ПЧЕЛА?

У: Със звук П.

П: Правилно! Този час с вас ще се запознаем със звук П и неговата буква.

П: Как звучи звука П?

/Изчаквам за отговор, ако не ми отговорят ги питам:/

П: Силно или слабо?

У: Слабо.

П: При произнасяне, звука среща ли преграда и къде?

У: Да, устните.

П: Можем ли да изпеем звука П?

У: Не.

П: Гласен или съгласен е този звук?

У: Съгласен.

П: Звукът П е съгласен звук, защото при изговаряне въздушната струя среща преградата
на устните. А може ли звукът П да образува сам сричка?
У: Не, не може.

П: Сега аз ще казвам думи, а вие ще вдигате ръка само на думите, които започват със
звук П.

/около 10 думи – петел, пролет, лапа, топка, параван, капак, праскова, лупа, пясък,
пейка/

П: Нека сега да станат децата, чиито имена започват с П и да ги кажат.

У: /всички ученици, чиито имена започва с П става, а след това си казват името/

П: В думите - рап, сап, канап, къде се намира звукът П?

У: В края на думите.

П: Да изиграем играта „Внимавай да не сбъркаш”. Отново ще вдигате ръка, но този път


при думи, които съдържат повече от един звук П.

/пеперуда, приказка, хипопотам, параход, папагал, празник, пепеляшка, памук,


пушек/

П: Нека сега да се запознаем с буквата на звука П. На дъската съм написала голяма и


малка печатна буква на звука П. Можете ли да ми кажете по какво си приличат и по какво се
различават?

/показват се различни по големина, форма и цвят букви П, изработени от различни


материали/

У1: Приличат си по форма.

У2: Различават се по големина.

П: От какви елементи са съставени малката и голяма буква П?

У: От чертички.

П: От колко чертички?

У: От три.

П: На коя изучена буква прилича тя?

У: На буква Н.

П: Точно така. А можете ли да кажете по какво се различават тези две букви?

У: Различават се по това, че малката чертичка на буква Н е по средата, а на буква П е


отгоре.
П: Сега отворете букварите на страница 44. На лявата страница горе в ляво има
нарисуван прилеп. Под картинката има сини и червени квадрати. Хайде заедно да направим
звуковия модел на думата ПРИЛЕП. Колко пъти чувате звука П и къде?

У: Два пъти. В началото и края на думата.

П: А колко гласни има в думата и кои са те?

У: Гласните са две, И и Е.

П: Какви други звукове чувате при произнасяне на думата?

У: Р и Л.

П: Какви са тези два звука, гласни или съгласни?

У: Тези звуци са съгласни.

П: С какви цветове отбелязваме гласните и съгласните когато съставяме звуков модел


на дума?

У: Със син отбелязваме съгласните звукове, а с червен – гласните.

П: От колко срички се състои думата ПРИЛЕП?

У: От две срички.

П: Броя на звуковете равен ли е на броя на буквите?

У: Да, равен е.

П: Ученици, кой от вас ще се опита да направи звуков модел на думата ПОПАРА на


дъската с помощта на червени и сини квадратчета?

/ученик прави звуковия модел, а след това обясняваме, че думата има шест звука и
шест букви, три – гласни и три съгласни и новия звук П се повтаря два пъти/

П: Браво, справи се отлично! Погледнете на дъската и да се опитаме да прочетем първо


затворените сричките, а след това и отворените, които буква П образува с гласните.

па, пъ, по, пу, пе, пи – отворени срички

ап, ъп, оп, уп, еп, ип – затворени срички


П: А сега, аз ще пиша срички на дъската, а вие ще се опитате да ги прочетете.

/последователно като изчаквам да бъдат прочетени от учениците изписвам сричките –


пра, про, пру, пре, при, пръ/

П: Браво! Кой от вас ще се опита да измисли изречение, в което да има поне две думи, които да
започват с буквата П.

У: /различни отговори/

П: Погледнете картинката на лявата страница във вашите учебници. Под нея са написани три
изречения с пропуснати думи. С помощта на картинката трябва да попълним изпуснатите думи.

Пепи…………………пумпала.

Мъри…………………..панера.

Пойно пиле…………………….

У1: Пепи играе с пумпала.

У2: Мъри обърна панера.

У3: Пойно пиле пее.

П: Ученици, погледнете на дъската. На това табло от едната страна са изписани сричките, а


срещу тях има картинки. Вие трябва да свържете сричката с картинките в която се съдържа. Кой
иска да излезе да свърже първата сричка с картинките, в която се съдържа?

ПА

ПЪ
ПЕ

ПИ

ПУ

ПО

/излизат последователно на дъската няколко деца/

Обобщаване на темата:

П: Ученици, днес с вас се запознахме със звук и буква П. Разбрахме, че той е съгласен
звук. Можем да разпознаваме голяма и малка печатна буква на звука П. Можем да четем думи
с П.

Предполагам, че всеки от вас обича да играе на детските площадки. Така ли е ?

У: Да!

П: Затова за домашна работа помислите какви уреди и съоръжения за игра и почивка


има на детската площадка и как се наричат те?

Преценка на работата през часа:

П: Днес, бяхте внимателни и активни през часа. Благодаря, свободни сте!

You might also like