You are on page 1of 3

СИТУАЦИЯ ПО МУЗИКА I ГРУПА

ТЕМА: ЕСЕН

ВИД: За нови знания

ЦЕЛ: Преговор на песен и разучаване на нова такава.

ЯДРО:
Възприемане, музика и игра

ЗАДАЧИ:
Знае да пее групово;
Проявява желание за участие в музикална игра.

МУЗИКАЛЕН МАТЕРИАЛ:
За пеене:
• „Малките листенца“
• „Есен е дошла“
За слушане:
• „Малкото мече“ (игра)

Методи на работа:
• Разпяване с мотив от песента „Малките листенца“
• Науаване на новата песен „Есен е дошла“
• ИГРОВИ – изиграване на песничката „Малкото мече“

Очаквани Резултати на обучението:


• Знае да пее групово.
• Проявява желание за участие в музикална игра.

ИЗПОЛЗВАНЕ НА УЧЕБНО – ТЕХНИЧЕСКИ СРЕДСТВА:


• компютър
• електронен учебник
• видеоматериали
• интернет ресурси

Ход на урока:
I. Организация на децата.
У. Добър ден, деца!
Д. Добър ден, госпожо!
У. Как сте днес ?
Д. Добре сме.
У. Искате ли да се разпеем ?
Д. Да.
У. Ще го направим с част от песничката за „Малките листенца“. Знаете я, нали?
Д. Да.

II. Актуализиране на знания.

У. А сега след като се разпяхме с тази песничка , искате ли да я изпеем цялата ?


Д. Да.
У. След като си припомнихме песента за „Малките листенца“, е време да
научим и една нова песен. Тя се казва „Есен е дошла“.
Беседа.
У. Деца , вие обичате ли есента ?
Д. Да, но обичаме и лятото.
У. А зимата не я ли обичате ?
Д. Да, нея също, защото тогава играем в снега, правим снежни човеци, ангели,
пързаляме се и хвърляме снежни топки.
У. Точно така. Деца, а знаете ли, че есента е преходен сезон, който се намира
непосредствено след лятото и преди зимата? Есента е сезон, в който природата ,
а и всички животни, се подготвят за тежката и студена зима. През есента листТ
падат и вие сте виждали, а предполагам и че сте си играели с тях, нали така ?
Д. Да.
У. Днес ще научим песничката „Есен е дошла“, като сега ще ви я пусна и искам
от вас да ми кажете за какво се пее в нея.

III. Основна част.


1. Научаване на нова песен- „Есен е дошла“:
У. За какво се пее в песента?
Д. За есента, за вятъра и как той люлее дърветата и листенцата падат.
У. Да, точно така. Песента ни разказва затова как есента е дошла и навсякъде
вятърко полюшва клоните на дърветата и трупа земята с жълти листенца.
У. Сега деца ще ви пусна отново тази песничка и и скам от вас да помислите и
да ми кажете весела или тъжна е тя ?
У. Кажете ми деца, след като чухте отново песента, тя весел или тъжен характер
носи в себе си ?
Д. Песента е тъжна.
У. Точно така, песента е с тъжен характер.
У. Сега обаче е време за игра. Хайде всички да станем и да се хванем за ръчички
във формата на кръг. Ще пусна песничката за „Малкото мече“. Знаете ли как
играем на нея?
Д. Да.
IV. Обобщение
 Децата са си припомнили песента за „Малките листенца“.
 Разучили са нова песен - „Есен е дошла“.
 Показали са знания за сезона – есен.
 Проявили са желание за участие в музикална игра.

You might also like