You are on page 1of 8

ШУМЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ

„ЕПИСКОП КОНСТАНТИН ПРЕСЛАВСКИ”

Педагогически факултет

ПЛАН-КОНСПЕКТ
НА ОСНОВНА ФОРМА НА ПЕДАГОГИЧЕСКА СИТУАЦИЯ
ПО МУЗИКА В ПОДГОТВИТЕЛНА ГРУПА

ТЕМА: ,,КОЛЕДАРИ’’

Изнесена на 06.12.2017г. ДГ Смехорани Проверил:

Музикален педагог: Веселина Маринова Ст.преп.М.Рачева

Милена Костадинова Атанасова

Фак.номер 1540040002

Тиянна Генчева Атанасова

Фак.номер1440040014

Специалност:ПУП/бакалавър/-4 курс
Образователно направление: МУЗИКА
Образователни ядра:
-Възприемане на музика
„Коледарска”-запознаване,разпознаване на вид певчески
глас,солист или вокална група.
-Възпроизвеждане на музика
„Стани,Нине”-ясна дикция,точно интониране,разпознават
музикални инструменти –акордеон,звънчета
,,Коледни подаръци”-точно пеене
„Коледни камбанки”-пеене с естествен глас,съпровод с ДМИ
-Музика и игра
„Снежен сън”-валс/изпълняват ритмично и в синхрон стъпки и
движения/по двама/.

ТЕМА: КОЛЕДАРИ
ЦЕЛИ:
-Формиране на музикални способности.
-Развиване на слушателски и изпълнителски умения.
ЗАДАЧИ:
-Запознаване с песента ,,Коледарска”,анализ на песента/как
звучи/,на колко се брои.
-Затвърдяване на заучени песни,ясно и точно пеене,спазване на
темпото и паузите.
-Съпровод с ДМИ
-Усъвършенстване умението у децата за последователно и по-
самостоятелно изпълнение на танцови стъпки/валс/

МЕТОДИ:-беседа,показ,демонстрация,изпълнение.

МУЗИКАЛНИ МАТЕРИАЛИ:
-Песен „Коледарска”
-Песен „Стани Нине”
-Песен „Коледни подаръци”
-Песен ,,Коледни камбанки”
-Песен „Снежен сън”

ВРЪЗКА С ДРУГИ НАПРАВЛЕНИЯ:


ОН-Български език и литература

ХОД НА СИТУАЦИЯТА:
У:Здравейте ,деца!
Аз съм госпожа Атанасова.
Аз също съм госпожа Атанасова.
Милена-Разбрахме,че тук са най-музикалните деца и затова днес
решихме да ви гостуваме,за да се забавляваме.
Тияна-Ще пеем песни и ще се веселим.
Милена Атанасова
У:Деца кой празник наближава?
Д:Коледааа
У:Точно така деца.
А в нощта преди коледа/Бъдни вечер/ във всеки дом кой идва
деца?
Д:Коледарите.
У: Какво правят коледарите деца?
Д: Пеят песни.
У:Точно така,пеят песни за здраве и берекет.
У:Погледнете тук на таблото.Как са облечени коледарите?
Д:Облечени са в народни носии.
У:Точно така, облечени са в народни носии, имат калпаци
украсени с пуканки и китки,тояги наречени как?/геги/
У:А знаете ли с какво домакинът на къщата дарява коледарите?
Д:С питка,кравай.
У:Точно така,даряват се с кравай ,който е символ на
плодородието,доброто и здравето.
Днес деца е 6 декември /Никулден/.Първият от зимните
празници,след този празник коледарите започват да се готвят за
коледуването.Разучават нови песни,припомнят вече познатите
им.
У;И аз съм ви подготвила коледарска песен.
У;Слушайте внимателно думите на песента!Как се изпълнява
песента?/ от солист или вокална група/Как звучи музиката-бързо
или бавно

…Слушане на песента,,Коледарска”
У:-Деца ,хареса ли ви песента?
Д:-Да
У:Как звучи музиката?-бързо или бавно
Д:-бавно
У:Как се изпълнява песента,хорово или от солист?
Д:-От солист
У:Правилно от един човек/ солист/.А мъжки глас или женски
изпълнява песента?
Д:Мъжки..
У:Деца , знаете ли какво хоро можем да играем на тази песен?
У:Можем да играем пайдушко хоро.
У:А знаете ли как пляскаме на тази песен?Сега ще ви покажа 1-
2… като втората част е по-дълга.
У:Хайде да изиграем играта,,Прави като мен”. Ще пляскаме
заедно.-/ няколко пъти се повтаря пляскането с ръце без музика,а
след това с музика./
У;А хайде сега отново да чуем песента,но като пляскаме както ви
показах .
….Следва повторно изпълнение на песента ,,Коледарска”
У: Деца а кой може да подреди модела на тази песен?
Д :Излиза дете и подрежда модел от две кубчета;1-вото кубче е
по-малко,а второто по-голямо/по-дълго/.
У:Браво справихте се отлично!
У:Деца знаете ли с коя песен влизат коледарите?
Д:..предположения
У:С песента ,,Стани Нине”
У:Ние сме пели тази песен.Хайде да я изпеем отново! Станете да
се подготвим за пеене.Ще изпеем първият куплет без музика,ще
за почнем тихо,докато загреят гласчетата.А сега малко по-
силно/повтаряне на куплета/.
Чудесно, сега след като се разпяхме , ще изпеем цялата песен с
музика.Ще пеем ясно,ще изговаряме думите на песента
точно.Готови ли сте?
…Изпяване на песента,, Стани Нине”
У:Деца какви музикални инструменти разпознавате в песента?
Д:Акордеон,звънчета.
Браво,деца ,справихте се чудесно!
Тиянна Атанасова
У:Деца на сутринта след „Бъдни вечер’’ е Коледа.Под елхата кой
е оставил подаръци?
Д: отговарят-Дядо Коледа
У:Деца знаете ли песента,,Коледни подаръци”?
Д:-Да
У:Можем ли да поздравим Дядо Коледа с нея?
Д:Да,можем
У:Можем ли да я включим в коледното тържество?
Д-Да.
У:Хайде тогава да я изпеем като на празник!Искам да пеете ясно
и точно.Готови ли сте?
Д:-Да
…Следва изпяване на песента.
У:Справихте се отлично!Браво!
У:А сега деца ще изиграем играта ,,Познай песента”.Аз ще ви
пусна откъс от позната песен,а вие ще кажете коя е песента?
Готови ли сте?Слушайте внимателно!
Звучи част от песента ,,Коледни камбанки”
Д:Коледни….камбанки..
У:Точно така деца.А тази песен можем ли също да я включим в
нашето коледно тържество?
Д:-Да
У:Хайде да изпълним песента ,,Коледни камбанки”,но този път
ще си направим оркестър в съпровод с детските музикални
инструменти/чинели,звънчета/.Съгласни ли сте?
Д:Дааа
Следва раздаване на детските музикални инструменти .
Изпълнение само на първия куплет,като учителката показва кои
ДМИ ,къде да се включат./по този начин децата правят
репетиция/
Следва изпълнение на песента в съпровод с ДМИ.
У:Деца справихте се чудесно!Направихте един прекрасен
оркестър!Браво!
Двете учителки:
Милена-Деца , а сега ще се принесем в едно приказно кралство.
Ще бъдем принцове и принцеси.Ще танцуваме валс.
Тиянна – Валса е танц,който се изпълнява по двойки.На него се
танцува плавно и нежно.Кавалерите канят дамите.Погледнете на
таблото деца?Вижте как се държат танцьорите.
Милена-Хайде станете и се хванете по двойки/момче;момиче
Тиянна- Сега ще направим репетиция.
Учителките заедно с децата показват движенията като броят
1..2,3 .Следва изпълнение на валса на песента,,Снежен сън”.
Двете учителки:
Милена:Надяваме се,че ви беше забавно днес!Бяхте чудесни!
Тиянна:Справихте се с всяка една задача.Бяхте отлични
музиканти-пяхте,свирихте,танцувахте.
Милена:Приготвили сме ви по една изненада.
Тиянна:Всеки от вас ще получи своята,седнете на столчетата си.

You might also like