You are on page 1of 6

ИМЕ НА ПРОЕКТА: „УЧИТЕЛИ – ТВОРЦИ, НОВАТОРИ, МЕДИАТОРИ

И ВДЪХНОВИТЕЛИ”
ДОГОВОР НОМЕР 2020-1-BG01-KA101-078465,
№ КА 101/SE-346/09.09.2020 Г.
ПО ПРОГРАМА „ЕРАЗЪМ +“, КД 1

ОБРАЗОВАТЕЛНА МОБИЛНОСТ
В “ЕВРОПЕЙСКА ЕВРОПАС АКАДЕМИЯ“ – ФЛОРЕНЦИЯ

РАЗРАБОТКА ВЪВ ВРЪЗКА С ТЕМАТА НА ОБУЧЕНИЕТО:

„Професионални решения за управление на класната стая: нови методи, ефективна


мотивация, стратегии за взаимодействие и оценяване“

Тема на урока: Фолклорът на Северна България: „Специфични инструменти на


Северняшка фолклорна област и ролята на Дико Илиев. Вплитането на авторска музика и
фолклор“
Вид на урока: упражнение

Цели на урока:

Запознаване с характерните особености на инструментите и метроритмите на Северна


България.

Музикален материал за разучаване:

 „Мятало Ленче ябълка“- драматизация по текст


 „Елено моме, Елено“- Христина Ботева
 „Чие това момиче“ – Кайчо Каменов
 „Дунавско хоро“ – Д. Илиев

Метроритмичен пример и ритмичен модел за изработване върху размер 13/8.

ПРОЕКТ 2020-1-BG01-KA101-078465

„УЧИТЕЛИ - ТВОРЦИ, НОВАТОРИ, МЕДИАТОРИ И ВДЪХНОВИТЕЛИ“


Методи на обучение: Беседа; Наблюдение; Демонстрация; Творческа дейност

Междупредметни връзки: Български език, География, Човек и общество

Форми на обучение:

 Фронтална
 Групова
 Индивидуална

Средства на обучение:

 Нагледни материали
 Материали за индивидуална работа
 Музикална фонова музика

ПРОЕКТ 2020-1-BG01-KA101-078465

„УЧИТЕЛИ - ТВОРЦИ, НОВАТОРИ, МЕДИАТОРИ И ВДЪХНОВИТЕЛИ“


Ход на урока

Дейност на учителя Дейност на ученика

Подготвителна част:

Разглеждане на методическите указания в


ръководството на учителя.
Набавяне на необходимите материали за
Набавяне на нагледни материали – илюстрации, работа – домашна работа,
музикални файлове и демонстрационен файл на
нотни тетрадки,
духови инструменти от Северняшка област.
https://www.youtube.com/watch?v=2wW3Gjk58Yw моливи, химикал, удобни обувки.

Разглеждане на „Снимката на деня“ Разглеждат материали и дискутират


изпълнението на домашната си работа.
Дискусия на тема:
Споделят това, което са научили за областта
„От какъв материал е изработен този музикален и какво са открили за инструментите.
инструмент и как това влияе на звука? “ „““

Основна част:

Слушане на новата песен „Мятало ленче ябълка“


и разпознаване на вече познат неравноделен
размер-7/8 а . Отговарят на въпроси на учителя.

Драматизиране на текста при прочита.

Учителят казва на учениците да отворят учебника Участват активно в драматизирането на


на стр.58 и записване на новите, специфични текста.
инструменти за областта, както и биографични
данни за композитора Дико Илиев.

ПРОЕКТ 2020-1-BG01-KA101-078465

„УЧИТЕЛИ - ТВОРЦИ, НОВАТОРИ, МЕДИАТОРИ И ВДЪХНОВИТЕЛИ“


Разучаваме модела на новия неравноделен размер
13/8 в учебника в комбинация с предложените
Учениците слушат учителя внимателно и
начини и такива, предложени от децата, при
задават въпроси, ако нещо не им е ясно по
звучене на песента „Елено моме, Елено“,
темата.

Изпълняват ритмичния модел по време на


Танцуваме „Дайчово хоро“ и „Дунавско хоро“ отсвирите.

Учителят извършва индивидуални, общи и Учениците танцуват спрямо възможностите


групови корекции. си, но със специален хват за ръце, типичен за
областта.

Заключителна част:

Повторно се изпява първата песен със съпровод.


Учениците споделят своето мнение за това
Учителят обяснява пропуските, при
как са се справили техните съученици.
акомпанимента, ако има такива и акцентира
върху разнообразието и техническата сложност
на композицията.

Учителят обяснява как да се попълват картите за


Учениците си записват указанията на учителя
посещение в ансамбъл „Мизия“, какви въпроси
за следващия път.
могат да задават и как да се държат в тази
обществена институция.

Преговарят се песните за изпълнение и хората.

Приложение /снимка на деня

ПРОЕКТ 2020-1-BG01-KA101-078465

„УЧИТЕЛИ - ТВОРЦИ, НОВАТОРИ, МЕДИАТОРИ И ВДЪХНОВИТЕЛИ“


ПРОЕКТ 2020-1-BG01-KA101-078465

„УЧИТЕЛИ - ТВОРЦИ, НОВАТОРИ, МЕДИАТОРИ И ВДЪХНОВИТЕЛИ“


МНОГОАСПЕКТНО ВЪЗДЕЙСТВИЕ НА МУЗИКАЛНАТА ТВОРБА

Слухово възприемане-следи
музиката в темпо ,възприема
настроението и жанра.
Двигателна реакция-
изпълнява подходящи Внимание – слуша до края на
движения-хоро, ръченица, музикалния откъс за да
валс определи музикалната форма

МУЗИКАЛНА ТВОРБА
Изпълнява подходящ ритмичен
Музикална памет
съпровод по време на ритъм МЕЛОДИЯ тембър
1.Изпълнява песен с текст в
интермедиите или пеенето
метрум щрихи едно темпо.

темпо динамика 2.Сравнява нови и стари


музикални впечатления

Отмерва метрума или ритъма, Израз - настроение


запомня различните ритмични
модели.
Изпитва емоция при
възприемане на музиката или
пеене
Прави връзка между настроение
, изразни средства , динамика ,
темпо и ритъм (безмензурност).

ИЗГОТВИЛ: Галин Господинов - учител по Музика

ПРОЕКТ 2020-1-BG01-KA101-078465

„УЧИТЕЛИ - ТВОРЦИ, НОВАТОРИ, МЕДИАТОРИ И ВДЪХНОВИТЕЛИ“

You might also like