You are on page 1of 4

საგანი : ისტორია

მასწავლებელი: პაატა თუმანიშვილი

სწავლებლის საფეხური საშუალო /კლასი : XI კლასი

მოსწავლეთა რაოდენობა : 8 . კლასში სსსმ მოსწავლე არ არის

გაკვეთილის ხანგრძლივობა : 35 წთ

გაკვეთილის ჩატარების თარიღი: 22.02.2024

თემა დავით აღმაშენებელი დრო

ეროვნული ისტ. XI.5.


სასწავლო
გეგმის მოსწავლეს შეუძლია საქართველოსა და მსოფლიოში საშინაო და
სტანდარტი საგარეო პოლიტიკის საკვანძო საკითხების კვლევა.

გაკვეთილის მოსწავლეები შეძლებენ რომ იმსჯელონ დავით აღმაშენებლის საშინაო და


სასწავლო საგარეო პოლიტიკაზე. შეძლებენ ტექსტის, წყაროების დამუშავებას და
მიზანი ანალიზს, დავით აღმაშენებლის როლის განსაზღვრას სახელმწიფოს
მმართველობაში. შეძლებენ რუკის ანალიზს.

საჭირო მოსწავლეებს შესწავლილი აქვთ XI საუკუნის ეპოქა, იცნობენ


წინარე საქართველოს
ცოდანდ საშინაო და საგარეო ვითარებას აღნიშნულ ეპოქაში.
აუნარჩვევებ

გაკვეთილის მოსწავლეებს გავაცნობ გაკვეთილის თემას , მისაღწევ მიზნებსა და 3
შეფასების სქემას წთ
მსვლელობა
აქტივობა 1 გაკვეთილის მსვლელობა: მოსწავლეების წინარე ცოდნის 5 წთ
გააქტიურებს მიზნით მოსწავლეებს დავუსვამ შეკითხვებს
განვლილი მასალიდან .

მიზანი: მოსწავლეები განეწყობიან ახალი მასალის მოსასმენად


და შედეგად აუმაღლდებათ მოტივაცია

აქტივობა 2 გაკვეთილის მსვლელობა: მოსწავლეები დაიყოფიან ორ 10წ


ჯგუფად. თ
1 ჯგუფი კითხულობს ტექსტს სახელმძღვანელოდან დავითის
საშინაო პოლიტიკა და წერილობით სცემს პასუხებს თან
დართულ შეკითხვებს
2 ჯგუფი კითხულობს ტექსტს სახელმძღვანელოდან დავითის
საგარეო პოლიტიკა და წერილობით სცემს პასუხებს თან
დართულ შეკითხვებს

მიზანი; მოსწავლეები შეძლებენ ტექსტის, წყაროების


დამუშავებას და ანალიზს

აქტივობა 3 გაკვეთილის მსვლელობა: მოსწავლეებმა ჯგუფურად 5 წთ


დამუშვებული ტექსტისდა კითვების საფუძველზე უნდა
წარმოადგინონ პრეზენტცია

 მიზანი: მოსწავლეები შეძლებენ რომ იმსჯელონ დავით


აღმაშენებლის საშინაო და საგარეო პოლიტიკაზე.

შედეგი: მოსწავლეებმა იციან წყაროზე მუშობა, შეუძლიათ


მსჯელობა და საკუთარი აზრის გამოხატვა, პრეზენტაცია.
აქტივობა 4 გაკვეთილის მსვლელობა: მოსწავლეები გამართენ დისკუსიას 10
თუ რა მნიშვნელობა ჰქონდა დავითის საგარეო პოლიტიკურ წთ
კურსს კავკასიელი ხალხისთვის , იმსჯელებენ რუკის
გამოყენებით

მიზანი: მოსწავლეები შეძლებენ რუკის ანალიზს და მისი


დახმარებით იმსჯელებენ დავით აღმაშენებლის როლზე
სახელმწიფოს მმართველობაში.

აქტივობა 5 საშინაო დავალებად მოსწავლეებს ეძლევათ მოიძონ დავით 2


აღმაშენებლის შესახებ დამატებით მასალა - დიდგორის წთ
ბრძოლის შესახებ, რა შედეგი მოუტანა ქვეყანას.
ჯგუფის მუშაობის შეფასების რუბრიკა

კრიტერიუმები ჯგუფის მუშაობა ჯგუფის მუშაობა ჯგუფის მუშაობა


წარუმატებელია დამაკმაკოფილებელია წარმატებულია

ჯგუფის წევრების ყველა წევრი არ უმრავლესობა ყველა


ჩართულობა არის ჩართული ჩართულია ჩართულია
მუშაობაში

ურთიერთმოსმენისა კამათობენ,არ ხმაურობენ, ნაკლებად უსმენენ


და აზრის უსმენენ იზიარებენ ერთმანეთს და
გაზიარების უნარი ერთმანეთს და ერთმანეთის აზრს იზიარებენ
არის ხმაური, არ ერთმანეთის
იზიარებენ აზრს
ერთმანეთის
აზრს
ინსტრუქციის ზუსტად ვერ ნაწილობრივ მუშაობენ
მიხედვით მუშაობა მიყვებიან მოყვებიან ინსტრუქციის
ინსტრუქციას ინსტრუქციას მიხედვით

დროის ლიმიტის ვერ ეტევიან უმნიშვნელოდ დაიცვეს დროის


დაცვა განსაზღვრულ გააცდინეს დრო ლიმიტი
დროში

ლიდერის როლი ლიდერი ვერ ლიდერი ზოგჯერ ლიდერი


მართავს ჯგუფის ახერხებს მუშაობის ეფექტურად
მუშაობას წარმართვას მართავს ჯგუფის
მუშაობას

დისკუსიის შეფასების რუბრიკა

შეფასება სრულყოფილად ნაწილობრივ ცუდად


საკუთარი აზრის მონაწილე გამოთქვამს გამოთქვამს აზრს თუმცა ყოველთვის უსმენს
არგუმენტირება საკუთარ აზრს და ასაბუთებს უჭირს დასაბუთება, ვერ და ვრტ გამოთქვამს
ტექსტზე(წყაროზე) აჟღავნებს საკითხის აზრს
დაყრდნობით,მოჰყავს ცოდნას
პარალელები
უსმენს სხვის მოსაზრებას, უსმენს სხვის განსხვავებული
პატივისცემას გამოხატავს მოსაზრებას, არ აზრის მიმართ
სხვისი აზრის განსხვავებული მოსაზრების გამოხატავს არაკორექტულია
მოსმენა მიმართ ,კორექტულად პატივისცემას
უპირისპირებს საკუთარ განსხვავებული აზრის
აზრს მიმართ
საკუთარი და მონაწილე დისკუსიის მონაწილე ცდილობს მოსწავლე არ
სხვათა მომენტში გამოაქვს გამოიტანოს დასკვნა, ცდილობს
მოსაზრებების დასკვნები, აჯამებს და მაგრამ ვერ აჯამებს და დასკვნების
საფუძველზე აანალიზებს ვერ აანალიზებს გამოტანას
აზრის გამოტანა საკითხს.

You might also like