You are on page 1of 5

Наставна тема: ГЕОМЕТРИЈА Дан и датум: ______________ Облици рада: фронтални, индивидуални

Подтема: ПОЛОЖАЈ, ВЕЛИЧИНА И ОБЛИК ПРЕДМЕТА Место реализације: учионица Методе рада: монолошка, дијалошка, илустративно-
Редни број: 11. Тип часа: обрада -демонстративна
Наставна јединица: ПИРАМИДА И КУПА Наставна средства: цртеж, уџбеник, свеска, прибор за
рад, материјал за рад
Циљ часа Оспособити ученике да именују геометријска тела пирамиду и купу и да препознају предмете из непосредне околине који
имају облик пирамиде и купе.
ЗАДАЦИ ЧАСА

Образовни стандарди

Општи исход Операционализовани исходи Кључни појмови: пирамида, купа


Ученик ће да: Међупредметна повезаност
Ученик ће да: Српски језик: говорење, вођени и слободни разговор
Ликовна култура: обликовање, материјал и прибор
– уочи и именује – именује и разликује Свет око нас: човек ствара, материјали за израду предмета и њихова својства
геометријске облике геометријска тела пирамиду и Физичко васпитање: здравствено васпитање, хигијена простора у коме живим
предмета из купу; Литература за наставника Литература за ученика
– препознаје предмете из 1. Мирко Дејић, Методика наставе 1. Ивана Јухас, Математика 1а и 1б, уџбеник за
непосредне околине;
непосредне околине који математике, Београд, Учитељски факултет, математику за први разред основне школе,
– именује
имају облик пирамиде и купе;
геометријска тела и 2007. Београд, Едука.
– прави геометријско тело по
фигуре. задатом моделу. 2. Ковчежић знања, збирка задатака за 2. Ивана Јухас, Јасмина Игњатовић, Мудрица,
математику за први разред основне школе, збирка задатака за математику за први
Београд, Едука. разред основне школе, Београд, Едука.

3. Приручник за математику за први разред 3. Ковчежић знања, збирка задатака за


основне школе, Београд, Едука, 2018. математику за први разред основне школе,
Београд, Едука.

ТОК ЧАСА
АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА УЧЕНИКА

Уводни део Домаћи задатак: Наставник проверава и заједно са Упоређују, проверавају и утврђују тачност домаћих задатака.
ученицима анализира домаће задатке. Евидентира
реализацију домаћих задатака у свесци праћења.
На игроликим активностима мотивише ученике за усвајање Слушају упутства за мотивациону активност.
нових садржаја. Поступају по упутствима наставника.
Мотивациона активност: Наставник је за час припремио Режу делове који се налазе с десне стране листића.
наставне листиће, ПРИЛОГ, умножио их је тако да сваки Изрезане делове слажу и лепе у табелу која се налази с леве стране
ученик добије по листић. Поставља захтев ученицима: листића. Слажу слику по слику како не би помешали делове слика.
Пред вама су две слагалице. Ваш задатак је да изрежете Помажу друговима/другарицама којима је потребна помоћ у реализацији
делове који се налазе с десне стране (показује) и да уводног задатка.
изрезане делове поређате у табелу с леве стране (показује).
Када сложите прву слику, пређите на рад на другој
слагалици. Ако све добро урадите, добићете две слике које
ће вам открити тему данашњег часа, о чему ћемо данас
причати у наставку часа. Ко први заврши, нека помогне
другима којима је потребна помоћ. Када сви ученици заврше
рад на уводном задатку, наставник на табли истиче решења:

Посматрају решења слагалица у свесци или на табли.


Прва слагалица Друга слагалица Слушају питања наставника.
Наставник: Размишљају и одговарају.
 Шта је решење прве слагалице?  Пирамида.
 Шта је решење друге слагалице?  Купа или сладолед у корнету.
 По чему се разликује пирамида од купе?  Разликују се по облику.

Истицање циља часа: Данас ћете учити о пирамиди и купи. Слушају наставника.
Пише наслов на табли.
Главни део Наставник Прате наставника.
истиче циљ Слушају наставника.
учења – обрада Усвајају и памте кључне појмове:
новог градива: Пирамида и купа су геометријска тела и зато њима можемо да
Наставник на 1. манипулишемо, рукујемо (носимо, котрљамо, слажемо...).
задатку из
уџбеника 1а, 18.
страна, уводи и
објашњава
кључне појмове.
Пирамида и купа су
геометријска тела.
Око нас се налазе предмети
облика пирамиде и купе.
Пирамида је геометријско тело и има
само равне површине.
Где можете да видите предмете облика
пирамиде? Пирамида је геометријско тело и има само равне површине.
Слуша док деца именују предмете. Слушају питање наставника.
Захтева да неке од именованих предмета нацртају у Размишљају, повезују и набрајају предмете облика пирамиде.
свескама. Цртају наведене предмете у свескама.
Наставник црта пирамиду на табли у различитим Прате демонстрацију наставника.
положајима.
Купа је геометријско тело и има једну криву
(поставља купу на криву површ и
демонстрира котрљање) и једну
равну површ (демонстрира,
поставља купу на равну површ).
Где можете да видите предмете облика купе? Слуша док
деца именују предмете; захтева да неке од именованих
предмета нацртају у свескама.
Наставник црта на табли купу. Купа је геометријско тело и има једну криву и једну равну површину.
Слушају питање наставника.
Размишљају, повезују и набрајају предмете облика купе.
Цртају наведене предмете у свескама.
Прате демонстрацију наставника.

Кључни појмови, поновимо најважније садржаје које треба Деле међусобно листиће, ПРИЛОГ, и лепе их у свеску.
запамтити:
Дели ученицима листиће са кључним појмовима које треба
да залепе у свеске, ПРИЛОГ.
Вођено вежбање уз практиковање и примену усвојених Раде задатке на стр. 18.
кључних појмова: Отворите уџбеник 1а на страни 18. Док Посматрају илустрације и причају о предметима и облицима.
деца припремају уџбенике, наставник даје упутства за рад. Повезују захтев задатка са садржајем учења.
Погледајте пажљиво задатке. Приликом израде задатака примењују оно што су научили.
Траже помоћ од наставника.

Завршни део Систематизовање наученог: Отворите уџбеник 1а на страни Слушају наставника док им даје упутства за рад. Раде задатке. Заједно с
18 и радите задатке. наставником анализирају.
Док ученици раде, наставник их обилази. Након тога заједно
анализирају задатке.
Задавање домаћег задатка: Наставник задаје домаћи Листић – шаблон.
задатак, ПРИЛОГ 3. Наглашава да шаблон треба да исеку, а
затим да склопе пирамиду и купу.

Провера остварености Именује геометријска тела облика пирамиде и купе.


исхода

Праћење напредовања и Формативно Сумативно


активности Активност на часу (усмени одговори, самостално јављање,
ученика повезивање садржаја учења са примерима из непосредног
окружења)
Рад на часу (рад пред таблом, самосталан рад на задацима)
Тачност рада (број тачно урађених задатака, примена
кључних садржаја учења у изради задатака)
Евалуација Наставник Ученик
Успешност часа процењује користећи се чек-листом о
остварености индикатора и стандарда за реализацију часа.

Запажања наставника о
реализацији часа

You might also like