You are on page 1of 5

Школа

Наставни предмет Српски језик и књижевност

Разред Четврти

Датум реализације

Наставник

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 57


Наставна тема Савремена књижевност

Наставна јединица Хорхе Луис Борхес „Чекање” (кратка прича)

Тип часа Обрада


Циљ часа Уочавање основних карактеристика Борхесове кратке приче
Образовни задаци  Упознавање са стваралаштвом Хорхе Луиса Борхеса у оквиру
светске књижевности.
 Уочавање основних карактеристика Борхсове кратке приче.
 Уочавање модерног уметничког поступка у грађењу новеле.
 Проблематизација идентитета јунака приповетке.
 Увиђање књижевноуметничке функције мотива страха и чекања
у контексту кратке приче.
 Специфичности Борхесовог књижевног поступка: препознавање
књижевног дела којим се, као литерарном грађом, користи у овој
причи у циљу расветљавања лика главног јунака.
Функционални  Повезивање наученог са новостеченим градивом.
задаци  Мотивисање ученика да на примерима доказују своја запажања.
Васпитни задаци  Јачање естетског сензибилитета ученика;
 Развијати хуманистичке идеје;
 Предупредити осећање апсурдности и безнађа.
Кључни појмови кратка прича, аргентинска књижевност, мотив страха, мотив чекања.
Образовни
стандарди
Образовни исходи  Ученик је упознават са стваралаштвом Хорхе Луиса Борхеса у
оквиру светске књижевности.
 Ученик је уочио основне карактеристике Борхсове кратке приче.
 Ученик је уочио модерни уметнички поступак у грађењу новеле.
 Ученик разуме проблем идентитета јунака приповетке.
 Ученик увиђа књижевноуметничку функцију мотива страха и
чекања у контексту кратке приче.
 Ученик препознаје специфичности Борхесовог књижевног
поступка: препознаје књижева дела којим се, као литерарном
грађом, користи у овој причи у циљу расветљавања лика
главног јунака.
Облици рада Фронтални
Наставне методе Монолошко-дијалошка, рад на тексту
Наставна средства Табла, креда, Читанка IV, Klett, 2016, страна 177–180.
Место извођења Учионица
наставе
Корелација Историја, филозофија
Литература и  Љиљана Бајић, Миодраг Павловић, Зона Мркаљ, Читанка – Српски
додатни материјал за језик и књижевност за четврти разред гимназија и средњих
наставнике стручних школа, Издавачка кућа „Klett”, Београд, 2016.
 Мр Миодраг Павловић, Књижевност у четвртом разреду
гимназија и средњих стручних школа, приручник за наставнике,
Издавачка кућа „Klett”, Београд, 2016.
Литература и  Љиљана Бајић, Миодраг Павловић, Зона Мркаљ, Читанка – Српски
додатни материјал за језик и књижевност за четврти разред гимназија и средњих
ученике стручних школа, Издавачка кућа „Klett”, Београд, 2016.
Напомене

ТОК ЧАСА
Уводни део часа Хорхе Луис Борхес је човек који је Рај увек замишљао као
(5 минута) библиотеку!

Рођен је у Буенос Ајресу 24. августа 1899. године. Био је аргентински


писац, један од најутицајнијих књижевника XX века. Пресудно је
обележио хиспаноамеричка литературу и значајно утицао на светске
књижевне токове. Најпознатији је по својим кратким причама, али је
био и веома популаран као песник и књижевни критичар. Сматра се
да је Борхес један од оних људи који су основали жанр
латиноамеричке фантастике. Умро је у Женеви 14. јуна 1986. године,
од рака јетре.
Његова кратка прича „Чекање” објављена је 1950. године.
Добио је награду „Сервантес” за књижевност, 1978. године.
Главни део часа Пошто је упознао ученике са биографијом овог аргентинског писца,
(35 минута) наставник почиње интерпретацију ове кратке приче и заједно са
ученицима долазе до следећих закључака наводећи примере
паралелно са проучавањем структурних чинилаца дела. Ученици могу
да праве идентичну табелу, записујући у својим свескама:
 Борхес је мајстор кратке приче, О нашем јунаку, Виљарију, не
у којој фабула није знамо скоро ништа, он ништа
доминантна, већ доминира оно посебно ни не чини, осим што
што чини унутрашњи иде у биоскоп и једном код
доживљај и свет јунака. зубара.
Борхес гради причу на Идентитет човека који се
реалистичним детаљима, представља као Виљари,
полако их откривајући, а они Борхес гради у детаљима. Прво
чине причу све га представља само као
интригантнијом. човека: „Човек
помисли...Човек се није хтео
дружити...Човек му пружи
четрдесет сентовоса... ” Чак и
када на крају дознамо име
јунака, ништа није разјашњено,
постаје још тајанственије јер
онда трагамо за идентитетом
тог Виљарија, чије ће име
„лажни Виљари” преузети.
До краја његовог приповедања Виљари стално сања један те
читалац је изгубљен у свету исти сан, и стално у сну
фантастичног, не знајући да ли разрешава проблем. На крају,
је сан или јава оно што се када једног јутра осети
догађа. присуство непознатих људи у
соби, читалац не разазнаје да
ли су они сан или јава.
Окренувши се према зиду,
Виљари као да одбија да се из
сна врати на јаву. Пуцањ којим
се завршава прича остаје да
лебди у тој „магији” сна.
Борхесов јунак увек је О Виљарију не знамо ништа
усамљени појединац који живи друго осим да је сам. Његови
у самоћи, осуђен на тишину. контакти са другим људима
сведени су на инциденте или
случајне сусрете. Он се крије
од људи, али има дубоку,
хуману потребу за љубављу.
„Године самоће су га научиле
да дани, када се затворе у
сећање, теже да се изједначе...”
Спријатељује се са старим
вучјаком, који живи у кући и
комуницира са њима на
шпанском и италијанском,
неким језицима његовог
детињства.
Борхес користи За одгонетање ове приче веома
интертекстуалне везе са је важно приметити да Виљари
класичним, познатим делима чита Дантеову „Божанствену
светске литературе, градећи на комедију“ задржавајући се
тај начин специфичан осећај да посебно у „Паклу“ у деветом
читалац чита нешто што је кругу у којем „Уголинови зуби
блиско документраној грађи. вечно глођу Руђеријев врат”.
Овај детаљ је веома битно
запазити јер он открива
суштину Виљаријеве судбине:
очигледно је да је јунак ове
новеле неко ко је издао свог
пријатеља, Александра
Виљарија, чије је име преузео,
или пријатеље из света
подземља и сада чека њихову
освету која ће стићи сигурно.
Његова осуђеност на самоћу је
производ страха.
На крају приче, увек постоји Прича се завршава пуцњем
„обрт“, као и у свакој новели, који ће усмртити Виљарија,
али је код Борхеса тако изведен али који ће он дочекати мирно,
да читалац није сигуран да ли без икаквог изненађења,
се налази у елементима знајући да га је одавно чекао и
фантастичног или реалног у надао му се. Има се утисак да
делу. он смрт прижељкује и да је
уморан од чекања на њу.
Мирно окреће леђа убицама, и
не помера се из кревета,
остајући у свету фикције и свог
сна.

Пошто сагледају све елементе које ова кратка прича садржи,


ученици ће уочити да је основни мотив који чини ову причу
мотив чекања. Доминантност овога мотива огледа се и у
чињеници да је и сама прича насловљена њиме.
Чекање, само по себи, није радња, оно је егзистенцијално стање
праћено одсуством дешавања и потпуним бесмислом. Чекање је
радња која је сама по себи апсурдна, јер не означава радњу, а
притом је неизвестан њен крај. Када се чекање завршава? И које је
чекање у питању? Наравно, на микроплану приче, ученици ће лако
запазити да је реч о чекању момента освете и да до тада
Виљаријем влада осећање страха и неизвесности које је уграђено у
чекање, али на макроплану приче, ученици предосећају да је реч о
неизбежној човековој судбини у којој човек, од тренутка рођења
само, у ствари, чека смрт. На тај начин, открива се у идруги важан
мотив у овој краткој причи а то је мотив смрти. Смрт је једина
извесна и стиже, како Виљарија, тако и сваког човека. Оно што
мучи свакога од нас јесте неизвесност времена у том чекању, а тај
проблем психолошког времена које је растегљиво и протеже се у
недоглед је оно што је несношљиво јер је лишено сваког дешавања
које људску егзистенцију чини.

Завршни део часа Наставник подсећа ученике да на следећем часу следи


(5 минута) интерпретација романа Албера Камија „Странац”.

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ:

Хорхе Луис Борхес 


(1899 – 1986)

„Чекање”
 кратка прича - структура
 идентитет човека који је главни јунак приче
 мотив чекања
 мотив страха, самоће, смрти

You might also like