You are on page 1of 8

CONTOH RPH 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Reka Bentuk dan Teknologi


Kelas 2 BESTARI

Masa 120 minit

Tajuk 2.0 Aplikasi Teknologi

Standard Kandungan 2.1 Teknologi Pembuatan


2.1.8 Membuat kemasan model 3D berdasarkan bahan
Standard Pembelajaran
binaan
1.Murid dapat membuat kemasan Model 3D berdasarkan
Objektif
bahan binaan
1.Perbincangan secara kumpulan
Aktiviti 2.Pembentang
3.GallaryWalk
Bahan Bantuan Belajar Buku Teks/LCD/Model
Sains dan Teknologi
Kreativiti dan Inovasi
Kelistarian Alam Sekitar
EMK
Nilai Murni
Bahasa
Keusahawanan

Refleksi

CONTOH RPH 5
Cadangan Aktiviti
Langkah Pengajaran EMK/Catatan

Set Induksi
1. Guru menunjukkan satu produk yang menggunakan salah satu Sains dan
kaedah kemasan sama ada Electrostatic atau Electroplatting. Teknologi
Kreativiti dan
2. Guru mengemukakan beberapa soalan berkaitan produk tersebut. Inovasi
a) Adakah produk ini menarik? Nilai Murni

b) Apakah bahan kemasan yang digunakan bagi mencantikkan


produk ini?

c) Bagaimanakah kaedah kemasan ini dilakukan?

Aktiviti 1

Langkah 1
3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini.
Sains dan
4. Guru menayangkan video kaedah kemasan menggunakan Teknologi
electrostatic. Kreativiti dan
5. Guru dan murid berbincang mengenai video kaedah kemasan Inovasi
menggunakan electrostatic berdasarkan video yang telah Kelistarian
ditayangkan. Alam Sekitar
6. Berdasarkan perbincangan dan tayangan video yang telah dilihat, Nilai Murni
guru meminta murid menyenaraikan bahan dan kaedah yang
digunakan secara berkumpulan.
7. Murid membentangkan hasil perbincangan.
8. Guru menyediakan bahan dan alatan.
9. Guru dan murid akan melaksanakan aktiviti seperti yang telah
dibentang.
Aktiviti 2

Langkah 2
Sains dan
10. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini.
Teknologi
11. Guru menayangkan video kaedah kemasan menggunakan Kreativiti dan
electroplatting. Inovasi
12. Guru dan murid berbincang mengenai video kaedah kemasan Kelistarian
menggunakan electrostatic berdasarkan video yang telah Alam Sekitar
ditayangkan.
13. Berdasarkan perbincangan dan tayangan video yang telah dilihat,
guru meminta murid menyenaraikan bahan dan kaedah yang
digunakan secara berkumpulan.
14. Murid membentangkan hasil perbincangan.
15. Guru menyediakan bahan dan alatan.
16. Guru dan murid akan melaksanakan aktiviti seperti yang telah
dibentang.
Aktiviti 3
Langkah 3
Sains dan
17. Berdasarkan langkah 1 dan 2, murid diberikan lembaran kerja
Teknologi
untuk menjawab dalam tempoh 10 minit.
Kreativiti dan
18. Murid menjawab lembaran kerja yang diedarkan. Inovasi
19. Guru dan murid berbincang jawapan. Kelistarian
Alam Sekitar
Aktiviti 4 Lampiran 1

Langkah 4
Murid bersama guru membuat rumusan topik pelajaran yang telah
dipelajari.
Refleksi
…………………………………………………………………………................
……………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………..
AKTIVITI 1

Membuat kemasan model 3D menggunakan electrostatic


dan electroplatting

Arahan: Murid diberi masa selama 5 minit

Langkah 1: Murid ditunjukkan dengan satu jenis produk

Langkah 2:
Setiap murid berpeluang menjawab soalan yang diberi oleh guru.

Langkah 3: Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran.


Langkah 4: Guru kemudian meminta murid dalam kumpulan menyatakan produk yang
ada di sekeliling mereka.

Langkah 5: Murid memberi rumusan jenis kemasan model 3D berdasarkan hasil


perbincangan dengan bimbingan guru.

AKTIVITI 2

Membuat kemasan model 3D menggunakan electrostatic

Arahan: Murid diberi masa selama 45 minit.


Murid diminta membentuk beberapa kumpulan.
Setiap kumpulan mengandungi 5 orang ahli.

Langkah 1: Murid ditayangkan dengan video kemasan model 3D menggunakan


electrostatic.
Langkah 2: Murid secara berkumpulan menyenaraikan bahan dan kaedah yang
digunakan berdasarkan tayangan video yang telah ditonton.

Langkah 3: Murid dikehendaki menulis hasil perbincangan ke dalam kertas mahjong


dan membentangkan jawapan di hadapan kelas

Langkah 4: Murid dan guru bersama-sama membincangkan jawapan yang betul


Langkah 5: Murid melaksanakan aktiviti berdasarkan hasil pembentangan

Langkah 6: Guru memberi rumusan kemasan model 3D menggunakan electrostatic

AKTIVITI 3

Membuat kemasan model 3D menggunakan electroplatting

Arahan: Murid diberi masa selama 45 minit .


Murid diminta membentuk beberapa kumpulan.
Setiap kumpulan mengandungi 5 orang ahli.

Langkah 1: Murid ditayangkan dengan video kemasan model 3D menggunakan


electroplatting

Langkah 2: Murid secara berkumpulan menyenaraikan bahan dan kaedah yang


digunakan berdasarkan tayangan video yang telah ditonton.

Langkah 3: Murid dikehendaki menulis hasil perbincangan ke dalam kertas mahjong


dan membentangkan jawapan di hadapan kelas

Langkah 4: Murid dan guru bersama-sama membincangkan jawapan yang betul

Langkah 5: Murid melaksanakan aktiviti berdasarkan hasil pembentangan

Langkah 6: Guru memberi rumusan kemasan model 3D menggunakan electroplatting

AKTIVITI 4

Arahan: Murid diberi masa selama 20 minit.

Langkah 1: Murid diedarkan lembaran kerja oleh guru bagi menguji kefahaman
murid. Rujuk lampiran 1.

Langkah 2: Murid menjawab soalan yang diberikan iaitu mengenalpasti kaedah


kemasan 3D yang digunakan berdasarkan gambar yang diberikan.

Murid dan guru membincangkan jawapan bersama-sama.

Langkah 3:
PENUTUP

Langkah 1: Guru membuat rumusan dengan meminta murid merumus tajuk


pengajaran yang dipelajari.

Langkah 2: Guru membuat rumusan keseluruhan tajuk pengajaran.

PENILAIAN 1

Lampiran 1

Tentukan kaedah kemasan bagi produk-produk di bawah.


LAPORAN PENCAPAIAN MURID

Nama Murid:
Tingkatan:

Modul: Aplikasi teknologi


Standard
2.1 Teknologi pembuatan
Kandungan:

Standard i. Membuat kemasan model 3D berdasarkan bahan


Pembelajaran: binaan

Bil Perkara yang dinilai Pencapaian Catatan


Ya Tidak
1 Murid boleh membuat kemasan model
3D berdasarkan bahan binaan
KEPUTUSAN (CAPAI / TIDAK CAPAI)
TARIKH

You might also like