You are on page 1of 44

RANCANGAN PENGAJARAN H

MINGGU 3 TARIKH 4-Apr

MATA PELAJARAN SAINS KELAS 3 CAR


KEMAHIRAN MENGELAS / BERKOMUNIKASI /

TEMA Tema 1: PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP

Rangsangan dan gerak balas


TAJUK / SUBTAJUK
STANDARD KANDUNGAN
1.2 Rangsangan dan gerak balas dalam manusia
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1 Melakar struktur organ deria dan menerangkan fungsi serta kepekaannya terhadap rang

1.2.1 Menerangkan mekanisme pendengaran dan penglihatan dengan lakaran

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

1. Melakarkan struktur organ deria, melabel dan menyatakan fungsi struktur organ deria yan
2. Menjelaskan mekanisme pendengaran dan penglihatan dengan melakar aliran mekanisme

KRITERIA KEJAYAAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid boleh:


1. Murid dapat melakar serta melabel struktur mata dan telinga dengan betul.
2. Murid boleh menyatakan struktur mata dan telinga yang peka terhadap rangsangan; [ma
3. Murid boleh menerangkan mekanisme penglihatan dan mekanisme pendengaran denga

AKTIVITI
SET INDUKSI Guru menunjukkan video tentang orang buta yang menjalank
dalam video tersebut.
Murid berbincang mengenai struktur dan fungsi mata dan teli
LANGKAH 1

LANGKAH 2 Secara berkumpulan, murid berbincang dan mengumpul mak


lain.
LANGKAH 3 Murid menyatakan struktur mata yang peka terhadap rangsan

LANGKAH 4 Murid membuat melakar lima organ deria serta melabel seti
menerima rangsangan.
LANGKAH 5
Murid diberi soalan KBAT : Jelaskan mengapa semasa fenome
PENUTUP Murid merumus isi pelajaran dengan bantuan guru.

REFLEKSI
1. 4 daripada 29 pelajar yang hadir mencapai objektif pembelajaran.

PEMULIHAN/PEN
PENAMBAHBAIKAN
- Pelajar diarahkan membuat latihan praktis formatif 1.1 dan 1.2

CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN H

MINGGU 3 TARIKH 4-Apr


MATA PELAJARAN SAINS KELAS 3 COMMUN
KEMAHIRAN MENGELAS / BERKOMUNIKASI /
TEMA Tema 1: PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
TAJUK / SUBTAJUK Rangsangan dan gerak balas
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Rangsangan dan gerak balas dalam manusia
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1 Melakar struktur organ deria dan menerangkan fungsi serta kepekaannya terhadap rang
1.2.1 Menerangkan mekanisme pendengaran dan penglihatan dengan lakaran

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Melakarkan struktur organ deria, melabel dan menyatakan fungsi struktur organ deria yan
2. Menjelaskan mekanisme pendengaran dan penglihatan dengan melakar aliran mekanisme

KRITERIA KEJAYAAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid boleh:


1. Murid dapat melakar serta melabel struktur mata dan telinga dengan betul.
2. Murid boleh menyatakan struktur mata dan telinga yang peka terhadap rangsangan; [ma
3. Murid boleh menerangkan mekanisme penglihatan dan mekanisme pendengaran denga
Guru menunjukkan video tentang orang buta yang menjalank
AKTIVITI SET INDUKSI dalam video tersebut.
LANGKAH 1 Murid berbincang mengenai struktur dan fungsi mata dan teli
Secara berkumpulan, murid berbincang dan mengumpul mak
LANGKAH 2 lain.
LANGKAH 3 Murid menyatakan struktur mata yang peka terhadap rangsan
Murid membuat melakar lima organ deria serta melabel seti
LANGKAH 4 menerima rangsangan.
LANGKAH 5 Murid diberi soalan KBAT : Jelaskan mengapa semasa fenome
PENUTUP Murid merumus isi pelajaran dengan bantuan guru.
REFLEKSI
5 daripada 29 pelajar yang hadir boleh mencapai objektif pembelajaran.
PEMULIHAN/PEN
PENAMBAHBAIKAN
Pelajar diarahkan membuat latihan praktis formatif 1.1 dan 1.2
CATATAN
RANCANGAN PENGAJARAN H

MINGGU 2 TARIKH 4-Apr


MATA PELAJARAN SAINS KELAS 2 COMMUN
KEMAHIRAN MENGELAS / BERKOMUNIKASI /
TEMA Tema 1: PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
TAJUK / SUBTAJUK Rangsangan dan gerak balas
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Pengelasan organisma
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1 Membezakan organisma dengan kekunci dikotomi berdasarkan ciri-ciri sepunya.
1.2.2 Mencirikan kumpulan taksonomi utama.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. membezakan organisma dengan kekunci dikotomi berdasarkan ciri-ciri sepunya.
2. mencirikan kumpulan taksonomi utama.

KRITERIA KEJAYAAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid boleh:


1. menyatakan jenis organisma yang dikelaskan di bawah kumpulan yang sama berdasarkan
2. mengelaskan kumpulan tumbuhan berbunga serta memberikan 2 ciri monokotiledon dan
3. Murid boleh mmembuat analisis dan mencirikan organisma mengikut kumpulan taksono

AKTIVITI SET INDUKSI Murid ditayangkan dengan beberapa gambar haiwan memint
LANGKAH 1 Murid dalam kumpulan diminta menyatakan ciri-ciri sepunya
LANGKAH 2 Wakil kumpulan membentangkan jawapan masing-masing.
Murid membuat peta bulatan berkaitan pengelasan haiwan v
LANGKAH 3
mengkelaskan organisma berdasarkan ciri sepunya.
LANGKAH 4 Murid menjawab latihan berkaitan topik di dalam Modul Sain
PENUTUP Murid merumus isi pelajaran dengan bantuan guru.
REFLEKSI

PEMULIHAN/PEN
PENAMBAHBAIKAN

CATATAN
N PENGAJARAN HARIAN (RPH)

4-Apr-22 HARI ISNIN


3 CARING MASA 7.30 pagi-9.00 pagi
MEMERHATI MENTAFSIR MAKLUMAT MERAMAL

epekaannya terhadap rangsangan

an lakaran

si struktur organ deria yang peka terhadap rangsangan.


melakar aliran mekanisme tersebut.

engan betul.
erhadap rangsangan; [mata: fotoreseptor yang terdapat pada retina]
sme pendengaran dengan lakaran organ deria yang mereka lukis.

ang buta yang menjalankan aktiviti harian setiap hari dan meminta pelajar menyatakan apakah deria rangsangan yang terjejas

r dan fungsi mata dan telinga serta mekanisme gerak balas yang berlaku.

ang dan mengumpul maklumat mengenai mekanisme penglihatan dan pendengaran dan dipersembahkan di hadapan rakan

ng peka terhadap rangsangan dan menyatakan fungsi sel kon dan sel rod dalam fotoreseptor tersebut.

n deria serta melabel setiap struktur. Murid dari setiap kumpulan diminta menerangkan fungsi setiap struktur organ deria yang

mengapa semasa fenomena gerhana matahari berlaku, kita perlu melihat tersebut pada permukaan air di dalam sebesen air.
n bantuan guru.

PEMULIHAN/PENGUKUHAN PENGAYAAN

N PENGAJARAN HARIAN (RPH)

4-Apr-22 HARI ISNIN


3 COMMUNICATOR MASA 10.00 - 11.00 pagi
MEMERHATI MENTAFSIR MAKLUMAT MERAMAL

epekaannya terhadap rangsangan


an lakaran

si struktur organ deria yang peka terhadap rangsangan.


melakar aliran mekanisme tersebut.

engan betul.
erhadap rangsangan; [mata: fotoreseptor yang terdapat pada retina]
sme pendengaran dengan lakaran organ deria yang mereka lukis.
ang buta yang menjalankan aktiviti harian setiap hari dan meminta pelajar menyatakan apakah deria rangsangan yang terjejas

r dan fungsi mata dan telinga serta mekanisme gerak balas yang berlaku.
ang dan mengumpul maklumat mengenai mekanisme penglihatan dan pendengaran dan dipersembahkan di hadapan rakan

ng peka terhadap rangsangan dan menyatakan fungsi sel kon dan sel rod dalam fotoreseptor tersebut.
n deria serta melabel setiap struktur. Murid dari setiap kumpulan diminta menerangkan fungsi setiap struktur organ deria yang

mengapa semasa fenomena gerhana matahari berlaku, kita perlu melihat tersebut pada permukaan air di dalam sebesen air.
n bantuan guru.

PEMULIHAN/PENGUKUHAN PENGAYAAN
N PENGAJARAN HARIAN (RPH)

4-Apr-22 HARI ISNIN


2 COMMUNICATOR MASA 12.00 - 1.30 tengahari
MEMERHATI MENTAFSIR MAKLUMAT MERAMAL

an ciri-ciri sepunya.

ciri-ciri sepunya.

an yang sama berdasarkan ciri-ciri sepunya.


n 2 ciri monokotiledon dan dikotiledon.
ngikut kumpulan taksonomi utama haiwan dan tumbuhan.

a gambar haiwan meminta mereka menyatakan sama ada haiwan tersebut vertebrata atau invertebrata.
nyatakan ciri-ciri sepunya haiwan vertebrata pada mini whiteboard.
wapan masing-masing.
itan pengelasan haiwan vertebrata dan dalam kumpulan diminta menjalankan aktiviti membina kekunci dikotomi dan
an ciri sepunya.

opik di dalam Modul Sains.


n bantuan guru.

PEMULIHAN/PENGUKUHAN PENGAYAAN
N
00 pagi

sangan yang terjejas

di hadapan rakan

tur organ deria yang

dalam sebesen air.


N
00 pagi

sangan yang terjejas

di hadapan rakan

tur organ deria yang

dalam sebesen air.


N
engahari

kotomi dan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

MINGGU 3 TARIKH 5-Apr-22

MATA PELAJARAN SAINS KELAS 3 COM


KEMAHIRAN MENGELAS / BERKOMUNIKASI / MEMERHATI
TEMA Tema 1: PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP

Rangsangan dan gerak balas


TAJUK / SUBTAJUK
STANDARD KANDUNGAN
1.2 Rangsangan dan gerak balas dalam manusia
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1 Melakar struktur organ deria dan menerangkan fungsi serta kepekaannya terhadap rangsangan

1.2.1 Menerangkan mekanisme pendengaran dan penglihatan dengan lakaran

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

1. Melakarkan struktur organ deria, melabel dan menyatakan fungsi struktur organ deria yang peka terhadap rangsangan.
2. Menjelaskan mekanisme pendengaran dan penglihatan dengan melakar aliran mekanisme tersebut.

KRITERIA KEJAYAAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid boleh:


1. Murid dapat melakar serta melabel struktur mata dan telinga dengan betul.
2. Murid boleh menyatakan struktur mata dan telinga yang peka terhadap rangsangan; [mata: fotoreseptor yang terdapat pada reti
3. Murid boleh menerangkan mekanisme penglihatan dan mekanisme pendengaran dengan lakaran organ deria yang mereka lukis.
AKTIVITI
SET INDUKSI Guru menunjukkan video tentang orang buta yang menjalankan aktiviti harian setiap hari dan memint
dalam video tersebut.
Murid berbincang mengenai struktur dan fungsi mata dan telinga serta mekanisme gerak balas yang b
LANGKAH 1

LANGKAH 2 Secara berkumpulan, murid berbincang dan mengumpul maklumat mengenai mekanisme penglihatan
lain.
LANGKAH 3 Murid menyatakan struktur mata yang peka terhadap rangsangan dan menyatakan fungsi sel kon dan

LANGKAH 4 Murid membuat melakar lima organ deria serta melabel setiap struktur. Murid dari setiap kumpulan
menerima rangsangan.
LANGKAH 5
Murid diberi soalan KBAT : Jelaskan mengapa semasa fenomena gerhana matahari berlaku, kita perlu
PENUTUP Murid merumus isi pelajaran dengan bantuan guru.

REFLEKSI
1. 4 daripada 29 pelajar yang hadir mencapai objektif pembelajaran.

PEMULIHAN/PENGUKUHAN PENGAYAAN
PENAMBAHBAIKAN
- Pelajar diarahkan membuat latihan praktis formatif 1.1 dan 1.2

CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

MINGGU 3 TARIKH 5-Apr-22


MATA PELAJARAN SAINS KELAS 2 COMMUNICATOR
KEMAHIRAN MENGELAS / BERKOMUNIKASI / MEMERHATI
TEMA Tema 1: PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
TAJUK / SUBTAJUK Rangsangan dan gerak balas
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Pengelasan organisma
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1 Membezakan organisma dengan kekunci dikotomi berdasarkan ciri-ciri sepunya.
STANDARD PEMBELAJARAN
1.2.2 Mencirikan kumpulan taksonomi utama.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. membezakan organisma dengan kekunci dikotomi berdasarkan ciri-ciri sepunya.
2. mencirikan kumpulan taksonomi utama.

KRITERIA KEJAYAAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid boleh:


1. menyatakan jenis organisma yang dikelaskan di bawah kumpulan yang sama berdasarkan ciri-ciri sepunya.
2. mengelaskan kumpulan tumbuhan berbunga serta memberikan 2 ciri monokotiledon dan dikotiledon.
3. Murid boleh mmembuat analisis dan mencirikan organisma mengikut kumpulan taksonomi utama haiwan dan tumbuhan.

AKTIVITI SET INDUKSI Murid ditayangkan dengan beberapa gambar haiwan meminta mereka menyatakan sama ada haiwan
LANGKAH 1 Murid dalam kumpulan diminta menyatakan ciri-ciri sepunya haiwan vertebrata pada mini whiteboar
LANGKAH 2 Wakil kumpulan membentangkan jawapan masing-masing.
LANGKAH 3 Murid membuat peta bulatan berkaitan pengelasan haiwan vertebrata dan dalam kumpulan diminta m
mengkelaskan organisma berdasarkan ciri sepunya.
LANGKAH 4 Murid menjawab latihan berkaitan topik di dalam Modul Sains.
PENUTUP Murid merumus isi pelajaran dengan bantuan guru.
PENUTUP Murid merumus isi pelajaran dengan bantuan guru.
REFLEKSI
5 daripada 29 pelajar yang hadir boleh mencapai objektif pembelajaran.
PEMULIHAN/PENGUKUHAN PENGAYAAN
PENAMBAHBAIKAN
Pelajar diarahkan membuat latihan praktis formatif 1.1 dan 1.2
CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

MINGGU 3 TARIKH 5-Apr-22


MATA PELAJARAN SAINS KELAS 3 THINKER
KEMAHIRAN MENGELAS / BERKOMUNIKASI / MEMERHATI
TEMA Tema 1: PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
TAJUK / SUBTAJUK Rangsangan dan gerak balas
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Rangsangan dan gerak balas dalam manusia
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1 Melakar struktur organ deria dan menerangkan fungsi serta kepekaannya terhadap rangsangan
1.2.1 Menerangkan mekanisme pendengaran dan penglihatan dengan lakaran

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Melakarkan struktur organ deria, melabel dan menyatakan fungsi struktur organ deria yang peka terhadap rangsangan.
2. Menjelaskan mekanisme pendengaran dan penglihatan dengan melakar aliran mekanisme tersebut.

KRITERIA KEJAYAAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid boleh:


1. Murid dapat melakar serta melabel struktur mata dan telinga dengan betul.
2. Murid boleh menyatakan struktur mata dan telinga yang peka terhadap rangsangan; [mata: fotoreseptor yang terdapat pada reti
3. Murid boleh menerangkan mekanisme penglihatan dan mekanisme pendengaran dengan lakaran organ deria yang mereka lukis.
Guru menunjukkan video tentang orang buta yang menjalankan aktiviti harian setiap hari dan memint
AKTIVITI SET INDUKSI dalam video tersebut.
LANGKAH 1 Murid berbincang mengenai struktur dan fungsi mata dan telinga serta mekanisme gerak balas yang b
Secara berkumpulan, murid berbincang dan mengumpul maklumat mengenai mekanisme penglihatan
LANGKAH 2 lain.
LANGKAH 3 Murid menyatakan struktur mata yang peka terhadap rangsangan dan menyatakan fungsi sel kon dan
Murid membuat melakar lima organ deria serta melabel setiap struktur. Murid dari setiap kumpulan
LANGKAH 4 menerima rangsangan.

LANGKAH 5
Murid diberi soalan KBAT : Jelaskan mengapa semasa fenomena gerhana matahari berlaku, kita perlu
PENUTUP Murid merumus isi pelajaran dengan bantuan guru.
REFLEKSI

6 daripada 33 pelajar mampu mencapai objektif pembelajaran.

PENAMBAHBAIKAN PEMULIHAN/PENGUKUHAN PENGAYAAN


Pelajar diarahkan membuat
latihan praktis formatif 1.2
dalam buku teks.
CATATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

MINGGU 3 TARIKH 5-Apr-22


MATA PELAJARAN SAINS KELAS 2 REF
KEMAHIRAN MENGELAS / BERKOMUNIKASI / MEMERHATI
TEMA Tema 1: PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
TAJUK / SUBTAJUK Rangsangan dan gerak balas
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Pengelasan organisma
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1 Membezakan organisma dengan kekunci dikotomi berdasarkan ciri-ciri sepunya.
1.2.2 Mencirikan kumpulan taksonomi utama.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. membezakan organisma dengan kekunci dikotomi berdasarkan ciri-ciri sepunya.
2. mencirikan kumpulan taksonomi utama.

KRITERIA KEJAYAAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid boleh:


1. menyatakan jenis organisma yang dikelaskan di bawah kumpulan yang sama berdasarkan ciri-ciri sepunya.
2. mengelaskan kumpulan tumbuhan berbunga serta memberikan 2 ciri monokotiledon dan dikotiledon.
3. Murid boleh mmembuat analisis dan mencirikan organisma mengikut kumpulan taksonomi utama haiwan dan tumbuhan.

AKTIVITI SET INDUKSI Murid ditayangkan dengan beberapa gambar haiwan meminta mereka menyatakan sama ada haiwan
LANGKAH 1 Murid dalam kumpulan diminta menyatakan ciri-ciri sepunya haiwan vertebrata pada mini whiteboar
LANGKAH 2 Wakil kumpulan membentangkan jawapan masing-masing.
Murid membuat peta bulatan berkaitan pengelasan haiwan vertebrata dan dalam kumpulan diminta m
LANGKAH 3
mengkelaskan organisma berdasarkan ciri sepunya.
LANGKAH 4 Murid menjawab latihan berkaitan topik di dalam Modul Sains.
PENUTUP Murid merumus isi pelajaran dengan bantuan guru.
PENUTUP Murid merumus isi pelajaran dengan bantuan guru.

REFLEKSI 5 daripada 29 pelajar yang hadir boleh mencapai objektif pembelajaran.


PEMULIHAN/PENGUKUHAN PENGAYAAN
PENAMBAHBAIKAN
Pelajar diarahkan membuat latihan praktis formatif 1.1 dan 1.2
CATATAN
(RPH)

HARI SELASA
MASA 7.00 8.00 pagi
MENTAFSIR MAKLUMAT MERAMAL

hadap rangsangan.

septor yang terdapat pada retina]


rgan deria yang mereka lukis.
harian setiap hari dan meminta pelajar menyatakan apakah deria rangsangan yang terjejas

mekanisme gerak balas yang berlaku.

genai mekanisme penglihatan dan pendengaran dan dipersembahkan di hadapan rakan

menyatakan fungsi sel kon dan sel rod dalam fotoreseptor tersebut.

r. Murid dari setiap kumpulan diminta menerangkan fungsi setiap struktur organ deria yang

a matahari berlaku, kita perlu melihat tersebut pada permukaan air di dalam sebesen air.

N PENGAYAAN

(RPH)

HARI SELASA
MASA 8.00 - 9.00 pagi
MENTAFSIR MAKLUMAT MERAMAL
epunya.
on.
haiwan dan tumbuhan.

menyatakan sama ada haiwan tersebut vertebrata atau invertebrata.


rtebrata pada mini whiteboard.

dan dalam kumpulan diminta menjalankan aktiviti membina kekunci dikotomi dan

N PENGAYAAN

(RPH)

HARI ISNIN
MASA 11.00 - 12.00 Tengahari
MENTAFSIR MAKLUMAT MERAMAL
hadap rangsangan.

septor yang terdapat pada retina]


rgan deria yang mereka lukis.
harian setiap hari dan meminta pelajar menyatakan apakah deria rangsangan yang terjejas

mekanisme gerak balas yang berlaku.


genai mekanisme penglihatan dan pendengaran dan dipersembahkan di hadapan rakan

menyatakan fungsi sel kon dan sel rod dalam fotoreseptor tersebut.
r. Murid dari setiap kumpulan diminta menerangkan fungsi setiap struktur organ deria yang

a matahari berlaku, kita perlu melihat tersebut pada permukaan air di dalam sebesen air.

N PENGAYAAN
(RPH)

HARI SELASA
MASA 12.00 - 1.00 Tengahari
MENTAFSIR MAKLUMAT MERAMAL

epunya.
on.
haiwan dan tumbuhan.

menyatakan sama ada haiwan tersebut vertebrata atau invertebrata.


rtebrata pada mini whiteboard.

dan dalam kumpulan diminta menjalankan aktiviti membina kekunci dikotomi dan

N PENGAYAAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

MINGGU 3 TARIKH 6-Apr-22

MATA PELAJARAN SAINS KELAS 2 REF


KEMAHIRAN MENGELAS / BERKOMUNIKASI / MEMERHATI
TEMA Tema 1: PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP

Rangsangan dan gerak balas


TAJUK / SUBTAJUK
STANDARD KANDUNGAN
1.2 Pengelasan organisma
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1 Membezakan organisma dengan kekunci dikotomi berdasarkan ciri-ciri sepunya.

1.2.2 Mencirikan kumpulan taksonomi utama.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

1. membezakan organisma dengan kekunci dikotomi berdasarkan ciri-ciri sepunya.


2. mencirikan kumpulan taksonomi utama.

KRITERIA KEJAYAAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid boleh:


1. menyatakan jenis organisma yang dikelaskan di bawah kumpulan yang sama berdasarkan ciri-ciri sepunya.
2. mengelaskan kumpulan tumbuhan berbunga serta memberikan 2 ciri monokotiledon dan dikotiledon.
3. Murid boleh mmembuat analisis dan mencirikan organisma mengikut kumpulan taksonomi utama haiwan dan tumbuhan.
AKTIVITI
SET INDUKSI
Murid ditayangkan dengan beberapa gambar haiwan meminta mereka menyatakan sama ada haiwan
LANGKAH 1 Murid dalam kumpulan diminta menyatakan ciri-ciri sepunya haiwan vertebrata pada mini whiteboar

LANGKAH 2 Wakil kumpulan membentangkan jawapan masing-masing.


Murid membuat peta bulatan berkaitan pengelasan haiwan vertebrata dan dalam kumpulan diminta m
LANGKAH 3
mengkelaskan organisma berdasarkan ciri sepunya.

LANGKAH 4 Murid menjawab latihan berkaitan topik di dalam Modul Sains.

PENUTUP Murid merumus isi pelajaran dengan bantuan guru.

PENUTUP Murid merumus isi pelajaran dengan bantuan guru.

REFLEKSI
6 daripada 29 pelajar yang hadir boleh mencapai objektif pembelajaran.

PEMULIHAN/PENGUKUHAN PENGAYAAN
PENAMBAHBAIKAN
Pelajar diarahkan membuat latihan praktis formatif 1.1 dan 1.2

CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

MINGGU 3 TARIKH 6-Apr-22


MATA PELAJARAN SAINS KELAS 3 CARING
KEMAHIRAN MENGELAS / BERKOMUNIKASI / MEMERHATI
TEMA Tema 1: PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
TAJUK / SUBTAJUK Rangsangan dan gerak balas
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Rangsangan dan gerak balas dalam manusia
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1 Melakar struktur organ deria dan menerangkan fungsi serta kepekaannya terhadap rangsangan
1.2.3 Menghubungkaitkan organ deria manusia dengan kepekaan terhadap pelbagai kombinasi rangsangan
STANDARD PEMBELAJARAN

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Melakarkan struktur organ deria, melabel dan menyatakan fungsi struktur organ deria yang peka terhadap rangsangan.
2. Menerangkan kepekaan kulit pada bahagian badan yang berlainan terhadap rangsangannya.

KRITERIA KEJAYAAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid boleh:


1. Murid dapat melakar serta melabel struktur kulit dengan betul.
2. Murid boleh menyatakan bahagian badan yang peka terhadap sentuhan dengan bantuan aktiviti sesama rakan.
3. Murid boleh menerangkan menerangkan bahagian kulit yang mana paling peka terhadap sentuhan.

AKTIVITI Murid melihat gambar 1.8 dalam buku teks sains muka surat 19 dan menyatakan kenapa doktor mem
SET INDUKSI
lain.

LANGKAH 1 Murid berbincang mengenai struktur dan fungsi 5 reseptor sentuhan yang ada pada bahagian kulit ma
nama lapisan kulit manusia serta menyatakan jenis reseptor yang terdapat pada setiap lapisan.
LANGKAH 2 Secara berkumpulan, murid menjalankan aktiviti dengan menggunakan satu atau dua pencungkil gigi p
LANGKAH 3 Murid berbincang dan menyatakan hubungan antara kepekaan kulit dengan bilangan reseptor.
LANGKAH 4 Murid membina peta i-think bagi menunjukkan laluan impuls melalui saraf setelah suatu rangsangan d

LANGKAH 5 Murid melengkapkan aktiviti 1.6 muka surat 20 dalam buku teks sains.

PENUTUP Murid merumus isi pelajaran dengan bantuan guru.


REFLEKSI
6 daripada 33 pelajar mampu mencapai objektif pembelajaran.
Pelajar diarahkan membuat PEMULIHAN/PENGUKUHAN PENGAYAAN
PENAMBAHBAIKAN latihan praktis formatif 1.2
muka surat 29
CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

MINGGU 3 TARIKH 6-Apr-22


MATA PELAJARAN SAINS KELAS 2 THINKER
KEMAHIRAN MENGELAS / BERKOMUNIKASI / MEMERHATI
TEMA Tema 1: PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
TAJUK / SUBTAJUK Rangsangan dan gerak balas
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Pengelasan organisma
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1 Membezakan organisma dengan kekunci dikotomi berdasarkan ciri-ciri sepunya.
1.2.2 Mencirikan kumpulan taksonomi utama.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. membezakan organisma dengan kekunci dikotomi berdasarkan ciri-ciri sepunya.
2. mencirikan kumpulan taksonomi utama.

KRITERIA KEJAYAAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid boleh:


1. menyatakan jenis organisma yang dikelaskan di bawah kumpulan yang sama berdasarkan ciri-ciri sepunya.
2. mengelaskan kumpulan tumbuhan berbunga serta memberikan 2 ciri monokotiledon dan dikotiledon.
3. Murid boleh mmembuat analisis dan mencirikan organisma mengikut kumpulan taksonomi utama haiwan dan tumbuhan.

AKTIVITI SET INDUKSI Murid ditayangkan dengan beberapa gambar haiwan meminta mereka menyatakan sama ada haiwan
LANGKAH 1 Murid dalam kumpulan diminta menyatakan ciri-ciri sepunya haiwan vertebrata pada mini whiteboar
LANGKAH 2 Wakil kumpulan membentangkan jawapan masing-masing.
Murid membuat peta bulatan berkaitan pengelasan haiwan vertebrata dan dalam kumpulan diminta m
LANGKAH 3
mengkelaskan organisma berdasarkan ciri sepunya.
LANGKAH 4 Murid menjawab latihan berkaitan topik di dalam Modul Sains.

PENUTUP Murid merumus isi pelajaran dengan bantuan guru.


PENUTUP Murid merumus isi pelajaran dengan bantuan guru.
REFLEKSI
6 daripada 29 pelajar yang hadir boleh mencapai objektif pembelajaran.

PEMULIHAN/PENGUKUHAN PENGAYAAN
PENAMBAHBAIKAN
Pelajar diarahkan membuat latihan praktis formatif 1.1 dan 1.2

CATATAN
CATATAN
(RPH)

HARI RABU
MASA 7.00 - 8.00 pagi
MENTAFSIR MAKLUMAT MERAMAL

epunya.
on.
haiwan dan tumbuhan.
menyatakan sama ada haiwan tersebut vertebrata atau invertebrata.
rtebrata pada mini whiteboard.

dan dalam kumpulan diminta menjalankan aktiviti membina kekunci dikotomi dan

N PENGAYAAN

(RPH)

HARI RABU
MASA 10.00 - 11.30 pagi
MENTAFSIR MAKLUMAT MERAMAL

gan
erhadap rangsangan.

sesama rakan.
n.

nyatakan kenapa doktor memberi suntikan pada lengan dan bukan dibahagian kulit yang

ng ada pada bahagian kulit manusia. Murid diingatkan untuk menyatakan dengan jelas
pat pada setiap lapisan.
satu atau dua pencungkil gigi pada bahagian badan yang berlainan.
ngan bilangan reseptor.
raf setelah suatu rangsangan dikesan oleh kulit.

N PENGAYAAN

(RPH)

HARI RABU
MASA 11.30 - 1.00 tengahari
MENTAFSIR MAKLUMAT MERAMAL

epunya.
on.
haiwan dan tumbuhan.

menyatakan sama ada haiwan tersebut vertebrata atau invertebrata.


rtebrata pada mini whiteboard.

dan dalam kumpulan diminta menjalankan aktiviti membina kekunci dikotomi dan

N PENGAYAAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

MINGGU 3 TARIKH 7-Apr-22

MATA PELAJARAN SAINS KELAS 2 REFLECTIVE


KEMAHIRAN MENGELAS / BERKOMUNIKASI / MEMERHATI
TEMA Tema 1: PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP

Rangsangan dan gerak balas


TAJUK / SUBTAJUK
STANDARD KANDUNGAN
1.2 Pengelasan organisma
STANDARD PEMBELAJARAN
1.2.2 Mencirikan kumpulan taksonomi utama.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


a) mengenalpasti ciri yang membezakan kumpulan taksonomi utama.
b) membezakan tumbuhan monokotiledon dan dikotiledon.

KRITERIA KEJAYAAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid boleh:


1. menyatakan jenis organisma yang dikelaskan di bawah kumpulan yang sama berdasarkan ciri-ciri sepunya.
2. mengelaskan kumpulan tumbuhan berbunga serta memberikan 2 ciri monokotiledon dan dikotiledon.
3. Murid boleh mmembuat analisis dan mencirikan organisma mengikut kumpulan taksonomi utama haiwan dan tumbuhan.

AKTIVITI
SET INDUKSI Murid diminta untuk menulis satu ciri mana-mana kumpulan vertebrata yang dipilih pada kad pelekat
AKTIVITI

LANGKAH 1 Murid menggunakan pengetahuan sedia ada untuk menjalankan aktiviti bagi mengenalpasti ciri yang m

LANGKAH 2 Wakil kumpulan membentangkan jawapan masing-masing.

LANGKAH 3 Murid membuat peta bulatan berkaitan ciri-ciri tumbuhan monokotiledon .

LANGKAH 4 Pelajar dalam kumpulan diminta membezakan tumbuhan monokotiledon dan dikotiledon. Murid me

PENUTUP Murid merumus isi pelajaran dengan bantuan guru.

PENUTUP Murid merumus isi pelajaran dengan bantuan guru.

REFLEKSI
1. 5 daripada 26 pelajar yang hadir mencapai objektif pembelajaran.

PEMULIHAN/PENGUKUHAN PENGAYAAN
PENAMBAHBAIKAN
- Pelajar diarahkan membuat latihan praktis formatif 1.2

CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

MINGGU 3 TARIKH 7-Apr-22


MATA PELAJARAN SAINS KELAS 3 THINKER
KEMAHIRAN MENGELAS / BERKOMUNIKASI / MEMERHATI
TEMA Tema 1: PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
TAJUK / SUBTAJUK Rangsangan dan gerak balas
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Rangsangan dan gerak balas dalam manusia
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1 Melakar struktur organ deria dan menerangkan fungsi serta kepekaannya terhadap rangsangan
1.2.3 Menghubungkaitkan organ deria manusia dengan kepekaan terhadap pelbagai kombinasi rangsangan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Melakarkan struktur organ deria, melabel dan menyatakan fungsi struktur organ deria yang peka terhadap rangsangan.
2. Menerangkan kepekaan kulit pada bahagian badan yang berlainan terhadap rangsangannya.
KRITERIA KEJAYAAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid boleh:
1. Murid dapat melakar serta melabel struktur kulit dengan betul.
2. Murid boleh menyatakan bahagian badan yang peka terhadap sentuhan dengan bantuan aktiviti sesama rakan.
3. Murid boleh menerangkan menerangkan bahagian kulit yang mana paling peka terhadap sentuhan.
AKTIVITI
Murid melihat gambar 1.8 dalam buku teks sains muka surat 19 dan menyatakan kenapa doktor mem
SET INDUKSI
lain.
Murid berbincang mengenai struktur dan fungsi 5 reseptor sentuhan yang ada pada bahagian kulit ma
LANGKAH 1
nama lapisan kulit manusia serta menyatakan jenis reseptor yang terdapat pada setiap lapisan.
LANGKAH 2 Secara berkumpulan, murid menjalankan aktiviti dengan menggunakan satu atau dua pencungkil gigi p
LANGKAH 3 Murid berbincang dan menyatakan hubungan antara kepekaan kulit dengan bilangan reseptor.
LANGKAH 4 Murid membina peta i-think bagi menunjukkan laluan impuls melalui saraf setelah suatu rangsangan d
LANGKAH 5 Murid melengkapkan aktiviti 1.6 muka surat 20 dalam buku teks sains.
PENUTUP Murid merumus isi pelajaran dengan bantuan guru.
REFLEKSI

PEMULIHAN/PENGUKUHAN PENGAYAAN
PENAMBAHBAIKAN
- Pelajar diarahkan membuat latihan praktis formatif 1.2

CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

MINGGU 3 TARIKH 7-Apr-22


MATA PELAJARAN SAINS KELAS 3 COMMUNICATOR
KEMAHIRAN MENGELAS / BERKOMUNIKASI / MEMERHATI
TEMA Tema 1: PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
TAJUK / SUBTAJUK Rangsangan dan gerak balas
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Rangsangan dan gerak balas dalam manusia
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1 Melakar struktur organ deria dan menerangkan fungsi serta kepekaannya terhadap rangsangan
1.2.3 Menghubungkaitkan organ deria manusia dengan kepekaan terhadap pelbagai kombinasi rangsangan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Melakarkan struktur organ deria, melabel dan menyatakan fungsi struktur organ deria yang peka terhadap rangsangan.
2. Menerangkan kepekaan kulit pada bahagian badan yang berlainan terhadap rangsangannya.
KRITERIA KEJAYAAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid boleh:
1. Murid dapat melakar serta melabel struktur kulit dengan betul.
2. Murid boleh menyatakan bahagian badan yang peka terhadap sentuhan dengan bantuan aktiviti sesama rakan.
3. Murid boleh menerangkan menerangkan bahagian kulit yang mana paling peka terhadap sentuhan.
AKTIVITI
Murid melihat gambar 1.8 dalam buku teks sains muka surat 19 dan menyatakan kenapa doktor mem
SET INDUKSI
lain.
Murid berbincang mengenai struktur dan fungsi 5 reseptor sentuhan yang ada pada bahagian kulit ma
LANGKAH 1
nama lapisan kulit manusia serta menyatakan jenis reseptor yang terdapat pada setiap lapisan.
LANGKAH 2 Secara berkumpulan, murid menjalankan aktiviti dengan menggunakan satu atau dua pencungkil gigi p
LANGKAH 3 Murid berbincang dan menyatakan hubungan antara kepekaan kulit dengan bilangan reseptor.

LANGKAH 4 Murid membina peta i-think bagi menunjukkan laluan impuls melalui saraf setelah suatu rangsangan d

LANGKAH 5 Murid melengkapkan aktiviti 1.6 muka surat 20 dalam buku teks sains.
PENUTUP Murid merumus isi pelajaran dengan bantuan guru.
REFLEKSI
PENAMBAHBAIKAN - Pelajar diarahkan membuat latihan praktis formatif 1.2

CATATAN
(RPH)

HARI KHAMIS
MASA 7.00 8.00 pagi
MENTAFSIR MAKLUMAT MERAMAL

epunya.
on.
haiwan dan tumbuhan.

yang dipilih pada kad pelekat.


bagi mengenalpasti ciri yang membezakan kumpulan taksonomi utama.

on .

n dan dikotiledon. Murid menjawab soalan latihan yang diberikan oleh guru.

N PENGAYAAN

(RPH)

HARI KHAMIS
MASA 8.00 - 9.00 pagi
MENTAFSIR MAKLUMAT MERAMAL

gan
erhadap rangsangan.

sesama rakan.
n.
nyatakan kenapa doktor memberi suntikan pada lengan dan bukan dibahagian kulit yang
ng ada pada bahagian kulit manusia. Murid diingatkan untuk menyatakan dengan jelas
pat pada setiap lapisan.
satu atau dua pencungkil gigi pada bahagian badan yang berlainan.
ngan bilangan reseptor.
raf setelah suatu rangsangan dikesan oleh kulit.

N PENGAYAAN

(RPH)

HARI KHAMIS
MASA 10.00 - 11.00 pagi
MENTAFSIR MAKLUMAT MERAMAL
gan

erhadap rangsangan.

sesama rakan.
n.

nyatakan kenapa doktor memberi suntikan pada lengan dan bukan dibahagian kulit yang
ng ada pada bahagian kulit manusia. Murid diingatkan untuk menyatakan dengan jelas
pat pada setiap lapisan.
satu atau dua pencungkil gigi pada bahagian badan yang berlainan.
ngan bilangan reseptor.

raf setelah suatu rangsangan dikesan oleh kulit.


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

MINGGU 3 TARIKH 8-Apr-22

MATA PELAJARAN SAINS KELAS 2 THINKER


KEMAHIRAN MENGELAS / BERKOMUNIKASI / MEMERHATI
TEMA Tema 1: PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP

Rangsangan dan gerak balas


TAJUK / SUBTAJUK
STANDARD KANDUNGAN
1.2 Pengelasan organisma
STANDARD PEMBELAJARAN
1.2.2 Mencirikan kumpulan taksonomi utama.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


a) mengenalpasti ciri yang membezakan kumpulan taksonomi utama.
b) membezakan tumbuhan monokotiledon dan dikotiledon.

KRITERIA KEJAYAAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid boleh:


1. menyatakan jenis organisma yang dikelaskan di bawah kumpulan yang sama berdasarkan ciri-ciri sepunya.
2. mengelaskan kumpulan tumbuhan berbunga serta memberikan 2 ciri monokotiledon dan dikotiledon.
3. Murid boleh mmembuat analisis dan mencirikan organisma mengikut kumpulan taksonomi utama haiwan dan tumbuhan.

AKTIVITI
SET INDUKSI Murid diminta untuk menulis satu ciri mana-mana kumpulan vertebrata yang dipilih pada kad pelekat.
AKTIVITI

LANGKAH 1 Murid menggunakan pengetahuan sedia ada untuk menjalankan aktiviti bagi mengenalpasti ciri yang m

LANGKAH 2 Wakil kumpulan membentangkan jawapan masing-masing.

LANGKAH 3 Murid membuat peta bulatan berkaitan ciri-ciri tumbuhan monokotiledon .

LANGKAH 4 Pelajar dalam kumpulan diminta membezakan tumbuhan monokotiledon dan dikotiledon. Murid men

PENUTUP Murid merumus isi pelajaran dengan bantuan guru.

PENUTUP Murid merumus isi pelajaran dengan bantuan guru.

REFLEKSI
1. 5 daripada 26 pelajar yang hadir mencapai objektif pembelajaran.

PEMULIHAN/PENGUKUHAN PENGAYAAN
PENAMBAHBAIKAN
- Pelajar diarahkan membuat latihan praktis formatif 1.2

CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

MINGGU 3 TARIKH 8-Apr-22


MATA PELAJARAN SAINS KELAS 3 THINKER
KEMAHIRAN MENGELAS / BERKOMUNIKASI / MEMERHATI
TEMA Tema 1: PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
TAJUK / SUBTAJUK Rangsangan dan gerak balas
STANDARD KANDUNGAN 1.3 Rangsangan dan gerak balas dalam tumbuhan
STANDARD PEMBELAJARAN 1.3.1 Memerihalkan bahagian tumbuhan yang peka terhadap rangsangan.
1.3.2 Mewajarkan bagaimana gerak balas tumbuhan dalam menjamin kelestarian dan kemandirian tumbuhan tersebut
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. menyatakan jenis rangsangan yang diterima oleh tumbuhan.
2. menyatakan gerak balas oleh tumbuhan pada setiap bahagian tumbuhan.
KRITERIA KEJAYAAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid boleh:
1. Murid dapat menyatakan 4 rangsangan yang dikesan oleh bahagian pada tumbuhan.
2. Murid boleh menyatakan bahagian tumbuhan yang peka terhadap kehadiran air, cahaya, graviti dan sentuhan.
3. Murid boleh menerangkan apakah kepentingan rangsangan dan gerak balas tumbuhan kepada kebolehmandirian tumbuhan

AKTIVITI SET INDUKSI Murid melihat gambar tumbuhan yang subur dan tumbuhan yang layu. Murid diminta menghurai meng
LANGKAH 1 Murid berbincang dan menyatakan bahagian tumbuhan yang peka terhadap rangsangan. Murid berbin
LANGKAH 2 Secara berkumpulan, murid diminta untuk memilih gerak balas hidrotropisme, geotropisme, fototropis
LANGKAH 3 Murid berbincang tentang bagaimana tumbuhan bergerak balas terhadap rangsangan dan menyatakan
LANGKAH 4 Murid membina peta i-think bagi menunjukkan hubungan antara rangsangan dan gerak balas tropisme
LANGKAH 5 Murid melengkapkan soalan modul sains.
PENUTUP Murid merumus isi pelajaran dengan bantuan guru.
REFLEKSI

PEMULIHAN/PENGUKUHAN
- Pelajar diarahkan membuat latihan praktis formatif 1.2

CATATAN
(RPH)

HARI JUMAAT
MASA 7.30 - 9.00 pagi
MENTAFSIR MAKLUMAT MERAMAL

ri sepunya.
ledon.
ma haiwan dan tumbuhan.

yang dipilih pada kad pelekat.


bagi mengenalpasti ciri yang membezakan kumpulan taksonomi utama.

on .

n dan dikotiledon. Murid menjawab soalan latihan yang diberikan oleh guru.

AN PENGAYAAN

(RPH)

HARI JUMAAT
MASA 10.00 - 11.00 pagi
MENTAFSIR MAKLUMAT MERAMAL

umbuhan tersebut
iti dan sentuhan.
a kebolehmandirian tumbuhan tersebut.

Murid diminta menghurai mengapakah tumbuhan boleh layu.


adap rangsangan. Murid berbincang jenis-jenis rangsangan yang diterima oleh tumbuhan.
pisme, geotropisme, fototropisme, tigmotropisme dan gerak balas nastik.
ap rangsangan dan menyatakan kepentingannya terhadap tumbesaran tumbuhan.
ngan dan gerak balas tropisme.

You might also like