You are on page 1of 7

БУРГАСКИ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ

ПЛАН-КОНСПЕКТ

Методика на обучение по литература

Изготвил: Пламена Георгиева Христова


Българска филология 5 курс Ф.№20081053
Гр.Асеновград 11. 2005год.
1 Тема: Елин Пелин- “По жътва” – поетична картина на селския труд
( 6 клас)
2 Вид на урока: Урок за нови знания
3 Цели :
1 Образователна – да се възобновят и затвърдят знанията на
учениците за Елин Пелиновото творчество като художествено
отражение на съдбата на бедния селянин.
2 Възпитателна – да се възпитава у учениците чувство на
уважение към българският селянин, заради неговото
трудолюбие, богата душевност и усет към красотата на труда.
3 Развиваща – да се развива естетическо отношение към
природата.

4 Задачи:

1 Да се разширят знанията за Елин-пелиновото творчество.


2 Анализиране на творбата
3 Затвърдяване на уменията за анализиране на природни картини.

5 Ход на урока

ПОЗДРАВ

Учител: Днес ще се запознаем с творчество на Елин Пелин.


С кои вълнуващи творби вие сте се докоснали до Елин-пелиновия
свят?

Ученик: “Старият вол”.

Ученик: “На браздата”.

Учител: Елин Пелин е писател откърмен от бунтовните


настроения на 90 те год.на 19 век за онова време, неговите кратки
разкази са най-богатото изображение на селото е бита и пейзажа
му.
Картините, които Елин Пелин рисува, са малки, но тези малки
картини са сякаш безкрайно дълбоки – в тях писателят е вложил
почти всичко, което крие животът: мъката, радостта, песента,
копнежа и любовта у човека. В тях ние опознаваме човека с
всичко човешко, земно и реално.
Нещо повече – тук Елин Пелин няма съперници.
Йовков, който в изображението на селото е най-близък до Елин
Пелин, е еднопосочен.
В изобразяването на селото Ел. Пелин е поделничен от Йовков и
затова е по-близък до простотата и многообразието на селския
живот.
Елин Пелин казва : “Аз пишех за селото си, защото то ми беше
най-скъпо”.
В един от най-хубавите си разкази писателят рисува картини на
труда, който завладяват със своя реализъм и поетичност.
Запишете темата на днешното занятие …

По жътва – поетична картина на селския труд.

Какво настроение създава началната картина в разказа?


Още първото изречение създава усещането за напрегнат, задъхан
труд.
Открийте кои думи създават това усещане?
Ученик: “ Усилена жътва кипи”.

Учител: Нека прочетем първият абзац от текста:


Каква картина си представяте ?

Ученик: жива, истинска.

Учител: Защо според вас автора започва разказа си с тази картина?

Ученик: За да ни покаже при какви условия работят селяните.

Учител: Точно така. Той иска да ни покаже “немилостивото слънце


и адската мараня в пълен резонанс със спокойствието на отрудени
те селяни и нетърпението на презрелите ниви.

Запишете сега първа точка


1 Началната картина на разказа – жътвата в Софийското поле.
Нека проследим втората картина, също така тържествена и
наситена със светлина.

Как рисува Елин Пелин селяните, които работят? Намерете


точните думи в текста?

Ученик: “Работливите селяни “, “ неуморно”.

Ученик : “Трупат златни снопи”.

Учител :Автора разкрива чувствата, които са обхванали в този свят


момент- жътвата, “селските души, напатени и настрадали”.
Нека работим ! Нека работим!
С вдъхновение и любов, с преклонение и вяра селянинът прибира
плода на майката-земя. Цялата картина внушава усещане за
жътвата като истински празник за селянина.!

Защо Елин Пелин отделя толкова място на песента?

Ученик: Защото песента им помага да работят.

Учител : Правилно песента е с хората и в мъка и в радост.


Каква роля играе тя в живота и труда на селянина?

-Тя отразява неговата душевна младост, поривът му към


красотата, любовта, надеждата.

-Запишете втора точка…

2 Песента в живота и труда на селянина.

Нека запишем и трета точка ….

4 Основна идея – тежкият, убийствен труд на българската


девойка по време на капитализма.

Учител: Кои са главните герои в разказа?


Ученик: Левент Никола и Пенка.

Учител: Какви са отношенията между двамата млади?


Между тях има ли любов?

Ученик : ДА

Учител : С какво се изразява тази любов?

Ученик : С песента.

Учител : Да между тях има една чиста любов, която е загатната


чрез тихия възторг на мъката, заслушан в една далечна песен,
която праща най- хубавите думи.

Учител: Защо Пенка е любимата героиня на Елин Пелин ?

Ученик: Защото в нея има много добродетели.

Учител: Как и с какво чувство писателят е нарисувал портрета на


Пенка? Открийте го в текста!

Ученик : “Край златен сноп бе паднала…


Пенка – дете селско обичливо”.

Учител : Какво виждате най- ярко?


Какво има в ръката на Пенка?

Ученик : Ръката грижливо стиска ръкойка класове.

Учител : Защо писателят подбира този детайл?


Какво иска да ни покаже?

Ученик : И в последният жест на девойката автора иска да ни


покаже символа на труда.

Учител : Посочете думите с които писателят разкрива състоянието


на Никола?

Ученик : “ изумен “, “ отчаян”, “падна разбит”, “ гласът му се


сподави в ридания”.
Учител : Няма ли противоречия между тези думи и израза на тези
думи и израза на Елин Пелин : “Полето празнуваше тъжен
празник”?

Учител: За домашна работа искам да помислите върху този въпрос


и да извадите всички глаголи и епитети от разказа.!

Учител : Доволна съм от този час, от работата ви. Много умело


работихте с текста.

5 МЕАТЕРИАЛИ

1 Дъска и тебешир.
2 Учебник по литература за 6 клас.
Издателство “ Просвета “, София
Автори: Невена Матева и Искра Котова

7 На дъската:

1 Заглавие на урока
2 Името на автора, когото изучават.

8 Методи
1 Анализ
2 Беседа

9 Принципи

1 Активност
2 Нагледност
3 Последователност

10 Баланс:

1 Поздрав и проверка на дневник -5 минути.


2 Самостоятелна работа 5 минути
3 Беседа 25 минути
4 Домашна работа 5 минути.
8

You might also like