You are on page 1of 3

ПИСАНА ПРИПРЕМА ИЗ МЕТОДИКЕ РАЗВОЈА ГОВОРА

Предшколска установа ПУ ''Младост''


Група, број васпитаника Предшколска група (6 година)
Број испитаника 20
Васпитач Суада Зеђировић
Циљ Укључивање деце у друштвену заједницу.
образовања и васпитања Развити мотивацију за учење код деце.
Подршка у целовитом развоју и добробити детета
предшколског узраста, пружањем услова и подстицаја да
Циљ предшколског развија своје капацитете, проширује искуства и изграђује
васпитања и образовања сазнања о себи, другим људима и свету, развијање
потенцијала детета као претпоставке за даљи развој
друштва и његов напредак.

Физички, социо-емоционални, когнитивни, комуникација


Аспект развоја: и стваралаштво

Тематска јединица Басна „ Кокошка и лисица“


Упознавање са причом као књижевном врстом.
Циљеви тематске јединице

Васпитни: Развијање дечије радозналости.


Задаци: .
Васпитни Образовни: Усвајање појма ''лукавост''
Образовни
Очекивани исход Деца схавтају лукавост лисице.
Уочавају добробит кокошке.

Место извођења Радна соба


Планирано време 30 минута
Облик рада Фронтални, групни и индивидуални
Методе рада Метода разговора, метода усменог излагања,
демонстративна метода
Активност/и Перцептивне, друштвене, логичке, ликовне
Средства Радни листови, сликовница.
Корелација Ликовно васпитање, упознавање околине.
Извори Николић Драгиња – Приручник за васпитаче, 2009,
знања/литература,сарадници Београд
ТОК АКТИВНОСТИ

Уводни део
Коментар
Васпитач у уводном делу децу уводи у активност
игром „На слово, на слово“. Васпитач подстиче
Доживљајно- децу да се сете домаћих животиња на слово К
сазнајна метода ( крава, коњ, кока, коза), и дивљих животиња на
слово Л ( лав, лисица, леопард, лија). Да ли знате
како се зову приче у којима су главни јунаци
животиња које причају и имају људске особине?
Уколико деца нису чули за ову књижевну врсту,
васпитач им говори да су то басне.
Централни/главни део
Коментар
Васпитач у централном делу изражајно чита басну .
Тумачење ( Прилог 1)
доживљаја Након читања следи разговор о басни. Ко се у овој басни
књижевног појављује? Шта ви мислите о лији, каква је она? А каква
текста је кокошка? Да ли бисте се ви понашали као кока из
басне ? Да ли бисте ви пришли лији? Да ли је кокоша
паметно поступила? Како бисте лисици дали име у
складу са њеним особинама ( лукавица, варалица..)А
каква је кока?. Васпитач подстиче децу да заједно
изведу закључке и које су карактеристике басне.

Завршни/закључни део
Коментар
У завршном делу делим деци радне листове.
Самостални Делим папире на којима су исцртане и измешане
рад деце животиње, говорим да треба пронаћи Лији и Коку
међу животињама и обојити их .
Није било потребе за индивидуализованим радом.
Индивидуални
рад
Активност је изведена према унапред утврђеном плану. Деца су
заинтересовано учествовала у реализацији саме активности. По
Евалуација завршетку активности деца су знатижељно питала када ће поново
васпитач да им чита басну.
Корелација би се могла извшити када је упитању драматизација текста,
Корекција да деца сама импровизују и глуме текст басне. Нарочито што се овом
активношћу подстиче развој говора и богаћења речника.
Исходи Деца су усвојила одређења знања. Учествују у драматизацији уживајући
се у улогу задатог лика и репродукујући задати текст.
Прилог 1.

Кокошка и лисица

Једна лукава лисица која је желела да утоли своју глад, уђе у кокошинац да пронађе добро
парче и напуни стомак. На једној грeди, близу тавнице одмарала се једна лепа кока. Када
је лисица видела да не може да је дохвати, решила је да се послужи лукавством.

Најљубазније и најубедљивије што је могла рече јој:

-Коко драга и прелепа! Рекли су ми да си болесна и зато сам дошао да те обиђем. Сиђи да
ти измерим пулс да видим да ли ти је боље.

- Веома си љубазан, драги лишче – одговори јој кокошка – Истина је да нисам баш
најбоље, али сам сигурна да бих се на смрт разболела када бих доспела до твојих зуба.
Зато ме остави на миру и одлази одавде!

Лукава лисица морала је да оде подвијеног репа и празног стомака. Кокошка није била
глупа и знала је да „ никад не треба веровати ономе ко те стално хвали“.

You might also like