You are on page 1of 35

GRADE III-CATTLEYA Paaralan PANDAN INTEGRATED SCHOOL Baitang/Antas THREE

DAILY LESSON LOG Guro MRS. DONA GEN L.PARA-ON Asignatura ESP
Petsa/Oras Week 1 (June 3 - 7, 2019) Markahan 1ST
6/3/2019 6/4/2019 6/5/2019 6/6/2019 6/7/2019
LUNES MARTES MIYERKULES HUWEBES BIYERNES
I. LAYUNIN

A. Pamantayang Pangnilalaman
Naipamamalas ang pag-unawa sa kahalagahan ng sariling kakayahan, pagkakaroon ng tiwala, pangangalaga sa at pag-iingat sa sarili tungo sa kabutihan a
B. Pamantayan sa Pagganap
Naipakikita ang natatanging kakayahan sa iba't ibang pamamaraan nang may tiwala, katapatan at katatagan.
C. Mga Kasanayan sa Pagkatuto Nakatutukoy ng mga natatanging k Nakapagpapakita ng mga natatangi Naipapakita ang pagpapahalaga s Natatalakay ang kahalagahan ng pa Nakapagpapakita ng mga natatanging
(Isulat and code ng bawat kasanayan) (hal. Talentong ibinigay ng Diyos) kakayahan nang may pagtitiwala sa sanatatanging kakayahan. sa sarili sa pagpapakita ng mga natat kakayahan nang may pagtitiwala sa sarili.
EsP3PKP - Ia - 13 kakayahan. EsP3PKP - Ia - 14
Contextualized Competency Nakapagpapakita ng mga natatanging Natatalakay ang kahalagahan ng pa Nakapagpapakita ng mga natatanging
kakayahan nang may pagtitiwala sa sarili sa sarili sa pagpapakita ng mga natat kakayahan sa tahanan at sa paaralan ng may
sa tahanan at sa paaralan. kakayahan sa tahanan at sa paaralan. pagtitiwala sa sarili.

II. NILALAMAN Aralin 1 Kaya ko, Sasali Ako!


III. KAGAMITANG PANTURO
A. Sanggunian
1. Mga pahina sa Gabay ng Guro p. 2 p. 2 p. 3 p. 3 p.3
2. Mga Pahina sa Kagamitang Pang-mag-a p. 2 - 5 p. 5 - 7 p. 7 - 8 p. 9 p. 9 - 10
3. Mga pahina sa Teksbuk
4. Karagdagang Kagamitan mula sa
portal ng Learning Resource mga larawan, mga aklat mga larawan, aklat mga larawan, aklat mga larawan, aklat mga larawan, aklat, tsart
B. Iba pang Kagamitang Panturo
IV. PAMAMARAAN
A. Balik-aral sa nakaraang aralin at/o pagsi Anu-ano ang mga kaya mong gawin?Anu-ano ang inyong mga natatanging
Pagtatanghal ng mga bata ng kanilangBakit
mga dapat bigyang-halaga ang mgaAnu-ano
nata- ang inyong mga natatanging kakayahan?
bagong aralin. kakayahan? inihandang gawain. tangi nating kakayahan? Paano natin maipakikita nang maayos?
B. Paghahabi sa layunin ng aralin May mga ninanais ba kayong gawin? Anu-anoAnu-ano ang kaya mong gawin nang Pag-usapan ang ginawang pagtatanghal ng Paano natin maipakikita ang ating Bakit mahalaga ang pagkakaroon natin ng
ang mga ito? Paano ninyo maisasakatupa mag-isa? mga bata. Linangin ang kahalagahan ng pagpapahalaga sa ating mga natatanging pagtitiwala sa sarili?
inyong mga pangarap? wala sa sarili para maipakita ang kakaya kakayahan?
LUNES MARTES MIYERKULES HUWEBES BIYERNES
C. Pag-uugnay ng mga halimbawa sa bagongIpagawa ang Hilikuton 1, LM, p. 2-3 Ipagawa ang Hilikuton 1, LM, p. 5Ilahad ang kaisipang bawat bata ay may
Ilahad ang isang larawan ng batang nag-
Anu-ano na sa mga kakayahang nabanggit ang
aralin Paglalahad ng mga bata ng kanilang itinala.kanya-kanyang kayang gawin. eensayo para sa isang paligsahan.kaya mong gawin? Ano ang hindi mo pa kaya?
D. Pagtalakay ng bagong konsepto at Talakayin ang sagot ng mga bata sa gawain.
Talakayin ang mga kakayahan na itinala
Ituon ang pansin ng mga bata sa gawain
Talakayin
sa ang kahalagahan ng ginagawa ng natin matututunan at maisasagawa ang
Paano
paglalahad ng bagong kasanayan #1 ng mga bata. LM, p. 7. bata sa larawang ipinakita. mga kakayahang hindi pa natin magawa?
E. Pagtalakay ng bagong konsepto at Ipagawa din ang Hilikuton 2, LM, p.Talakayin
3-4. din kung paano maisasagawaIpasagawa
nang ito sa mga bata. Ipakumpleto
Talakayin ang mga dapat isagawa ng mga
Talakayin ang halaga ng paghingi ng tulong
paglalahad ng bagong kasanayan #2 Talakayin ang kasagutan ng mga bata. Tmaayos ng mga bata ang kanilang mgang mga pangungusap. bata para maipakita ang mga kakayahpara matuto ng mga bagong kakayahan. Talakayin
ang iba't ibang kakayahan ng mga bata. yahan at kung paano ito lubos na malilinang. Talakayin ang kahalagahan ng tiwaladin
s kung paano malilinang ang taglay na kakayahan.
F. Paglinang sa Kabihasnan Magsagawa ng pangkatang gawain kung saan Bilang pangkatang gawain ipagawa angPaglalahad ng mga bata ng kanilang mga
Bilang pangkatang gawain ituon ang Gawing pangkatan ang pagsagot sa
(Tungo sa Formative Assessment) ang mga bata ay magtatala ng kanila Hilikuton 2, LM, p. 6. natapos na gawain. mga bata sa tanong na dapat nilang s Tinguhaon Naton, LM, p. 9.
natatanging kakayahan. sa Ipangabuhi Naton, LM, p. 9.
G. Paglalapat ng aralin sa pang-araw-araw Pag-uulat ng mga bata ng kanilang nataposBigyan
na ng panahon ang bawat grupo saGabayan ang mga bata sa pagbasa Pag-uulat
ng ng mga kasagutan ng mga bata Pagproseso sa sagot ng mga bata.
na buhay pagplano ng kanilang gagawing pagtatanghal.
gawain. Bigyang-pokus ang pagkakaroo Tandaan Natin, LM, p. 8. Ipaliwanagsa tanong. Bigyang-diin ang kahala Gabayan sila sa pagsagot sa mga tanong sa
mga bata ng kanilang mga natatanging k (Ipaalala ang pagtitiwala sa sarili.) maayos sa mga bata. pagtitiwala sa sarili. TG, p. 3.
H. Paglalahat ng Aralin Anu-ano ang inyong mga natatangingPaano natin maipapakita nang maayosBakit dapat bigyang-halaga ang mga
Bakit mahalaga ang pagkakaroon natin
Paanongnatin isasagawa ang ating mga kakayahan?
kakayahan? ang ating mga kakayahan? natatangi nating kakayahan? tiwala sa ating sarili? (nang may tiwala sa sarili)
Hilikuton 2, p. 4-5
I. Pagtataya ng Aralin Pasagutan sa mga bata ang mga tanong sa
LM, p. 5
J. Karagdagang gawain para sa takdang-aralin Magpangkat para sa pagtatanghal na
at remediation gagawin bukas.
V. Mga Tala

VI. Pagninilay
A. Bilang ng mag-aaral na nakakuha ng 80% sa
pagtataya
B. Bilang ng mag-aaral na nangangailangan ng iba
pang gawain para sa remediation
C. Nakatulong ba ang remedial? Bilang ng mag-aaral
na nakaunawa sa aralin.
D. Bilang ng mga mag-aaral na magpapatuloy sa
remediation.
E. Alin sa mga istratehiyang pagtuturo ang
nakatulong ng lubos? Paano ito nakatulong?
F. Anong suliranin ang aking naranasan na solusyunan sa
tulong ng aking punungguro at superbisor?
G. Anong kagamitang panturo ang aking
nadibuho na nais kong ibahagi sa mga kapwa
ko guro?
GRADE III-CATTLEYA School PANDAN INTEGRATED SCHOOL Grade Level THREE
DAILY LESSON LOG Teacher MRS. DONA GEN L. PARA-ON Learning Area MTB-MLE
Teaching Dates and Time Week 1 (June 4 - 8, 2018) Quarter 1ST
6/3/2019 6/4/2019 6/5/2019 6/6/2019 6/7/2019
MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY
I. OBJECTIVE
A. Content Standards The learner possesses expanding langua The learner demonstrates understanding The learner demonstrates understanding The learner demonstrates understanding The learner demonstrates accurate spelling
and cultural awareness necessary to partilevel literary and informational texts. grade level literary and informational textgrade level literary and informational textof grade level words.
successfully in oral communication in different
contexts.
The learner has expanding oral langu The learner comprehends and appr The learner comprehends and appre The learner comprehends and appre The learner spells grade level words with
B. Performance Standards and describe people, places, and concretegrade level narrative and informationagrade level narrative and informationgrade level narrative and informationaccuracy.
and communicate personal experiences, ideas, texts. texts.
thoughts, actions, and feelings in different contexts.
C. Learning Competencies/Objective Participate actively during class sharing Note important details in narrative texts Note important details in a narrative te Identify the elements of a story - setting Correctly spell the words in the list of
Write the LC code for each familiar topics by making comments and listened to by identifying the setting, char(setting, characters, and plot). MT3RCIa-b1.1.1
character, and plot. vocabulary words and words in the selection read.
asking questions using complete sentenceand the plot. MT3LCIa-b1.1.1 Read aloud grade level text with accur Create riddles. MT3SIa-j1.1
MT3OLIa-b6.2.2 Get the meaning of words through pictu MT3FIa-c1.4 Identify and use nouns. Fill-out forms giving the correct information.
Speak clearly and comprehensively by context clues. Read grade level text with proper phrasing MT3SSIa-b8.2
standard language and appropriate gramm Express love for stories and other texts and with proper expression.
form, pitch, and modulation. MT3OLIg-i12.1
browsing the books read to them. MT3AIa-j5.2
Contextualized Competency Participate actively during class sharing on Identify the elements of a story - setting Fill-out forms giving the correct information,
familiar topics experienced by pupils at home or character, and plot. such as a school ID and other forms used by
in school by making comments and asking questions Create riddles of things around us. pupils in school.
using complete sentences. Identify and use nouns.
II. CONTENT Leksyon 1: Ako kag ang Akon Pamilya
III. LEARNING RESOURCES
A. References
1. Teacher's Guide pages p. 2 - 4 p. 5 - 8 p. 8 - 10 p. 11 - 13 p. 13 - 14
2. Learner's Material pages p. 2 - 9 p. 2 - 9 p. 2 - 9 p. 2 - 9 p. 2 - 9
3. Textbook pages
4. Additional Materials from
Learning Resource (LR) port pictures, textbooks, stories pictures, flashcards, charts, textbooks pictures, stories, textbooks flashcards, textbooks, pictures charts, pictures, flashcards
B. Other Learning Resources
IV. PROCEDURE
A. Reviewing previous lesson or Preassessment, TG, p. 2. What are the things
Checking of Assignment. Prelistening Activity,
As a drill let pupils do the activity on Review the story "The Pet", use a story map What are nouns?
presenting the new lesson that you saw on your way to school? TG, p. 5. (Developing vocabulary) LM, p. 2. to retell the story. Checking of assignment.
B. Establishing a purpose for the lesDid you meet new friends and classmatesShow pictures of a family doing different Do unlocking of difficulties, TG, p. 8. Checking of assignment, describing pupils' Have a spelling test.
today? What did you say to them? What w
activities such as going to church togetheAsk: Do you have a pet? Describe your ppet. What do you do to take care of your pet?
say to your new classmate? watching television together and others. TG, p. 5

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY


C. Presenting examples/Instances of Present the Priming Activity, TG, p. 2-3Present the picture of a boy washing dishes.Present the title of the story to be read Answer riddles using the story elements,Do you have a school ID? Why is there a
new lesson for oral language and vocabulary development. Ask: What did Louie do for his mother? "The Pet", TG, p. 9-10. TG, p. 11. (answers will be things seen around)
need for pupils to wear an ID?
D. Discussing new concepts and Read the dialogue between Sarah and Bea,
Reading the story "Doing Things for Mother"
Reading of the story The Pet aloud, TG, p. 9-10.
Present sentences from the story read Show an example of a school ID. (TG, p. 14)
practicing new skills #1 TG, p. 3 aloud. TG,p. 6 and let pupils identify the nouns. (TG, p. 12)
Let pupils tell the information found in it.
E. Discussing new concepts and Discuss the dialogue by answering the Discuss the story by answering theDiscuss the story. Discuss once more the elements
Discuss what nouns are. Discuss also the Discuss how to fill out an ID.
practicing new skills #2 comprehension check-up on TG, p. 4 comprehension check-up on TG, p. 7. of the story:setting, characters, and plot. different kinds of nouns (persons, place, Discuss the basic information about oneself that
Discuss the eleements of the story, TG, p.Post Reading Discussion, TG, p. 10. animals, things). pupils should put in an ID or specific form.
F. Developing mastery As group activity, do the Classroom Passport,
Present the story map showing the elements
As small group activities, let pupils answer
Group pupils and perform the noun challenge,
Group pupils and give different activities on filling
Formative Assessment 3 TG, p. 4. of the story. TG, p. 7. Guide pupils in fil Hilikuton 1, LM, p. 3-4. TG,p. 12. (Give different activities for th out forms.
the story map of the story they have listened to. to perform.)
G. Finding practical application ofPresentation of pupils' output. Guide pupils in
Give another story for further practice oPresentation of pupils' outputs. Develop the Presetntation of pupils' outputs. Presentation of pupils' outputs.
concepts and skills in daily living describing the places that they visited. identifying the elements of a story. understanding of the elements of a story. (Their knowledge of nouns should be
Engagement Activity, TG, p. 10 fully developed in the different presetnations)
H. Making generalization and abstraWhat should we remember when making What are the elements of a story? Panumduma Ini, LM,p. 4 What are nouns? What are the different What are the basic information about
about the lesson comments or questions? What are the elements of a story? kinds of nouns? yourself that you fill out in a form?
Do the Application, TG, p. 10 Do Hilikuton 2 and 3, LM, p. 5-6 Fill-out the ID with the correct information
I. Evaluating learning (pupils will retell the story by completing the about yourself. (5 basic information)
sentences with the help of the elements of the story) ______________ Name
J. Additional activities for Make a passport similar to the sample Draw your pet and describe it in 2 sentences. Do Hilikuton 4-B, LM, p. 8
application or remediation passport on TG, p. 4.
V. REMARKS

VI. REFLECTION
A. No. Of learners who earned 80% in the
evaluation.
B. No. Of learner's who require additional
activities for remediation.
C. Did the remedial lessons work? No of learners
who have caught up with the lesson.
D. No. of learner's who continue to require
remediation.
E. Which of my teaching strategies
worked well? Why did these work?
F. What difficulties did I encounter which
my principal can help me solve?
G. What innovation or localized materials
did I use/discover which I wish to
share with other teachers?
GRADE 9 School PANDAN INTEGRATED SCHOOL Grade Level NINE
DAILY LESSON LOG Teacher VICK JOHN T. CASTOR Learning Area EPAS-TLE
Teaching Dates and Time Week 3(Sept 5 - 9, 2022 Set A)(Sept 19-23) Quarter 1ST
9/5/2022 9/6/2022 9/7/2022 9/8/2022 9/9/2022
MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY
I. OBJECTIVE
A. Content Standards The learners demonstrate an understanding of
principles in measurements and calculation in
interpreting the tolerance, the minimum and
maximum resistance of the resistor.

The learner shall be able to perform mesuration and


B. Performance Standards calculation in interpreting the tolerance, the
minimum and maximum resistance of the resistor.

C. Learning Competencies/Objectiv 1.1 carry out Measurement and Calculation


Write the LC code for each (TLE_IAEPAS9- 12PMC-Ih-j- 10)

II. CONTENT Lesson 3: Tolerance of resistor and its Maximum and Minimum resistance.
II. LEARNING RESOURCES
A. References
1. Teacher's Guide pages
2. Learner's Material pages
3. Textbook pages
4. Additional Materials from
Learning Resource (LR) por Learning Module Learning Module Learning Module Learning Module Learning Module
B. Other Learning Resources
IV. PROCEDURE
A. Reviewing previous lesson or Reviewing with the Lesson computing
Reviewing about the lesson on how to interpret
Reviewing about the lesson on how to Reviewing
get about the lesson on how to get
presenting the new lesson. the resistance of resistor the tolerance of resistor the maximum resistance of resistor. the minimum resistance of resistor.
throuh color coding.
B. Establishing a purpose for the le Ask the learners How important
on having a knowledge in mathematical
calculation.(relate it o their daily life
experience).
MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY
C. Presenting examples/Instances Present
of an example on how to compute
new lesson the resitance and relate it to the new topic.
D. Discussing new concepts and Discuss the steps in interpreting the
practicing new skills #1 tolerance of resistor.(LM p.2)
E. Discussing new concepts and continuation ……
Discuss on how to compute the minimum resistance
practicing new skills #2 of resistor. Discuss on how to get the maximum resDiscuss what is minimum and maximum resistance.
of resistor
F. Developing mastery Give an activity related to the lesson. " Compute for the Maximum Resistance
Activity:
of Interpret the Tolerance of the resistor
Formative Assessment 3 "Interpret the resistance of resistor and resistor". and compute for the maximum and minimum
compute its maximum resistance". Resistance.
G. Finding practical application of Do the Activity
concepts and skills in daily living "Compute and
Fill in the table with the needed value of resistor"
"Tolerance, minimum and maximum resistance".
H. Making generalization and abstraction "What are the steps in interpreting the tolearance
about the lesson of resistor and on how to compute its maximum
and minimum resistance"

Answer the Teacher Made Test


I. Evaluating learning "Compute for the resistance, interpret its tolerance,
and solve for its minimum and maximum resistance".
J. Additional activities for
application or remediation Review and Study the Lesson for mastery.
V. REMARKS

VI. REFLECTION
A. No. Of learners who earned 80% in the
evaluation.
B. No. Of learner's who require additional
activities for remediation.
C. Did the remedial lessons work? No of learners
who have caught up with the lesson.
D. No. of learner's who continue to require
remediation.
E. Which of my teaching strategies
worked well? Why did these work?
F. What difficulties did I encounter which
my principal can help me solve?
G. What innovation or localized materials
did I use/discover which I wish to
share with other teachers?
Prepared by: Checked by:
VICK JOHN T. CASTOR ROGIE G. ESPULGAR
TEACHER I PRINCIPAL II
rance
mum

rance,
stance".

y.
GRADE 9 School PANDAN INTEGRATED SCHOOL Grade Level NINE
DAILY LESSON LOG Teacher VICK JOHN T. CASTOR Learning Area EPAS
Teaching Dates and Time Week 2 Quarter 1ST
9/5/2022 9/6/2022 9/7/2022 9/8/2022 9/9/2022
MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY
I. OBJECTIVE
A. Content Standards The learners demonstrate an understanding of the underlying principles in measurements and calculation in line with the job requirements.

B. Performance Standards The learners shall be able to perform mesuration and calculation in line with the job requirements.
C. Learning Competencies/ObjectivSelect measuring instrument. Select measuring instrument. Select measuring instrument. Select measuring instrument.
Write the LC code for each (TLE_IAEPAS9- 12PMC-Ig-h-9) (TLE_IAEPAS9- 12PMC-Ig-h-9) (TLE_IAEPAS9- 12PMC-Ig-h-9) (TLE_IAEPAS9- 12PMC-Ig-h-9) Weekly Test
Carry out measurement and Carry out measurement and Carry out measurement and Carry out measurement and
calculation. calculation. calculation. calculation.
(TLE_IAEPAS9- 12PMC-Ih-j- 10)(TLE_IAEPAS9- 12PMC-Ih-j- 10) (TLE_IAEPAS9- 12PMC-Ih-j- 10) (TLE_IAEPAS9- 12PMC-Ih-j- 10)
Maintain measuring instrumentMaintain measuring instrument. Maintain measuring instrument. Maintain measuring instrument.
(TLE_IAEPAS9- 12PMC-Ij-11) (TLE_IAEPAS9- 12PMC-Ij-11) (TLE_IAEPAS9- 12PMC-Ij-11) (TLE_IAEPAS9- 12PMC-Ij-11)
II. CONTENT
Resistors Color Coded Value

II. LEARNING RESOURCES


A. References

1. Teacher's Guide pages LM pg. 1-5


2. Learner's Material pages LM pg. 6-7
3. Textbook pages
4. Additional Materials from PICTURES
Learning Resource (LR) por Learning Module(EPAS) Learning Module(EPAS) Learning Module(EPAS) Learning Module(EPAS) Learning Module(EPAS)
B. Other Learning Resources
IV. PROCEDURE
A. Reviewing previous lesson/ Reviewing with the Lesson Applying Qaulity
presenting the new lesson Standard and specificationof materials and
Components.
B. Establishing a purpose for the le Ask the learners How important
on having a knowledge in mathematical
calculation.(relate it o their daily life
experience).

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY


C. Presenting examples/Instances of Present pictures of Resistor
new lesson Ask the learners About it.
D. Discussing new concepts and Discuss Resistor color coding chart and
practicing new skills #1 (LM. Pg. 3)
Discuss the Procedure in determining Disscuss the computation of resistor in
E. Discussing new concepts and Discuss steps in determining color coded value
practicing new skills #2 of resistor. the tolerance of resistor. parallell and series connection.
(LM. Pg. 2) (LM. Pg.5 ) (LM. Pg.5,6,7)
F. Developing mastery Do Activity 4 ,5 & 6
Formative Assessment 3 LM. Pg. 9)

G. Finding practical application of Do activity 8.


concepts and skills in daily living (LM. Pg. 9)

H. Making generalization and abstraction Let them reflect on what they learned with
about the lesson the lesson.
Answer Test I-III
I. Evaluating learning (LM. Pg. 10-11)

J. Additional activities for Review and Study the Lesson for mastery.
application or remediation
V. REMARKS

VI. REFLECTION
A. No. Of learners who earned 80% in the
evaluation.
B. No. Of learner's who require additional
activities for remediation.
C. Did the remedial lessons work? No of learners
who have caught up with the lesson.
D. No. of learner's who continue to require
remediation.
E. Which of my teaching strategies
worked well? Why did these work?
F. What difficulties did I encounter which
my principal can help me solve?
G. What innovation or localized materials
did I use/discover which I wish to
share with other teachers?
Prepared by: Checked by:
VICK JOHN T. CASTOR ROGIE G. ESPULGAR
TEACHER I PRINCIPAL II
GRADE III-CATTLEYA Paaralan PANDAN INTEGRATED SCHOOL Baitang/Antas THREE
DAILY LESSON LOG Guro MRS. DONA GEN L. PARA-ON Asignatura ARALING PANLIPUNAN
Petsa/Oras Week 1 (June 4 - 8, 2018) Markahan 1ST
6/3/2019 6/4/2019 6/5/2019 6/6/2019 6/7/2019
LUNES MARTES MIYERKULES HUWEBES BIYERNES
I. LAYUNIN

A. Pamantayang Pangnilalaman
Naipamamalas ang pang-unawa sa kinalalagyan ng mga lalawigan sa rehiyong kinabibilangan ayon sa katangiang heograpikal nito.
B. Pamantayan sa Pagganap
Nakapaglalarawan ng pisikal na kapaligiran ng mga lalawigan sa rehiyong kinabibilangan gamit ang mga batayang impormasyon tungkol sa direksiyon, lokasyon
C. Mga Kasanayan sa Pagkatuto Naiisa-isa ang mga simbolo na ginagamNabibigyang-kahulugan ang mga Nasasabi ang kahalagahan ng bawat s Natutukoy ang kinalalagyan ng bawat Natutukoy ang kinalalagyan ng bawat lalawigan
(Isulat and code ng bawat kasanayan) mapa. AP3LAR-Ia-1 na ginagamit sa mapa sa tulong ng na ginagamit sa mapa. sa rehiyon gamit ang mga pangunahisa rehiyon gamit ang mga pangunahin at
panuntunan. AP3LAR-Ia-1 AP3LAR-Ia-1 pangalawang direksyon. AP3LAR-Ib-2
pangalawang direksiyon. AP3LAR-Ib-2
Contextualized Competency Natutukoy ang kinalalagyan ng bawat bayan
Natutukoy ang kinalalagyan ng bawat bayan
sa lalawigan ng Iloilo at ng bawat bara sa lalawigan ng Iloilo at ng bawat baranggay
sa bayan ng Lambunao gamit ang mga sa bayan ng Lambunao gamit ang mga
pangunahin at pangalawang direksyon. pangunahin at pangalawang direksyon.
Aralin 2: Kinalalagyan ng mga Lalawigan sa Rehiyon Batay sa
II. NILALAMAN
Aralin 1: Ang mga Simbolo sa Mapa Direksiyon
III. KAGAMITANG PANTURO
A. Sanggunian
1. Mga pahina sa Gabay ng Guro p. 2 - 6 p. 2 - 6 p. 2 - 6 p. 6 - 9 p. 6 - 9
2. Mga Pahina sa Kagamitang Pang-mp. 1 - 9 p. 1 - 9 p. 1 - 9 p. 10- 18 p. 10- 18
3. Mga pahina sa Teksbuk
4. Karagdagang Kagamitan mula sa mapa ng Pilipinas, mapa ng rehiyon,mapa ng Pilipinas, mapa ng rehiyon,
portal ng Learning Resource larawan/ilustrasyon ng mga direksyon
larawan/ilustrasyon ng mga direksyon
mga larawan, mapa mga larawan, mapa mga larawan, mga plaskard, mapa mapa ng Iloilo/Lambunao mapa ng Iloilo/Lambunao
B. Iba pang Kagamitang Panturo
IV. PAMAMARAAN
A. Balik-aral sa nakaraang aralin at/o pagsisimula ng Paglalarawan ng mga bata sa mapa. Pagwawasto ng takdang aralin.Anu-ano ang mga simbolo na ginagamit Pagkilala sa mga simbolo na ginagam Anu-ano ang mga pangunahin at
bagong aralin. Ipatukoy sa kanila ang nakikita nila sa mapa.
Balik-aral sa mga simbolo sa mapa. sa mapa? mapa. Pagbibigay-kahulugan sa mga si pangalawang direksion?
B. Paghahabi sa layunin ng aralin Anu-ano ang mga makikita natin sa mapa?
Pagkilala sa mga simbolo sa mapa na ginagamit
Pagsasanay sa pagkilala ng mga simbolo
Tumawag ng bata at patayuin sa harap ng Saan
klasetayo nakatira?Ano ang tawag sa ating
Paano natin matutukoy ang kinaroroonan ng
para sa anyong upa, anyong tubig, at ibapara sa anyong lupa, anyong tubig, Ipatukoy sa kanya ang mga bagay sa ibarehiyon? Lalawigan? Bayan? Ipakita ang mapa ng
mga lugar sa mapa? pa. imprastraktura, at iba pa. diresksyon (harapan, likuran, at iba pa).rehiyon 6/mapa ng Iloilo/mapa ng Lambunao.
.
LUNES MARTES MIYERKULES HUWEBES BIYERNES
C. Pag-uugnay ng mga halimbawa sa bagong Ilahad na ang mapa ay gumagamit ng
Ilahad muli ang iba't ibang simbolo
Ilahad ang kaisipan na ang mga simbolo
Ilahad ang mga pangunahin at pangala-
Gamit ang mapa ng rehiyon 6, ipakilala ang
aralin iba't ibang simbolo. na ginagamit sa mapa. sa mapa ay mahalaga. wang direksiyon. mga lalawigan na bumubuo sa rehiyon.
Ipakita din ang mapa ng Iloilo at tukuyin ang
mga bayan dito (mapa ng Lambunao at ang
mga baranggay dito)
D. Pagtalakay ng bagong konsepto at Talakayin ang iba't ibang simbolo Pagbibigay-kahulugan sa mga simbolo
Talakayin ang kahalagahan ng mga simbolo
Pagbasa sa Tukiba Ini, LM, p. 11Talakayin
- 13. ang kinalalagyan ng bawat lalawigan,
paglalahad ng bagong kasanayan #1 ginagamit sa mapa. sa mapa. na ginagamit sa mapa. Talakayin ang nilalaman ng binasa. bayan at baranggay gamit ang mga direksiyon.
E. Pagtalakay ng bagong konsepto at Pagbasa ng Tukiba Ini, LM, p. 2-3. T Talakayin ang ibig sabihin ng mga
Talakayin kung paano makatutulong paraTalakayin ang mga pangunahing Talakayin kung paano magagamit ang
paglalahad ng bagong kasanayan #2 ang kahulugan ng mga simbolo na gina simbolo na ginagamit sa mapa. sa madaling pagtunton ng mga lugadireksiyon at pangalawang direksiy mga pangunahin at pangalawang direksiyon sa
mapa (anyong lupa, anyong tubig, iba pa) mga simbolo sa mapa. Talakayin ang kinaroroonan ng bawa pagtukoy ng kinalalagyan ng mga lugar.
F. Paglinang sa Kabihasnan Ipagawa ang Hilikuton A, LM, p.Pangkatang
4-5. Ipagawa ang Hilikuton C, LM, p. 6.Pangkatang gawain sa pagtukoy ng mgaIpagawa ang mga Hilikuton A, B, at C
Gawain sa pagbibigay ng kahulugan
(Tungo sa Formative Assessment) sa mga simbolo na ginagamit sa mapa. lugar sa iba't ibang direksyon. Ipakita ang
bilang
mapapangkatang gawain.
(katulad sa Hilikuton B, LM, p. 5-6) ng Iloilo bilang karagdagang pagsasanay .
G. Paglalapat ng aralin sa pang-araw-araw Paglalahad ng natapos na gawa nga mga Paglalahad ng mga sagot ng mgaPaglalahad ng mga natapos na gawaPagwawasto
ng sa mga gawa ng mga bata.
Paglalahad ng mga natapos na gawa ng mga
na buhay bata. Gabyan sila sa pagkilala ng iba't bata (linangin ang kaalaman ng mgamga bata. Pag-usapan ang ginamitLinangin ang kaalaman ng mga bata sabata.
simbolo na ginagamit sa mapa. bata sa kahulugan ng mga simbolo).simbolo sa mapang ginawa. pangunahin at pangalawang direksiyon.
H. Paglalahat ng Aralin Anu-ano ang iba't ibang simbolo
Anu-ano ang mga simbolo na ginagamitAnu-ano ang kahalagahan ng mgaAnu-ano ang mga pangunahing direksiyon?
Sagutan ang Panumduma Ini, LM, p. 16
ginagamit sa mapa? sa mapa? (Panumduma Ini, LM, p. simbolo na ginagamit sa mapa? pangalawang direksiyon?

I. Pagtataya ng Aralin Sagutan ang Nahibaluan Ko Ini, LM,Sagutan


p. 8. ang Nahibaluan Ko Ini, LM, p. 9 ang Nahibaluan ko Ini, LM, p. 16 - 18.
Sagutan

J. Karagdagang gawain para sa takdang-aralin Pag-aralan ang mapa sa LM, p. 5 at


at remediation punan ang tsart sa LM, p. 6.
V. Mga Tala

VI. Pagninilay
A. Bilang ng mag-aaral na nakakuha ng 80% sa
pagtataya
B. Bilang ng mag-aaral na nangangailangan ng iba
pang gawain para sa remediation
C. Nakatulong ba ang remedial? Bilang ng mag-aaral
na nakaunawa sa aralin.
D. Bilang ng mga mag-aaral na magpapatuloy sa
remediation.
E. Alin sa mga istratehiyang pagtuturo ang
nakatulong ng lubos? Paano ito nakatulong?
F. Anong suliranin ang aking naranasan na solusyunan sa
tulong ng aking punungguro at superbisor?
G. Anong kagamitang panturo ang aking
nadibuho na nais kong ibahagi sa mga kapwa
ko guro?
GRADE III-ROSAS School PANDAN ELEMENTARY SCHOOL Grade Level THREE
DAILY LESSON LOG Teacher MISS ELLEN MAE ESPERAL Learning Area SCIENCE
Teaching Dates and Time Week 1 Quarter 1ST

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY


I. OBJECTIVE
A. Content Standards The learners demonstrate understanding of ways of sorting materials and describing them as solid, liquid or gas based on properties such as having definite shape and volume,

B. Performance Standards The learners should be able to group common objects found at home and in school.
C. Learning Competencies/Objectiv To name different solids around To group the solids according To name solids of different colors. To name solids of different sh
Write the LC code for each us. their observable characteristics. To group different solids based on the To group different solids base Weekly Assessment
To describe the different solids based on colors. on their shapes.
their characteristics: color, shape, size To describe different solids based on To describe the shapes of different
and texture. S3MT-Ia-b-1 colors. solids.

II. CONTENT Lesson 1: Characteristics of Solids


III. LEARNING RESOURCES
A. References

1. Teacher's Guide pages p. 2 - 4 p. 2 - 4 p. 5 - 6 p. 6 - 8


2. Learner's Material pages p. 2 - 3 p. 2 - 3 p. 4 - 5 p. 5 - 6
3. Textbook pages
4. Additional Materials from
Learning Resource (LR) por real objects, flashcards, picturesreal objects, flashcards, pictures, chart real objects, flashcards, pictures real objects, flashcards, pictures
B. Other Learning Resources
IV. PROCEDURE
A. Reviewing previous lesson or What do you see around you? Can youWhat are solids? What are the different What are the different characteristics of Presentation of pupils' assignment.
presenting the new lesson describe them? characteristics of solids? solids?
B. Establishing a purpose for the lesson Describing the different objects thatWhat are the different objects that you Naming
can of objects inside the classroom and
Singing of the song "I Have", TG, p. 7.
pupils see inside and outside the see in our school? (garden, playground,let pupils describe their color. Let pupils replace the solids in the song with
classroom. other solids that they can find in the room.
MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY
C. Presenting examples/Instances of the Present that the objects children Present that solids can be grouped Present that solids can be described and
Describing the solids identified by pupils.
new lesson mentioned are in solid form. according to their observable characterisgrouped according to their colors. Describing the shapes of solids.
D. Discussing new concepts and Discuss what solids are. Discuss Discuss once more the different Discuss different colors of solids and how Discuss the different shapes of solids.
practicing new skills #1 the different characteristics of solids.characteristics of solids. the solids can be grouped according to tDiscuss how to describe shapes of solids.
E. Discussing new concepts andLet pupils perform Hilikuton 1, LM, p. 2 - 3. Discuss how solids can be grouped Let pupils perform Hilikuton 2, LM, Let p. 4.pupils perform Hilikuton 3, LM< p. 5 - 6
practicing new skills #2 according to their characteristics.
Perform Activity on TG, p. 4.
F. Developing mastery Presentation of pupils answers to Presentation of pupils' outputs. Presentation of the result of pupils' activity. Presentation of pupils' outputs.
Formative Assessment 3 questions asked/result of their activity.What are the different characteristics ofPresentation of the answers to the questiAnswering the questions that follow, LM, p. 6.
based on your observations? the activity.
G. Finding practical applicationDiscuss
of As
the different characteristics of solids and additional exercise let pupils perf
Naming of solids and describing their color.
Activity on describing the shapes of solids.
concepts and skills in daily living based on their activity pupils will be ableAssessment on TG, p. 4.
different characteristics of solids.
What are the different characteristics
H. Making generalization and abstr Whatof are the different characteristics of solids?
Do solids have the same color? Is the color
What are the shapes of solids? Can we
about the lesson solids? specific to a solid? group solids according to their shapes?

I. Evaluating learning Assessment, TG, p. 6

J. Additional activities for Assessment , TG, p. 6 Bring a ruler to class.


application or remediation
V. REMARKS

VI. REFLECTION
A. No. Of learners who earned 80% in the
evaluation.
B. No. Of learner's who require additional
activities for remediation.
C. Did the remedial lessons work? No of learners
who have caught up with the lesson.
D. No. of learner's who continue to require
remediation.
E. Which of my teaching strategies
worked well? Why did these work?
F. What difficulties did I encounter which
my principal can help me solve?
G. What innovation or localized materials
did I use/discover which I wish to
share with other teachers?
GRADE III-CATTLEYA Paaralan PANDAN INTEGRATED SCHOOL Baitang/Antas THREE
DAILY LESSON LOG Guro MRS. DONA GEN L. PARA-ON Asignatura FILIPINO
Petsa/Oras Week 1 (June 4 - 8, 2018) Markahan 1ST
6/3/2019 6/4/2019 6/5/2019 6/6/2019 6/7/2019
LUNES MARTES MIYERKULES HUWEBES BIYERNES
I. LAYUNIN
Naipamamalas ang kakayahan at tata Naisasagawa ang mapanuring p Naipamamalas ang kakayahan at Naipamamalas ang kamalayan sa mga bahagi
pagsasalita sa pagpapahayag ng sarilingupang mapalawak ang talasalitaan. pagsasalita sa pagpapahayag ng saring aklat at kung paano ang ugnayan ng
A. Pamantayang Pangnilalaman kaisipan, karanasan at damdamin. ideya, kaisipan, karanasan, at damd simbolo at wika.

B. Pamantayan sa Pagganap
C. Mga Kasanayan sa Pagkatuto Nasasagot ang mga tanong ayon sa Nasasagot ang mga tanong tungkol Nagagamit ang pangngalan sa pagsas Nahuhulaan ang nilalaman/paksa ng a
(Isulat and code ng bawat kasanayan) napakinggang teksto. binasang kuwento. tungkol sa mga tao, lugar, at bagay sa sa pamamagitan ng pamagat. F3AL-Ia-1.2
Naisasagawa ang maayos na pagpa Naiuugnay ang binasa sa sariling paligid. Nasisipi nang wasto at maayos an Lingguhang Pagtataya
ng sarili. karanasan. F3PB-Ia-1 F3WG-Ia-d-2 isang talata F3PU-Ia-c-1.2
F3TA-Ia-13.1
Contextualized Competency Naisasagawa nang may kaayusan Naiuugnay ang binasa sa sariling Nagagamit ang pangngalan sa pagsasalaysay
pagpapakilala sa sarili sa paaralan. karanasan. tungkol sa mga tao, lugar, at bagay na
matatagpuan sa paligid.

II. NILALAMAN Aralin 1: Ako Ito


III. KAGAMITANG PANTURO
A. Sanggunian
1. Mga pahina sa Gabay ng Guro p. 1 - 3 p. 3 - 5 p. 5 - 6 p. 6 - 7
2. Mga Pahina sa Kagamitang Pang-mp. 2 - 7 p. 2 - 7 p. 2 - 7 p. 2 - 7
3. Mga pahina sa Teksbuk
4. Karagdagang Kagamitan mula sa
portal ng Learning Resource mga larawan, aklat mga aklat, mga kuwento tsart, mga plaskard, mga aklat
mga aklat, mga plaskard, mga larawan
B. Iba pang Kagamitang Panturo

IV. PAMAMARAAN
A. Balik-aral sa nakaraang aralin at/o pagsisimula ng Pagpapakilala ng mga bata ng kanilang
Pagkumpleto ng mga pangungusapPagkukuwentuhan
ng ng mga karanasanAno
ng ang pangngalan? Pagtukoy ng mga
bagong aralin. sarili. pagpapakilala ng sarili. mga bata ukol sa kanilang pagbabakasyon.
pangngalan sa pangungusap.
B. Paghahabi sa layunin ng aralin Ano ang inyong mga kakaibang karanasanNakadalo na ba kayo sa isang pista?Anu-ano ang inyong mga nakita sa paligid?
Pagbasa ng ilang mga salita at pagbigay ng
sa unang araw ng pasukan? (PagkukuwGumamit ng concept map sa paglinang Sa mga lugar na inyong napuntahan? mga bata ng kahulugan ng bawat salita.
ng mga bata.) salitang pista.

LUNES MARTES MIYERKULES HUWEBES BIYERNES


Pagpapalawak
C. Pag-uugnay ng mga halimbawa sa bagong Ilahad ang tanong: Ano kaya ang nangyari sa ng talasalitaan, TG,Anu-ano
p. 4. ang mga pangngalan na ginamit
Ipakita ang isang alkansiya, Ipalarawan ito
aralin unang araw ng pasukan? Ano ang nais ninyong malaman sa kuwento?
ninyo sa inyong mga pangungusap?sa mga bata. Pag-usapan ang kahalagahan nito.
D. Pagtalakay ng bagong konsepto at Pagbasa nang malakas sa kuwentong
Pagbasa ng "Ang Pistang BabalikanAnu-ano
Ko", ang inyong ginagawa kapag malapit
Pagbasa sa kuwentong, "Ang Aking
paglalahad ng bagong kasanayan #1 "Unang Araw ng Pasukan", TG, p. 2 LM, p. 2- 3. na ang pista sa inyong bayan? Alkansiya", LM,p. 6
E. Pagtalakay ng bagong konsepto at Pagtalakay at Pagpapahalaga, TG, p.
Pagtalakay at Pagpapahalaga, TG, p. 2. Pagbasa
4 sa kuwentong "Pista sa AmingPagtatalakay at Pagpapahalaga, TG, p. 6-7.
paglalahad ng bagong kasanayan #2 Talakayin ang mga dapat tandaan sa pa Pagsagot ng mga tanong ukol sa binBayan", LM,p. 4-5. Sagutan ang mgPagsagot ng mga tanong ukol sa binasang
pakilala ng sarili. kuwento. Talakayin kung ano ang pangngalankuwento.
F. Paglinang sa Kabihasnan Gawin ang Linangin Natin, LM, p. 3 bilang
Bigyan ng tig-isang card o piraso ng papel Linangin Natin, LM, p. 6
(Tungo sa Formative Assessment) Pagpapayamang Gawain, TG, p. 3. pangkatang gawain. ang mga bata at magpasulat dito ng isa Paglalahad ng mga bata ng kanilang mga
pangngalang kanilang nabasa sa kuwentnatapos na gawa.
G. Paglalapat ng aralin sa pang-araw-araw Ipabanggit sa mga bata ang natatandaan
Pag-uulat ng mga bata ng kanilang mga sagot
Ipadikit sa angkop na hanay sa pisara ang Pag-usapan ang natapos na pagakakasipi
na buhay nilang impormasyong binanggit ng kanisa gawain. Gabayan ang mga bata sa pa
kinabibilangang ng bawat pangngalang isinulatng mga bata ng mga pangngalan. Ipaalala ang
kaklase sa kanilang pagpapakilala. uugnay ng kanilang mga karanasan. ng mga bata (tao, bagay, hayop, pook, pangyayari)
wastong paggamit ng malaking titik
H. Paglalahat ng Aralin Ano ang dapat tandaan sa pagpapakilala
Ano ang dapat tandaan sa pagbabasa para Ano ang pangngalan? Ano ang dapat tandaan sa pagsipi
ng sarili? makasagot sa mga tanong? Tandaan Natin, LM, p. 5 ng pangngalan? (Tandaan Natin, LM, p. 7)
Gamitin ang mga sumusunod na pangngalan
I. Pagtataya ng Aralin Pagyamanin Natin, LM,p. 4. sa pangungusap: Pagyamanin Natin, LM, p. 7.
bagyo bulaklak palengke pusa
J. Karagdagang gawain para sa takdang-aralin
at remediation

V. Mga Tala

VI. Pagninilay
A. Bilang ng mag-aaral na nakakuha ng 80% sa
pagtataya
B. Bilang ng mag-aaral na nangangailangan ng iba
pang gawain para sa remediation
C. Nakatulong ba ang remedial? Bilang ng mag-aaral
na nakaunawa sa aralin.
D. Bilang ng mga mag-aaral na magpapatuloy sa
remediation.
E. Alin sa mga istratehiyang pagtuturo ang
nakatulong ng lubos? Paano ito nakatulong?
F. Anong suliranin ang aking naranasan na solusyunan sa
tulong ng aking punungguro at superbisor?
G. Anong kagamitang panturo ang aking
nadibuho na nais kong ibahagi sa mga kapwa
ko guro?
GRADE III-CATTLEYA School PANDAN INTEGRATED SCHOOL Grade Level THREE
DAILY LESSON LOG Teacher MRS. DONA GEN L. PARA-ON Learning Area MAPEH
Teaching Dates and Time Week 1 (June 4 - 8, 2018) Quarter 1ST
6/3/2019 6/4/2019 6/5/2019 6/6/2019 6/7/2019
MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY
I. OBJECTIVE MUSIC ART PE HEALTH
A. Content Standards The learners demonstrate understand The learner demonstrates understanding o The learner demonstrates understanding of The learner demonstrates understanding of
of sound and silence, steady beats and texture, shapes, and depth, contrast (size, body shapes and body actions in preparation fthe importance of nutritional guidelines and
rhythmic patterns. texture) through drawing. various movement activities. balanced diet in good nutrition and health.
The learner performs simple ostinato The learner creates an art work of people The learner performs body shapes and The learner demonstrates good decision-
B. Performance Standards simple rhythmic accompaniments on the province/region. The learner creates on actions properly. making skills in making food choices.
classroom instruments and other sound sspot sketching of plants, trees or buildings and
to a given song. geometric line designs. The learner shows a work
The learner sings songs with correct of art based on close observation of natural
rhythm. objects in his/her surrounding noting its size,
shape and texture.
C. Learning Competencies/Objectiv Relate images with sound and sile Name the different kinds of lines and Describe the proper body mechanics w Describe a healthy person.
Write the LC code for each within a rhythmic pattern. characteristics. standing. H3N-Iab-11 Weekly Assessment
MU3RH-Ia-1 Create a geometric design with contra Move the body properly in response to Explain the concept of malnutrition.
lines. sounds and music. H3N-Iab-12
Show appreciation of own design and Engage in fun and enjoyable physical activities.
through an art exhibit. P3PF-Ia-h-2
Contextualized Competency Name the different kinds of lines and Move the body properly in response to Describe a healthy person in relation to
characteristics and identifies the kinds of
sounds
lines and music heard around us. pupils' own characteristics.
shown by different things around. Explain the concept of malnutrition in
relation to pupils' own characteristics.
II. CONTENT Lesson 1 Pulse in MusicLesson 1 Kinds of Lines and their CharacteristicsLesson 1 Body Shapes and Action Lesson 1 Good or Bad Nutrition
III. LEARNING RESOURCES
A. References
1. Teacher's Guide pages p. 2 - 5 p. 128 - 130 p.210 - 215 p. 353 - 354
2. Learner's Material pages p. 2 - 6 p. 128 - 130 p. 248 - 256 p. 430 - 433
3. Textbook pages
4. Additional Materials from
Learning Resource (LR) porcharts, flashcards, pictures, textbooks charts, textbooks, flashcards, pictures textbooks, pictures, flashcards, chartstextbooks, flashcards, word map, pictures
B. Other Learning Resources
IV. PROCEDURE
A. Reviewing previous lesson or Do the drill on TG, p. 2. (Clap the
Describing beautiful spots in the Philippines
Do warm-up activities, TG, p. 210 - 212. Show the picture of the three boys:
presenting the new lesson rhythm presented by the rhythmic pat such as the Boracay Islands. Rod, Rene and Rey, LM, p. 431.
B. Establishing a purpose for the le Sing Leron, Leron Sinta, TG, p.
Show
3. pictures of beautiful scenery and let pupils
Present the song "Ako and Diutay nga Let pupils compare the three children
talk about them. (Show pictures of places
Takuri", LM, p. 252. Guide pupils in singand tell who among them is healthy and
in the community.) song and doing its action. how can they say that he is healthy.

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY


Askofchildren to give examples of sounds that
C. Presenting examples/Instances Answer the questions that follow after the Do Himuon Naton, LM, p. 432.
Show an illustration of lines and ask pupil
new lesson they hear. Can we move without noise? How?describe the kinds of lines and their characteactivity, LM, p. 252. Guide pupils in answering the chart.
D. Discussing new concepts and Present the rhythmic patterns on LM, Present the different kinds of lines. Present another activity the Popcorn Game, Present the characteristics of
practicing new skills #1 p. 3. Let pupils study the pattern. Discuss their characteristics. LM, p. 252 - 253. a healthy person/ concept of malnutrition.
E. Discussing new concepts and Discuss the images in the rhythmic pattern usedShow an example of a linear design, Discuss the steps of the activity Discuss the characteristics of a healthy
practicing new skills #2 to represent the the sounds that the pupil TG, p. 129/L, p.128. (geometric desigh)(Developmental Activities, TG, p. 212 - person. Discuss also what malnutrition is.
or did not hear. (TG, p. 4) Discuss the steps in making the design usingp. 252-253) Guide pupils in doing the actiDo Developmental Activities, TG, p. 354.
F. Developing mastery Hilikuton 2, LM, p. 3. Guide pupils in doing the Art Activity,Group pupils and guide them in doing the As group activity, let pupils
Formative Assessment 3 LM, p. 129. Merry-Go-Round, LM, p. 254 - 255/TG, pfill up a word map on what pupils no about
Remind pupils to be creative. malnutrition and a healthy child.
G. Finding practical applicationAs of group activity, let pupils do Hilikuton 3, Presentation of pupils' outputs. As the closing activity do the Presentation of pupils' outputs.
concepts and skills in daily living LM, p. 4. Processing/Critiquing of Art Works"Follow the Leader", LM, p. 256/TG, p. 215.

H. Making generalization and abstr What symbols were used to represent t What are the different kinds of lines?What shapes and lines can our body do based What is malnutrition?
sounds that we hear and do not hear?What makes your design artistic and creative?
on the different activities that you have performed?
about the lesson (TG, p. 4/Panumduma, LM, p. 5) (TG, p. 130/ LM, p. 129) Generalization,TG, p. 214/LM, p. 253

I. Evaluating learning LM, p. 6 (Pagtilaw) Do Batuna ang Pagpanghangkat, LM, p. 130


Do Pag-usisa sa Nahibaluan, LM, p. 256. Usisaon Naton, LM, p. 433.

J. Additional activities for Cut out geometric designs from magazines or piece Assignment, TG, p. 215
application or remediation of cloth and paste it in your art notebook.
V. REMARKS

VI. REFLECTION
A. No. Of learners who earned 80% in the
evaluation.
B. No. Of learner's who require additional
activities for remediation.
C. Did the remedial lessons work? No of learners
who have caught up with the lesson.
D. No. of learner's who continue to require
remediation.
E. Which of my teaching strategies
worked well? Why did these work?
F. What difficulties did I encounter which
my principal can help me solve?
G. What innovation or localized materials
did I use/discover which I wish to
share with other teachers?
GRADE III-ROSAS Paaralan PANDAN ELEMENTARY SCHOOL Baitang/Antas THREE
DAILY LESSON LOG Guro MISS ELLEN MAE ESPERAL Asignatura FILIPINO
Petsa/Oras Markahan 3RD

LUNES MARTES MIYERKULES HUWEBES BIYERNES


I. LAYUNIN

A. Pamantayang Pangnilalaman

B. Pamantayan sa Pagganap
C. Mga Kasanayan sa Pagkatuto
(Isulat and code ng bawat kasanayan?

II. NILALAMAN

III. KAGAMITANG PANTURO

A. Sanggunian

1. Mga pahina sa Gabay ng Guro

2. Mga Pahina sa Kagamitang Pang-mag-aaral


3. Mga pahina sa Teksbuk
4. Karagdagang Kagamitan mula sa
portal ng Learning Resource

B. Iba pang Kagamitang Panturo

IV. PAMAMARAAN
A. Balik-aral sa nakaraang aralin at/o pagsisimula ng
bagong aralin.
B. Paghahabi sa layunin ng aralin
LUNES MARTES MIYERKULES HUWEBES BIYERNES
C. Pag-uugnay ng mga halimbawa sa bagong
aralin
D. Pagtalakay ng bagong konsepto at
paglalahad ng bagong kasanayan #1
E. Pagtalakay ng bagong konsepto at
paglalahad ng bagong kasanayan #2

F. Paglinang sa Kabihasnan
(Tungo sa Formative Assessment)

G. Paglalapat ng aralin sa pang-araw-araw


na buhay

H. Paglalahat ng Aralin

I. Pagtataya ng Aralin

J. Karagdagang gawain para sa takdang-aralin


at remediation

V. Mga Tala

VI. Pagninilay
A. Bilang ng mag-aaral na nakakuha ng 80% sa
pagtataya
B. Bilang ng mag-aaral na nangangailangan ng iba
pang gawain para sa remediation
C. Nakatulong ba ang remedial? Bilang ng mag-aaral
na nakaunawa sa aralin.
D. Bilang ng mga mag-aaral na magpapatuloy sa
remediation.
E. Alin sa mga istratehiyang pagtuturo ang
nakatulong ng lubos? Paano ito nakatulong?
F. Anong suliranin ang aking naranasan na solusyunan sa
tulong ng aking punungguro at superbisor?
G. Anong kagamitang panturo ang aking
nadibuho na nais kong ibahagi sa mga kapwa
ko guro?
GRADE III-ROSAS School PANDAN ELEMENTARY SCHOOL Grade Level THREE
DAILY LESSON LOG Teacher MISS ELLEN MAE ESPERAL Learning Area ENGLISH
Teaching Dates and Time Quarter 3RD

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY


I. OBJECTIVE
A. Content Standards

B. Performance Standards

C. Learning Competencies/Objectives
Write the LC code for each

II. CONTENT
III. LEARNING RESOURCES
A. References

1. Teacher's Guide pages

2. Learner's Material pages

3. Textbook pages
4. Additional Materials from
Learning Resource (LR) por
B. Other Learning Resources
IV. PROCEDURE
A. Reviewing previous lesson or
presenting the new lesson
B. Establishing a purpose for the lesson
MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY
C. Presenting examples/Instances of the
new lesson
D. Discussing new concepts and
practicing new skills #1
E. Discussing new concepts and
practicing new skills #2

F. Developing mastery
Formative Assessment 3

G. Finding practical application of


concepts and skills in daily living

H. Making generalization and abstraction


about the lesson

I. Evaluating learning

J. Additional activities for


application or remediation
V. REMARKS

VI. REFLECTION
A. No. Of learners who earned 80% in the
evaluation.
B. No. Of learner's who require additional
activities for remediation.
C. Did the remedial lessons work? No of learners
who have caught up with the lesson.
D. No. of learner's who continue to require
remediation.
E. Which of my teaching strategies
worked well? Why did these work?
F. What difficulties did I encounter which
my principal can help me solve?
G. What innovation or localized materials
did I use/discover which I wish to
share with other teachers?

You might also like