Professional Documents
Culture Documents
ОШ „ “ МАТЕМАТИКА 7/ 92.
Наставна тема: Наставна јединица:
МНОГОУГАО Трећа контролна вежба
Циљ часа: Очекивани исходи (ученик ће бити у стању да):
- Провера усвојености градива. примени својства страница, углова и
дијагонала многоугла;
израчуна површину многоугла користећи
обрасце или разложиву једнакост;
конструише ортоцентар и тежиште троугла;
примени ставове подударности при
доказивању једноставнијих тврђења и у
конструктивним задацима;
Тип часа: Облик рада:
Провера знања Самостални рад
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
Прати рад ученика Решава задатке на папиру
Провера остварености исхода:
- Прегледани радови ученика.
Коришћена литература:
- МАТЕМАТИКА, уџбеник за седми разред основне школе, МАТЕМАТИСКОП, Владимир Стојановић
- МАТЕМАТИКА, збирка задатака за седми разред основне школе, МАТЕМАТИСКОП, Н.Алимпић, Г.
Поповић, Н. Вигњевић и В. Стојановић
- Електронски додатак, Н. Вигњевић, Г. Поповић, Н. Алимпић, В. Стојановић.
Уводни део:
Главни део:
Завршни део:
Група A)
3
o
2. Који правилни многоугао има спољашњи угао од 18 ?
o
3. Збир унутрашњих углова многоугла је 1260 . Колико овај многоугао има дијагонала?
Група Б)
1. Мере спољашњих углова многоугла одређују продужену размеру 7 : 5 : 10 : 6 : 9 : 8 . Одреди ове углове.
o
2. Колико дијагонала има правилни многоугао који има унутрашњи угао од 150 ?
3. Из једног темена многоугла множе се повући највише 11 дијагонала. Колики је збир унутрашњих
углова овог многоугла?
Група В)
2. Одреди унутрашњи и спољашњи угао правилног многоугла, ако му је централни угао 22°30'.
3. Многоугао има 6 пута више дијагонала него страница. Колики је збир унутрашњих углова тог
многоугла?
o
4. Симетрале двеју суседних страница правилног многоугла секу се под углом од 15 . Који је то
многоугао?
Група Г)
3
4. У правилном шестоуглу ABCDEF израчунај меру угла CAD .
5. Конструиши правилни осмоугао ако му је rо = 4,5 cm.
Група Д)