You are on page 1of 4

Тема: До Франкової криниці.

Клас: 3-Г
Мета: поглибити знання учнів про життя і творчість І.Я Франка; пробуджувати
цікавість до творів письменника; пригадати вивчені твори та ознайомити з новими;
розвивати навички виразного читання віршів, казок, оповідань; вміння знаходити
відповіді на поставлені запитання; виховувати почуття любові до свого народу
через образне слово.
Обладнання: Портрет І.Я. Франка, виставка книг, ілюстрації до творів.
Тип уроку: урок-розповідь.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Сьогодні ми пригадаємо твори визначної людини – Івана Яковича Франка. Слово
поета живе і діяльне, воно веде до найсвітліших верховин краси і духовності,
утвердження і розвитку, у величне царство рідної мови. Сьогодні ми пригадаємо
його життєвий і творчий шлях, зустрінемось з героями його творів.
ІІІ. Основна частина уроку.
В багатьох творах Іван Франко згадує своє рідне село, той «маленький хутір серед
лук і нив», в якому він народився та «в простій холопській хаті жив». Це – колишнє
село Нагуєвичі Дрогобицького повіту, що тепер назване його ім’ям.
Учні:
✓ У селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту в Галичині 27 серпня 1856 року в
родині відомого коваля на всю округу, народився хлопчик. Іван виростав
розумною, допитливою дитиною. Хлоп’я цілими днями бігало полем,
луками, понад гірською річкою з високими берегами і кам’янистим дном. У
своєму вірші він писав так:
Маленький хутір серед лук і нив
На горбику над річкою шумною –
Отам я в простій холопській хаті жив,
І самота, і сум жили зо мною...
✓ Був хлопчик працьовитим, залюбки допомагав батькам у господарстві –
згрібати сіно, звозити хліб з поля, пасти худобу. Був добрим і товариським,
мав багато друзів серед ровесників, з ними бігав до річки купатися, ловив
руками рибу, ходив по гриби. Улюбленим місцем для малого Івася стала
батькова кузня, що стояла на околиці села понад шляхом.
(Читання напам’ять вірш «У долині село лежить»)
✓ Перед хлопчиком розкривалася книга життя уярмленого народу. Враження
дитинства на довгі роки збереглися в пам’яті письменника, і він часто
згадував у творах рідне село, хату, батькову кузню. «На дні моїх споминів і
досі горить той маленький, але міцний вогонь... Це вогонь у кузні мойого
батька. І мені здається, що запас його я взяв дитиною в свою душу на далеку
мандрівку життя.»
✓ Давно немає жодних слідів від будівель, що стояли на подвір’ї Якова Франка.
Але громадськість увіковічила це заповітне місце. Тут збудовано пам’ятник-
колонаду. Під стрімкими колонами меморіальна дошка з написом:
На цьому місці стояла хата,
в якій 27 серпні 1856 року
народився видатний
український
письменник-революціонер
ІВАН ЯКОВИЧ ФРАНКО

✓ На шостому році життя Івася віддали до школи в сусіднє село Ясеницю


Сільну, звідки родом була його мати. Після 2-х років навчання батько відвіз
хлопчика за 12 км до Дрогобича, до «нормальної» німецької школи при
монастирі... Про своє навчання розповів згодом Іван Франко в своїх
оповіданнях.
(Учні характеризують оповідання «Грицева шкільна наука», «Олівець», «Отець-
гуморист», «На «ослячій» лавці»)
✓ Коли Іванкові було 9 років, помер батько, «покинувши молоду матір і
четверо дрібних дітей. Мати мусила швидко вийти заміж, щоб запобігти
цілковитому розстроєві господарства. Пристав до неї молодий парубок,
також з Ясениці, Гринь Гаврилик... Я й досі його поважаю, як звичайно
поважаємо того чоловіка, що відзначається тими прикметами, яких у нас
самих мало. Я кінчив його стараннями школи нормальні і перейшов до
гімназії в 1868 році». Так писав Іван Франко згодом у листі до Михайла
Драгоманова.
✓ Протягом усіх років навчання хлопець був одним з найкращих учнів.
Жадібно читав усе, що потрапляло йому під руку, на нужденні копійки
купував книжки. На закінчення гімназії в його бібліотеці було понад 600
книжок.
✓ Любив Франко співати пісні. У нього був приємний баритон, співав зовсім
просто і природно, без концертних манір, але його спів глибоко усіх
зворушував. Ще гімназистом він записав від матері та старших людей біля
800 пісень і коломийок.
- Які пісні на слова І.Я. Франка ви знаєте? Чи можете заспівати?
(«Червона калино, чого в лузі гнешся?», «Ой ти, дівчино, з горіха зерня»)
- Крім оповідань та віршів, які ще твори писав І.Я. Франко? Які його казки ви
прочитали до уроку? Чого вони вас навчили? («Вовк війтом», «Фарбований
лис», «Ворона і Гадюка», «Коли ще звірі говорили» та ін.)
- Отже, казки Франка вчать бути справедливими, чесними, ненавидіти зло,
насильство.
IV. Вікторина «Життєвий і творчий шлях поета»
1. Де народився І.Я. Франко?
2. Батько Франка був ... .
3. Іван Якович здобував освіту ... .
4. Хто допомагав Франку вчитися, коли помер батько?
5. Які твори І.Я. Франка ви запам’ятали? Які з них хотіли б
прочитати?
6. За малюнками вгадайте назви казок.
V. Підсумок уроку.
- За величиною і багатством творчої спадщини Іван Франко не має собі рівних в
історії української літератури. Він – поет, прозаїк, драматург, фольклорист,
літературознавець, мовознавець, філософ, історик, економіст, журналіст,
публіцист, бібліограф, перекладач, педагог. Щоб уявити собі, що таке праця такого
генія, нагадаємо лише таке: 50 томів його творів, виданих у Києві в 70 – 80 роки,
ледве охоплюють половину написаного ним. Чарівна Франкова криниця живить
душу, збагачує духовно, робить кожного міцнішим у своїх переконаннях,
твердішим на шляху до омріяної мети.
Окрай шляху народів стоїть
Та криниця глибока.
Не заносить її в непогідь
Пилюги поволока.
Будуть пити ту воду з жади
Покоління грядущі,
Будуть люди від неї завжди
Сміливіші і дужчі,
Буде думка відважна плисти
Із криниці свободи,
Будеш синову славу нести,
Український народе!
Д.Павличко

You might also like