You are on page 1of 9

1

Тема : «Камінний хрест » - психологічне розкриття Вч. Творча група підготувала проект на тему ;
теми еміграції. Історична основа твору. Сюжетно- «Історична основа новели»
композиційні особливості. Багатозначність символічних Музика Бетховена, історична довідка, картина «На
образів. Експресіонізм краківському вокзалі» опис облич, камінні хрести, одяг,
Мета: донести до учнів основну думку твору, який зберігали емігранти з покоління до поколінь.
допомогти зрозуміти трагедію головного героя всієї Музика Бетховена (сильна і тривожна)
української нації ;розвивати вміння визначати особливості Учень. Кінець ХІХ – поч.. ХХ ст. –перша хвиля
творчого стилю письменника , виховувати співчуття до еміграції на американський континент. Масове переселення
людини ;любов до рідного краю. - це пошук кращої долі доведених до відчаю селян , які
незважаючи на важку працю , втратили будь-яку надію на
Перебіг уроку гідне життя , це національна трагедія , адже протягом 1890-
Вч. У цих словах біль і розпач українців, які навіки 1910 років з Галичини виїхало понад 300 тисяч українців ,
прощалися з українською землею, покидали батьківські лише з рідного Стефаникового Русова на чужину подалося
могили і їхали в далеку і невідому Америку. Пісня стала до 500 чоловік.
символом українських емігрантів, пам’ятником тим, хто В основу новели покладено реальний факт : Штефан
залишив удома серце й душу, став камінним хрестом. Дідух, односелець Стефаника , емігруючи до Канади,
Новела під такою назвою увійшла разом із вісьмома ставить на своїй нивці кам’яний хрест , який донині стоїть у
іншими до збірки «Камінний хрест». Русові.
У творі В. Стефаник порушує актуальну тему еміграції З листа до О.Кобилянської
українців в кінці ХІХ – на поч.. ХХ ст.. на американський Учень. «Нині досвіта на двірці краківськім було 800 душ
континент. емігрантів . Насамперед виділи би - сте сотки синіх ,
(Оголошення теми) спечених губів , потім кололи би вас в серце різнобарвні очі
Упродовж уроку ми досліджуватимемо зміст та дівочі … Далі тисячі , тисяч висохлих ярочків по лицях
художнє багатство новели «Кам’яний хрест» як твору від сліз. Потім виділи , як мами бігають з плачем за
модерністичного , ознайомимось з історичною основою, пропавшими дітьми, як їх пани штурхають , як вони
визначимо ідею твору, та його сюжетно-композиційні ридають. Потім поїзд рушає , жінки і чоловіки чіпляються
особливості. єго, поліція і жандарми відкидають їх . На пероні лишаються
2

жінки без чоловіків, діти самі без родичів і чоловіки без Вч. А як сприйняли твір ви, українці ХХІ ст., чиї
жінок. Шалений плач, ламання рук і прокльони.» співвітчизники так само у пошуках заробітків покидають
рідний край?
Портрет Стефаника. Сумна музика (різні думки вголос)
«Виджу їх , як дубів ,тих мужиків, що їх вода Вч. Аналізуючи твір , ітимемо за автором, ще раз
підмиває, виджу, як хитаються,як падуть, як пхають на вчитуючись у кожну частину твору. У класі працює 6 груп,
залізниці і везуть , як дерево на опал . Чую їх біль , всі ті вони висвітлять основні питання до розділів, а
нитки , що рвуться між їх серцем і селом , чую їх жаль і узагальнюватимемо спільно всім класом.
муку.»
Вч. Співзвучним до листів є вірш Франка «До Проекти по кожному з розділів.
Бразилії» І Розділ
Вч. Отже , написати про трагедію українця - емігранта 1. Розкажіть про життя Івана Дідуха . Чи можна вважати
В.Стефаник вважав обов’язком громадянина та його життєвий шлях типовим для селянина?
письменника. У першому розділі розкриваються передісторія героя.
 Чи вдалося авторові вразити читача? Колишній наймит –сирота, прийшовши з війська ,
 Як про це відгукувалися відомі люди того часу? застав лише розвалену хату і «букату (шматок ) горба,
(Відповіді учнів) щонайвищого і щонайгіршого над усе село». Все життя
Учень1. Прочитавши «Камінний хрест» , О. важко трудився і вирощував хліб на цьому піщаному
Кобилянська написала авторові : «Гірка , горбі , втратив здоров’я , став калікою, але не
пориваюча ,закривавлена подія ваша, котру не можна розбагатів.
забути… «Плакала та й вже» Без сумніву , його життєвий шлях типовий для
Учень 2. «Стефаник – це митець з Божої ласки. Він селянина тих часів: тяжка виснажлива праця усіх
уміє найпростішими засобами справити як найбільше членів родини і мізерні заробітки.
враження» І. Франко 2. Чи вчувається в деталях («жили виступали» ліва рука
Учень 3 . «Його новели…- наочне , голе, просте, не обвилася сітею синіх жил») крик душі автора?
підфарбоване життя, дуже часто сумна дійсність, але Перелічити деталі.
оздоблена золотом найправдивішої поезії» І.Франко Автор не просто співчуває героєві , він жахається від
того , як праця поступово нищить в людині все
3

людське: вроду ,здоров’я , перетворюючи Івана на в’язня Розділ 2


горба. 1. Чому Іван вирішив емігрувати? Навіщо він
3. Якими дивацтвами вирізнявся Іван? Як його це «спросив ціле село»? Як це його характеризує?
характеризує? Величним , розумним, щедрим душею зображується
Автор наділяє свого героя рисами що вирізняють його Іван в епізоді з односельчанами , яких зібрав перед
з-поміж інших. Він дивак: «коня запрягав у підруку ,а від’їздом до Америки в себе вдома, аби навіки
попрощатися.
сам себе в борозну , на коня ремінно шлею , на себе
З повагою до односельців, хотів востаннє побути у
мотузяну». звичному оточенні, прощався навіки, згадував
У церкву ходив лише раз на рік. молодість.
«Курей зіцірував , щоб не гребли гною.» 2. Зачитайте уривок від слів «Не договорював і не
«Не їв коло стола , все на лаві , як звик, коли жив…» до слів «…як утрачене щастя»
наймитував.» Який підтекст порівняння Івана з каменем?
«Отакий був Іван дивний і натурою, і роботою» (Камінь без води стає «тяжким і бездушним» блимає
Вч. Узагальнювальне питання до класу. мертвими блисками., Кам’яними очима глядить на
4. Чи показане у творі романтичне піднесення селянина , живу воду й сумує. Іван теж відчуває , що як той
переживання ним насолоди від праці? камінь, буде викинутий, хай із важкого, проте
рідного місця. Журиться, що «не гнітить його тягар
Зауважте , що головна ознака романтичного зображення
води»)
– незвичайний героїв в незвичайних обставинах. Іванові здається , що він «каменіє»
Учень. Коли незвичайний герой потрапляє в незвичайні 3. Якими словами передав Стефаник біль і відчай в
обставини він здатен змінити своє життя на краще. останніх двох абзацах?
Чи сталося так з Іваном? Ні селянин не відчуває Учень добирає ряд дієслів і порівняння
піднесення , не переживає насолоди від праці . Очевидно Вч. Підсумовуємо сказане.
, це не романтичний герой. А реалії його життя 4. Чи можна вважати 2 частину зав’язкою? Доведіть.
напружують ситуацію, викликають крик душі автора Зав’язка розпочинає основний конфлікт-трагедію
і читачів, що і є експресіоністичною ознакою. селянина –емігранта, це наче стиснута пружина, в якій
5. Якому елементу сюжету відповідає ця частина? Це – сконцентровано зародки всіх проблем твору
експозиція. Вч. Яких проблем?
(Людина і земля, людина і праця)
4

Розділ 3 гріх за зраду рідної землі, щоб не забували , не


1. Як пояснює Іван причини своєї еміграції? переривався зв’язок із людьми , з якими прожили вік і які
(Читати і коментувати уривок від слів «Сягли не залишаються на рідній землі, щоб згадали незлим тихим
хотє…. Обов’язок перед родиною, а до власної долі словом).
байдуже») 2. За що люди шанують Івана? (Учениця аналізує
Що Іван говорить про землю? (любов до землі поділяє останній абзац)
думку сусідів «Земля не годна кілько народа 3. У чому парадоксальність : Іван так тяжко працював на
здержати…») горбі і так жаліє за ним? Учень читає уривок від слів
2. У чому суперечливість його тверджень? (В той «Аді стають перед вами»
же час жалкує , що молодь відвертається від землі) «Одна сльоза котилась по лиці , як перла по склі».Образ
3. У чому трагізм слів Івана , адресованих сльози символізує чисту душу героя, водночас каяття за
дружині? зраду землі, безнадію,невідомість майбутнього»
Учень аналізує уривок від слів «Аді видиш…» і складає 4. Вч. Який це елемент сюжету?
образний ланцюг дорога – Канада – могила – лист по Розвиток дії. В основі - загострення конфлікту. У розділі
полю – плач викристалізовуються моральні якості головного героя …
Вч. . Розділ несе певну авторську думку, яка становить ідею
4.А ми зробимо висновки про те , яку роль у побудові твору:
сюжету відіграє розділ ? (Це екскурс у минуле ,
авторський відступ про причини еміграції не тільки Розділ 5
родини Дідухів , а й узагалі.
Вч. Яка його роль?( Це позасюжетний елемент,який 1. Прочитайте як співали Іван та Михайло? З чим автор
пояснює… , мотивує…, розкриває ідею) порівнює цей спів? (Учень читає уривок від слів «шум і
гамір») Поясніть підтекст такого порівняння.
Розділ 4 Це прощальна пісня , остання на рідній землі, з рідними
людьми, її ностальгійні ноти звучать сумно й
1. Як виявляється характер Івана в досить дивному, на протяжно, це спогад про молодість, яка ніколи не
перший погляд прохання до односельців найняти службу повернеться навіть у спільній пісні.
за цілу сім’ю Дідухів? (побожність, бажання замолити
5

2. Зверніть увагу , як саме В. Стефаник передає Вч. На це питання відповімо , як переглянемо уривок з
зміну мелодії пісні через зміну поведінки персонажів. фільму Леоніда Осики.
Чого досягає автор завдяки такому паралельному 3. Що символізує останній танець Івана ? Чи можна
зображенні. вважати цей момент кульмінаційним?
Вірні приятелі пройшли життєвий шлях плече в плече і (Танець – символ трагізму й розпачу довічного
розлучаються навіки. Високі ноти – це ніби , ті важкі прощання з рідним краєм)
часи, які переживали разом, а жалісливе місце - щось Вч. Новела закінчуєть реченням… (читає з новели)
суто побратимське людське , що єднало обох, 4. Як ви розумієте образ - символ камінного
І врешті голосіння «Ой Іване….» хреста?
Вч. 3.Яку функцію виконує 5 розділ? Іван Дідух залишив на полі, политому його
Це теж розвиток дії . Він як попередні епізоди потом ,пам’ятник по собі і своїй дружині. Йому ніби
(прощання, сповідь)підпорядкований головному легше від того: не зникне безслідно, не розів’ється, як
завданню – розкрити тему народної недолі, людського лист по полю; пам’ять про нього залишиться на рідній
горя і сподівання на краще життя. землі. Камінний хрест – пам’ятник тисячам
українських селян, які так і не повернулися додому, не
Розділ 6-7 лише Дідухам, а й усім емігрантам.
Вч. Учні мали індивідуальні завдання дослідити
1. Доведіть , що саме в цьому розділі психологічне новелу «Камінний хрест» на основі ілюстрацій до твору.
напруження досягає апогею!
Психологічне напруження досягає апогею у 6 розділі. «Він і кінь запряжені» ст. 271
Ним пройняті вже всі присутні. Люди відчули духовну Герой Стефаника уподібнюється міфічному Сізіфові,
кризу, що насувається на них. Побачивши подружжя якому судилося вічно котити камінь на гору . пригадуєте ,
Дідухів у «панському» одязі, «ціла хата заридала…» Сізіфів камінь щоразу падав з вершини вниз , а він починав
В.Пахаренко : «Тут хата Дідухів втрачає властивості і важку працю знову і знову. Вражає в новелі експресивна
перетворюється на знак душевного стану родини» картина, коли Іван запрягшись разом з конем, тягне віз на
2. Прочитайте слова : «Як уходили назад…» до слів гору, перетворюючись в одне ціле, стає символом каторжної
«…і верещав як стеклий» . Прокоментуйте праці. Всезнаючий розповідач проникає у внутрішнє єство
6

героя , промовляє його голосом: то Іван оповідає сам собі ,то По-перше, Іван Дідух спорудив масивний кам’яний хрест
немов сповідається комусь іншому. на піщаному схилі як пам’ятник, як спогад про себе –
Підсумок вічного трударя на землі .
Так розповідач витворює екзистенцій ний вимір людини та По-друге кам’яний хрест нагадує могилу , яка асоціюється
її життя,порушуючи питання буття і смерті, влади землі над у персонажа з еміграцією, де помирали сотні переселенців.
людиною. По-третє свого героя Стефаник підносить до вселюдських
«Він і кінь » ст..268 вимірів: простий хлібороб несе свій хрест на Голгофу
Розповідач відтворює образ Івана по-експресіоністськи людськості.
монументально, використовуючи світлотінь : «Не раз, як (На екрані фота хреста з села Русова)
заходяче сонце заставало Івана наверху, то несло його тінь із К х - пам’ятник про вічного трударя землі
горба разом далеко на ниви. По тих нивах залягала тінь К х – еміграція, трагедія емігрантів.
Іванова , як велетня , схиленого в поясі. Іван тоді показував К х – хлібороб, що несе свій хрест на Голгофу людськості,
вивищується над світом.
своїм пальцем на свою тінь і говорив горбові : «Ото-с ні ,
небоже , зібгав у дугу! Але доки мі ноги носє, то мус
родити хліб!» При цьому автор застосовує внутрішнє 4.Зверніть увагу на репродукцію епатажної картини Едварда
фокусування. Світ передається через сприймання героя, Мунка «Крик» (1893) на ній зображено волаючу людину ,
що є виразною експресіоністичною ознакою. затиснуту оточенням, вона завмерла з широко роззявленим
«Несіння хреста» ст.199 ротом . Чому ця людина волає? Жахливий світ абсолютно
Експресіоністичний малюнок твору увиразнюється епізодом байдужий, глухий до неї. Отже , ця крайня наївна спроба
прощання з дружиною перед односельцями. Іван ніби людини звернути на себе увагу й водночас вияв межового
збирається на смерть, тому ставить кам’яний хрест , відчаю. Це вираження незримого через зриме, внутрішнього
немов заживо ховає себе. «Хотів - єм кілько памнєтки по через зовнішнє, вічного через минуще. Ця формула повністю
собі лишити» - зізнається гостям. Дідухові стало легше на накладається на трагідійний образ І. Дідуха. Він, затиснутий
душі від того , що розповів землякам про наболіле , а вони суспільними обставинами, трагічним вибором між любов’ю
пообіцяли доглядати той хрест.»
до рідного краю та любов’ю до дітей, обов’язком перед
Назва новели «Кам’яний хрест»- символічна й
ними, знаходиться у стані межового відчаю.
неоднозначна.
7

Автор у центрі своєї картини ставить самосвідомість Стефаник , мають небагато спільного з економічною
людини, інтуїтивне осмислення дійсності, підвищену нуждою, це трагедія душі , конфлікти та драми , що можуть
емоційну наповненість образів, змальовуючи «крик душі» , повторитися в душі кожного і власне в тім… їх велика
розлуку, відчай. сила , їх потрясаючий вплив на душу читача»
Вч. На основі почутого та знання тексту , скласти Вч. Сформулюйте ідею твору, почавши речення словами
асоціативний кущ до слава «Дідух» «Щаслива та людина ….» (Утвердження єдності людини і
ЗРИМЕ НЕЗРИМЕ рідної землі)
Поле Дід
Дідух
Земля Сніп Вч. Насамкінець нагадаю вам факт біографії В. Стефаника.
Урожай Різдво У період 15 літ (від 1901до1916 ) митець не написав жодного
Глава роду Традиції твору. Дослідники припускають, що причиною тривалої
праця Віра творчої паузи могло бути розчарування в людях, які
захоплювалися його творами , але не дослухалися до його
закликів ставати добрішими, гуманнішими , духовнішими.
Шістдесятник І.Драч про цей період сказав так :
Затиснутий обставинами , бо … (Читаю І.Драча«Мовчанка Стефаника»)
Я вас питаю, як у пеклі дня
повинен як глава сім’ї, чоловік, батько Ви, словом не розтерзані, живете,
забезпечити себе й родину , Як вам смакують , о лиха бридня,
та це не вдається попри виснажливу працю. З крові новел підсмажені котлети?
Я ж вам гармати слів повиставляв,
прагне як українець Я ж ніс за вас камінного хреста,
зберегти тут,на рідній Аж захлиналась у сльозах земля!
землі ,традицію патріархальність, Так чом же вам заціпило уста.
віру, але змушений покинути її .

Вч. Іван Франко так сказав про цю особливість


Стефаникової творчості: «Ті трагедії і драми , які малює
8

Вч. Чи можна було залишитися байдужими , почитавши


твори В.Стефаника ? Висловіть «вільні думки »вголос

- несправедливий лад , коли справжні господарі стають


вигнанцями;
- люди повинні об’єднуватися навколо однієї ідеї -
зберегти українців і зберегти Україну;
- це національна ідея , що має згуртувати народ
- необхідні зміни у суспільстві;
- створити умови маємо ми самі, аби усім в Україні
жилося добре: селянин - став господарем на землі,
міліціонер – захисником, державець- справжнім
Мойсеєм, який служить людям;
- ці еміграційні хвилі не припинилися.
9

Опорний конспект до новели В.Стефаника Опорний конспект до новели В.Стефаника


«Камінний хрест» «Камінний хрест»

Тема твору: _________________________________________ Тема твору: _________________________________________


__________________________________________________ __________________________________________________
Проблематика ____________________________________ Проблематика ____________________________________
_________________________________________________ _________________________________________________
Експресіоністичні ознаки ___________________________ Експресіоністичні ознаки ___________________________
__________________________________________________ __________________________________________________
____________________________________________________ ____________________________________________________
____________________________________________________ ____________________________________________________
____________________________________________________ ____________________________________________________
Закінчи речення : «Щаслива та людина_______________ Закінчи речення : «Щаслива та людина_______________
_________________________________________________» _________________________________________________»
Створи асоціативний кущ до слова «Дідух»____________ Створи асоціативний кущ до слова «Дідух»____________
____________________________________________________ ____________________________________________________
_________________________________________________ _________________________________________________
Ідея твору___________________________________________ Ідея твору___________________________________________
____________________________________________________ ____________________________________________________

You might also like