You are on page 1of 4

LESSON PLAN ARALING PANLIPUNAN

GRADE II- ROXAS

I. Layunin

a. Natutukoy ang mga natural na kalamidad o sakunang nagaganap sa


komunidad,
b. Nakakakuha nang impormasyon tungkol sa epekto ng kalamidad sa kalagayan
ng mga anyong lupa at tubig at sa tao.

II. Paksang Aralin


a. Paksa: Mga Natural na kalamidad o Sakunang nagaganap sa Kominudad at
Ang Epekto nito sa kalagayan ng mga anyong Anyong Lupa, Tubig at Tao.
b. Kagamitan: pictures, trap papel
c. Pagpapahalaga: Pagiging Maagap

III. Pamamaraan

1. Panalangin
2. Pagbati
3. Checking of Attendance
4. Balik- Aral
Ang guro ay magpapakita ng mga larawan.

Teacher: Asa man diri ang gusto ninyo na masinati na panahon?


Pupils: Tag init ma’am.

Teacher: Ngano man?


Pupils: Makadula ma’am.

Pagganyak
Pangkatin ang mga mag aaral sa anim na grupo. Bigyan ang bawat pangkat ng
larawan ng kalmidad ( Baha, Linog, Bagyo, Hulaw, Pagbuto sa bulkan og Dahili)
kailangan maayos nang mga mag aaral ang palaisipan (puzzle) na mga larawan.

Group 1 Group 2

Group 3 Group 4
Group 5 Group 6

IV. Pagtatalakay
1. Bagyo- Usa ka Kusog na paghaguros sa hangin nga adunay dala nga kusog na ulan.
2. Hulaw- Taas na panahon sa Tag-init, walay ulan.
3. Baha- Pagtaas ug pag awas sa tubig ngadto sa yuta nga mauy hinungdan sa
pagkadaut sa tanom na maagian niini.
4. Pagbuto sa Bulkan- Pagbuga og init nga mga bato, lapok og abo gikan sa bulkan.
5. Dahili- Paspas na pagdahili sa yuta gikan sa taas na bahin.
6. Linog- Ang pag uyog o pagkurog sa yuta nga tungod sa paglihok sa dakung tipak sa
yuta sa ilalum nga bahin sa kalibutan.

V. Paglalapat
Pangkatin ang mga mag aaral sa dalawa pangkat.

Group 1

Panuto: Suriin ang larawan kung anong epekto nang kalamidad ang nasa bawat
bilang. Itambal ang Hanay A sa Hanay B.

Hanay A Hanay B

1. Bagyo

2. Linog

3. Pagbuto sa Bulkan

4. Dahili

5. Baha

6. Hulaw
Group 2
Panuto: Iguhit ang kung para sa tao ang epekto ng kalamidad para sa anyong
lupa at kung para sa anyong tubig.

________ 1. Nagkasakit at nagugutom.


________2. Malalaking bitak sa daan.
________3. Natuyo ang ilog.
________4. Nawalan ng bahay.
________5. Nagiging madumi dulo ng mga basurang dala sa pagragasa ng tubig.

Rubrics
5- Kung nagtinabangay ang grupo, nisunod sa lider, sakto ang mga tubag/buhat, wala nag
kiat samtang adunay gibuhat.
4- Kung nagtinabangay ang grupo, nisunod sa lider, sakto ang mga tubag/buhat, apan
nagkiat samtang nagbuhat sa angay’ng buhaton.
3- Kung nagtinabangay ang grupo, nisunod sa lider, apan dili sakto ang tanang tubag/buhat
ug medyo nagkiat samtang nagbuhat sa angay’ng buhaton.
2- Kung nagtinabangay apan nagpabadlong sa lider, dili sakto tanang tubag/buhat, ug
medyo nagkiat ang miyembro samtang nagbuhat sa angay’ng buhaton.
1- Kung dili tanan ni tabang, medyo nagpabadlong ug nagkiat ang miyembro samtang
nagbuhat sa angay’ng buhaton.

VI. Paglalahat
Tanong:
TEACHER: Unsa ang tawag aning tanan nga mga panghitabo?
Pupil: Kalamidad

Teacher: Unsa diay nang Kalamidad?


Pupils: Mao nii ang mga panghitabo na hinungdan sa dakong pagkadaot sa
atong komunidad

Teacher: Unsa ang naa sa mga hulaway?


Pupils: Bagyo, Hulaw, Baha, Pagbuto sa Bulkan, Dahili, og linog.

Teacher: Sa inyong huna huna nganong nahitabo man kini?


Pupils: Kay ang mga tao usahay pabaya sa palibot.

Teacher: Nakasinati naba mo ani diria sa inyong komunidad?


Pupils: Nakasinati na.

Teacher: Unsa man ang mga nahitabo sa mga tao, hulma sa yuta sa tubig kung
mo abot kini?
VII. Pagtataya
Panuto: Suriin ang larawan kung anong uri ng kalamidad ang nasa bawat
bilang. Itambal ang Hanay A sa Hanay B.

Hanay A Hanay B

1. a. Baha

2.
b. Hulaw

3. c. Dahili

4. d. Pagbuto sa
Bulkan

5. e. Linog

6. f. bagyo

Takdang Aralin
Gumuhit nang isang kalamidad na nagnap sa inyong komunidad. Iguhit ito sa
isang buong papel.

You might also like