You are on page 1of 5

Виклад навчального матеріалу, та процес засвоєння зручного «об’єднаного» викладу різних матеріалів

також має відповідати цифровим реаліям. На думку з боку цифрових ресурсів – створити окремий
спадає таке супроводження навчального контенту, проєкт, який буде над зручний в користуванні –
як аудіо-зорові образи, які учні сприймуть не лише навчальні карти.
як сухий навчальний матеріал, а як корисну розвагу З а г а л ь н и й в и г л я д н а вч а л ь н о ї к а р т и .
освітнього спрямування. Тоді постає питання: а Посилання на документ: https://drive.google.com/
яким чином скомпонувати й подати навчальний file/d/15rwrPiEeRsQKL-fLBBQ_L_7dr70eVQIk/view
матеріал найефективніше? Хтось користується тільки Навчальна карта має інтерактивний варіант.
електронними підручниками чи презентаціями, хтось
залучає відео, а ще дехто поєднує це все разом зі СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
своїми авторськими конспектами. Та от як не крути, але 1. Методи навчання та їх класифікація. Прийом
для того, щоб подати аудиторії матеріал, треба багато навчання. URL: https://vseosvita.ua/library/metodi-
разів перемикатися між вікнами системи чи вкладками navcanna-ta-ih-klasifikacia-prijom-navcanna-504178.html
браузера, якщо хочеться показати побільше джерел (Дата звернення: 15.03.2023).
та напрацювань. В такому разі зазвичай складають
2. Що таке концепція Нової української школи?
певну послідовність, сценарій проведення уроку
URL: https://osvita.ua/school/52304/ (Дата звернення:
разом з матеріалами, розсортованими по окремих
15.03.2023).
папках. Хоча є й простіше рішення. Підійти до

Д.С. ГАМЛІЙ,
викладач географії Кропивницького вищого професійного училища
Кіровоградської області
АВСТРАЛІЙСЬКИЙ СОЮЗ
РОЗРОБКА ДИСТАНЦІЙНОГО УРОКУ З ГЕОГРАФІЇ ДЛЯ УЧНІВ 1 КУРСУ
Професія: офісний службовець (бухгалтерія); на світовому ринку продукції первинного сектору
контролер у банку. економіки.
Тема уроку. Австралійський союз: особливості Виховна мета: виховувати інтерес до вивчення
розвитку господарства, зовнішньоекономічні зв'язки. географії, потяг до наукової творчості професійного
Навчальна мета: сформувати знання учнів спрямування.
про основні чинники, які визначають місце країни в Методична мета: активізувати навчально-
міжнародному поділі праці; розміщення основних пізнавальну та самостійну діяльність учнів, розвивати
центрів виробництва, роль фінансово-банківського їх критичне мислення шляхом використання Internet-
сектору в сучасній ринковій економіці; навчити складати ресурсів в умовах дистанційного (синхронного)
комплексну економіко-географічну характеристику навчання.
Австралії, характеризувати структуру імпорту товарів Тип уроку. Урок формування та удосконалення
і послуг країни. знань та вмінь.
Розвиваюча мета: розвивати просторову уяву, Методи проведення уроку: словесний, наочний,
вміння пояснювати особливості зональної спеціалізації робота з електронною інтерактивною книгою,
с/г та розміщення основних осередків добувної та виконання вправ за допомогою онлайн-платформ
обробної промисловості в країні; аналізувати та (Zoom, GoogleForms, LearningApps.org), сканування
формувати висновки, оцінювати місце Австралії QR-кодів, перегляд відеоекскурсії, метод накопичення
44
балів, прийом «Картинна галерея», проблемне Ціннісний компонент:
питання, метод «Ситуація успіху», аналіз діаграми, • оцінює перспективи економічного розвитку
прийом «Асоціація», метод «Діалог Сократа», прийом Австралійського Союзу, аналізує структуру експорту та
«Геокодер», робота з картою. імпорту країни.
Дидактичне забезпечення: ХІД УРОКУ
1. QR-код опорного конспекту для учнів, у вигляді І. Організаційний частина.
електронної інтерактивної книги «Австралійський 1. Привітання, перевірка готовності учнів до уроку.
с о ю з : о с о бл и во с т і р оз в и т к у го с п од а р с т ва , 2. Прийняття рапорту чергового. Виконання запису
зовнішньоекономічні зв'язки». в журналі.
2. Вправа «Місце Австралії у світі та регіоні. 3. Налаштування на урок. Здобувачі освіти додатково
Природно-ресурсний потенціал. Населення», з зчитують QR-код, з допомогою якого відкривають
використанням сервісу LearningАpps. на власних гаджетах електронну інтерактивну книгу:
3. Вправа «Чинники розвитку господарства «Австралія: господарство».
країни», за допомогою програмного забезпечення 4. Оголошення про критерії оцінювання (використання
GoogleForms. методу накопичення балів). Протягом уроку здобувачі
4. Вправа «Вторинний сектор економіки» за освіти заповнюють картку самооцінки, в якій виставляють
допомогою програмного забезпечення GoogleForms. бали за кожен вид діяльності на уроці. Викладач наголошує
5. Вправа «Третинний сектор економіки» з на роботі з карткою самооцінювання учнів, аналізує
використанням сервісу LearningАpps. критерії нарахування балів та переведення набраних
6. Вправа «Первинний сектор економіки» з балів в оцінку.
використанням сервісу LearningАpps. Методичний прийом «Ситуація успіху».
7. Вправа «Зовнішньоекономічні зв’язки» за Викладач. Роздивіться уважно три картинки:
допомогою програмного забезпечення GoogleForms. 1. Який має бути учень, щоб читати книгу? (уважним)
8. Вправа «Сектори економіки Австралійського 2. Яка риса характеру, важлива для вашої майбутньої
Союзу» за допомогою програмного забезпечення професії? (працьовитість)
GoogleForms. 3. Яке має бути робоче місце в будь-якого працівника?
9. Діаграма«Структура ВВП Австралії». (організованим)
10. Карти самооцінки роботи учнів на уроці, за Щоб добитися плідного результату і мати успіхи
допомогою програмного забезпечення GoogleForms. в роботі, ми маємо бути уважними, працьовитими та
11. Презентація «Австралійський союз: особливості організованими.
розвитку господарства, зовнішньоекономічні зв'язки» ІІ. Актуалізація знань.
за допомогою програмного забезпечення Microsoft Розповідь викладача.
PowerPoint. Сьогодні у нас надзвичайно цікава тема, але спочатку
Матеріально-технічне забезпечення: комп’ютер, пропоную пригадати деякі питання, виконавши вправу з
телефони або планшети учнів, доступ до мережі Інтернет. використанням сервісу LearningАpps, а саме: скласти пазл
Міжпредметні зв’язки: математик а «Місце Австралії у світі та регіоні, природно-ресурсний
(Співвідношення і пропорції. Діаграми), хімія (Пластмаси), потенціал та населення».
громадянська освіта (Роль грошей у світовій економіці). https://learningapps.org/display?v=pkmmo5z7221.
Навчальні цілі: Посилання викладаємо в чат відео-конференції.
формування ключових компетентностей: Отже, склавши пазл, що Ви бачите на екрані?
• спілкування державною мовою; (економічна карта Австралії)
• математична к омпетентність (уміння - Яку країну ми продовжуємо вивчати?
застосовувати математичні методи для розв’язання (Австралійський Союз)
географічних завдань, зокрема для аналізу структури Так, правильно! Економічна карта Австралії сьогодні
ВВП країни); допоможе нам у вивченні нової теми.
• інформаційно – цифрова компетентність ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
(уміння використовувати сучасні пристрої для пошуку Прийом «Картинна галерея»
географічної інформації, її оброблення, збереження і На екрані дається зображення ландшафту
передавання); тропічної країни і типового українського степу.
• уміння вчитися впродовж життя (уміння Проблемне запитання:
організовувати самоосвіту з географії,, визначити мету, Викладач:
планування, добирати необхідні засоби); - Дивлячись на картинки, поясніть які асоціації у
• формування предметних компетентностей: вас виникають? (на рис.1 зображено типовий український
• вивчити розміщення основних центрів ландшафт, на рис.2 – ландшафт тропічної країни).
виробництва Австралійського союзу, роль банківського - Чи впливають природні умови на спеціалізацію
сектору в економіці країни, структуру експорту та країни на світовому ринку товарів та послуг? (Природні
імпорту країни; умови, відіграють важливу роль в спеціалізації
• розвивати вміння працювати з картографічним країни на світовому ринку товарів та послуг. Якщо
матеріалом; в країні переважають степові ландшафти, вона
• розвивати вміння використовувати сучасні спеціалізуватися на вирощуванні зернових культур.
пристрої для пошуку географічної інформації, її Країна з пустельними ландшафтами дану спеціалізацію
оброблення, оцінювати географічну інформацію з не може мати, так як кліматичні особливості для цього
різних інформаційних ресурсів; не підходять).
• виховувати інтерес до вивчення географії. Розповідь викладача. Очевидно, ви можете
Очікувальні результати: задати собі питання: чому країна з такими складними
Знаннєвий компонент: кліматичними умовами відноситься до високорозвинених
• оперує поняттями і термінами: економічний країн світу. Цьому є пояснення.
розвиток країни, ВВП; ВНП; сектор економіки; Тому мета сьогоднішнього уроку є:
зовнішньоекономічні зв’язки; • вивчити особливості сучасного розвитку
• пояснює: взаємозв’язок природно ресурсного- економіки Австралійського союзу;
потенціалу з економічний розвитком країни. • розглянути центри виробництва галузей
Діяльнісний компонент: економіки ;
• дотримується правил безпеки життєдіяльності • навчитись складати комплексну економіко-
під час роботи з комп’ютерною технікою та гаджетами. географічну характеристику Австралії;
45
• отримати уявлення про роль банківсько- Проаналізуйте діаграму. Який сектор економіки
ф і н а н с о во го с е к то ру в р оз в и т к у е к о н о м і к и переважає в структурі ВВП країни? Чим це можна
Австралійського Союзу; пояснити? Здобувачі освіти аналізують діаграму та
• характеризувати структуру експорту та надсилають свої відповіді в чат відео-конференції,
імпорту товарів та послуг країни. або відповідають усно. Після виконання учнями
ІV. Сприйняття і усвідомлення учнями нового вправи, викладач має змогу миттєво їх оцінити.
навчального матеріалу. Викладач. Так, правильно! У структурі ВВП
1 . О с о бл и в о с т і с у ч а с н о г о р о з в и т к у Австралії переважає саме третинний сектор
господарства країни. (70,3 %). У розвинених країнах третинний сектор
П і д ч а с с п р и й н я т тя та у с в і д о м л е н н я економіки, найбільший за кількістю працівників і
нового матеріалу учні аналізують графічний та зростає найшвидшими темпами.
картографічний матеріал презентації до уроку, 2. Сектори економіки Австралійського союзу.
додатково використовують опорний конспект у Первинний сектор економіки
вигляді інтерактивної книги Ourboox. Розповідь викладача. Австралія входить до
Розповідь викладача. Розвиток господарства п’ятірки найбільших виробників мінеральної сировини
будь – якої країни залежить від багатьох факторів. Тут у світі. Північно-Західна Австралія (гори Хамерслі)
переплітаються як і природні фактори, так і соціально — район одних з найбільших у світі залізорудних
– економічні. басейнів. На південно-західну частину Австралії
Прийом «Асоціація» припадає 70 % видобутку золота в країні. Австралія
Вправа «Розвиток господарства країни» за визначається також видобутком бокситів (1-ше місце
допомогою програмного забезпечення Google в світі), марганцю (2-ге місце в світі), нікелю (2-ге
Forms: https://docs.google.com/forms/d/1EO678iqtQ місце в світі).
giHoYjoFGBlspp5X5Pi3gKELzJ_BrsHFS0/edit Сільське господарство – галузь міжнародної
Посилання викладач надсилає в чат відео- спеціалізації Австралії, 60 % виробленої продукції
конференції. Здобувачі освіти акцентують свою увагу якого йде на експорт. Первинна продукція для
на чинниках розвитку господарства країни на прикладі експорту і внутрішнього споживання – це велика
Австралійського Союзу. Після виконання учнями рогата худоба, пшениця, молоко, фрукти, горіхи, овочі,
вправи викладач миттєво оцінює правильність вовна, ячмінь, м’ясо птиці, баранина, цукор із цукрової
відповідей. тростини. У сільському господарстві переважає
тваринництво. Австралія є світовим лідером за
Відсутність Кваліфіковані
трудові
поголів’ям овець та настригом вовни. На півночі країни
військових
конфліктів ресурси поширене розведення великої рогатої худоби,яке має
м’ясний і молочний напрями.
Прийом «Робота з картою».
Проаналізуйте карту «Сільське господарство
Технології у
Розвиток
Іноземний
Австралії». У якій частині країни найбільша частка
виробництві
господарства
капітал необроблюваних земель? Яке цьому є пояснення?
країни (слайд10).
Здобувачі освіти аналізують картографічний
матеріал та надсилають свої відповіді в чат
відео-конференції або відповідають усно. Після
Значні Значні
земельні мінеральні
виконання учнями вправи, викладач миттєво оцінює
ресурси ресурси
правильність відповідей.
( Н а й б і л ь ш е н е о б р о бл ю вал ь н и х зем ел ь
Оберіть чинники, які, на вашу думку, сприяють зосеседжено в Західній та Центральній частині
розвитку господарства Австралійського Союзу. країни. Пояснюється це тим, що тут знаходяться
Викладач. Так дійсно, кваліфіковані трудові пустелі та випадає дуже мало опадів).
ресурси, значні мінеральні ресурси та відсутність Вторинний сектор економіки
військових конфліктів сприяють економічному Ро з п о в і д ь в и к л а д ач а . П р о в і д н и м и
розвитку Австралії. виробництвами обробної промисловості Австралії
Австралія є економічно високорозвиненою є чорна металургія, машинобудування, хімічна,
країною. Країна має аграрно-сировину спеціалізацію на виробництво продуктів харчування, тканин, одягу,
світовому ринку товарів та послуг. Позитивне значення взуття. Промисловість Австралії розміщена вкрай
в економічному розвитку набуває також відносна нерівномірно: більша її частина, як і населення,
близькість Австралії до країн Південно-Східної і Східної зосереджена на сході країни. Основу електроенергетики
Азії та Океанії. Структура господарства Австралії цілком становлять ТЕС, які працюють на власному вугіллі й
сучасна і відповідає критеріям високорозвинених країн. виробляють 85 % всієї електроенергії.
Робота з графічним матеріалом Машинобудування країни спеціалізується на
виробництві обладнання, електротехніки, суден,
катамаранів, потягів (найбільші центри – Брисбен,
Мельбурн). Хімічна промисловість зорієнтована
на використання продуктів нафтопереробки. Ще
донедавна Австралія мала розвинені виробництва
тканин,одягу, взуття. Але нині більшість виробів
австралійських компаній виготовляють в Азії.
Австралійська текстильна промисловість відома
виробництвом високоякісної мериносової вовни, яке
зорієнтоване на експорт.
Прийом «Робота з картою»
Вправа «Вторинний сектор економіки» за
допомогою програмного забезпечення Google Forms.
https://docs.google.com/forms/d/1EO678iqtQgiHo
YjoFGBlspp5X5Pi3gKELzJ_BrsHFS0/edit. Посилання
викладач надсилає в чат відео-конференції. За
46 Рис. 3. Структура ВВП Австралії
допомогою даної вправи, здобувачі освіти засвоюють 2. Чи можуть виготовлятися банкноти з іншого
територіальне розміщення центрів виробництва матеріалу? Назвіть (з паперу, пластику, електронна
країни, та результат своєї роботи бачать на екрані. валюта – біткоїн).
Після виконання учнями вправи, викладач миттєво 3. Я к В и в ва ж а є те , з я к о го м ате р і а л у
оцінює правильність відповідей. виготовляють австралійський долар? (Австралійський
Визначте за економічною картою Австралії долар виготовлений з пластику)
найбільші центри виробництва вторинного сектору 3. Зовнішньоекономічні зв’язки.
економіки. Прийом «Діалог Сократа»
Відповідь: найбільші центри виробництва - Що ми називаємо експортом? (вивіз із
вторинного сектору економіки – Мельбурн, Брісбен, території країни за кордон товарів і послуг)
Перт, Сідней та Аделаїда. - Що ми називаємо імпортом? (ввезення на
Психологічна розминка «Австралійський територію країни товарів, послуг)
дощ». Розповідь викладача.
Чи знаєте ви, що таке австралійський дощ? Роль зовнішньої торгівлі в економіці Австралії
Ні? Тоді давайте разом послухаємо, який він. Будьте особливо значна. Експортуються вовна, м'ясо, масло
уважні, коли я буду вам передавати посилання- і сир, шкіри, пшениця, тростинний цукор, фрукти.
запитання: Особливу роль відіграє Австралія як постачальник на
- У Австралії здійнявся вітер (викладач тре світовий ринок вовни, м'яса і цукру.
долоні). V. Узагальнення і систематизація знань .
- Починає капати дощ (клацання пальцями). Виконуючі дані вправи, здобувачі освіти
- Дощ посилюється (почергове плескання в узагальнюють власні знання про фактори розвитку
долоні). первинного сектору економіки Австралії, структуру
- А ось град – справжня буря (тупіт ногами). експорту та імпорту країни та географічну
- Але що це? Буря стихає (плескання по номенклатуру. Викладач має змогу миттєво оцінити
стегнах). рівень засвоєння знань та вмінь учнями.
- ощ стихає (плескання долонями). Вправа «Класифікація»
- Поодинокі краплі падають на землю (клацання Оберіть позитивні та негативні фактори природних
пальцями). умов Австралії, котрі впливають на розвиток
- Тихий шелест вітру (потирання долонь). первинного сектору економіки (використанням сервіру
- Сонце. (Руки догори. Усмішка.) learningapps).
Третинний сектор економіки https://learningapps.org/display?v=p3ar1rra321.
Розповідь викладача. Третинний сектор Посилання викладач надсилає в чат відео-конференції.
домінує в австралійській економіці: на нього випадає Прийом «Асоціація»
70 % ВВП країни і 79 % зайнятих. Австралія є Проаналізуйте картосхему. Оберіть товари які
батьківщиною компаній, що розробляють програмне Австралія експортує на світовий ринок товарів і послуг,
забезпечення з геологічними базами даних для та які імпортує.
планування видобування і гірничих розробок корисних (за допомогою програмного забезпечення Google
копалин. Наукові центри – Канберра, Сідней, Брисбен. Forms)
Розвиненою є фінансова сфера: чотири найбільші https://docs.google.com/forms/d/1P6Wa50
австралійські банки належать до 50 найбільш xhsH62I42biG8g9rBXmPWukDTyIVKpiD7JbIw/
безпечних банків світу. viewform?edit_requested=true.
Туризм – важливий складник економіки Австралії. Посилання викладач надсилає в чат відео-
Щороку ця сфера поповнює її на десятки мільярдів конференції
доларів США. Австралія має добре розвинену Прийом «Геокодер». Встановіть, до якого
транспортну систему. Країна сильно залежить від сектору економіки Австралійського Союзу належить
розвитку, автомобільного транспорту внаслідок географічний об’єкт.
великої площі території та низької щільності https://docs.google.com/forms/d/1RnG6xv6U-
населення. 7BxX1MOpjxsmwipxyMBw-tdTRjvaL8msXk/
Викладач .Діти, пропоную Вам зануритися у viewform?edit_requested=true.
віртуальну екскурсію «Цікаві факти про господарство Посилання викладаємо в чат відео конференції(за
Австралії». допомогою програмного забезпечення Google Forms).
П о с и л а н н я : h t t p s : / / w w w. y o u t u b e . c o m / Завдання 1.
watch?v=kZ2SKKmlVwo Одна з найвідоміших будівель світу, що є
(перегляд відеоекскурсії) символом міста і однією з найбільш визначних пам'яток
Прийом «Вірю, не вірю» архітектури Австралії (Сіднейська опера).
Оберіть твердження, які, на вашу думку, Завдання 2.
є правдивими і стосуються третинного сектору Унікальна антропогенна форма рельєфу, в якій
Австралійського Союзу(використання сервісу видобувалося близько 90% рожевих діамантів у світі.
LearningАpps). (Алмазний кар'єр у Західній Австралії компанії RioTinto
https://learningapps.org/display?v=paeus85z221. Group).
Посилання викладач надсилає в чат відео-конференції. Відповідає за здійснення грошово-кредитної
Після виконання учнями вправи, викладач миттєво політики Австралійського Союзу. (Резервний банк
оцінює правильність відповідей. Австралії).
П р о бле м н а с и ту а ц і я з п р о ф е с і й н и м Завдання 4.
спрямуванням Працює на бурому вугіллі, лідер з виробництва
Ви переглянули відео-екскурсію «Цікаві факти електроенергії в країні.(ТЕС Яллунг).
про господарство Австралії». Як професіонали своєї V. Підбиття підсумків.
справи, майбутні касири в банку, допоможіть мені 1. Зосередження уваги учнів на вивченому
відповісти на одне питання стосовно банківської матеріалі. Повідомлення про досягнення мети уроку.
системи Австралійського Союзу. Здобувачі освіти З’ясування, які труднощі виникали у учнів на уроці.
надсилають свої відповіді в чат відео-конференції, 2. Метою уроку було з’ясування особливостей
або відповідають усно. сучасного розвитку економіки Австралійського союзу;
1. З якого матеріалу виготовлена наша гривня? розміщення центрів виробництва галузей економіки,
(з паперу) навчитись пояснювати про роль банківсько-фінансового
47
сектору в розвитку економіки, характеризувати посібник / за ред. Пометун О.І. Київ: Видавництво
структуру експорту та імпорту товарів та послуг країни. «А.С.К.», 2004. 192 с.
3. Обґрунтування та повідомлення оцінок. 3. Влах М., Котик Л. Теорія і методологія
4. Викладач підводить підсумки: в картці кожного географічної науки : навч. посібник для самостійної
учня, враховуючи набрані бали з кожного завдання. роботи студентів. Ч. 2. : Допоміжні навчальні матеріали.
5. Повідомлення домашнього завдання
І рівень. Опрацювати в підручнику § 30 [1], Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2019.138 с.
завершити заповнення опорного конспекту 4. Коструб О.П. Сучасні методи навчання в освіті.
І рівень. Скласти опорний конспект на тему Київ, 2004.
«Зовнішньоекономічні зв’язки Австралійського Союзу». 5. Бойко В. М., Брайчевський Ю. С., Яценко Б.
ІІІ рівень. На контурну карту Австралії нанесіть П. «Географія (рівень стандарту)» підручник для 10
об’єкти, які, на Ваш погляд, мають вагоме значення класу закладів загальної середньої освіти. Ірпінь: ТОВ
для економічного розвитку Австралії. «Видавництво «Перун», 2018. 256 с.
IV рівень. Створити ментальну карту «Туристична 6. Кобернік С.Г. Географія: опорні схеми, таблиці,
галузь Австралії» (за допомогою онлайн програми
картосхеми. Київ: Абетка, 2020. 376 с.
Mindomo)
Повідомлення теми наступного уроку: Економіко- 7. Кобернік С.Г. Географія. Комплексне видання
географічне положення, природно-ресурсний ЗНО. Київ: Літера ЛТД, 2021. 480 с.
потенціал, населення та господарство країн Океанії. 8. Платформа для проведення онлайн – занять
Рефлексія. Вправа «Рівень задоволення» та відео конференцій: Zoom
На мою думку, нам вдалося…. 9. URL:https://us04web.zoom.us/j/8238995030?p
На мою думку потрібно….. wd=YTNxcDJIR2xvWHllQnhaTXJ5OERHQT09#success
Особливо цікавим було…. 10. Відеоекскурсія «Цікаві факти про господарство
Більш за все мене здивувало….
Австралії»
Мені не сподобалося, що….
Потрібно змінити, поліпшити….. 11. U R L : h t t p s : / / w w w . y o u t u b e . c o m /
watch?v=kZ2SKKmlVwo
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 12. Інтернет-сервіс мультимедійних дидактичних
1. Концепція нової української школи. URL: https:// вправ LearningApps
mon.gov.ua/storage/app/media/zagalna%20 serednya/nova 13. URL: https://learningapps.org/index.php?overvie
ukrainska-shkola-compressed.pdf w&s=&category=0&tool=
2. Пометун О.І, Пироженко Л.В. Сучасний урок. 14. Платформа для створення електронних книг
Інтерактивні технології навчання: науково-методичний Ourboox

Н.М. Кецкало,
вихователь закладу дошкільної освіти «Ластівка» села Хутори
Червонослобідської сільської ради Черкаської області
СТАЛИЙ РОЗВИТОК ДОШКІЛЬНИКІВ
ЧЕРЕЗ ТУРИСТИЧНУ ДІЯЛЬНІСТЬ
Відомо, що туризм включає різноманітні форми дітей, їхнє бажання, стан здоров’я та інші можливі
і зміст рухової дії. Характеризуючи туризм як засіб фактори. Виконання вправ у сюжетній формі полегшує
сталого розвитку, варто підкреслити, що досягнути розуміння дітьми вимог до правильного виконання.
цілей можна лише у сукупності з іншими засобами Через образ діти наслідують звірів, людей різних
– іграми, спортивними вправами, гімнастикою. професій тощо.
Виходячи із змісту всіх видів туристської підготовки, Прогулянки-походи є одним із найважливіших
до основних засобів туризму в роботі з дошкільнятами організованих видів туризму рухової діяльності, у
належать: ході якої вирішуються не тільки оздоровчі завдання,
1. Фізичні вправи з максимальним використанням удосконалюються рухові навички та фізичні якості
природного та соціального оточення, спрямовані дітей, але й виховується любов та естетичне
на розвиток сталого розвитку, координаційних ставлення до природи, задовольняються їхні
здібностей, раціональне подолання природних пізнавальні потреби, формуються елементи сталого
перешкод та оволодіння технікою руху у пішохідних ставлення до навколишнього середовища.
та лижних прогулянках. Туристична прогулянка передбачає короткочасне
2. Спеціальні рухові завдання для розвитку перебування дітей у природних умовах та оволодіння
просторових орієнтувань. деякими елементарними туристичними навичками.
3. Рухливі ігри з пошуковими ситуаціями у Проводяться туристичні прогулянки з дітьми
приміщенні та на місцевості. дошкільного віку.
4. Доступні для дошкільнят туристські вправи Туристичний похід передбачає виконання
прикладного багатоборства (в’язка вузлів, укладання досить високих фізичних навантажень, пов’язаних із
рюкзачка тощо). тривалим пересуванням маршрутом. Як правило, він
5. Через туристичну діяльність формуються організовується із дітьми старшого дошкільного віку.
моральні якості дитини і пізнається навколишній світ. Як відомо, діти старшого дошкільного віку
Для сталого розвитку дошкільника через туризм відрізняються високим ступенем самостійності
необхідно враховувати індивідуальні особливості та організованості, що є важливою умовою для
48

You might also like