You are on page 1of 20

Позакласна робота з трудового навчання

Підготувала
Брожик Алла Степанівна
вчитель трудового навчання,
Вербовецької ЗОШ І-ІІ ст.

1
ЗМІСТ
1. Конкурс «Моя професія» 3
2. КВК «Розумники і розумниці» 7
3. Вікторина 12
4. Закінчити прислів'я 13
5. Конкурс «Що це?» 14
6. Відгадайте загадки 14
7. Конкурс з виконанням трудових завдань 17
8. Вікторина «Назвіть самі» 17
9. Конкурс «Четверте зайве. Чому?» 17
10. Конкурс «Хто він?» 18
11. Вікторина 18

2
Конкурс „Моя професія”

Мета: розвивати творчі здібності учнів, пізнавальні інтереси


старшокласників,виховувати інтерес до професії дизайнера та художника-
модельєра.

Зала оформлена плакатами з висловами про працю, її значення,


людей праці.

Члени журі – учитель образотворчого мистецтва, випускники школи,

які мають фах дизайнера та художника-модельєра.

І ведучий. У світі тисячі професій! Як зорієнтуватись у такій їх кількості?


Як обрати серед них ту, з якої розпочнеться ваш трудовий шлях? Відомий
український філософ Григорій Сковорода радив іти за покликом серця й
обирати „сродну” працю, бо тільки вона може зробити „потрібне неважким,
а важке непотрібним”.

ІІ ведучий. Зробити правильний вибір – значить, знайти своє місце в


житті. За роки навчання в школі ви маєте змогу ознайомитися з окремими
професіями на класних годинах, уроках трудового навчання, відвідуючи
предметні гуртки. Сьогодні до переліку вже відомих вам професій ми додамо
ще дві: дизайнер та художник-модельєр. А щоб ви отримали повну
інформацію про обидві професії, влаштуємо конкурс між командами, які
будуть захищати „обраний фах”.

І ведучий. На сцену запрошуються команди „Дизайнери” та


„Художники-модельєри”.

3
І конкурс. „Представлення команд”. Команди повинні назвати свій
девіз, представити емблему та розкрити зміст зображеного на ній.
Максимальна оцінка за конкурс – 3 бали.

ІІ ведучий. Відбулося перше знайомство з командами, з їх девізів та


емблем ми дізналися, якими принципами керуються у своїй роботі
дизайнери та художники-модельєри.

І ведучий. А тепер нам слід дізнатися більше про те, як виглядають ці


професії в історичному розрізі та на сучасному етапі свого розвитку.

ІІ конкурс. „Захист професії”. Цей конкурс є домашньою заготовкою


учнів. Кожна команда у довільній формі повинна розповісти про історію
формування і розвитку професії та її актуальність на сучасному етапі життя.
Максимальна оцінка за конкурс – 5 балів.

І ведучий. Ми переконались у тому, що професії дизайнера та


художника-модельєра мають давнє походження і тривалу історію розвитку –
їх породило вічне прагнення людини до прекрасного і бажання
вдосконалювати себе й навколишній світ. А найголовніше – вони дуже
популярні й актуальні у наш час.

ІІ ведучий. Проте кваліфікований фахівець повинен володіти усіма


необхідними знаннями для якісного виконання своєї роботи. Тож давайте
перевіримо, чи достатньо знань учасників нашого конкурсу для оволодіння
професією. Оголошується третій конкурс – вікторина.

ІІІ конкурс. „Вікторина”. Обом командам по черзі ставлять питання, які


стосуються професії. Кожна правильна відповідь оцінюється 1 балом.

№ Команда „Дизайнери” Команда „Художники-


модельєри”

1 Як називається особлива шпилька з Назвіть відомих вам модельєрів.


широкою шляпкою для (Коко Шанель…)
прикріплення паперу? (Кнопка)

4
2 Як називається лінійка для Назвіть основну лінію в геометрії.
накреслення кривих ліній? (Пряма)
(Лекало)

3 Де з’явилися перші меблі для Як називається схематичне


сидіння? (У Стародавньому Єгипті) зображення моделі? (Ескіз)

4 Як називається фарба для Як називається чітке окреслення


креслення? (Туш) об’ємного предмета? (Силует)

5 Металевий папір (Фольга) Як називається процес розробки


проекту і виготовлення зразка
моделі виробу? (Моделювання)

6 Геометричне тіло, яке за формою Назвіть не менше трьох видів


нагадує рятувальний круг. (Тор) натуральних тканин. (Льон, шовк,
бавовна)

І ведучий. Для того, щоб бути справжніми професіоналами, потрібно


знати, якими видами ремеслами і промислами займалися наші предки. Тож
оголошується наступний конкурс.

IV конкурс. „Професії наших предків”. Кожній команді видається


картка із записаним на ній завданням пояснити суть традиційних професій.
Правильна відповідь оцінюється 1 балом.

Гончар (спеціаліст з обробки глини та виготовлення різноманітного


кухонного посуду, а також цегли, кахлів та іншої кераміки).

Коваль (майстер з обробки металів способом гарячого кування).

Золотар (майстер з обробки благородних металів – золота, срібла та


ін.).

Чинбар (майстер з вичинки шкіри волів та коней, з якої шили взуття).

5
Тесля (майстер зі зведення житлових та інших споруд, господарських
будівель тощо).

Стельмах (майстер з виготовлення транспортних засобів – возів, саней,


а також коліс, полоззя, дуг тощо).

Бондар (майстер з виготовлення бочок, діжок, барил, цебер, бодень


тощо).

Гутник (майстер з виготовлення виробів зі скла: пляшок, баклаг,


донниць тощо).

ІІ ведучий Наші дизайнери і художники-модельєри – всебічно розвинені


особистості. І це продемонструє літературний конкурс.

V. „Літературний конкурс”. Команди отримують письмове завдання скласти


прислів’я про працю за опорними словами та відгадати загадки. Кожне
правильно виконане завдання оцінюється 1 балом.

І ведучий Учасники нашого конкурсу - надзвичайно обдаровані учні. Вони


без жодного слова можуть розказати вам не тільки про свою професію, але й
про багато інших…

VI. „Конкурс пантоміми”. Один учасник від кожної команди витягує


заздалегідь підготовану членами іншої команди картку із завданням показати
засобами пантоміми певну професію. Кожна правильно вгадана професія
оцінюється 1 балом.

Показати засобами пантоміми професію кресляра, соціолога,


вантажника.

Показати засобами пантоміми професію взуттєвика, хіміка, лікаря.

ІІ ведучий:Ще раз доведе творчі здібності команд наступний конкурс.

VII. „Творчий конкурс”. У цьому конкурсі учні мають виявити свої творчі
здібності в межах професії. Кожній команді видається набір матеріалів і
пропонується створити 1-3 вироби певної тематики. Час виконання завдання
– 15 хвилин. Після закінчення виготовлення виробів учні повинні захистити
власні проекти (пояснити вибір матеріалів, тематику виробу тощо). Журі
6
оцінює не лише кількість, а й якість виконаного завдання, а також успішність
захисту роботи. Максимальна оцінка – 10 балів.

Команда „Дизайнери” Команда „Художники-модельєри”

матеріали

Стілець зі старою обшивкою, 3 Стрічки різнокольорові, гудзики,


шматки тканини різного кольору нитки, голки, мереживо, картон,
бісер, клей

завдання

Оформити дизайн стільця (3 Виготовити модний аксесуар для


варіанти) одягу (1-3 вироби)

І ведучий. Вибираючи собі професію, не забувайте, що авторитет людини


визначається не посадою і характером праці, а ставленням до праці та її
результатів.

ІІ ведучий. А тепер слово надається членам почесного журі. (Підбиття


підсумків конкурсів. Нагородження переможців).

КВК „Розумники і розумниці"


Мета заходу: узагальнити і систематизувати знання і навички учнів з
трудового навчання;
розвивати логічне мислення, пам'ять;
виховувати інтерес до різноманітних видів рукоділля та
прикладного мистецтва.
Оформлення : плакати з зображеннями людей різних професій, приказок
7
про працю.
Хід заходу:
I. Вступ.
В'язання, вишивання, швейна справа, плетення мережив, макраме,
фріволіте... Ці слова навівають думки про домашній затишок та про щось
старовинне і романтичне. Чи не так?
Дійсно, ці суто жіночі заняття - справжні чари, які допомагають прикрасити
і себе, і свій дім, надаючи всьому, що оточує вас, неповторної привабливості
та краси.
Красивий модний одяг, виготовлений власними руками, дає радість. Потяг
до мистецтва виготовлення одягу та предметів побуту рівнозначний
захопленню музикою, живописом чи іншим видом творчості, коли людина не
професіонал, але володіє багатьма секретами майстерності фахівця.
Як у будь-яких інших видах мистецтва, науці чи ремеслі, тут необхідні
певні знання чи навички. Багатьом з них ви навчились на уроках трудового
навчання. То ж пригадаємо деякі з них шляхом гри.

II. Умови гри.


Відбірковий тур: із залу за правильними відповідями на питання вибираємо
10 чоловік( 2 команди по 5 учнів).

Питання: 1. жабо - предмет посуду, комір, тварина;


2. декольте - виріз на жіночій сукні, чоловічі брюки, екзотична
страва;
3. макраме - мистецтво плетіння зі шнура, шляпа, предмет меблів;
4. фріволіте - мистецтво плетіння мережив, швацький термін,
архітектурний стиль;
5. твід -верхній одяг, тканина, танок;
6. орігамі - танок, мистецтво складання фігурок з паперу,
мистецтво виготовляти композиції з сухих квітів;
7. тамбур - назва шва, чоловічий журнал, приміщення у вагоні;
8. бостон - танок, тканина, швацький термін;
9. аксесуари - речі, які доповнюють модель, шов, журнал;
10. фурнітура - допоміжні матеріали, які використовують при

8
пошитті виробу; шов, тканина. Гравці по черзі тягнуть
жереб ( зелену або помаранчеву картку). Так проходить розподіл учнів по
командах.
І. Тур „Добери пару".

1. Встановити відповідність між назвами орнаментів та назвами їх елементів:


тваринний орнамент...................комахи, птахи
геометричний орнамент..............трикутники, ромби
рослинний орнамент...................виноград, квіти.

2. Встановити відповідність між назвою та умовним позначенням мірок:


довжина виробу ...........................Дв
півобхват стегон.............................Сс
ширина спинки..............................Шс.

3. Встановити відповідність між назвою та графічним зображенням швів:


упідгин з закритим зрізом..........................
упідгин з відкритим зрізом.......................
подвійний.................................................

4. Встановити відповідність між назвою шва та його визначенням:


копіювальний шов...........для перенесення ліній викрійки;
зметувальний шов...........для тимчасового з'єднання деталей;
петельний шов...............запобігає обсипанню країв виробу.

5.Встановити відповідність між назвою тканини та її походженням:


льон.........................рослинного
вовна.......................тваринного
капрон.....................хімічного.
9
б.Проставити відповідні цифри : 1,2,3. 1-лінія
плеча; 2-лінія низу; З- лінія пройми.

ІІ.Тур„Так-ні".

1. Чи потрібно зав'язувати вузлик під час вишивання? (Ні)


2. Вишивку прасують з вивороту. (Так)
3. Метелик є елементом тваринного орнаменту. (Так)
4. Чи правильне твердження, що ножиці передають лезами вперед. (Ні)
5. Вишитий рушник - це оберіг. (Так)
6. Чи можна сантиметрову стрічку під час знімання мірок дуже натягувати?
(Ні)
7. Вишивання відноситься до оздоблення готового виробу. (Так)
8. Чи правильне твердження, що якість машинної строчки залежить від
правильного натягу ниток? (Так)
9. Вістря голки служить для проколювання тканини. (Так)
10. Напрям нитки основи на рукаві проходить уздовж лінії низу. (Ні)

Конкурс уболівальників: „Слова-перевертні"


НИТКИ (ИКТИН), ГОЛКА (АКЛОГ), ПРАСКА (СКАПРА), МУЛІНЕ (ЛІНЕМУ),
КРЕЙДА (РЕЙДАК), МІРКИ (РІМКИ).
В кінці гри болільники на підтримку своєї улюбленої команди віддають
зароблені бали.
III. Тур „Зроби: правильний вибір".
І.Його використовують для того, щоб не поранити пальці під час шиття:
а) голку;
б) наперсток;
в) п'яльці.
2. Для вишивання вільною гладдю використовують тканину:
а) будь-яку;
б) канву.
3. Цей шов використовують для обробки поздовжнього зрізу наволочки:
а) подвійний;
10
б) зшивний;
в) упідгин.

4. Яким приладом користуються для креслення викрійок у масштабі:


а) циркуль; б)транспортир; в) лінійка закрійника.

5. Який вишивальний шов не належить до початкових:


а) „козлик"
б) стебловий;
в) хрестик.
*

6. Пруг у тканині для :

а) оберігає краї від обсипання;

б) надає естетичного вигляду;

в) характеризує ширину тканини,

7. Вирізане з паперу креслення деталі називається:


а) викрійка;
б) мірка;
в)заготовка.

8. Найбільшої економії тканини вдається досягти під час здійснення такої


технологічної операції:
а) зніманні мірок;
б) розкроюванні;
в) зшиванні.

9. Різновидом якого шва є шов „строчка" :


а)петельного;
б) „назад голкою"
в) „уперед голкою".

11
IV. Тур „Збери вислів'*

Хто любить трудиться, тому без праці не сидиться.


V. Підсумок гри. Журі підводить підсумки та нагороджує команди
солодкими призами.

Вікторина
1. Що називають бутербродами?(Скибки хліба з покладеними на них
харчовими продуктами.)

2. Як називаються закриті бутерброди?(Сендвiчi.)

12
3.lз якими продуктами здебільшого вживають житній хліб ? (із жирними або
гострими)

4. Яка товщина скибок хліба має бути для приготування відкритих


бутербродів?(1-1,5 см)

5. Який електричний нагрівальний прилад використовують для підсушування


скибок хліба?

(Тостер.)

6. Як їдять великі за розміром бутерброди?(За допомогою закусочної


виделки й ножа.)

7. Скільки часу слід варити яйце, щоб воно було круте?(8-10хв.)

8.Чим вiдрiзняються омлети від яєчні?(Їх готують з додаванням рідини -


молока, води, сметани, вершків.)

14. Який посуд не можна використовувати для збивання яєць?(Алюмiнiєвий)

15. Чому жир не використовують для повторного смаження? (Він мicmumь


багато шкідливих речовин.)

16.Як називають волокна рослинного й тваринного походження?(Натуральні.)

17. Нитки для вишивання. (Муліне.)

18. Що роблять, щоб надати постiльнiй білизні цупкості?(Крохмалять.)

19. Нагрудна мережана прикраса, яка знімається нею можна доповнити


блузку або сукню.

Жінки запозичили цю прикрасу з чоловічого костюма XIX ст.(Жабо.)

20. Верхня частина жіночої cyкнi, що охоплює груди, спину й боки.

Так називають i спеціальну широку тасьму для поясів. (Корсаж.)

21.Зав'язана вузлом під комipом сорочки смужка тканини, яку носять для
прикраси. (Краватка.)

Закінчити прислів'я:
13
1. Дочки шиють та співають, а мати поре та плаче.

2. Так добре приготувала, що й свиня їсти не хоче.

З. Ciм разів вiдмiр, а один раз вiдрiж.

4. 3 миру по нитці, голому сорочка.

5.Праця лікує, а лінь калічить.

6. Довга нитка – ледача швачка.

7. Маленька справа краще великого неробства.

8. Справі час – потісі година.

9.Хочеш їсти калачі..., (не сиди на печі).

10.На дерево дивись, як родить, а на людину..., (як робить).

11.Маленька праця краща за... (велике безділля).

12.Праця чоловіка годує, а лінь... (марнує).

13.Зробив діло - ... (гуляй сміло) тощо.

14.Хочеш їсти калачі..., (не сиди на печі).

15.На дерево дивись, як родить, а на людину..., (як робить).

16.Маленька праця краща за... (велике безділля).

17.Праця чоловіка годує, а лінь... (марнує).

18.Зробив діло - ... (гуляй сміло) тощо.

14
Конкурс «Що це?»
Кухар, лікар, шофер - ... (професії).

Ножиці, лінійка, ніж, шило - ... (інструменти).

Із заліза та дерева, стукає, забиває - ... (молоток).

Гострий, ріже, гострить, вирізьбить - (ніж).

Відгадайте загадки
----Що сирим не їдять, а вареним викидають?(Лавровий лист)

----Якого прядива за гроші не купиш? (Павутиння.)

----Без рук, без ніг, а по столі повзе. (Тісто)

----Білий, як сніг, в пошані у всіх, подобаюся вам, але шкода зубам. (Цукор)

----У череві лазня, у носі решето, одна рука – і та на спині. (Чайник.)

----Мене одну не їдять, а без мене мало їдять. (Сіль)

----То назад, то вперед.Ходить – бродить пароплав.

Зупиниш – горе!Продірявить море ! (Праска)

----Два кільця, два кінця, посередині цвях. (Ножиці).


----Усіх обшиваю, сама одягу не маю. (Голка).
----Хто має вухо, а не чує? (Голка).
----Перший - нота,
Другий - гра,
Ціле є у столяра. (Долото).
----Маленький хлопчик
Зліз на стовпчик,
Одежі не носить,
їсти не просить,
Личенько рябе,
Що воно таке? (Наперсток).
15
----Маленький в неї носик
І лляний у неї хвостик,
Із шиття не буде толку,
Якщо ми не візьмем... (голку).
----Теля рогате,
На зуби багате,
Не їсть, не п'є,
Тільки дерево жує. (Пилка).
----Сам худ, а голова з пуд. (Молот).
----Підсмикане, підтикане, та й гайда по хаті. (Віник).
----У землі було, у кузні кувалося, на полях розгулялося. (Плуг).
----Ходить полем з краю в край, ріже гарний коровай. (Трактор).
----Де йшла сотня косарів –
Вийшло п'ять богатирів,
Косять, в'яжуть, заодно
І молотять на зерно. (Комбайн).
----В рот каміння набирає
Без усяких перешкод,
Будувати помагає
Довгу греблю і завод.
Як він зветься -
Відгадай-но?
Це, звичайно,... (екскаватор).
----Я багато підіймав,
Без утоми я трудився,
Будівельникам згодився. (Підйомний кран).
----Знизу вгору, потім вниз
Чудо-віз мене привіз:
Без руля і без коліс
Тягне вгору - потім вниз. (Ескалатор).
----Маленькі будиночки
По місту біжать,
Дітки й дорослі
В будиночках сидять. (Автобус, трамвай, тролейбус).
----Сталеві крила,
Літає вміло,

16
Хоч не птиця —
----В повітрі мчиться. (Літак).
----Летить птиця - лебедиця, а в ній люди сидять. (Літак).
----Я не їм вівса, ні сіна,
Дайте випити бензину -
Усіх коней обжену,
Куди хочеш побіжу. (Автомобіль).
----Полотно, а не доріжка,
І біжить сороконіжка. (Потяг).
----Не бджола, а гуде, не птах, а летить. (Літак).
Срібні спиці, срібні роги -
----Друг надійний для дороги. (Велосипед).
----Залізний кінь, фарбований
І гумою підкований. (Автомобіль).
----Дім по вулиці повзе,
На роботу всіх везе.
Не на курячих ногах,
У гумових чобітках. (Автобус).
----Ухопився за дріт,
Покотився у світ,
Повіз близняток,
Цілий десяток. (Електровоз).
----Мимо лісу, мимо яру
Мчить без диму і без пару
Паровозова сестричка,
Хто така? Це... (електричка).
----Ходить-бродить по килимах,
Возить носом по кутах,
Де пройшов - пилу нема,
Пил і сміття він поїда. (Пилосос)

----В шафу воду набираємо


І моторчика включаємо.
Шафа все нам попере,
Щоб було чистеньке все. (Пральна машина).
----Що за диво, що за скринька:

17
Сама співає й розмовляє,
Ще й до того ж заодно
Нам показує кіно. (Телевізор).

Конкурс з виконанням трудових завдань


1.
Хто найбільше знає прислів'їв та приказок про працю?
2.
Хто краще і швидко почистить картоплю?
3.
Хто зможе пришити ґудзик на «ніжці»?

Вікторина «Назвіть самі»

Учасникам вікторини роздають папірці із завданнями, де треба назвати:


чотири інструменти;

чотири машини;

механізм;

деталь;
18

прислів'я про працю;

загадку про інструмент чи техніку;

чотири професії.

Конкурс «Четверте-зайве. Чому?»

Трамвай, тролейбус, електропоїзд, автобус.

Дриль, коловорот, буравчик, рубанок.

Відповіді:
Трамвай, тролейбус, електропоїзд використовують електроенергію, автобус
працює без двигуна внутрішнього згорання;
Дриль, коловорот, буравчик - свердлувальні інструменти, рубанок - для
стругання деревини.

Конкурс «Хто він?»

А м (агроном).

А м (астроном).

Б к (будівельник).

Т . т (тракторист).

Ш . . . р (шофер). III ... . р (шахтар).

Вікторина
1.
Які види творчої праці ви знаєте?

19
2.
Які інструменти потрібно підготувати для:


пришивання ґудзиків;

виготовлення аплікації (наприклад, із соломки; із тканини);

розпису писанок;

виготовлення іграшок у техніці орігамі;

виготовлення витинанок?

3.
Що таке макет, муліне, карбівка, композиція, модель, ескіз, орнамент?
4.
Правила безпечної праці (із ножицями, із матеріалами хімічного
походження, із шилом, під час обробки деревини тощо).

20

You might also like