You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

REKABENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 4

Tarikh : 23 Februari 2020 (Ahad)

Masa : 12.45 – 1.45 tengahhari (60 Minit)

Tahun/Kelas : 4 Lavender

Bilangan murid : / 35 orang

Tajuk : 2.0 Pengenalan Kepada Reka Bentuk

Standard Kandungan : 2.2 Reka Bentuk Produk Bertema

Standard Pembelajaran : 2.2.1 Mengenal pasti jenis garisan dalam lakaran reka bentuk.

2.2.2 Melakar pelbagai jenis garisan.

2.2.3 Menjana idea bagi menghasilkan lakaran dengan


menggunakan garisan dan gabungan bentuk asas.

2.2.4 Melakar reka bentuk produk menggunakan garisan dan


gabungan bentuk asas secara bertema.

Standard Prestasi : TP1 --Menyenaraikan jenis garisan dalam reka bentuk.

TP3 -- Menghasilkan lakaran reka bentuk produk dengan


menggunakan garisan dan gabungan bentuk asas.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat:

1. Menyatakan 6 daripada 11 jenis garisan dalam reka bentuk.


2. Menghasilkan satu lakaran reka bentuk produk dengan
menggunakan garisan dan gabungan bentuk asas.

Pengetahunan sedia ada:

1. Murid sudah belajar dan mengetahui jenis-jenis garisan dalam kehidupan seharian.
Elemen Merentas Kurikulum:

1. Pengetahuan tentang teknologi


2. Komunikasi yang berkesan

Nilai-nilai Murni:

1. Kreatif dan kritis


2. Sistematik

Pembelajaran Abad 21:

 Berpusatkan pelajar, Pembelajaran aktif, Bertanggungjawab terhadap pelajaran

Bahan Bantu Mengajar:

Buku Teks, Gambar, Lakaran, Soalan

Langkah/
Isi Kandungan Aktiviti P&P Catatan
Masa
Set Induksi Pengenalan kepada 1. Guru melukis beberapa jenis KBKK :
(5 minit) tajuk: garisan di hadapan kelas. -membuat
-Guru akan menguji 2. Murid ditanya tentang jenis inferens,
pengetahuan sedia garisan tersebut. -sesi soal
ada murid 3. Murid diperkenalkan dengan isi jawab,
dan tajuk pembelajaran hari ini
iaitu tentang garisan dalam
lakaran reka bentuk.
Perkembangan - Murid diperkenalkan 4. Murid diperkenalkan dengan MP :
Langkah 1 dengan jenis garisan jenis garisan serta penggunaan -buku teks
(15 minit) serta penggunaan garisan dalam kehidupan
garisan dalam lakaran seharian.
reka bentuk. 5. Guru menanyakan beberapa
soalan kepada murid untuk
mengukuhkan pemahaman
murid.
Perkembangan Aktiviti berkumpulan 1. Murid akan dibahagikan MP :
kepada 8 kumpulan.
Langkah 2 -membuat lakaran -buku teks
2. Setiap kumpulan akan
(25 minit) reka bentuk -kertas
membuat lakaran tiga reka
bentuk kereta impian. -lakaran
3. Lakaran murid haruslah Sikap dan
menerapkan penggunaan Nilai
garisan. -
4. Murid perlu mengatakan berkerjasama
garisan yang digunakan
dalam lakaran kereta
tersebut.
5. Setiap kumpulan akan
memilih bentuk lakaran
terbaik dan lakaran tersebut
akan digunakan dalam
pembinaan kereta impian
pada minggu hadapan.
6. Guru akan membimbing
murid sepanjang aktiviti
tersebut.
Perkembangan Latihan/soalan 6. Murid diminta untuk menjawab MP:
(10 minit) pengukuhan latihan pengukuhan di dalam -Latihan
buku teks. pengukuhan
7. Murid diberi penerangan
tentang cara menjawab soalan
pengukuhan.
Penutup Membuat rumusan 8. Guru mengimbas kembali isi
(5 minit) pelajaran.
9. Guru merumuskan keseluruhan
isi pelajaran.
10. Murid ditanya untuk menguji
kefahaman murid.
Ulasan:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

You might also like