You are on page 1of 3

ЈАВНА УСТАНОВА ОСНОВНА ШКОЛА

''ДЕСАНКА МАКСИМОВИЋ''
ТРН

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ

Увод у предмет ликовне културе; Упознавање ученика са основним


појмовима ликовне културе: НА РАСПУСТУ

ДАТУМ: 01.09.2015.године РЕАЛИЗАТОР: Драгана Давидовић


РАЗРЕД: II
НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ: Ликовна култура

НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Увод у предмет ликовне културе; Упознавање


ученика са основним појмовима ликовне
културе:НА РАСПУСТУ (2 часа)

НАСТАВНА ТЕМА: Увод у предмет ликовне културе

ТИП ЧАСА: обрада; вјежбање

ОБЛИЦИ РАДА: фронтални, индивидуални

ВРСТЕ НАСТАВЕ: класична, индивидуална

МЕТОДЕ РАДА: метода наставног разговора, метода


демонстрације, метода илустрације, метода
практичних радова

СРЕДСТВА И МАТЕРИЈАЛИ: блокови, дрвене боје, графитне оловке,


фломастери, школска креда, креде у боји,
хемијска оловка, мастило, туш, илустрације,
ученички радови и искуства

ЦИЉ РАДИОНИЦЕ: - упознавање ученика са најбитнијим особинама


наставе ликовне културе;
- упознати средства за цртање (дрвене бојице,
графитне оловке, креде у боји, фломастери),
њихове заједничке особине и начин употребе;
- оспособити ученике да се користе цртаћим
материјалима.

ОЧЕКИВАНИ ИСХОДИ: Након обрађене наставне јединице очекује се


да ученици схвате значај ликовне умјетности,
те да познају основне елементе ликовног
језика.
ТОК ЧАСА:

ПРВИ КОРАК:
УПОЗНАВАЊЕ СА НАСТАВОМ ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ:
- Обавијестити ученике о садржајима, средствима и медијима који ће се користити у раду
током школске године, посебно их обавијестити који материјали, средства и прибор су
неопходни за реализацију прве наставне цјелине.
- Посебну пажњу посветити упознавању ученика са основним појмовима ликовне културе
(линија, облик, тема, ликовна техника...).

ДРУГИ КОРАК:
ИЗАЗИВАЊЕ РАДОЗНАЛОСТИ И ЖЕЉЕ ЗА ЛИКОВНИМ ИЗРАЖАВАЊЕМ:
- Показивање интересантнијих репродукција и радова старијих ученика ради утврђивања
степена обавијештености ученика о најосновнијим појмовима који се односе на ликовну
умјетност (уопште) и наставе ликовне културе (посебно).

ТРЕЋИ КОРАК:
УПОЗНАВАЊЕ СА ЦРТАЋИМ МАТЕРИЈАЛИМА:
- Демонстрирање заједничких особина свих средстава за цртање.
- Средства за цртање према њиховим особинама (набрајање); ОЛОВКЕ (графитне,
хемијске, оловке у боји – дрвене бојице, фломастери); КРЕДЕ (школске креде, креде у
боји); ТЕЧНА СРЕДСТВА (мастило, туш).

ЧЕТВРТИ КОРАК:
РАЗГОВОР О МОТИВУ РАДА И НАЈАВА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ:
- Разговор о протеклом распусту.
- Приједлог мотива за рад: НА РАСПУСТУ.
- Разговор о мотиву („Шта све можемо нацртати на ову тему?” – отприлике).

ПЕТИ КОРАК:
ПРАКТИЧНИ РАД УЧЕНИКА НА ТЕМУ „НА РАСПУСТУ”:
- Током рада (цртања) разговарати с ученицима о употреби оловке, дрвених бојица и
гумице (користити је што мање).
- Пружити индивидуалну помоћ и учинити корекцију тамо гдје је то потребно.

ШЕСТИ КОРАК:
АНАЛИЗА РАДОВА:
- Анализирати и дискутовати завршене радове у циљу утврђивања колико ученици кори-
сте дате материјале и колико су испоштовали мотив за рад.
- Избор најуспјешнијих радова и њихово излагање на паноу.

You might also like