You are on page 1of 8

Виховний захід на тему: «Дружба - найбільший скарб»

Мета: Розкрити значення дружби в житті людини; навчити дітей правильно вибирати
друзів, спілкуватись і товаришувати; вчити бачити справжню дружбу; виховувати уважне,
шанобливе ставлення один до одного, розвивати уміння товаришувати, цінувати дружбу.

Обладнання: презентація, вислови про дружбу, малюнки, сердечко, пісні.

Дерево міцне корінням, а людина – друзями

А.С. Макаренко

Хід заходу

І.Організаційний момент.(звучить пісня Марти Якушенко « Справжній друг»)

В цьому класі друзі всі.


Я і ти, і ми, і ви.
Добрий день тому, хто зліва.
Добрий день тому, хто справа.
Ми – шкільна сімꞌя.
В цьому класі друзі всі.
Я і ти, і ми, і ви.
Посміхнись тому, хто зліва.
Посміхнись тому, хто справа.
Ми – одна сімꞌя.

Бесіда про мрії і бажання дітей

- Про що ви мрієте найбільше?

- Це хороші подарунки, які можна купити за гроші. Але є те, чого не купиш за гроші.
Подивіться на дошку і відгадайте тему нашої виховної години.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку

Розгадайте ребус

“ 1’ 3 4

Вчитель. Сьогодні ми з вами поговоримо про те, чого не можна купити за гроші, про
дружбу та друзів. З'ясуємо, яка людина може бути гідна звання друг. Довідаємось, що
треба робити, щоб нас завжди оточували вірні друзі. Ви готові до цього? Гадаю, після
сьогоднішнього спілкування ви розширите свої знання правилами дружби і краще будете
розбиратися в справжніх друзях, більше будете розуміти і цінувати їх.

А чого ще ви хочете навчитися та дізнатися на сьогоднішньому занятті?

Очікування: (орієнтовні відповіді дітей)

Я хочу вивчити правила дружби.

Я хочу зрозуміти, як знайти вірного друга.

Я хочу навчитися бути вірним другом.

Вчитель. Я сподіваюсь, що ви будете правильно, точно й красиво висловлювати свої


думки; будете злагоджено працювати в групах, робити висновки, учитися дружнім
стосункам.

IIІ. Обговорення теми виховної години


Вчитель. Так що ж таке дружба, як ви вважаєте?

Дружба - це близькі стосунки, засновані на взаємній допомозі, прихильності, спільності


інтересів, смаків, поглядів, життєвих цілей. Це активна зацікавленість один в одному. Без
друзів у наш час важко жити на світі.

Що ж означає слово «дружба» в науковій літературі?

Дружба (за тлумачним словником) - це стосунки між людьми, в основі яких знаходиться
взаємна прихильність, відданість, товариська солідарність, духовна близькість, спільність
інтересів, приязнь, дружність.

Потреба в дружбі, в товаришуванні, в друзях виникла дуже давно. Ще первісні люди, наші
пращури, разом полювали на звіра, берегли вогонь, охороняли житло, ділились здобиччю.

Робота в групах

Продовжи прислів’я.
І група

Дерево міцне корінням, а людина — ………(друзями).

Один у полі ………..(не воїн).

Дружній череді й вовк не………( страшний).


Дружба — ……………(велика сила).

Друга шукай, а знайдеш — ………(тримай).

ІІ група

З добрим дружись, з лихим……….( стережись).

У лиху годину пізнаєш вірну……….( людину).

Міцну дружбу і вогонь не ……….(спалить).

Хто в біді допоміг, той два рази……….( поміг).

Дружба як дзеркало: розіб'єш — не………..( складеш).

ІІІ група

Добрий друг підніме людину, а поганий…….( погубить).

Людина з друзями — степ із квітами, а людина без друзів — жменя ……..(попелу).

Сила птаха — в крилах, а людини — в ………(дружбі).

Людина без друзів, мов дерево без……………( коріння).

Вірного друга народ прославить, бо він товариша в біді не …………..(оставить).

ІV група

Яку дружбу заведеш, таке й життя ……….(проведеш).

Нових друзів май, а старих не …………..(забувай).

Справжнього друга за гроші не ………….(купиш).

Друг не той, хто медом маже, а хто правду………..( каже).

Друзі пізнаються в …………(біді).

V група

Дружба — найбільший………….( скарб).

Дружба та братство – дорожче………….( багатства).

З ким поведешся, того й……………( наберешся).


Куди голка, туди й ……….(нитка).

3 добрим здружись, а лихих………..( стережись).

Вчитель. Молодці, ми почули, що є різні прислів’я про дружбу. Я думаю, що всі


погодяться з думкою, що дружба – найбільший скарб.
Гра «Так-Ні»
А зараз ми дізнаємося , яким повинен бути справжній друг. Я вам кажу якості друга, якщо
ви погоджуєтеся, то плескаємо в долоні, якщо ні – мовчимо. Готові?
Привітний хитрий лінивий байдужий
Заздрісний чуйний справедливий пихатий
Агресивний жадібний щедрий відвертий
Вірний спокійний надійний глузливий
Добрий злий ледачий щирий
Хороший відкритий
Вчитель. Дійсно, саме таким повинен бути справжній друг, а ще завжди приходити на
допомогу.

Вправа «Гімн імені»

Діти, підніміть руку в кого є справжній друг. Дуже рада, що маєте друзів. Зараз на партах
у вас лежать листочки у вигляді сердечок, напишіть, будь ласка, ім’я вашого друга, а
потім придумайте добрі слова, які починаються на першу літеру імені.

Вчитель. Молодці, дуже важливо мати в житті друга, подругу, з якими можна розділити
свою радість і горе; друзі – це благо для людини. Той, хто позбавлений дружнього
спілкування, не може бути по-справжньому щасливий.

Перегляд мультфільму «Лілі і сніговик»

Бесіда:

Про що цей мультфільм? (про справжню дружбу, для якої немає перешкод).

Вчитель. Дійсно, якщо це справжній друг, то він завжди знайде час для вас, вам буде
весело, цікаво і він вас не покине. А зараз я пропоную прослухати ситуації і сказати, як би
ви вчинили в такому випадку.

Ситуація 1.

У класі хтось розмалював парту. Класний керівник, помітивши це, почав вимагати від
учня, який за нею сидить, пояснити, хто й коли це зробив. Учень сказав: «Я знаю, хто
розмалював парту, але не можу сказати, тому що не хочу зраджувати друга».

Класний керівник попросив цього учня вимити парту.

• Як би ви вчинили на місці учня, який це зробив?


• Хіба справжній друг вчинив би так?
• Хто мав вимити парту?
Ситуація 2.

А може так і треба?

Коли вчителька хімії принесла контрольні, Оленка з Тамарою ще були подругами. І коли
почала виставляти оцінки в журнал і кожний називав свою оцінку, все йшло добре. Але
ось назвали прізвище Оленки. «Десять»,— відповіла вона. Тамара так і підскочила: у
зошиті подруги було «Вісім».
— Вона обманює! — закричала Тамара. — В Оленки не «десять», а «вісім».
Оленка образилась на Тамару. «Я розумію, що вчинила погано. Але хіба можуть подруги
робити так, як Тамара? Хіба вона не могла спочатку поговорити зі мною? Я б і сама все
зрозуміла й вибачилася перед учителькою. А може, по-чесному так і треба?»
• Чи правильно вчинила Тамара?
• Що їй треба було зробити?
Ситуація 3.

До Ігоря прийшов Володя.

- Вмикай телевізор, наші грають!

- Не можу. На завтра не підготував літературу.

- Кінчай зі своїми уроками, пропустимо перший тайм!

- Вибач, Володю, але не можу. Вибач!

- Ех ти, а ще другом називаєшся.

Чи правильно вчинив Ігор? А Володя?

Обговорення вірша

Другокласниця Людмила

вранці мамі заявила:

– Все, до школи я не йду,

я не стерплю цю біду.

Щастя скінчено моє,


адже в Рити джинси є.

І тепер зі мною Рита

відмовляється дружити.

Мама:

– Ви були найкращі друзі.


– Так, але сказала Рита,
поки буду я ходити

не у джинсах, а в спідниці,

їй не хочеться дивиться.

Мамо, дружбу виручай,

джинси і мені придбай –

Мама спершу подивилась

На похнюплену Людмилу.

Потім мовила:

– Діла!
Ви справжні подруги! –

й пішла.

Тепер скажіть і ви мені:

– Це справжні подруги чи ні?


Вчитель. Ви все відповіли правильно, потрібно бути справедливими і чесними.

Бесіда:

Діти, а у вас було таке, що ви посварилися зі своїм другом?

Як ви мирилися?

Вчитель. Найперше потрібно вибачитися. І я пропоную вам мирилки.

• Через тин вишня похилилася, • Чарівна пробачалочка.


А дружка з дружкою посварилася. Винен я, пробач мені.

- Тобі яблучко, мені грушечка, І не лай, і не свари.

Не сварімося, помирімося, Обіцянок своїх не забуду:

Моя подружечко, обнімімося! Ображати тебе я не буду!


• Мир миром, • Чарівна мирилочка.

Пироги з сиром, Досить лаятись і злитись!

Вареники в маслі, Ну, давай скоріш миритись!

Ми - дружечки красні! Геть, образа відійди,

Жде нас дружба назавжди!


Вчитель. Кожен з нас хоче, щоб його друг був найкращим  та володів найкращими
якостями, але потрібно не забувати й про відповідне ставлення до ваших друзів. Ваше
шанобливе ставлення викличе відповідне ставлення й до вас. Друзі цінуватимуть вас за
доброту, чуйність, чесність, справедливість. Для того, щоб не нашкодити своєму другові
та знати, як поводитись із друзями, використовують та дотримуються правил дружби. 
Дотримуйтесь цихправил , і вас називатимуть справжнім другом, у вас буде багато друзів,
а ваше життя стане радісним. Зачитайте «золоті» правила дружби.

1. Бути щирим, відвертим.

2. Не видавати секретів інших.

3. Ділитися з друзями (другом).

4. Не ображати друзів.

5. Не боятися попросити пробачення.

6. Допомагати другові у всьому, підтримувати.

7. Разом робити різні справи.

8. Зберегти друга в серці на все життя.

9. Завжди прислухатися одне до одного

10. Не брехати одне одному.

11. Завжди чинити справедливо.

12. Завжди поступатися одне одному.


ІV.Підсумок

Гра «Чарівне сердечко»

В мене є чарівне сердечко, передаючи його, назвіть якості, які відповідають справжньому
другу, тобото, яким він має бути (вірним, чемним, толерантним, стриманим чесним,
правдивим, ввічливим, добрим).

– Яких друзів потрібно остерігатися? (задавак, хитрунів, брехунів, задирак).

– Як ти вчиниш, коли друг просить сказати неправду? (поясню, що обманювати не можна:


краще гірка правда, ніж солодка брехня).

Вчитель.

- А тепер, діти, поверніться один до одного, посміхніться і…. ніколи не сваріться.

А ще пам’ятайте! Є такий документ в Україні «Декларація прав дитини».

У ньому написано : «Ніхто не має права ображати іншу людину, принижувати її і


жорстоко поводитись з нею. Всі народжуються вільними і рівними.»

Бажаю всім вам мати справжніх друзів і щоб ваша школа була взірцем дружби,
людяності, добра, миру та любові. Будьте дружніми і бережіть та цінуйте своїх друзів.
Друг – це та людина, яка хвилюється і радіє за свого друга, тобто відповідає за іншого.

   Кращими друзями в нашому житті можуть стати і наші рідні . Це люди, які люблять вас і
ніколи не зрадять. Ставтеся й ви до них з любов’ю, розумінням, добротою, і ви знайдете
справжніх друзів на все життя.

Пісня «Дружба», гурт «Коліжанки»

You might also like