You are on page 1of 6

IME I PREZIME UČITELJA/UČITELJICE:

RAZREDNI ODJEL: 6. __
NASTAVNA TEMA MOJ UNUTARNJI VRTLAR
NASTAVNO PODRUČJE Književnost i stvaralaštvo

Sanja Lovrenčić,
NASTAVNA JEDINICA
Glasovi
TIP NASTAVNOGA SATA obrada
TRAJANJE AKTIVNOSTI 1 školski sat
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI
HJ B.6.1. Učenik obrazlaže vlastite stavove u vezi s pročitanim tekstom.
HJ B.6.2. Učenik obrazlaže značenje književnoga teksta na temelju vlastitoga čitateljskog
iskustva i znanja o književnosti.
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI NA RAZINI AKTIVNOSTI
– istražuje, eksperimentira i slobodno radi na temi koja mu je bliska
– govori i razgovara o pročitanome/poslušanome tekstu
– objašnjava događaj, opisuje ulogu likova te mjesto i vrijeme radnje u književnome tekstu
– uočava kako stavovi i vrijednosti u književnim tekstovima utječu na čitatelje, uspoređuje
ih s vlastitim stavovima i vrijednostima
– prepoznaje različite obrasce ponašanja likova
− razgovara o postupcima likova i uspoređuje ponašanje likova
– uočava svrhu književnoga teksta: pobuđivanje osjećaja i ljudske odgovornosti
– oblikuje uratke u kojima dolazi do izražaja kreativnost, originalnost i stvaralačko
mišljenje na temelju jezičnih vještina
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA MEĐUPREDMETNIH TEMA
OSR A.3.2.
− analizira povezanost misli – emocije – ponašanje
OSR A.3.1.
− povezuje društvene norme i prihvaćenost
UKU A.3.2.
– aktivno sluša
– povezuje novo znanje i vještine s prethodnim znanjima i iskustvima
STRATEGIJE UČENJA I POUČAVANJA
− odgovara na pitanja koja provjeravaju razumijevanje
– samostalan rad na tekstu prema zadanim smjernicama
– nadgledanje vlastitoga rada
VREDNOVANJE
Vrednovanje za učenje
– provjeravanje razumijevanja postavljanjem pitanja
– opažanje i praćenje učenikovih aktivnosti tijekom rada na satu
– povratna informacija o predstavljenim učeničkim radovima (nastavni listić)

Vrednovanje kao učenje


– rezultati kviza
− vršnjačko vrednovanje
− učenik samoprocjenjuje svoj rad

TIJEK AKTIVNOSTI

1. motivacijska aktivnost: prema uputama u čitanci


Motivacijska se aktivnost provodi prema uputama u čitanci.
Učenici:
– rješavaju rebuse (odgovori otkrivaju mjesto i vrijeme radnje)
– predviđaju na temelju rješenja rebusa događaje i likove koji će se pojaviti u tekstu.

Analiza i korekcija učeničkih odgovora.

Najava sadržaja učenja


Poslušajte tekst Sanje Lovrenčić naslovljen Glasovi.

2. aktivnost: slušanje/čitanje teksta


Učenici slušaju zvučni zapis teksta. / Učenici čitaju tekst.

3. aktivnost: izražavanje dojma


Usporedite svoja predviđanja s pročitanim tekstom. Izrecite u kojoj su se mjeri ostvarila vaša
predviđanja.

4. aktivnost: kviz
Provjerite koliko ste pojedinosti upamtili slušajući/čitajući tekst.
Kviz se nalazi na digitalnoj platformi.

Osvrt na učeničke odgovore.

5. aktivnost: razgovor o tekstu


Slijediti pitanja u čitanci:
 Ispripovijedajte kojim se snježnim radostima najviše veselite. Uživate li, kao Matej, u
nekoj zimskoj aktivnosti?
 Objasnite zašto Matej voli klizanje. Koji ga osjećaji obuzimaju na ledu? Tko dijeli
njegovo oduševljenje klizanjem?
 Navedite razlog zbog kojega Matej želi zamijeniti klizaljke. Objasnite rečenicu:
„Riječi crvene od bijesa.ˮ
 Pronađite u tekstu rečenice kojima se otkriva zašto čovjek koji posuđuje klizaljke
pristaje na Petrinu molbu. Koje Petrine osobine prepoznajete?
 Usporedite Petrin način komuniciranja s Matejevim. Kojemu načinu komuniciranja
dajete prednost? Zašto? Ako ste imali slično iskustvo, opišite ga.
 Komentirajte postupak koji Petra predlaže Mateju prije vraćanja klizaljki. Što o Petri
saznajete na temelju njezina prijedloga? Mislite li da bi je Matej trebao poslušati?
 Na koji način likovi međusobno razgovaraju? Navedite što sve saznajete o likovima
na temelju njihova razgovora. Zaključite koliko je važan način na koji se obraćamo
jedni drugima.
6. aktivnost: obrada novih sadržaja (karakterizacija lika), primjena znanja
Pročitaj u čitanci što je karakterizacija lika. Zabilježi u bilježnicu najvažnije.

Zamisli da si lik iz nekoga književnog djela. Koje bi osobine imao/imala? Zapiši ih.
Aktivnost se može provesti i s pomoću nastavnoga listića.

Analiza i korekcija učeničkih odgovora.

7. aktivnost: vršnjačko vrednovanje


Učenici komentiraju radove svojih vršnjaka.
Učenicima čiji rad žele pohvaliti/nagraditi dodijelit će sličicu krijesnice.

Za one koji žele više

8. aktivnost: ponavljanje, nastavni listić za samostalan rad


Nastavni se listić nalazi na digitalnoj platformi.
Analiza i korekcija učeničkih odgovora.

Zadavanje zadataka za samostalan rad


Po izboru učitelja/učenika:

a) Uživi se u situaciju u kojoj Matej dolazi posuditi klizaljke. Improviziraj s prijateljem u


razredu razgovor između Mateja i čovjeka koji posuđuje klizaljke. Vaš razgovor neka
bude ljubazan i uljudan.

b) Zamoli baku, djeda ili koju drugu blisku stariju osobu da ti ispripovijeda kako su kao djeca
provodili zime, u kojim su zimskim aktivnostima najviše uživali, kakvu su opremu
imali… Piši bilješke. Na temelju bilježaka usmeno predstavi svoje spoznaje.

c) Naslovi događaje redoslijedom kojim su se dogodili, na primjer:


1. Poruka
2. Čekanje na trgu
(…)
Dalje nastavi sam/sama.

PLAN PLOČE

Sanja Lovrenčić, Glasovi


− mjesto radnje: klizalište
− vrijeme radnje: zima
− Matejev odnos prema klizanju: savršen osjećaj slobode i moći
gubi težinu na ledu
najmanji pokret donosi skretanje

− Petra – pristojan način komuniciranja



„Petrin slatki cvrkutˮ
„Petrin pravi, Petrin ledeni glasˮ → prepredena
→ osvetoljubiva
→ zlobna

− karakterizacija lika: prikazivanje osobina književnoga lika


NASTAVNI LISTIĆ

You might also like