You are on page 1of 10

Русенски университет „Ангел Кънчев”

Факултет „Природни науки и образование”


Специалност „Предучилищна и начална училищна
педагогика”

ПЛАН – КОНСПЕКТ
на

ситуация по ПВДС

за

Тема на ситуацията:

ДРЕХИ

Изготвил:
Димитричка Илиева Чобанова - II курс
Спец. ПНУП, 14 група
ОКС „бакалавър“, ф.№ 166734 Проверил:
Задочна форма на обучение Гл. ас. д-р Ю. Дончева

Русе
2018
Програмна система: Моливко
Образователно направление: Околен свят

Ядро: Самоутвърждаване и общуване с околните

Тема: Дрехи

Образователни цели:
1. Възприемане на естетически и функционални предимства на части от
облеклото, съобразно сезона и метеорологичните характеристики на
времето.
2. Възприемане на правила и норми за избор на облекло съобразно пола,
сезона и времето.
3. Сравняване на собствените предпочитания към облеклото с тези на
връстници.
4. Обследване на текстилни мостри, от които са изработени облеклата.
5. Възпитание на желание за опазване на личните вещи и поддържане на
чист и спретнат външен вид.

Очаквани резултати:
- знания- изгражда конкретни представи за: естетически и
функционални предимства на части от облеклото през различните
сезони; правила за избор на облеклото съобразно пола, сезона и
времето;
- умения- разпознава и назовава части на облеклото и описва техни
видими признаци; обследва пряко текстилни мостри и сравнява в
нагледно-действен план свойството на материите, от които са
изработени облеклата; сравнява собствените си предпочитания към
облеклото с тези на връстниците си; подбира подходящо според пола,
метеорологичните характеристики на времето и сезона облекло;
управлява поведението си съобразно норми и правила за поддържане на
чист и спретнат външен вид;
-отношения- демонстрира желание за полагане на усилия, насочени
към поддържане на спретнат и чист външен вид;
Основни представи: облекло, външен вид, красота,
здраве,разнообразие, удобство, предпочитание, настроение, чистота,
ред.

1.Ход на ситуацията:
Учителката провежда беседа с нагледна основа. За целта тя
предварително се е подготвила и носи в занималнята ръкавици от
различни материи и дебелини – кожени ръкавици, вълнени ръкавици,
ръкавици от велур, булчински ръкавици, ръкавици от дантела, ръкавици
от латекс, ръкавици от винил, ръкавици от найлон. Носи още и шапки
(летни и зимни), шалове (тънки и дебели) и ушанки. Учителката
коментира с децата предназначението на всеки артикул и заедно
подготвят магазин от всички неща (бройката на артикулите е
съобразена с броя на децата в групата). Докато децата пазаруват се
припомня какво се прави в магазина и как се общува там.

2.Поставяне на темата:

Щом са празни,
те не шават.
Пълни - сякаш 
оживяват.

С теб подскачат, 
ходят, тичат 
и на теб 
дори приличат. 

Що е то? (Дрехите)

Педагога разказва артистично приказката „Новите дрехи на царя”.


3. Докато се обсъждат дрехите се прави плавна препратка към сезоните:
Кои са сезоните? Какво е времето през всеки сезон и как трябва да се
обличаме според дадения сезон? Кой сезон сме в момента?

Предварително са подготвени индивидуалните картони – На тях са


изобразени картинки на дрехи, които се обличат според сезона
/ например лято /. Нарисувани са момче и момиче и децата трябва да
оцветят в червено само летните дрехи на момичето, а в синьо само
летните дрехи на момчето. Приложение 1

4. Учителката е донесла текстилни мостри на кожа, велур, вълнен плат,


дантела, памук, дънков плат, сатен и др. Мострите се раздават на децата
и те имат за задача да ги огледат и да ги докоснат отблизо, за да усетят
различните платове. След това се коментира кога и за какво се
използват платовете. Дават се примери с артикулите, които преди това
децата са пазарували в магазина.

5. С помощта на „нашият приятел Дрешко” се провежда беседа на тема


„Какво правим за нашите дрехи, за да са чисти и в приличен вид?” –
пране, гладене, сгъване, подреждане в шкаф или гардероб. За целта
извеждаме децата в коридора при техните дрехи, при което учителката
демонстрира на децата как в празна картонена кутия могат да прибират
своите пижамки, за да са отделно от останалите им дрехи. Показва им
се и лесен начин, по който да си ги сгъват, за да не се омачкват.

6. Проблемна задача: Какво правим с дрехите, които са ни малки или


вече не обличаме? – Учителят се опитва да получи максимален брой
отговори от децата, след което отново като беседа им обяснява, че
дрехите, които вече не използват могат да дарят на хора в нужда и по
този начин да им помогнат. В перспектива – един ден децата ще посетят
такъв пункт за даряване на дрехи / БЧК или дом за деца / и ще зарадват
свои връстници.
7. Работа с предварително подготвени индивидуални картони за
допълване на изображението, за дорисуване и оцветяване.
Приложение 2

8. Работа с познавателните книжки.

Преценка на ситуацията по задачите на темата – Учителката


благодари на децата за огромното им старание, похвалва ги и обобщава,
че днес са научили как правилно да употребяват своите дрехи. Очаква
от тях всеки ден да сгъват дрешките си вкъщи и да ги пазят чисти и
спретнати, за да имат приличен външен вид, който е особено важен.

Перспективи- Скоро децата ще се запознаят с професиите шивач и


дизайнер и какви са техните задачи, също така и откъде се купуват
дрехите и обувките.

You might also like