You are on page 1of 6

Основна школа „Коста Трифковић“

Нови Сад

ПРИПРЕМА ЗА НАСТАВНИ ЧАС СРПСКОГ ЈЕЗИКА И


КЊИЖЕВНОСТИ

Седам прутова, Народна прича

Ментор: Приправник:
Лана Тохољ Јована Ћурковић

8.11.2022.
ОПШТИ ПОДАЦИ О ЧАСУ
Назив школе: ОШ ,,Коста Трифковић''
Разред и одељење: II6
Датум: 8.11.2022.
Ментор: Лана Тохољ
Студент: Јована Ћурковић

МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ О ЧАСУ


Наставни предмет: Српски језик
Наставна јединица: Седам прутова, Народна прича
Тип часа: Обрада
Циљ часа: Оспособљавање ученика за тумачење
приповетке и етичко процењивање
поступака појединих ликова
Исходи: На крају часа ученик ће бити у стању да:
 доживи, разуме, свестраније
анализира и процени вредности
књижевног текста
 богати свој речник
 развија и негује књижевни укус
 негује читалачке способности
 самостално и свестрано тумачи
књижевно дело
 разуме намеру и осећања садржане
у тексту
Образовни стандарди: 1СЈ.1.2.2.; 1СЈ.1.2.5.; 1СЈ.1.2.8.;
1СЈ.2.2.2.; 1СЈ.2.2.5. 1СЈ.2.5.5.;
1СЈ.3.5.2.
Наставне методе: Монолошка, дијалошка, илустративно-
демонстративна, текст метода
Наставни облици: Фронтални, индивидуални, рад у пару
Наставна помагала и средства: Табла, читанка
Наставни објекат: Учионица
Корелација: Ликовна култура
Литература : Јухас И. – (2022.) Читнка за други разред
основне школе. Београд: Едука
ВРЕМЕНСКА
АРТИКУЛАЦИЈА
ЧАСА
Уводни део часа:  Разговор о сукобима са породицом, родбином,
(10 минута) другарима у функцији мотивисања ученика за рад на
датој наставној јединици
 Најава наставне јединице и истицање циља часа

Централни део часа:  Интерпретативно читање приче


(30минута)  Разговор о прочитаном тексту, постављање питања
 Истраживачко читање
 Анализа басне

Завршни део часа:  Састављање народне пословице у пару


(5 минута)  Задавање домаћег задатка

ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО ЧАСА:
(10 минута)

На почетку часа показујем фотографију путем пројектора на којој је приказан сукоб између два
детета (Прилог 1). Постављам питања као што су:
Ко ће да ми каже шта видимо на слици?
Око чега се оне свађају?
Ко од вас има брата или сестру?
Да ли се повремено посвађаш са братом/сестром?
Око чега се најчешће посвађате?
Да ли се и ви посвађате понекад око играчака као дечак и девојчица на слици?
Најава наставне јединице и истицање циља часа.

ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА


(30 минута)

Записујем на табли школски рад, наслов и име писца, а ученици у свје свеске.
Прочитаћу вам једну народну причу коју је некад давно смислио и испричао неко непознат.
Прича је живела међу људима,причали су је и другима, а касније су је записали и тако је дошла
до нас.
Изражајно читам док ученици слушају.
Разговор о доживљају дела:
Шта вам је нарочито привукло пажњу?
Шта мислите, да ли је отац успео да уразуми синове синове - свађалице?
Након кратког разговора, ученци имају задатак да пажљиво прочитау причу у себи, као и да
подвуку непознате речи. Након читања, објашњавам непознае речи а потом и записујемо.
Анализа дела:
На која размишљања вас је ова прича навела?
Зашто је синовима у овој причи пошло све наопако?
Шта би била тема приче? О чему се ради у причи? Записујемо тему.
Који се ликови појављују у овој причи? Записујемо ликове.
Како је отац реаговао када су се синови посвађали?
Да је имао разлога за бригу?
До чега све доводи свађа ?
Како се синови понашају? Зашто? Потребно је пронаћи у тексту где се види понашање синова.
Да ли је боље што је отац рекао „Немојте се свађати“,или је боље што им је дао седам
прутова и обећао награду ономе ко их поломи?
Како су други реаговали на њихову свађу?
Док анализирамо особине ликова, исте и записујемо.
Коме припадају последње речи?
Због чега последње речи припадају оцу?
Да ли је отац успео да их уразуми?
Јесу ли схватили зашто је неопходно да буду сложни?
Какав би био крај ове приче да се отац није појавио у њој?
О чему се у тексту говори?
Шта нам слога омогућава?
Понављамо да је главни лик најважнији јунак у књижевном делу, он се истиче својим
особинама и понашањем. Долазимо до закључка да су у овој причи главни ликови отац и
синови. Такође, понавњамо да се споредни лик појављује повремену у књижвном тексту, он
може да буде пријатељски или непријатељски расположен према главном јунаку. Закључујемо
да су у овој причи споредни ликови – комшије.
Долазимо до сазнања чему нас је научила ова прича, односно шта је порука приче.

ЗАВШНИ ДЕО ЧАСА


(5 минута)

Делим сваком пару у клупи по један коверат у коме се налази једна народна пословица, коју
треба да саставе (Прилог 2). Пословице се односе на слогу и пријатељство. Када саставе
пословицу како треба, преписују је у своје свеске.

За домаћи задатак потребно је да свако научи пословицу коју је добио.


Изглед табле

Школски рад

„Седам прутова“

Изглед табле
Народна прича

Тема: Мудри отац учи своје синове слози и љубави.

Ликови и њихове особине:

Главни ликови:

Отац – мудар, досетљив, стрпљив, одлучан...

Синови – несложни, свадљиви, неразумни, непромишљени...

Споредни ликови – завидљиви, себични, злонамерни...

Порука: Породица треба да је сложна.

Пословица: Лепа реч гвоѕдена врата отвара.


Прилози:

Прилог 1:

Прилог 2:

Слога је најтврђи град.


Чак ни биво неће остати у кући у којој нема слоге.
Слогом расту мале ствари,а неслогом се и највеће распадају.
Боље је не обећати,него реч не одржати.
Пријатељ је најбоља имовина у животу.
Ко не мисли о добру, мисли о злу.
Договор кућу гради.
Од ината нема горег заната.
Лепа реч гвоѕдена врата отвара.
У слози је снага.
Сложна браћа нове дворе града,а несложна разграде.
Човек се учи док је жив,и живи док учи.

You might also like