Конспект Уроку Віхи Мистецького Шляху Гофмана

You might also like

You are on page 1of 5

Конспект уроку

10 клас
ТЕМА: Віхи мистецького шляху Гофмана. Протиставлення філістерів та
ентузіастів як провідний конфлікт його творчості. Особливості сюжету й
композиції повісті «Крихітка Цахес на прізвисько Циннобер»
МЕТА – формувати компетентності:
 предметні (здійснити заочну подорож біографією та повістю-казкою «Крихітка
Цахес»; розкрити поняття філістери та ентузіасти; сприяти розвиткові власних
суджень щодо сюжету та композиції твору)
 ключові (уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність, розвивати
критичне мислення; комунікативні: формувати навички роботи в групах,
колективної роботи, участі в бесідах; інформаційні: розвивати навички роботи з
книгою, узагальнювати прочитане, роботи висновки; загальнокультурні:
прагнення гуманістичних ідеалів).
ТИП УРОКУ: урок формування умінь та навичок
ФОРМА УРОКУ: урок-подорож.
ОБЛАДНАННЯ: портрет Гофмана, книжка «Крихітка Цахес…», аудіозапис симфонії
№40 Вольфганга Амадея Моцарта, квитки, картки для учнів, 6 букетів різних
кольорів, презентація до повісті-казки «Крихітка Цахес», мультимедійне
обладнання.
Приміщення класу оформляється у вигляді корабля з вітрилом (парти 1 і 2 ряду
розставлені у вигляді прямокутника, діти сидять обличчям до центру, дві перші парти
ставимо під кутом, утворюючи гострий ніс судна; мультимедійна дошка створює
«вітрило», на якому надалі демонструються слайди. На дошці написана тема уроку,
складники композиції, дві колонки – реальний світ та фантастичний світ, висить
портрет Гофмана. «Подорож» супроводжується звуковими ефектами (шум моря,
крики чайок).
Реалізація на уроці наскрізних ліній
«Громадянська відповідальність»
- розвиток соціальної активності особистості;
- формування відповідального члена громади та суспільства, який розуміє
принципи і механізми функціонування суспільства.
«Здоров’я і безпека»
- вміння розрізняти “добрі” та “погані” вчинки.
ХІД УРОКУ
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Звучить уривок із симфонії №40 Вольфганга Амадея Моцарта.
Учитель
Ми прослухали уривок з симфонії №40 австрійського композитора Вольфганга
Амадея Моцарта. Чому на вашу думку, саме цією музикою розпочинається урок?
(великий Моцарт був улюбленим композитором німецького письменника Ернста
Теодора Гофмана. Навіть одне зі своїх імен – Вільгельм – він змінив на Амадей).
Перед вами портрет німецького письменника Ернста Теодора Гофмана. Сьогодні я
пропоную вирушити у подорож до країн його біографії та чудової повісті-казки
«Крихітка Цахес на прізвисько Циннобер» (показую книжку учням), де Гофман є
повноправним правителем.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Перевірка домашнього завдання
У деяких наших учнів були випереджувальні домашні завдання підготувати
повідомлення про Гофмана-композитора і Гофмана-художника. Зараз ми з вами їх
уважно прослухаємо і перевіримо, як ви запам’ятали повідомлення учнів.
а). Повідомлення учня про Гофмана-композитора
б). Повідомлення учня про Гофмана-художника
Ось і готовий корабель. Ось – вітрило (показую на дошку). А чи готові ви? Про це
ми дізнаємося, коли виконаєте завдання. Перед вами – квитки на корабель, потрібно
заповнити їх, а тоді ми побачимо чи впоралися ви із завданням. У квитках є три
запитання. До кожного із питань ви повинні обрати одну правильну відповідь. Якщо ви
уважно слухали повідомлення учнів, то це зробити буде нескладно. (1 хв.)
Форма квитка:

Квиток
Прізвище, ім’я _____________________________ клас _____
Підкресли правильну відповідь
1. Яку посаду займав Гофман?
а) керівник вокальної капели;
б) вчитель музичного мистецтва;
в) викладач мистецтв в університеті.
2. Ім’я, яке змінив Гофман на Амадей?
а) Ернст;
б) Вільгельм;
в) Теодор.
3. Чому Гофман довго не затримався на посаді асесора у суді?
а) Тому що йому запропонували більш високооплачувану посаду;
б) тому що не був компетентний у цій справі;
в) тому що він намалював карикатуру на свого начальника.

А тепер перевіримо, як ви заповнили квитки. Зачитайте запитання та правильну


відповідь. (учні зачитують відповіді). У кого всі відповіді правильні, той здає квитка
мені і сідає у корабель, а в кого є помилки, той виправляє їх, тоді здає квитка і сідає у
корабель.
ІІІ. Опанування нових знань і формування на їхній основі вмінь та навичок
1. Вчитель
А зараз ми у наших бортових журналах-зошитах запишемо сьогоднішню дату за
полями і тему подорожі, яку бачимо на нашому вітрилі-дошці: Віхи мистецького шляху
Гофмана. Протиставлення філістерів та ентузіастів як провідний конфлікт його
творчості. Особливості сюжету й композиції повісті «Крихітка Цахес на прізвисько
Циннобер».
На сьогоднішньому уроці ми будемо працювати над біографією Гофмана, але
особливу увагу звернемо на композицію та сюжет повісті-казки «Крихітка Цахес на
прізвисько Циннобер».
Наш маршрут сьогодні пролягатиме повз уявні країни, міста, острови біографії та
повісті-казки ««Крихітка Цахес…». До декількох з них пристане наш корабель.
(Звучить шум моря, крики чайок).Чуєте, море кличе в подорож! Отже, в дорогу!
(слайд1)
2. Лекція учителя
Бачу землю! На горизонті – країна «Знайомство»! У цій країні ми познайомимося з
Гофманом-письменником. Творчість Гофмана надзвичайно самобутня й оригінальна. Не
лише в німецькій, а й усій європейській літературі жодного схожого на нього
письменника не було. Із 1812 року він майже цілком віддається літературі. Твори, які
принесли славу Гофманові-письменникові: "Лускунчик та мишачий король", «Золотий
горнець», «Нічні етюди», «Незвичайні страждання директора театру», повість «Крихітка
Цахес, на прізвисько Циннобер», роман «Життєві повчання кота Мура», опера «Ундіна».
Усі його твори складають 6 великих томів, які створено за одне десятиліття.
Основний конфлікт більшості творів Гофмана – це протистояння філістерів та
ентузіастів. Давайте в зошитах ми з вами запишемо визначення цих понять за Гофманом.
(слайд 2) Філістери – це самовдоволені й малоосвічені, підкреслено «добропорядні»
люди, які байдужі до духовної краси, мистецтва, добре почуваються лише у світі
матеріальних цінностей.
(слайд 3)Ентузіасти – це люди творчих професій, митці, які живуть мистецтвом і
духовними пориваннями.
Повість-казку «Малюк Цахес на прізвисько Циннобер» Ернст Гофман написав у
1818 році, а надрукована вона була в 1819. Ідея цього твору виникла в письменника під
час важкої хвороби, яку він переніс навесні 1818 року, кілька тижнів перебуваючи на
межі життя і смерті. Біограф письменника згадував, що, провідуючи у той
час Гофмана, він часто чув фантазії, які оволодівали Ернстом у лихоманці.
Після одужання письменник неймовірно швидко, за два тижні, написав «Малюка
Цахеса». Повість-казка ще до публікації справила на читачів рукопису величезне
враження своєю сатиричною спрямованістю. Ходили чутки, що «Циннобер — це
настільки межа всьому, що з’явитися на світ йому не дадуть». Ця думка не була
безпідставною. Усе, що Гофман у своїх творах називав філістерством, було не вигадкою,
а живою реальністю, з якою письменникові доводилося постійно стикатися. Філістери,
люди обмежені, а часто і просто нікчемні, чудово почувалися в Німеччині — вони були
в бюрократичному апараті, в комерції, в науці і навіть у літературі. За спогадами
сучасників, Гофман вважав, що найбільше їх зосередилося саме в Берліні.
Вчитель: Знову в дорогу! (Шум моря) (слайд 4) Острів «Сюжет»
3. Переказ ланцюжком
Вчитель: На цьому острові ми коротко будемо переказувати ланцюжком основні
елементи сюжету твору. (учні переказують основні елементи сюжету твору)
Вчитель. Перша важлива особливість цієї повісті-казки — значна кількість
сюжетних розгалужень, не характерна для повістей. Крім головної сюжетної лінії, яка
зосереджена на подіях із життя Бальтазара, у творі є невеликі сюжетні лінії, пов’язані з
другом Бальтазара Фабіаном, із магом Проспером Альпанусом і з феєю Рожабельверде.
Друга важлива особливість повісті-казки — це відсутність головної сюжетної лінії,
присвяченої малюкові Цахесу, незважаючи на те, що його ім’я автор виніс у назву твору.
Третя важлива особливість повісті-казки — усі ключові елементи сюжету «Малюка
Цахеса» (зав’язка, розвиток дії, кульмінація і розв’язка) відбуваються двічі: один раз у
казковому світі, другий — у реальному. Як і годиться у справжньому романтичному
творі, події в казковому світі є первинними, а події в реальному світі —
вторинними.Тому що Гофман є письменником-романтиком.
4. Бесіда
-Як ви вважаєте, хто є головним героєм повісті-казки? Чому?
-Визначте елементи казковості та фантастики у творі Ернста Гофмана «Малюк Цахес».
-Назвіть реальні події у творі Ернста Гофмана «Малюк Цахес, на прізвисько Циннобер».
- Як ви вважаєте, з якою метою автор поєднав реальне і фантастичне? (Фантастика
слугувала письменникові засобом розуміння умовностей життя. У творах Гофмана
персонажі нерідко страждають на роздвоєння особистості. Ознаки протиріч людини у
нього виступають окремо, не змішуючись, і матеріалізуються у творчій свідомості в
образах двійників).
Отже, складність композиції повісті-казки «Малюк Цахес…» полягає в поділі її
художнього світу на дві частини — світу реального і світу казки. Фактично композиція
повісті формує художнє «двоєсвіття».
Вчитель: Дорога ще далека і саме час її продовжити (Шум моря) (слайд 5) Знову земля
– це сад «Книголюб». У цьому саду ми попрацюємо з підручниками.
5. Робота з підручниками
Працювати будемо в групах (8 груп). Завдання для груп: знайти потрібні складники
композиції на картках і зачитати цитату із повісті на підтвердження цих складників. (3
хв.)
1.Зав’язку у казковому світі
2. Розвиток дії
3. Кульмінацію
4 Розв’язку
5.Зав’язку у реальному світі
6. Розвиток дії
7. Кульмінацію
8. Розв’язку
(представник від кожної групи озвучує виконане завдання і прикріплює відповідь на
дошку)
Класна дошка з виконаними завданнями
Казковий світ Реальний світ
Зав’язка Фея Рожабельверде накладає чари на Сільський пастор просить
Цахеса, які мають допомогти йому у селянку Лізу віддати йому Цахеса
житті. на виховання.
Розвиток дії Цахес, отримавши дар У філістерському суспільстві не
привласнювати собі чужі таланти і цінують людину за її здібності,
досягнення, інших наділяє своїми призначають на посади невігласів
недоліками. і нікчем, закривають очі на
неосвіче-ність і зухвалість
високопосадовців
Кульмінація Зустріч Проспера Альпануса та феї Бальтазар з допомогою друзів
Рожабельверде, під час якої маг Фабіана і Пульхера видирає з
розбиває чарівний гребінець, яким голови Цахеса три золоті волоски
фея розчісувала Цахеса. і палить їх.
Розв’язка Зустріч Бальтазара з проспером Несподівана смерть Циннобера та
Альпанусом, під час якої маг пояснює весілля Бальтазара з Кандидою.
як вирвати золоті Цахесові волоски,
пророкує юнаку блискуче майбутнє і
дарує свій маєток.
ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ
Вчитель: Знову в дорогу! (Шум моря) (слайд 6) Прямо по курсу місто «Сенкан»
Прийом «Сенкан»
Складемо сенкан до слова сюжет.
Сюжет
Розгалужений, фантастичний
Навчає, засуджує, докоряє
Поділяється на багато ліній
Події
Вчитель. Нам пора повертатися. В дорогу, друзі!
V. ПІДСУМОК УРОКУ
Вчитель: Вітаю вас із прибуттям у рідний порт – «Україна» (слайд 7)
1. Бесіда
- Чи актуальна ця казка-повість у наш час?
-А для України?
- Що можете зробити у майбутньому ви, щоб в Україні не було філістерів?
2. Творче завдання
Уявіть собі, що фея Рожабельверде подарувала вам три волосини (показую волосини) і
пообіцяла виконати одне ваше бажання. Яким було б це бажання в контексті нашого
твору?
3. Прийом «Букет настрою» (слайд 8) (На екрані і в кожного учня на парті 6
букетів різних кольорів)
- Який букет ви візьмете сьогодні з подорожі?
Колір букету – це ваш настрій? (слайд 8 ще раз)
(Жовтий букет – світлий, приємний настрій.
Темний букет – сумний настрій.
Зелений букет – душевний настрій.
Синій букет – спокійний настрій.
Червоний букет – активний творчий настрій.
Бузковий букет – натхненний настрій).
4.Підсумкове слово вчителя
Філістери є там, де на першому місті стоять матеріальні цінності і добробут. Їх
ніколи не буває серед тих людей, які живуть духовними пориваннями. Я бажаю, щоб на
вашому життєвому шляху зустрічалися більше ентузіасти, ніж філістери.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
(слайд 9 ) Скласти таблицю «Філістери та ентузіасти у повісті-казці «Крихітка Цахес на
прізвисько Циннобер»
Запишіть у свої бортові журнали-щоденники домашнє завдання, яке є на нашому
вітрилі.

You might also like